KEF M500 Portatif Kafaüstü Kulaklık İncelemesi

'KEF' forumunda compicat tarafından 18 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

 1. compicat

  compicat
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  14 Aralık 2008
  Mesaj:
  1,011
  Alınan Beğeniler:
  1,629
  Merhabalar,

  Daha önce çokça zaman ve çaba harcayarak elimden geldiğince piyasadaki portatif kafaüstü kulaklıkları incelemiştim:

  http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=5649.0

  Uzun zamandır foruma çok inceleme yazma şansım olamasa da, stereo sistemimi kurduktan sonra, beni heyecanlandıracak bir portatif kafaüstü kulaklığa denk geldim: KEF M500.

  Kulaklık bugün elime ulaştı. Unboxing olarak açtığım bu konuyu, bir süre sonra inceleme olarak değiştireceğim. Aşağıda incelemeyi bulabilirsiniz.

  Kutudan çıktığı haliyle bıraktığı bir-iki izlenim şu şekilde:

  Kulaklık katlanabilir ve müthiş kullanışlı bir taşıma çantası ile gelmiş. Taşımak gerçekten keyif. KEF M500 oldukça şık. Kulaklık, pad'leriyle B&W P5'i anımsatıyor. Şıklığın yanında oldukça dayanıklı bir kulaklık izlenimi oluşturuyor. Kulağa oturması, on-ear sınıfında; P5 ile aynı rahatlıkta hatta biraz daha rahat diyebilirim.

  Ses rengiyle ilgili ilk dikkat çeken nokta, kulaklığın sesi inanılmaz temiz. Gerçekten temiz. Bir an için MDR-Z1000 ile daha rahat kıyaslayabileceğimi düşündüğüm M500, alt frekanslar konusunda Z1000'den uzaklaşıp, ilk anlık izlenimlere göre daha iyi bir noktaya yöneliyor. Tertemiz bir ses rengine, parlak ve yerine göre agresif üst frekanslarına rağmen, baslar da tam anlamıyla orada duruyorlar. Frekanslar, kalemle çizilerek ayrılmış gibi; her şey tane tane kulakta. Yukarıda da belirttiğim gibi, sibilance'a girmeyen, fakat yakın bir tiz yapısına sahip şu an kutudan çıkan haliyle. Zamanla bu agresifliğin törpüleneceğini düşünüyorum.

  Çok kaliteli olmasalar da biraz resim paylaşıp, ilgili kulaklığın tam incelemesinde görüşmek üzere diyorum:

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  İNCELEME:

  Kulaklığı yeteri kadar elimde tuttuğumu düşünüyorum. Çok uzun süredir burn-in için bu kadar heves ettiğimi hatırlamıyorum açıkçası. Kulaklığı çoğunlukla wima kapasitörlü imod ve RSA Predator ile burn-in edip, aynı sistemden ve buna ek olarak imod'un doğrudan kulaklık çıkışından da dinledim. Kulaklık bir fiil 250 saat dinlemeler dışında burn-in'e bırakılmıştır.

  En başta da belirttiğim gibi, çokça portatif kafaüstü kulaklık deneme şansım oldu. Çok odyofil bir ses rengi göstermemesine rağmen "Mellow", yumuş yumuş (Bu terimi Engin ilk olarak GR07 için kullanmıştı diye hatırlıyorum, o günden beri mellow ses rengi söz konusu olduğunda aklıma gelir) ses rengiyle benim gönlümde yatan aslan Sennheiser Momentum'du. Dönemsel olarak ilgili kulaklığı alıp sattım. Momentum gerçekten dinlemesi rahat, gövdesi rahat, yumuşak sesli bir kulaklık olmasına rağmen transparanlık ve nötrallik söz konusu olduğunda belli bir kesime maalesef hitap edecek bir kulaklık değil. Genel olarak bu tip portatif kafaüstü kulaklıkların da aynı yönde olduğunu söylersek yanlış olmaz.

  KEF M500, tamamen farklı bir yerde mi? Detay kulaklığı mı? Aranan kan mı? Elimden geldiğince incelemede bu soruları cevaplamaya çalışacğaım.

  Kutu içeriğine ve malzeme kalitesine, unboxing sırasında değinmiştim; fakat tekrar belirtecek olursak:

  KEF M500 katlanabilir bir kulaklık, şu ana kadar gördüğüm en portatif, en şık taşıma çantasıyla geliyor. Çanta, Momentum'un şık taşıma çantasının yarısı kadar. İçeriğinde biri remote'lu olmak üzere, iki kablo ve biri airline adaptörü olmak üzere iki adaptör var.

  Kulaklık ele alındığında, oldukça emek harcandığını belli ediyor. Oldukça sağlam bir yapıda. Hatta kulaklığı her elime aldığımda, macbook air'ımın karşısına oturduğumda yaşadığım hisleri yaşıyorum. Kulaklığın belki de en büyük artısı bu. Kasa olarak, Apple ürünleriyle aynı izlenimi, aynı hoş sedayı veriyor. LS50 monitörlerle de aynısını yaşamıştım. Bu da ister istemez insanda bir KEF fanboyluğu oluşturuyor.

  Komforuyla alakalı bir iki cümle edecek olursak. Bu tip kulaklıklarda benim gibi büyük kafalı kullanıcıların kabusu, tabiri caizse on ear kulaklık takıldığında kulak memesinin üst kısmının açıkta kalması oluyor. Neyse ki bu kulaklıkta bandı sonuna kadar açtığımda tam olarak fit sağladım. Korkulduğu gibi, kulaklara aşırı baskı yapan, rahatsızlık veren bir kulaklık değil. Aksine oldukça rahat; fakat kendinizi kaptırıp müzik dinlerken dans etmeye kalkarsanız, kafanızdan düşebilecek kadar da emanet duruyor kulakta. Adaplı bir şekilde müzik dinlerseniz sıkıntı olmuyor. Deri pad'ler, B&W kulaklıklarda olduğu gibi uzun dinlemelerde ister istemez terleme yapıyor. Kulaklığı benim gibi genelde yatarak dinlemek zorunda kalacak kullanıcılar için, kulaklık aşırı bir sıkma yapmadığı için doğru pozisyonu bulmak zorunda kalıyorsunuz. Kayma yapıyor.

  Komfor ve malzeme kısmında sonuca bağlarsak, KEF M500 normal pozisyonlarda rahatsızlık vermeden, saatlerce dinlenebilecek bir kulaklık.

  Ses konusuyla alakalı olarak, her zamanki gibi belli başlıklarda görüşlerimi aktarmaya çalışacağım:

  BAS:

  Son derece etkili, toplu, keskin baslara sahip M500. Oldukça kontrollü ve detaya sahip basları ile midler arasında herhangi bir kambur yok. İlk izlenimlerim burn-in sonrası da devam ediyor. özellikle basların bu derece kontrollü ve diğer frekanslara bulaşmadan vurması, sonuç kısmında geleceğimiz "flat bir kulaklık" betimlesini kullanmamıza olanak tanıyor. M500 sub bass'ları Momentum'a oranla daha belirgin; fakat Momentum'daki midbass ve mid geçişindeki yoğunluk; Momentum'un daha sıcak olan ses renginin temel nedenlerinden. M500 açıkçası bas konusunda ve bas-mid geçişinde Momentum'a hatta yakın zamanda tekrar dinleme şansım olan LCD2'ye göre daha flat, daha kontrollü, daha toplu baslara sahip. Momentum'da bas, aynı sahne içinde davulun 3 metrekarelik alanda tüm enstrümanlarla birlikte vurmasıysa, KEF M500'de davul aynı sahnedeki enstrümanlar arasında boşluk bırakılarak konumlandırılmış gibi.

  Mevzubahis LCD2'nin açık bir kulaklık, KEF'in kapalı bir kulaklık olmasından kaynaklı, karşılaştırmak çok doğru olmasa da; KEF'in benim müzik zevkime göre daha nötral, "ne ise o" şeklinde bas verdiğini söylemek yanlış olmaz. İlk başlarda elektronik müzik için uygun olmadığını düşündüğüm M500', aslında çoğu elektronik müzik kulaklığından daha doğru, bas veriyor. Özellikle lounge, ambient gibi müzik türlerinde daha memnun edeceğini göreceksiniz. Hayal kırıklığına uğramayın hemen, Trance için de konuşacağım :) Trance içinde bu bas rengiyle bence çok başarılı kulaklık. Sadece baskafa bir kulaklık olmadığını, baskafa kulaklıklardan hoşlanan kullanıcıların uzak durmasının yararlı olacağını düşünüyorum.

  MİD:

  Mid'ler ile alakalı en son söylemem gereken konuyu, dayanamayıp en başta söyleyeceğim şeyi ilk başta söylemek istiyorum. Bu kulaklığı, kendi fiyat skalasında "Odyofil" bir seçenek yapan en önemli özelliği midleri. Transparan, nötral, ne eksik ne fazla, gövdeli ve tüm bunlara rağmen aşırı analitik ve kuru olmayan midlere sahip M500. Tüm frekanslardaki ve genel ses rengindeki temizlik, detay en çok midlerde kendisini gösteriyor.

  Denediğim tüm portatif kulaklıklar arasında, en iyi kelimesini kullanmaktan kaçınsam da, en temiz, genel ses renginde kendisini en doğru şekilde gösteren midlere sahip M500. Z1000'in midleri ile alakalı konuşursak, Z1000 başlı başına mid başarımlı bir kulaklık. Tekil anlamda onun kadar kadife, ön plandaki midlerden bahsedemeyiz belki; ama KEF M500'ün genel kompozisyonda midlerinin daha doğru, daha başarılı olduğunu düşünüyorum.

  TİZ:

  Yine genel temizlik ve nötrallik tizlerde de mevcut. Aşırı parlak olmayan, oldukça nötrali, sibilance'a yol açmayan ve en azından benim korktuğum kadar ön planda olmayan tizler söz konusu.

  Tizler ile alakalı olarak söylebileceğim negatif şey ise her ne kadar parlak ve sibilance'a yol açan yapıda olmasalar da, bir agresiflik var. Agresiflik aslında tam doğru kelime değil, head-fi'da tizler için genelde kullanılan "untamed" tabiri M500'ün tizleri için geçerli. Ben rahatsız edici bulmasam da bu "untamed" durumu, özellikle bayan vokallerde, özellikle yüksek pasajlarda dağınıklığa, istenmeyen şekilde ön plana çıkmaya neden olabiliyor. Bu da genel anlamda "bu kulaklık alınmamalı" dedirtecek bir sıkıntı değil. Hatta şöyle söyleyeyim, o sıkıntının orada olup olmadığını aynı şarkıyı 2-3 kere dinleyerek ancak farkedebiliyorum.

  SAHNE:

  M500 kapalı ve on-ear bir kulaklık olmasına rağmen, oldukça açık bir ses rengine ve geniş sahneye sahip. Momentum'un insanı iyi hissettiren "mellow" ses rengiyle insana huzur veren o sahnesinden daha geniş bir sahnesi var M500'ün. Enstrüman ayrımını, müziği dinlerken imgelemeyi rahatlıkla yaptırabilecek düzeyde ferah, konumlandırmayı rahatlıkla hissedebileceğiniz bir sahnesi var. Bu tip kapalı kulaklıklardan çok da beklenmeyecek bir başarım bu. Sahneyi daha elle tutulur bir şekilde ifade etmeye şu şekilde çalışacağım. Bir Beyerdynamic DT660 sahnesi yok; fakat sahne olarak diğer portatif kulaklıklar arasında en iyi yerde diyebilirim.

  Sonuca gelmeden önce belirtmeyi unuttuğum bir olumsuz noktayı ekleyeceğim:

  İZOLASYON:

  İzolasyon konusunda kapalı bir kulaklık olmasına çok güvenilmeyecek bir izolasyonu var. Sanırım konfor'unda ön planda olması (cup'ların sıkı olmaması) buna etken oluyor. Dışarıda çok dinlenebilecek bir kulaklık değil. Dış sesi alıyorsunuz; hatta bence çok hareket halinde de (hızlı tempolu yürüme, koşma vb.) dinlenmesi çok iyi olmayacaktır.

  SONUÇ:

  Dinlediğim tüm portatif kulaklıklar içerisinde şu anda kesinlikle zirveye oynuyor benim için KEF M500. Genel olarak ürünleri elimde çok tutamayan biri olduğumdan, yarın bu kulaklığı satmayacağımın garantisi yok; fakat şu an için elimden geldiğince benimle duracak gibi gözüküyor.

  Genel ses rengi, sesteki temizliği, frekanslar arası geçişleri, cezbedici yapısı ile KEF M500 fiyatına göre çok başarılı ve "Odyofil" betimlemesini kullanabileceğimiz bir kulaklık. Yukarıda da belirttiğim gibi "Baskafa" ların uzak durması gereken; fakat diğer her tür müziğin rahatlıkla dinlenebileceği, ses rengiyle birçok başarılı özelliği aynı potada eritebilmiş bir ürün.

  Rahatlıkla tavsiye ediyorum.

  Okuduğunuz için teşekkürler.

  Saygılar, Sevgiler
   
  Collapse Signature Expand Signature
  #1 compicat, 18 Kasım 2013
  Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
  2 kişi bunu beğendi.
 2. MikePortnoy

  MikePortnoy
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  7 Eylül 2012
  Mesaj:
  3,491
  Alınan Beğeniler:
  3,120
  Güle güle kullanın :) Raflara bir kulaklık daha eklendiği iyi oldu.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 3. sensable

  sensable
  Expand Collapse
  Moderator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  30 Aralık 2011
  Mesaj:
  920
  Alınan Beğeniler:
  871
  Hayırlı olsun. Bu çok merak uyandıran ürünle tanışmamıza vesile olacağınız için de teşekkür ederiz.
   
 4. compicat

  compicat
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  14 Aralık 2008
  Mesaj:
  1,011
  Alınan Beğeniler:
  1,629
  Teşekkürler güzel sözleriniz için.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 5. Kuzey

  Kuzey
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  22 Ocak 2012
  Mesaj:
  1,088
  Alınan Beğeniler:
  69
  Hayırlı olsun Boğaç Bey, gerçekten yurtdışında övülen ve burada merak edilen bir kulaklıktı. Böyle bir kulaklığı forumumuza kazandırdığınız için teşekkürler. Tam incelemesini sabırsızlıkla bekliyorum, iyi dinlemeler :)
   
 6. MTRMSK

  MTRMSK
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  6 Aralık 2012
  Mesaj:
  623
  Alınan Beğeniler:
  659
  Hayırlı olsun :) Head-fi de bayağı seviliyordu foruma da geldiği iyi oldu :) Ben bunu over-ear sanıyordum yastık yapısı biraz garibime gitti açıkçası. Konfor olarak nasıldır, 1 saat rahatça dinlenebilir mi?
   
  Collapse Signature Expand Signature
 7. compicat

  compicat
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  14 Aralık 2008
  Mesaj:
  1,011
  Alınan Beğeniler:
  1,629
  Çok teşekkürler Saffet Bey.

  Teşekkürler.
  2 saate yakın kulağımda tuttum açıkçası. Biraz rahatsızımdır on-ear kulaklıklarda, over ear tercih ederim genel olarak. hatta günde müzik dinlemeye 1 saatten fazla ayır(a)mama gibi bir durumum söz konusu. Kulaklığı 2 saat sancısız dinleyebildim tüm bunlara rağmen. P5'den aşina olduğumuz, tüm deri pad'lerdeki terletme olayı yok değil.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 8. compicat

  compicat
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  14 Aralık 2008
  Mesaj:
  1,011
  Alınan Beğeniler:
  1,629
  [quote author=George Szell link=topic=8019.msg110431#msg110431 date=1384796202]
  Bogaccim hayirli olsun. DT660'a gore nerede duruyor bu?
  [/quote]

  Çok teşekkürler Hadi Abi. Bu da çok nötral bir kulaklık. DT660 kadar olmasa da, dinlediğim portatif kafaüstüler içinde DT660'a en yakın diyebilirim. DT660'daki sahne yok, o kulaklık nasıl kapalı bir kulaklık onu anlamak mümkün değil zaten :)

  Ben senin KEF M500'ü beğeneceğini düşünüyorum.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 9. fenrir

  fenrir
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  13 Ocak 2013
  Mesaj:
  499
  Alınan Beğeniler:
  545
  Güle güle kullan Boğaç abi çok şık bir kulaklık. Bir şey merak ediyorum bu tip pad li kulaklık kullanmadım önceden pek izolasyonu ne derece etkiliyor bunlar, bana hep sanki kulağı tam kapatamıyormuş gibi geliyor nedense ;D
   
 10. DefinitioN

  DefinitioN
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  9 Mayıs 2012
  Mesaj:
  2,757
  Alınan Beğeniler:
  6,317
  Boğaç hayırlı olsun.Çok merak ettiğim bir kulaklıktı.Teşekkürler...
   
 11. fosther

  fosther
  Expand Collapse
  Moderator

  Katılım:
  12 Ağustos 2010
  Mesaj:
  3,137
  Alınan Beğeniler:
  3,511
  Hayırlı olsun :) Elektronik performansı nasıldır acaba?
   
 12. high-fidelity

  high-fidelity
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  1 Ocak 2013
  Mesaj:
  2,156
  Alınan Beğeniler:
  1,583
  Boğaç Bey hayırlı olsun kulaklığınız.Arkadaşların da dediği gibi yurt dışında çok konuşulan bir kulaklıktı bu.Ben de Kef sahibi olarak merak ediyordum nasıldır falan diye.P5'e göre en azından.Bir de kulaklığı nereden ne kadar aldınız acaba ?

  Teşekkürler bu arada bu kulaklığı foruma kazandırdığınız için.Keyifli dinlemeler. :)
   
  Collapse Signature Expand Signature
 13. compicat

  compicat
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  14 Aralık 2008
  Mesaj:
  1,011
  Alınan Beğeniler:
  1,629
  Çok teşekkürler Fatih Hocam.

  Oğulcan uzak durulmalı, yani daha doğrusu bu sınıfta daha uygun alternatifler var.

  Teşekkürler Hocam. Shipping ile birlikte 350 usd civarına geldi ABD'den. P5 bu kulaklığa göre daha sıcak kalıyor. Tasarım olarak, P5'i şahsen çok severim; bu görüntü olarak farklı olsa da, pedlerin kulağa yerleşmesi birebir aynı.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 14. synweap

  synweap
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  11 Temmuz 2012
  Mesaj:
  193
  Alınan Beğeniler:
  109
  Hayırlı olsun, incelemeyi bekliyoruz artık :)

  LG-D802 cihazımdan Tapatalk 4 ile gönderildi
   
 15. compicat

  compicat
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  14 Aralık 2008
  Mesaj:
  1,011
  Alınan Beğeniler:
  1,629
  Teşekkürler, çok bekletmeyeceğim :)
   
  Collapse Signature Expand Signature
 16. sensable

  sensable
  Expand Collapse
  Moderator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  30 Aralık 2011
  Mesaj:
  920
  Alınan Beğeniler:
  871
  Yıkıldım. :)
   
 17. compicat

  compicat
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  14 Aralık 2008
  Mesaj:
  1,011
  Alınan Beğeniler:
  1,629
  Biraz daha pissin, ama bu kulaklik dogrudan elektronik muzik kulakligi olmaz, oyle dusunuyorum. Chill out, lounge da fln su an bile siritmiyor ama. Dedigim gibi pissin:)
   
  Collapse Signature Expand Signature
 18. high-fidelity

  high-fidelity
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  1 Ocak 2013
  Mesaj:
  2,156
  Alınan Beğeniler:
  1,583
  Hocam bence o da P5 gibi jazz,klasik,enstrumantal müziklerle daha uyumlu olur diye düşünüyorum. :)
   
  Collapse Signature Expand Signature
 19. Serhat

  Serhat
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  29 Ocak 2012
  Mesaj:
  851
  Alınan Beğeniler:
  1,117
  Hayırlı olsun.Güle güle kullanın.
  Gerçekten şık bir kulaklık.

  SM-N9005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  Collapse Signature Expand Signature
 20. Baran

  Baran
  Expand Collapse
  Administrator

  Katılım:
  29 Haziran 2011
  Mesaj:
  1,404
  Alınan Beğeniler:
  3,664
  Hayırlı olsun, güle güle kullan Boğaç :)