Kendin Yap OP-AMP Yardımlaşma Başlığı

'Diğer Ekipman' forumunda moonstar tarafından 7 Ağustos 2017 tarihinde açılan konu

1. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,742
    Merhaba arkadaşlar,

benim Chi-Fi canavarları D200+ ve Zishan Z2 için OP AMP (Operational Amplifier) almayı düşünüyorum.

D200+ içerisinde 2 adet OPA2134P bulunuyor, Zishan Z2'de ise tek yuva üzerimde LM4562NA opamp var.

Onların yerine MUSES02 alıp takmayı düşünüyordum. Cicibaba da fiyatlar 11 - 12 Usd civarı anacak fake olma ihtimali olabiliyor diye okudum.

MUSES çiplerin üreticisi NJR (yani New Japan Radio), Mouser diye bir distribütörüne yönlendiriyor.

Onların fiyatlarına baktığımda ise acaip bir diyat ile karşılaştım. Tanesi maşallah 46,53 Euro x 3 adet = 139,59 Euro :laugh: Adamlar Zishan gibi bir cihazı 46 Dolara satıyorken bir tane opamp 46 Euro, Wow :D

Neyse gelelim asıl konuya, konu ile ilgisi bilgisi olarak arkadaşları bu başlık altından bilgi paylaşımına davet ediyorum :)

Bunlarda benim cihazların iç organları :)

Collapse Signature Expand Signature
    5 kişi bunu beğendi.
  2. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,742
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

#2 moonstar, 7 Ağustos 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Ağustos 2017
    14 kişi bunu beğendi.
  3. raven

raven
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    125
    Merhabalar. 12$'a alacağınız Muses02 'nin orijinal olma ihtimali hiç yok. Yalnız sahte olanların çoğu aynı firmanın 8820 leri ile yapılıyor. Alıp üzerindeki logoyu değiştiriyorlar. 8820'de fena değil ama :) Op-amp tercihi cihazın sonik karakteri ve kulağa da baktığından hangisi sorusunun cevabı pek kolay değil. Burada bir paylaşımım olmuştu gördünüz mü bilmiyorum. Popüler bazı modellerin ses karakterleri üzerinde de birkaç şey karaladım. Belki yardımcı olur size.

http://guneytuncer.blogspot.com.tr/#!/2017/07/hangi-op-amp.html

9 kişi bunu beğendi.
  4. stakanar

stakanar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    216
    Benim lehmann amfide de bb 2134 vardı burson v5 ile değiştirdim seste iyileşme detay yönünde artışta oldu bana eksisi ise 2134 daha sıcak ve analogvari idi yada daha müzikal diyelim... Birde amerikanların bir markası var discrete opamp üreten adı aklımdan çıktı araştırıp denemek lazım. Muses02 50 dolar civarıydı herdaim diğerleri emin olun sahte...

2 kişi bunu beğendi.
  5. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,742
    Öncelikle bilgi için teşekkürler. Muses 8820 olsa yine iyi, karşılaştırmalara baktım yine yakın sayılırlar MIŞ ses olarak :)
    O zaman hazır bir sorum daha olsun size :) Şimdi bu OPA2134 'den iki tane var, birini söküp Z2 ye takatım biraz daha gövdeli ve analog çalmaya başladı. Tabi bu arada ikinci yuvayı boşta bıraktım seste kayda değer bir değişim duymadım.

Şimdi aklıma gelen soru şu, birincisi neden 2 adet koymuşlar ikincisi tek opamp kullanmamın makineye veya kulaklığa zararı olur mu? :)

Edit: Bu arada güzel bir yazı paylaşmışsınız!!

Demek kesin sahte diyorusnuz, bu diğer firma hangisisiydi acaba ben de araştırayım.

Forumda @endia nickli bir arkadaş da vardı, kendisi de galiba DIY işlerine meraklı. En son bir tane OPAMP'ı ikiye bölerken resmini gördüm :)

6. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,096
    Değil Muses, 627 ve 637'ler bile sahte, ki daha ucuzlar.

Bu arada Muses 8820, Analog Devices 8820 ile aynı mı bilemiyorum, ama AD8820 $4 ila $6 arası olması lazım, ki o da ses için kullanılan oldukça ayrıntılı bir Opamp. Eğer Muses02 sahteleri ondan üretiliyorsa yine pahalı.

Digikey, mouser gibi güvenilir ve bilindik yerlerden edinmekte fayda var.

3 kişi bunu beğendi.
  7. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,742
    Muses 8820 bulamadım ama 8920 var 8 ayaklı - Link

8. endia

endia
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    279
    hocam yorumlarda rus bir arkadaş "fake" demiş ki bence de aliexpress'ten orijinal bulmanız biraz zor..

6077 eklentisini görüntüle
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 7 Ağustos 2017, İlk mesaj zamanı 7 Ağustos 2017 ---
    :)
    yok Gökhan hocam opamp bölmüyordum,
    zishan için diy adaptör yapmıştım, onu görmüş olmalısınız?
    zishan'a standart soic adaptörü (en soldaki) sığmadığı için düşük profilli bir adaptör yapmak zorunda kaldım (en sağdaki), lehimledikten sonra adaptör pinlerini kesmek gerekiyor :)

9. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,742
    AHaha aynen bunları görmüştüm :) Zishan'ın içi dar çalışma alanı baya kötü. O opamp'ı tekrar yerine takana kadar göbeğim çatladı :)
    Zishana ne tür ilaveler yapılır acep :)

10. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,048
    Bu opamp meselesine gustard h10 dan dolayı az dadanmıştım, şimdi kalitelisi zishan, z2 den daha pahalıya gelecektir değer mi dersen anlatılanlara göre değiyor, bir de düzgün kullanılırsa söküp başka aletlerde de kullanılacağı için aslında uzun vadede iyi bir yatırım oluyor :D bir de pahalısı iyidir değil de ses rengi olayı devreye giriyor bu opamp değişiminde, daha ucuzu zevke daha uygun da olabiliyor.:)

#10 DrWhite, 7 Ağustos 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Ağustos 2017
    5 kişi bunu beğendi.
  11. endia

endia
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    279
    benim bahsettiğim zishan dsd'ydi :)
    z2'de sorun yok aslında, yeterli yer var,
    zishan dsd'yi sıfır toleransla tasarlamış arkadaşlar :)

3 kişi bunu beğendi.
  12. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,742
    Sizde Z1 var sanıyordum :) Gerçekten de sıfır tolerans ile yapılmış. Hele D200+ da istemediğin kadar yer var.
    Zishan DSD batarya ömrü nasıl peki?

13. endia

endia
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    279
    doğrudan bir ölçüm yapmadım ama minimum 10-12 saat gidiyor diyebilirim..

14. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,742
    Çok iyi o zaman. Benim D200+ nedense 4 saat anca gidiyor. Yani bu kadar tüketmesi enteresan. AKM4495 ve opamplardan felan kaynaklanıyor olabilir mi?

15. endia

endia
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    279
    ikisi de aynı akm4495seq kullanıyor, ama d200, dac çipi ve opampları daha yüksek voltajda çalıştırıyor diye biliyorum, güç tüketimi (quiscent current) düşük opamp kullanırsanız biraz daha süre artabilir ama anlamlı bir artış olur mu emin değilim..

güç tüketimi oldukça düşük olan opa1642 var elimde, denemek isterseniz gönderebilirim.. misal opa1642 kanal başına 1.8 mA tüketirken opa2134 4 mA tüketiyor..

16. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,742
    Fark epey fazlaymış :) Peki o zaman size bir soru iki opamp var D200+ da birini çıkarttım biraz kullandım sonra ne olur ne olmaz geri taktım. 2 opamp neden kullanılmış fazladan güç üretmek mı sadece amaç? İki farklı opamap kullansam aynı anda zararı olur mu?

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

17. AngelDust!

AngelDust!
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    122
    Zishan z2 için inceleme var mı acaba forumda, yoksa ufak da olsa izlenimlerinizi almak istiyorum, henüz cayin n3 gibi daplara bütçe ayıramayan bir arkadaşıma hediye olarak bakıyorum zishan ve türevlerine.

3 kişi bunu beğendi.
  18. endia

endia
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    279
    hocam iki opamp (her ikisi de dual olduğu için aslında 4 opamp) balanced çıkış için gerekli, ayrıca şimdi farkettim, d200+ class a çalışıyor, yani opamp değiştirerek pil süresiniz uzatmanız pek mümkün görünmüyor..

iki farklı opamp kullanımında da stabilite sorunları çıkabilir, yani normal (SE) çıkışta opamplardan birisini mi kullanıyor, yoksa her ikisinden birer kanalı mı kulanıyor bilmek gerekiyor diye düşünüyorum.. bu konuda teknik bilgisi olan arkadaşlar daha fazla yardımcı olabilir, benim hobi merakından öte bir teknik altyapım yok aslında..

8 kişi bunu beğendi.
  19. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,742
    Bilgiler için teşekkürler hocam. Class A olması ses bir yandan güzel birşeyler diğer yandan pil ömrünü olumsuz etkilemiş. En iyisi 2 muses sipariş Edip gelene kadar daha fazla kurcalamamak.

Bu arada ilginç olan SE ile Balanced çıkışının aynı yuvada olmasi. Bir switch aracılığıyla geçiş yapılıyor.

20. stakanar

stakanar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    216
    Aşağıda link verdim birde aklıma gelen new class d var. Tabi bunlar sizin cihaza muhtelen olmazlar :(

http://www.sonicimagerylabs.com/products/Model994DiscreteOpAmp-Ticha.html