Kablolar Hakkında

'Genel Tartışma' forumunda yigitboylu tarafından 26 Mart 2021 tarihinde açılan konu

1. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    235
    Önemli değil sonra yüklersiniz. Böylece daha anlamlı şekilde tartışabiliriz.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 2 Nisan 2021 ---
    Herhangi bir dalga formunu sinüslerle ifade edebilmeniz (sinüslere ayrıştırabilmeniz) o dalga formunun varolmadığı anlamına gelmiyor.

Oradaki örnekleri dinlemişsinizdir, farklı tatlar.

Bu arada dönüşümü anlatan güzel bir videoyu da merak edenler için bırakıyorum.

Dikey atımlı dediği, kemanın yönü yukarıya dönük, ondan bahsediyor. Polarize falan olayı değil. Normalde ses dalgaları boylamasına dalga idi sanırım, ama o da değil. Bildiğin sesi çıkarma yönü. Bence.
    Zxc,

Bir saniye. Siz şunu mu demek istiyorsunuz? Eğer 500 Hz'de kare bir dalga gönderirsek kulaklığa, bu frekans domaininde 500 Hz'de tek bir tepeye yol açmaz, kare dalganın getirdiği giderek küçülen diğer tepeleri de beraberinde getirir, mi demek istiyorsunuz?

Peki o vakit, kulaklığın frekans yanıtını nasıl ölçüyorlar acaba. Sanırım 20 Hz'den başlayıp, 20000 Hz'e kadar giden sinüs dalgaları gönderip mikrofonla kaydederek. Yani bu onun frekans yanıtına yansır mı? Hımmm.

2. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,171
    @ziprar
    Neden olmasın sonuçta amaç çıkan sesin yada kayıt edilen sesin kulağımıza ulaşana kadar ulaşabildiğimiz kadar en sadık haline ulaşmak ise.

Ayrıca , evet ; bahsettiğim sesi çıkarma yönü.

Benim dikkat çekmek istediğim asıl nokta ayrıntılara daldıkça , dalgalar içinde boğulup bir girdabın içinde kendinizi buluyorsunuz.

@zxc

Evinizdeki hoparlörlerin ses atım yönü konusunda sizin adınıza ciddi ciddi endişelenmeye başladım.

İnşallah hoparlörlerinizin yanlamasına renk tonları ile yan duvarlar aynı renk değildir yoksa atım yönü nasılsa önemli değil maksat renk uyumu diyerekten hoparlörlerinizi konumlandırmamışsınızdır.

Yok , hoparlör yerleşimi konusunda ; renk uyumu sorun değil tıpkı ses atım yönü gibi diyorsanız , sizin için daha da endişelenmeye başladım çünkü bu işin sonu Feng Shui gibi gözüküyor.

Sesin çıkış yönü (f deliği )

Neredeyse bizim gibi tüm evli erkeklerin ömrü o uygun fırsatın hayali ile geçip gidiyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi[/QUOTE]

Collapse Signature Expand Signature
    #102 Serhat, 2 Nisan 2021
    Son düzenleme: 2 Nisan 2021
  3. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    233
    Yükledim, gerçekten güzel faydalı bir program en azından giriş aşaması için.
    Evet dalgalar grafikle gösterdiğiniz gibi kusurlu ama bu kusurlar tınıyı veya başka bir spesifikasyonu mu gösteriyor yoksa analog dijital çevirimi esnasında oluşan hatalar mı? Benim görüşüm ikincinin doğru olduğu yönünde.

4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,435
    Keman olayında demek istediğiniz "sesin atım yönü"nden ziyade, ses kaynağının fiziksel şekli sanırım. Bu, kaydın nasıl bir akustik ortamda, nasıl bir düzenekle alındığı yanında oldukça küçük bir ayrıntı bence...

Gel gelelim endişelenmekte haklısınız. Yıllardır harbi harbi hifi diyebileceğim bir hoparlörüm olmadı. Bakalım, denk gelirse uygun bir fırsat affetmeyeceğim. Allah başka dert vermesin.

5. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    233
    Eşitleme yapmadan alıp sattığım hoparlörler aklıma gelince içim cız ediyor :)

Bu arada ziprarın time domain konusunda haklı olabileceği yönünde bulgular edindim, halen araştırıyorum.

6. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,435
    Yok, benimki pek öyle değil. İkinci elde bayağı baktım ama denk gelmedi bir türlü. Doğu Avrupalı amcamın malı ederinden kıymetli olmasaydı Matrix 802'ler, twitter'ı az daha keyfimle uyuşsaydı Thiellar, vatandaş evini toplarken ara kabloyu kaybetmeseydi Magnepanlar salonumdaydı. Derken Covid çarpınca yattı bizim hoparlör işleri... Yoksa eşim karışmaz hifi alışverişlerime. Gerçi anormal şekilli bir hoparlör alacak olursam, estetik yönden onun da olurunu alırım illa ki, Magnepanlar gibi.

Bu arada, Mısırlı komedyen Ahmet Ahmet'in süper bir esprisi var: "In the west, people think that muslim men are terrorists and Muslim women are opressed. But it's exactly the opposite. (kılıbık adam taklidi yaparak) Yes dear, yes dear, yes dear..." :D

Evet. Enstrümanların tınısını (timbre) tanımlayan ana faktör bu ekstra yüksek frekanslar.

#106 zxc, 2 Nisan 2021
    Son düzenleme: 2 Nisan 2021
    yigitboylu, Serhat ve pyken123 bunu beğendi.
  7. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    233
    İkisi de değilmiş. ziprarın anlatmaya çalışıp da benim anlayamadığım şey ; farklı ses dalgaları birleşip şekil değiştiriyor. Bu bir kusur veya çevrim hatası değil, doğal bir durum. Fakat yine de tek bir döngüyü kes kopyala yaparak tınıyı koruyamıyoruz. Yani tek bir dalga tınıyı ifade edemiyor çünkü bunu çoğalttığımızda harmoniklerin fekansını değiştirmiş oluyoruz. Yanlışsam düzeltin.

8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,435
    Flüt gibi çalgıların tınısını döngü yaparak koruyabilmeniz lazım. Piyano ve gitar gibi enstrümanlarda, attack ve decay (çekicin tele vurması, pulun teli çekmesi) de sesin önemli bir karakteristiğini içerdiği için döngü, diğerleri kadar belirleyici olmayacaktır diye tahmin ediyorum.

yigitboylu bunu beğendi.
  9. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    235
    Loop'un büyüklüğü o tınıyı verecek kadar olmalı en az. Başlama bitiş de önemli, bitişten sonra tekrar başlayacağı için zıplama yapmaması bir de.

Zxc, şimdi kastınızı anladım.

yigitboylu bunu beğendi.
  10. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    233
    Gönderdiğiniz kabloyu denedim. Siz öyle istediğiniz için yorumumu buraya yazıyorum.
    Amfi jds atom, kulaklıklar monoprice m1060 v2 planar ve sennheiser Hd6xx, dac topping d30. Test için chesky ultimate demonstration"dan flac formatında parçalar ve Spotify premiumdan örnekler dinledim. Önemli noktaları not alarak karşılaştırdım. Bazı anlarda sanki sorusu oluşsa da defalarca kablo sök diğer qed performance rca yı tak hamleleri sonucunda hiçbir fark duymadığıma ikna oldum. Emin olmak için iki kulaklıkla da aynı denemeleri yaptım. Sonuç tahmin ettiğim yönde oldu. Kablo da kullanılan bakır oranının %0.001 farklı olması veya elektronların yön değiştirerek raks etmesi, skin effect etkisinde kalması benim duyumumu bir nebze olsun etkilemedi. Belki ben odunum yada sistemim dandik, ama benim izlenimim bu oldu. Kablo için pyken123 Ata beye teşekkür ediyorum.

zxc ve pyken123 bunu beğendi.
  11. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    235
    Ben de birşey sorabilir miyim?

Siz burada yazarken ben de sanki daha üst düzey kulaklık deneyiminiz yokmuş gibi yazmışım.
    Oysa aradaki farkı hissedecek kadar üst kalite kulaklıklarınız var.

Siz sony zx110'a eq uyguladığınızda, bu diğer kulaklıklarınız seviyesine geliyor mu?

12. pyken123

pyken123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    121
    Güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim.

Forumda bu kabloyu 3 kişi dinlemiş olduk ve 3 müzde hd6xx ile dinledik, ilginç bir şans gerçekten :)
    2 kişi kablo ile fark gördük diyebilirim.
    Bu arada kablo tek damar saf gümüş(70-90mikron) wbt0144 konektörlü bir kablo idi.

zxc bunu beğendi.
  13. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    233
    Küçük sürücüleri ve kötü izolasyonuyla dandik padleri ile sınırları malum ama tonalitesi, enstrüman ayrımı, çözünürlüğü, odaklanma çok daha iyi bir seviyeye geliyor. Sahne anlamında padler çok sınırlayıcı. Dar ve şekilsiz olmaları sahne oluşumunu zorlaştırıyor.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 3 Nisan 2021 ---
    İlk dikkatsiz dinlememde sizin gibi çözünürlük ve üst frekanslarda iyileşme var gibi hissettim ama sonra detaylı ve dikkatli denemelerimde öyle olmadığına karar verdim. Kim bilir :)

zxc ve pyken123 bunu beğendi.
  14. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    235
    Bence o kadar tartışma/konuşmadan sonra, malum değil.

Sürücüye niye takılıyorsunuz, önemli olan frekans cevabı değil mi?

Boş muhabbet yapmışım gibi hissediyorum şu an. Gözünüzün gördüğünü, kulağınızın duyduğunu niye bize sorgulatıyorsunuz ki.

15. pyken123

pyken123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    121
    Tabii olabilir her kulak bir değil sonuçta.

16. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    176
    Arkadaşlar hazır kablo konusu alevliyken sorayım dedim. Dt1770 için mini xlr to 3.5mm veya 6.3 jack olan kaliteli bir kablo arıyorum. Biraz nette gezdim karşılaştıklarimin çoğu xlr to 3.5mm, mini xlr fazla yok gibi. Bir kaç tane denk geldim 30-40tl idi pek güvenemedim açıkçası.

Bana $5k'lık kaliforniyum çekirdekli vibranyum kaplamalı olmasa da kaliteli bakır bir kablo önerebilirmisiniz?

17. pyken123

pyken123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    121
    Emin değilim ama; Aradığınız kablo ile akg k702, k712 kablosu aynı ve o kablonun kendi konektörü zaten 3,5mm ve somun mantığı gibi bir 6,3mm aparat takılabiliyor(bu 6,3 aparatı da kendi orijinal parçası yine) O kablonun sarmal olanı gayet iyi, sarmal olduğu için ister kısa ister uzun da kullanılıyor.
    Pahalı da olduğunu sanmıyorum.

18. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    233
    Üstadım eq ile tüm kulaklıklar aynı kaliteye gelir diye bir iddiam olmadı. Ama uygun frekans aralığında kulakla ayırt edilemeyecek kadar benzer çalabilir belki.

ziprar ve pyken123 bunu beğendi.
  19. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    235
    Sahne hariç herşeyin sonucu frekans yanıtıdır (sürücü ve tüm bileşenleri) dediniz gibi hatırlıyorum.

Aslında bu mantıkla sahne de frekans yanıtının içindedir, çünkü kulağa ne geliyorsa oradaki mikrofona da o geliyor, yani 'padler' veya kulak kabini de sevdaya dahil.

Sonradan hatırladım, artık dinamik kulaklık kullanacağımı sanmıyorum da demişsiniz, planardan sonra. Halbuki frekans yanıtı önemli?

Aslında, frekans yanıtı o kadar da bilgi vermez çünkü herşey üstüste binmiş durumdadır da denebilir. Kulaklığın bir parçayı çalarken ki dinamik zorlanmalarını içermez, tınıyı falan frekans yanıtına bakıp çözmek pek mümkün gelmiyor bana.

Neyse, boş veya dolu muhabbet etmiş olduk.

pyken123 bunu beğendi.
  20. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    233