Kafaüstü mü ? Kulakiçi mi?

'Kulaklık Genel' forumunda Riffraff tarafından 18 Mart 2013 tarihinde açılan konu

1. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,459
    Bağımsız olarak kişisel fikrimi söylemek gerekirse; kulaklıktan soğudum siz öyle bahsedince, daha yeni sayılırım direk Hi-fi ses sistemi döşemeyi düşünmeye başlamıştım. Hasan'ın da bahsetmek istediği bu olsa gerek.

Collapse Signature Expand Signature
  2. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,124
    Bilmem ki? Bir şikayetim yok gerçi ama. Ancak bazı frekanslarda duyum kaybım olsa kulaklıkta da belli olmaz mı? Genel olarak kaliteli kulak üstü kulaklıklardaki ayrıntı, hız ve bass, orta halli (~$10000) stereo'larda anca yavaş yavaş yakalanmaya başlıyor. Muhtemelen bu eksiklikler giderilir, ama kesinlikle ucuz olmaz. Hele hele $1000'a hifi sistem bence hiç gerçekçi degil. Bir defa doğru düzgün amfi $600'dan başlıyor. Hoparlör olarak durum daha da vahim. Polk Audio, Klipsch, PSB, Definitive Technology, Paradigm, Infinity, JBL, B+W giriş Serisi, bunların tümü mid-fi. Ses bir HD600'ün altında. Ki yeni çıkan Planar kulaklıklar iyice yükselttiler çitayı.

3. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    538
    Yani yumuşatılmış olarak söylersek benim anladığım bu.

Direk söylemem gerekirse, biz bu sitede hepimiz salağız, hoparlör sistemleri süperken, kulaklıkla uğraşıyoruz.

4. DASM

DASM
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    Yalniz sunu karistirmamak lazim hicbir hifi kulakligin verdigi imkani saglayamaz. Kac kisi pikapi alip otobuste kucaginda pilak dinleyebilir.. :) ama konu ses ve en iyi lerden bahsedincede bazi gercekleri herkes bildigi kadar vurgulamak istiyor insan cunki en iyi olayi farkli birsey.. Amac sevdigimiz seyleri yaristirmak degil hepsinin ayri guzellikleri var hepsini bence dogru yerde kullanmaliyiz. Yoksa amac ustun yarisina gitmek degil. Bir kisinin hayati yollarda geciyorsa tabiki bu kisi tasinabilir sistem dinlemeli. Onemli olan bizi mutlu eden kaliteli muzigi hayatin heryerinde dinlemek. Butun bu sistemler bunun icin varlar. Bu bir yaris degil. Mecburi variş tir. Ama su dusunceye katilmiyorum ucuz maliyete kaliteli sistem kurulmaz. Kurulur eger kulagin iyise ve tecruben bilgin ve cevrende varsa kurulur. Hic bilmeyen insan gidip magazadan 7000 tl lik sistem alir sonra onu 3000 e satmaya calisir. Ama tecrubeli insan kendi butcesine uygun bir sistem kurar ve mutlu olur. Sistem derken sadece hifi olayi degil kulaklik amfi gibi tasinabilir ses sistemleride bunun icinde. Ben muzik sistemlerinin hepsini seviyorum ve kullaniyorumda ama hepsinin yeri ayri. Kisisel doyum baska en lerden konusmak baska bunda digerinden sogumak gibi bir durum yok. Bilakis hepsini kucaklamak var isin icinde. Ben hepsini seviyorum.

5. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,118
    Sizden ricam, yazılarınızı enter tuşuna basarak paragraflara ayırmanız. Bu sekilde okuması cok zor oluyor. Anlamak zorlaşıyor

Sent from my iPhone using Tapatalk

6. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    480
    Bence kulaklıkla hi-fi ev sistemini kıyaslamak karşılaştırmak birini diğerine tercih etmek anlamsız. Dayatma daha anlamsız. isteyen istediğini kullanır. Cebimden parasını ödemediğim için sorun yok ;D

Burda herkes aptal tarzı hiç hoş değil. ayrıca istatistik yapılsa dünyada head-fi ciler azınlıkta kalır. o şekilde düşünmek iyi değil. Dediğim gibi bir tercih yapmak gereksiz. belli noktalarda kıyaslanabilir.

Ucuza hi-fi olamaz kısmına ise malesef katılamıyorum. İçinizde benden çok tecrübeli insanlar var. Tabirimi affedin " yırtık dondan çıkar gibi" 18 yaşındayım herşeyin farkındayım tarzıyla konuya dalmak istemem. fakat bu gün cebinde 2 veya 3 bin usd olan adam gayet iyi hi-fi edinebilir. kendim madisound.com dan driver alıp speaker üretmişliğim var. 500 ile 1000 usd arasına gayet düzgün speaker üretilebiliyor. Eli yüzü düzgün bir amfi 500 ile 1000 dolara alınıp gayet lezzetli dinlemeler yapılır. Player olarak düzgün bir pc ve ses kartı ( m-audio Delta 24/192) ile iş biter.

Konuya dönersek Ben yıllarca kulak içi kullandım. Artık yaş 35 i geçtiği için mi bilemiyorum yanımda sürekli kulakiçi bişey taşısam bile kafaüstü dinlerim gibi. Ben daha çok taşınabilir olarak düşünüyorum kulaklık olayını. evde pek dinlemem.

ayrıca sağlık açısından ciddi olarak fark olduğuna eminim. kulak içi beni çok rahatsız etti son zamanlarda.

7. florence

florence
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,760
    ben bu ürünü yığınla yerli ve yabancı kaynaklardaki inceleme ve yorumlar üzerine aldım. hemen hepsinde amfi gibi bir ihtiyacın bulunmadığını, düşük empedans değeri ile hiçbir fark olmayacağı için tercih ettim. zaten ürünün pazarlama hedefi de ipod, iphone ve ipad ile kullanım. ben mi sürememiş oldum şimdi :)

8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,124
    Florence, burn-in ve amfinin (bu kadar düşük empedanslı bir kulaklık için) çok ciddi bir fark oluşturmayacağını tahmin ediyorum. Bazen bir kulaklığın sesi, farklı sebeplerden dolayı insanın hoşuna gitmeyebiliyor. Yerinizde olsam bir de amfiye yatırım yapıp daha da kaybetmeyi göze almazdım. Ancak zarara girmeden deneme imkanı varsa tabii ki denenmeli.

9. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    538
    Zaten benim demek istediğim de bu, hepsinin yeri apayrı ve tercih sebepleri olmaları imkansız. O yüzden konu zaten hoparlör mü kulaklık mı değildi :)

Anlaştığımıza sevindim.

10. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,118
    Burn in ile empedansın nasıl bir ilişkisi var kuramadım?

11. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    480
    ilişkiden bahsetmemiş zaten burn-in fark eder diyor ve amfi çok fark yaratmaz diyor.

compatible vitf ipod - iphone vs yazılar pazarlama hilesi gibi bişey. şimdi iphone un kulaklık çıkış gücü ile ibasso dx 100 bir mi?

ayrıca burn in sonrası kulaklığın sesi artabilir. Ep 630 her ne kadar giriş seviyesi bi kulaklık olsa da fark etmişti. ( 2 çift kullandım )

Speaker sistemlerde de çok fark ediyor.

12. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,118
    Düşük empedanslı bir kulaklık burn in olduğunda bir şey değişmez gibi biz izlenim yarattı da bende ileti, sorma sebebim bu.

Dx100 vs ipod? Eğer bir kulaklık kolay besleniyorsa, çıkış gücünün ne olduğunun bir önemi yok ki. Bu örneği anlayamadım.

13. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    538
    Ateş abi, burnin'in kulaklığı fazlaca değiştirmeyeceğini ve düşük empedanslı bir kulaklık olduğu için amfinin fazlaca değiştirmeyeceğini yazmış arkadaş. Okurken farklı anlaşılabiliyor :)

Ben de amfinin birşeye yarayacağını düşünmüyorum aslında ama İstanbul büyük şehir, mutlaka bir arkadaş taşınabilir amfi veya güçlü bir player ile yardımcı olacaktır.

14. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,118
    Valla, ben bir garip anladım da :evl Ayırarak okuyunca doğru anlaşılıyor :)

15. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    480
    Ben güçlü cihazın daha iyi olacağını düşünüyorum. Neden ? birincisi daha kontrollü çalar. ikincisi sesi fazla açma gereği duymazsın. Dolayısı ile dip ses veya distorsiyon olmaz. Ev sistemlerinde imkan oldukça güçlü amfi kullanırdık. O mantıkla gittim ben. Ama dediğim gibi bazı kayıtlarda yoğun dip ses oluyor. veya bazen cihazın kendisinde olur. Bunu yaşamazsın.

Ve bence momentum biraz güçlü aletle farklı çalar.

16. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,118
    Daha güçlü bir cihaz daha iyidir diye bir kaide yok da, dip ses olayı kullanılan komponentlerle beraber yazılımla da alakalı. Çok pahalı cihazlarda dipses varken, daha ucuzlarında dipses olmayabiliyor.

Distortion meselesi de kulaklıkla alakalı biraz da, hassasiyeti ile bağlantılı.

17. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    480
    Yok o şekilde demek istemedim zaten. Güçlü cihazın bazen avantajları oluyor. Dip sesi azaltmak için fırsat sunuyor. Distorsiyon derken de bazı cihazlar sesi sona kadar açmaya izin vermiyor. cihazın çıkışıyla ilgili. misalen sesi %90 üzerinde açmamak daha temiz ses alınmasını sağlıyor.

Bir de dikkat ettiğim Bu kulaklık sistemlerinde damping factor denen kavram hiç geçmiyor. Göz ardı edilen bişey mi ? ayrıca kulaklık üzerinde - uç zaten bi tane teknik olarak mümkün mü değil.

18. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,124
    Aklimdan da gecti yaziyorken yanlis anlasilabilecegi, ama nasil ifade etsem de oyle anlasilmasa sorusunu cevaplayamadim kisa zamanda. Arkadaslar ne ifade etmek istedigimi dogru olarak belirtmisler sagolsunlar.

19. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,361
    Kulaklık için de damping factor var ama hoparlör den biraz farklı davranıyor. Sebebi stereo sistemde en çok güç çeken komponent olan wooferlar öncelikle etkileniyor. Kulaklıkta genellikle ya 1 driver var (kafa üstü gibi) ya da çok az güç ihtiyacı (nispeten). Bu olaya He500 ve otl amfi ikilisi bir örnek olabilir sanırım.

Sent from my C6603 using Tapatalk

20. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    480
    tamam tahmin ettiğim gibi. Zaten hi-fi sistemlerde de basların kontrolü konuşulur. Full range olduğu için ve nispeten hafif bir sürücü olduğu için de olabilir vs vs. özellikle evde 30 cm ebadında sürücü kullanınca çok önemli damping factor. Tannoy dual concentric driverlerin 38 cm versiyonunu düşünün :D