Kafaüstü mü ? Kulakiçi mi?

'Kulaklık Genel' forumunda Riffraff tarafından 18 Mart 2013 tarihinde açılan konu

1. Riffraff

Riffraff
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    7
    Çok alakasızlar evet ama kararsız kalan insanlara yardım edebilecek bir konu olduğunu düşündüğüm için Baran'dan da izin alarak ;D bu başlığı açıyorum.

Kulaklık alırken taşınabilirlik, sürülebilirlik, konfor, ses kalitesi, dışarıdan gelecek kötü bakışlar :p gibi bir çok konuyu düşünüyoruz. Siz kararınızı verirken neleri dikkate alıyorsunuz?

Kendi adıma konuşursam bu ikilemin en içindeyim. İşe ve okula arabayla gittiğim için müzik dinlerken ya oturuyor ya da uzanıyor oluyorum. Kulakiçinin taşınabilirliği benim için çok önemli bir konu olmaktan çıkıyor. iBasso DX100'ün de bir nebzeye kadar sürülebilirlik sağlamasından dolayı bu konu da benim için önemli değil. Ama iemlerle yatmak çok rahatken kafaüstüyle aynı durum bazen güzel sonuçlar doğuramıyor :)

Sadece kendi adıma değil başka insanların da bu ikilemde kaldığını düşünüyorum.

E o zaman ne yapmalı? Sizin seçiminiz hangi yönde olur. İkisi de ayrı demeyin lütfen ;D

[size=8pt](Not: Başlık beğenilmezse kendini imha edecek) [/size]

2. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,536
    Müziğimi yalnızca yolda dinleme gibi bir olayım var. Evde müzik dinleyemiyorum malesef; ev için aldığım aletlerin kaderi de hep yatma yönünde oluyor.

Bunun yanında yolda belde devamlı ceplerim dolu şekilde geziyorum. Ceplerim bitti yanıma çanta alıyorum o da genelde dolu ve ağır oluyor dolayısıyla kafaüstü taşıma gibi bir imkanım olmuyor.

Ses başarımı olarak değerlendirmeye gerek yok sanırım, herkes hemfikirdir.

Kısaca mobilite benim için her zaman en önemli konu, yani orta vadede kulakiçi :)

3. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    Bende dışarıda daha fazla müzik dinliyorum kafaüstü kulaklıkları dışarıda kullanmak sürme açısından ve boyutları açısından benim için ikinci planda kalıyor .Dışarıya kafaüstü bir kulaklık çıkardığım zaman aklım hep çantada oluyor sağına soluna birşey oldu mu diye :) Evde kafaüstü dışarıda kulakiçi tercih ediyorum bende :) :eek:k

4. Digitorium

Digitorium
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Pötiböründe dediği gibi bende genelde yolda dinliyorum müziği.Ankara da bir yerden bir yere gitme baya bir zaman alıyor.Genelde kulakiçi kullanıyorum.Ama kafa üstü kulaklıklara da bu aralar baya bir özeniyorum.Almayı da düşünüyorum.Ama evde yatmasından korkuyorum.Açık tip olduğu için (istediğim model) dışarda kullanıma hiç mi hiç uygun değil.Ama şöyle bir durumda var kulak içleri bir süre sonra çok rahatsızlık vermeye başlıyor.Artık işkenceye dönüşüyor.O açıdan da kafa üstleri daha başarılı durumda.Yani bende kararsızlardanım ama büyük ihtimalle kulakiçi alıcam gibi sırf yollar yüzünden :D

Ama artık eksi olarak bakarsak(Bence);
    Kulak içi Kafaüstü
    +Ses izolasyonu -Dışarıya çok fazla ses veriyor açık tipler
    +Taşıma rahatlığı -Taşıması daha zor (kulakiçine göre)
    +Baslarda ki dolgunluk -Kulakiçinin baslarıı daha çok seviyorum :D
    -Uzun vadede kulağımı rahatsız ediyor +Kullanımı çok rahat
    -Açık tiplere göre sahne başarı oranı daha düşük +Sahne daha geniş diye düşünüyorum
    (bundan emin değilim genel konulardan bunu çıkardım :uzgun) +Çok güzel gözüküyorlar.
    -O kadar da güzel gözükmüyor.

Sanırım kulakiçi alırımdım... Teşekkürler...

5. özkan

özkan
    Expand Collapse
    Guest

Bende dışarıda iem evde kafaüstü tercih ediyorum.

6. pastnova

pastnova
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    2
    Abi tamamen nerde müzik dinlediğinle alakalı.Ben mobil müzik dinliyemiyorumşu an.Müzik arşivimin hepside bilgisayarda.Benim için kulak içi anlamsız.Klasik müzik ve jazz ağırlıklı dinliyorum.Takıyorum dt660ımı uzanıyorum yatağa yada pc başında takılırken dinliyorum.Dinlediğim türler dolayısıylada mobilken çok verim alıcağın türler olmadığını düşünüyorum(müzik türü açısından)

Lise 1-2deyken (sadece metal müzik dinlediğim dönemlerde)incecik bir sony cd discmanim vardı atıyordum cebe otobüste okulda evde paso dinliyordum kulak içi ile

Sonra lise 3 te babam bana öss çalışıyorum diye bir mp3 player aldı.Mobil hayatıma gene devam ettim.Dersaneye giderken okula giderken her gün 2 saat mobildim.

Dediğim gibi siz belirliyeceksiniz.Tabiki hepsinin yeri ayrı ama kulak üstü farklı birşey :)

#6 pastnova, 18 Mart 2013
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
  7. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    649
    Okula her gün otobüsle gidip geliyorum. Bu durumda hem dikkat çekmemek hem de hafiflik açısından kulakiçi mecburiyet oluyor. O motor gürültüsünde fidelity falan da hikaye zaten :p Bazen oturup dinlemek için ayrı sistem taşıdığım da oldu.

Collapse Signature Expand Signature
  8. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Nerede müzik dinlediğinizle alakalı bir durum.
    Çoğunlukla evde müzik dinleyenler için iem sisteme yatırım yapmanın bir alemi yok. Ben ne yaparsam yapayım kafaüstü sistemlerdeki doğallığı ve sahneyi iemlerden alamadım. Ha çok üst seviye birşeyler denemedim, phonak pfe ve re272 benim dinlediğim en iyi modellerdi.

Denizli malum öyle çok otobüste falan zaman harcanan bir yer olmadığı için iem sistemi dağıttım.
    Iemlerde sahneden ziyade "basıklık" ya da "havasızlık" şeklinde tanımlayabileceğim bir durum var. Armatür sürücülerde birde metalik tat ekleniyor. Özellikle re272 bu anlamda baya başarılı bir kulakiçiydi. Ama yine de kafaüstü sistemlere pek yaklaşamıyor.

Benzer olay hifi ile kafaüstü sistemler arasında da var. Bazı noktalarda hifi sistemi yakalasa hatta geçse bile, kimi noktalarda yapısı gereği sınıfta kalıyor (yine sahne başta olmak üzere algı ve duyma şekli ile ilgili durumlar).

9. Fresk

Fresk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Duygularıma tercüman olmuşsun Tanık :) Re-272 den sonra kulakiçi lere bakış açım olumlu yönde değişti benim de. Ben de pek dışarıda müzik dinleyemiyorum. Spor yapmaya başlarsam tekrar, re-272 im daha da anlam kazanacak.

10. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Ana abi nezaman aldım sen re272 :evl

11. Yedaself

Yedaself
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    478
    Kafaüstü kulaklığım yok. Dışarıda dinlediğim için iem almak zorunda kaldım yine, dışarıda kafaüstü ile rahat edemiyorum. Her gün yaklaşık 1,5 saat otobüs yolculuğu yapıyorum.

12. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,454
    Ben kafaüstü sistemleri çok daha başarılı bulsamda dışarıda tercihim iem oluyor. Zaten dışarıda müzikten çok büyük kalite beklentimde yok. Otobüs kullandığım için illaki ses geliyor ve kaliteyi düşürüyor. Evde ise tercihim kesinlikle kafa üstünden yana. Her ne kadar kulaklığıma uzun süredir kavuşamasamda :uzgun

13. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,384
    Ben de kafa üstü kulaklıkları hem f/p olarak hem de genel olarak başarılı bulduğum için tercih ediyorum.Ayrıca iyi bir custom mı?iyi bir kafa üstü mü sorusuna iyi bir kafa üstü cevabını aldıktan sonra kafa üstüne yöneldim. :) ee zaten masa üstünden müzik dinlıyorum.

14. neo1990

neo1990
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    13
    Benim dusuncemde su sekilde;

Suan kullandigim iemler ust sinif urunler, eger bu kalitede veya daha ust bir sistemi toplamak isteseydim en azindan bir hifiman he5 he,500 fln almaliydim. Bu durumda da is sadece kulakliklari alinca biticekse amenna ;D Ama bunun birde amfi boyutu var(dac konusunu saymiyorum zira suan iemle playerdan cok dac kullaniyorum :wink ) ve oda en az kulaklik kadar yada en azindan yarisi kadar bir fiyata sahip ve alinacak her amfi sese degisik etkiler yapiyor, bayaa bir arastirmak lazim o yuzden.
    Ama gozunu sevdigim iemi oylemi ya, bagla playerina, pc ne devam et. Illa amfi sartsa da iem amfileri daha ucuz :wink
    Sonuc olarak kafaustu sistemi bana pahali geliyor, sifir olarak 450 500 dolara alinabilecek bir westone4 ile ayni seviyede/kalitede ses almak icin kafaustunde en az 1500 lira yatirmak gerekir diye dusunuyorum.Bilmiyorum yanlismi dusunuyorum acaba :evl

Dusuncelerim suan icin bu sekilde , ama iddaa dan fln bi 3 5 bin tutturursam dalarim kafaustu sistemlere ;D Mesela soyle hegelin ust seviye bir daci, schiit amfi ve he-6 ^-^ uyumlari nasil olurdu acaba..

15. ubiquitous_arda

ubiquitous_arda
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Bende kafaüstü tercih edenlerdenim. Dışarıda da evde de kafaüstü kullanıyorum. iem sevmiyorum ve kullanamıyorum; yürürken kulağımdan düşüyor ne yaparsam yapim, rahatsız ve tahriş ediyor, kulağımı ve başımı ağrıtıyor. Herkeste böyle olmaz tabi ancak bende durum böyle. Kafaüstünü seviyorum çünkü kullanımı çok rahat geliyor bana. Saatlercede müzik dinlesem bile bir rahatsızlık hissetmiyorum. Yürürken düşme sıkıntısı yaşamıyorum. Sıkıntıları ise zamanla terleme yapması ve taşıması ancak ben sırt çantası kullanan birisi olduğum için benim açımdan buda sorun olmuyor. :) Çoğunluk dışarıda kafaüstü kullanmaktan hoşlanmasada görselliğinden ötürü ben şık bir kafaüstünü aynı zamanda iyi bir aksesuar olarak görüyorum. :yourock

16. synweap

synweap
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    109
    Taşınabilirlik ve rahatlık konusunda önde olduğu için kulakiçi kullanıyorum. Açıkçası ''portable'' olarak geçen bir çok kafaüstünün taşınabilirlik olarak bir avantajı olmadığını düşünüyorum. Yani 50 dolarlık bir kulaklığı bir şekilde taşırım, çok dert değil ama dt1350, momentum gibi kulaklıklara iyi bakmak lazım sonuçta, her yere de çantayla gitmediğime göre.. 8)
    Evde genelde kafaüstü kullanıyorum, ancak tercihimi şimdiye kadar kolay sürülebilen kulaklıklardan yana kullandım, yarı-taşınabilir olsun hesabı. Pc'nin karşısına çakılı müzik dinlemek ve buna yatırım yapma fikri şimdilik pek cazip değil benim açımdan.

17. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,560
    Valla ha hocam bu biraz da zevk meselesi bence :) Ben Westone'u hem dışarda hem evde kullanıyorum.P5'i de aynı şekilde hem dışarda hem evde canım nasıl isterse :) Kafaüstü kulaklığı genelde evde tercih eder çoğu kullanıcı ama ben P5'ten dışarıda da çok memnun olduğum için genelde P5 ile çıkıyorum dışarıya.Dolaşmaya ve yürüyüşe falan giderken özellikle çok rahat ve tarz olduğu için hoşuma gidiyor.Bir de P5'in de ayrı bir zevki var bana göre ses rengi olarak o yüzden de dışarıda kullanımı hoşuma gidiyor.Benim yorumum bu şekilde,bence tamamiyle kişinin o anki haline ve zevkine bağlı bir durum.(Değişkenlik gösterebilir) :yourock

18. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    849
    Kulağınızdaki küçücük bir aletten yüksek kaliteli ses dinlemenin keyfi çok başka bence. Se215 ile başlyan ve Ex1000 ile bitirdiğim iem kariyerim çok keyifliydi bence. Ben dışarıdan daha çok odamda kulakiçi ile müzik dinlemeyi seviyordum. O yüzden alıp satmadığım iem kalmadı :evl Zevk meselesi aslında tamamen. Örneğin kulaküstü modelleri hiç anlamam ve ses karakterlerinide hiç sevmem. Ama kafaüstü başka tabii. Sizi müziğin dünyasına çekiyor resmen.

19. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,560
    Evet aslında hepsi ayrı birer kulvar.Kulakiçi,kulaküstü,kafaüstü.Hepsinin ayrı bir havası ve tınısı var bence.Bazı iemlerde,yüksek segmentteki kafaüstülerden alınamayan tını ve ses rengi alınabiliyor.Zevk meselesi :)

20. Riffraff

Riffraff
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    7
    iki ayrı kulaklık mı almalı acaba ;D Kafaüstünü sürekli yanımda taşımaktan ben de korkuyorum açıkçası. Bir de açık kulaklıkları iş yerinde kullanmak çok da uygun olmayacak gibi görünüyor. Ama gönlüm hala onlardan yana:)