Kafaüstü mü ? Kulakiçi mi?

'Kulaklık Genel' forumunda Riffraff tarafından 18 Mart 2013 tarihinde açılan konu

1. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    491
    kesinlikle momentumu sürememiş. ya amfi alacak ya da fioo x3 gibi torklu bir dap.

2. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,344
    Nexus 5'e direk HE-500 takıp dinledim, ses şaşırtıcı derecede iyi çıktı. Ancak HD600 telefondan dinlenince karakterden bayağı kaybetti. Sanırım empedansın frekansa bağlı olmasından. Neyse, eğer kulaklık memnun etmediyse ısrarcı olmaya gerek olmayabilir. Şahsi tercihlere uygun değildir belki. Daha kaliteli kaynak her zaman dağlar kadar fark oluşturamayabiliyor.

3. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,251
    Aslında he500 gücü görmediği zaman sapıtan bir alet. Bir ara La figaro 336c ile ( otl tube amp )dinlemiştim he500'ü o kulaklığa 50 tl bile vermem bırakın hd600'ü beats'ler bile çok daha doğru çalıyordu o he500'ün yanında :evl

Collapse Signature Expand Signature
  4. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,361
    Aynı sebepten ben de darkvoice filan almaktan vazgeçtim... OTL artı HE serisi :bu

5. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,251
    Tabi düşük ohm'a sahip kulaklıklar ile kullanmanın bir mantığı yok otl'leri. Düz mantık Otl'ler bilindiği gibi empedans yükseldikçe gücü arttırıyor. 50 ohm bir kulaklığa bir taşınabilir amfi kadar bile güç veremiyorlar.

6. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,361
    Tamam tamam, ilk fırsatta bir HD650 alırım ;D

7. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,407
    Peki otl ve lambalının bas performansı ve sahnesi ss amfiye göre daha mı iyi Umut abi?Sen 336 kullandın ya,ondan soruyorum. :)

8. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,251
    Genelleme yapamam Oğulcan. Lambalı olup soğuk çalan da var, ss olup sıcak çalan da model bazında bakmak doğrum olur bence.

9. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,344
    Açıkçası ben de çok şaşırdım. Sesi sonuna kadar açmak gerekiyor doğal olarak, ancak ses hiç fena değil. Dediğiniz gibi HE-500 38 Ohm empedansı muhtemelen düşük kaçmıştır OTL tube amp için. Ama eminim HD600'le uyumlu olmuştur.

10. DASM

DASM
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    Kulakici ve kafaustu kulakliklar kulanim kolaylığı ve tasima imkani oldugu icin iyidirlerdir. Yoksa hicbir zaman dunyanin en iyi kulakicini getirin birde dunyanin en iyi kafaustu kulaklikgini getirin kafaustu kulakligin tadini gecemez. Ayni sekilde dunyanin en iyi kafaustu kulakiligida hifi amfili stereo ve kaliteli kolanlarin verdigi tadi gecemez. Aslinda diyelimki kalite ayni kaldigi surece kulaktan uzaklastikca ses tadi dahada artar. Bizde tam tersine habire iceri sokmaya caliyoruz sanki daha iyi ses gelecek gibi.. odanin akustigi kulak kivrimlarinin ses dalgalarinin carpmasindaki akutsik bile onemlidir. Ama malesef modern çağda stereo hifi sistemlerle evde muzik dinlemek zorlasti. Ancak iyi bir yalitim yaptirmak gerekir. Yoksa komsunuzun sikayetinden muzikten tad da alamazsiniz. Tasinabilir sistemler ve kulaklik olayi birazda bu yuzden gelisti. Yoksa daha iyi oldugu icin degil... siz sevdiginiz sanatciyi sizin icin odanizda mini konser vermesini mi istersiniz yoksa minicik kulakliktan dinlemiyi mi... ben tabiki yanimda soylemesini tercih ederim. Hifi ses sitemleride aslinda boyledir. Sanatci size sizin evinizde sizin icin konser verir. Bunu hangi kulakici ve kafaustu yapabilir.

2 kişi bunu beğendi.
  11. obowan19

obowan19
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Selamlar tamda bu konuyla alakalı odugunu düşündügüm bir haberi paylaşım sizınle ,İlk mesajım da .Bence kulaklıga iyi bir alternetif olmuş, linkde paylaşıcagım çözüm .Hatta ben bundan etkilenip bir stereo amfi ve polk audio rt3 hopörlör 1 çift, yakın dinlemede işte asıl sahne bunda , sonuç harika . Hiç avr yani sinama amfisındeki stereo ya benzemiyor ki hopörlorlerıde o başlıkda anlatıcam sonra . Şimdi sizı linkdeki videola baş başa birakıyım .NOT video yutube de ancakl teliflık vs şarkı içermiyor

12. asymptote

asymptote
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    39
    Kesinlikle en ideali ses sistemi kurmak, ancak dediğiniz gibi günümüzde fiziki-sosyal şartlar buna imkan vermiyor maalesef. Tabi hi-fi ses sitemlerinin pahalı oluşu da ayrı bir olumsuzluk. Bazı kulak üstü kulaklıklar uzun süreli kullanımda konforsuzluğa, hatta ağrıya neden olabiliyor. İlginçtir, kulak içinde (köpük uçlarıyla birlikte shure se215 kullanırken) böyle bir sorun yaşamıyorum. Bazen üzerine uyuduğum bile oluyor, ama kulağım bu durumu pek yadırgamıyor.. :)

13. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,344
    İyi hoş da stereo sistem pahalı. Kendi deneyimime göre $7000'lik hoparlör $700'lik kulaklık kadar iyi ses vermiyor. Daha bunun amfisi vs. var. Sırf para da değil. Nereye koyacaksiniz? Dinleme Odası mi yapacaksınız? Eviniz çok büyük değilse küçük kaçar. Salona koysaniz kocaman birşey, tüm odanın estetiğini ona göre planlamak lazım. Televizyona bağlayacak misiniz? Bağlansa çok zevkli ama evde çocuk varsa ya da apartmanda yaşıyorsaniz yine zor.

Ben şahsen yerlerinin ayrı olduğunu düşünüyorum. Hepsinin de çok başarılı örnekleri var. Avantajları ve dezavantajlari var. Duruma ve ihtiyaca göre IEM, full size kulaklık ve full size sistem düşünülebilir.

14. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    491
    extrem audio da bi çift tannoy dinlemiştim. sistem soğuktu açtılar bi beş dakika saçma saçma çaldı. ısındıktan sonra o sahne genişliği o detay. sesin sıcak atmosferi şahaneydi. o sesi kulaklıkla almak imkansız.

Hi-fi camiasında benim bu güne kadar tanıdığım duayenlerin hepsi kulaklıkla ve araba içinde hi-fi olamayacağını söylemişlerdir.

Ben kesinlikle katılıyorum. arabada bile çok ciddi sistemler dinledim. yine de evdeki tad yok. Sahnenin 5 metrteden fazla olduğu bir sistem nerede kulağının dibinde çalan kulaklık nerede.

Aracımda zamanında 15 bin liranın üzerinde bir sistem vardı. Yine öyle çok kötü sistemim yok. Şu an Fiio x3 ve sony mdr V6 kullanıyorum. Evdeki Sony AVR + custom speaker kadar tad vermiyor. Öyle 8 - 10 bin liralık sistem değil. Sony avr ve 500 usd maliyetli speaker.

15. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,361
    Bence çok şahane olur, harikada olur, hiçbişi olmaz :love:

16. obowan19

obowan19
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    İşte yer ,vs sorunlara çözümde linkdeki hi fi chairde 8 bin dolarmış ama :cheesy:

17. obowan19

obowan19
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    TV küçük kalmış sadece şöyle bir 60 yada 65 inç şahane giderdi o sisteme tv olarak güle güle kullanın ,bu arada hopörlorler ne marka acaba?

18. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,361
    TV'ye başka bir çözüm düşünüyorum, şöyle tavandan sarkan birşeyler :wink
    Hoparlörler Monitor Audio Silver RX8 ve RX Center. Sol arkada görünmeyen dandik bir subwoofer var Onkyo. Sorround'lar da şu anda Onkyo.

19. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    491
    Çok şık güle güle kullanın.

20. obowan19

obowan19
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Hayırlısı artık yanlız ben projeksiyonlara çok olumlu bakmıyorum, hem full hd olanları aşırı pahalı ve kablo baglantısı sorun ps3 vs baglandıgında özelikle ki perde olayı zaten bir ayrı masraf, astarı yüzünden pahalı vede bir türlü nerdeyse yarı fiatına olan ampuller ve onların garantisi olmaması ki projeksiyonu geri plana düşüren en büyuk etken bence . TV göre dahili hopörlore sahip olmaması gibi, haber dinlerkende 5+1 açmak zorunda kalmak gibi bütun bunlar beni hep buyük tv lere yönlendirdi ta 150 ekran projiksiyon tv lerden beri ki şu anda da 60 inç 3d sharp kulanıyorum tv de 50 inç panasonic olanıda loptop baglı.Ev ufak olmasına ragmen merak işte ama büyük erkranın keyfide başka özelkle flim ve oyunlarda içinde gibisin,allah herkese nasip etsin diyorum, bana da 84 inç 4k olanını hayli pahalılar ama vestel bu segmente dolar fırlamadan 21bin tl süper fiat yapmışdı üstelık lg ekran kulanıyor lg aynı modeli 35 bin tl di 2ay önce