Kisa Hifiman 400i izlenimleri

'Hifiman (Head Direct)' forumunda zxc tarafından 13 Ağustos 2017 tarihinde açılan konu

1. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,704
    Neden aldim? Zevkimle uyusacak gibi gorunen HE-400i'nin indirimli $250 fiyatini gorunce dayanamayip ismarladim.

Kutu. Kutu kalitesi, ozellikle indirimli fiyat icin cok iyi. Sentetik deri kapli, gayet guzel. Ama kenara koyacaginiz icin cok da onemli bir etken degil bence. Sonucta tasimak icin cok da uygun degil. Fotograf cekmedim, ama sagolsun @yolgezer cok guzel fotograflar cekmis:
    http://www.techno-fi.net/forum/konu/hifiman-he-400i-ve-re400a-kutu-açılımı.11913/

Kablo. Kisa, kumas kapli, kucuk uclu, buyuk uc adaptoruyle geliyor. Acikcasi bir cok kulaklikla gelen uzun kablolar hic pratik olmuyor bence. Bunun uzunlugunu cok iyi ayarlamislar.

Rahatlik.
    HE-560 ile ayni, yani cok iyi. Bir planar kulaklik icin hafif, headbandi kafanin seklini aldigi icin cok rahat. Padlerin etrafi yumusak suni deri, ancak deriyle temas eden yeri kadife (Focus pads). Ancak oval HE-1000 daha rahattir diye tahmin ediyorum.

Frekans tepkisi.
    Ses rengi HD600'e cok yakin. HE-560'tan da, HE-500'den de daha yakin HD600'a. Gel gelelim baslar biraz eksik, daha dogrusu derine cok inmiyor. Miktar olarak HD600'den az, ama eminim bir cok kisi icin fazlasiyla yeterli olacaktir. Mesela HD800'den de az bass miktari, ama HD800 kadar derine inemiyor tabii ki.

Zamaninda aldigim HE-560'in bass'i burn-in'den sonra bayagi artmisti. O yuzden bunu 4-5 gun yaktim, ama malesef kayda deger bir artis olmadi. TH900 bass'i beklemiyorum ama HD600'den de az olmasi benim icin yetersiz...

Değinmek istediğim son bir nokta da, özellikle erkek vokaller HD600'de daha gerçekçi. Detay değil, tonla alakalı bir olay. Ancak bariz bir fark var bu noktada, özellikle çok iyi tanıdığım parçalardan aldığım zevki etkileyecek derecede.

Detay, sahne.
    Kulaklik genel olarak HE-560'un karakterini tasiyor. Ayrinti, tum HD6XX serisinin cok otesinde. HE-560, ust-mid ve alt-tiz civarinda HD600'den biraz daha parlakti. HE-400i ise HD600'e daha yakin. Acikcasi alt bas disinda frekans tepkisi mukemmele yakin, daha dogrusu sahsi tercihlerimle tam olarak uyumlu.

Güç.
    Empedansı çok daha düşük olmasına rağmen, aynı ses şiddetini elde etmek için amfinin sesini çok daha fazla açmak gerekiyor, HD600 gibi yüksek empedanslı bir kulaklığa göre. Çünkü bir çok planar kulaklık gibi hassasiyeti düşük. Tavsiye edilmese de HD600'ü telefona takıp dinlemek mümkün. Ancak HE 400i için bu çok mümkün değil. Telefonun sesini sonuna kadar dayamak gerekiyor yeterli ses seviyesi elde etmek için.

Sonuc.
    Bass manyagi degilseniz bence kacirilmayacak firsat, ozellikle bu fiyata. Muadillerinin cok otesinde ses kalitesi sunuyor. Sadece ses kalitesi degil, ergonomi olarak da cok iyi. Cok daha yuksek fiyata sahip Audeze LCD serisinden cok daha rahat. Muhtemelen iade edecegim bir kulaklik icin asiri ovgu oldu ama harbiden de oyle.

Neden iade ediyorum?
    Bass manyagiyim cunku :) Bir cok acidan sorunlari olan, ve genel olarak tavsiye etmekten kacinacagim Fostex TH900'u sadece mukemmel baslari icin severek dinliyorum. Velhasil tavsiyemi bir cok insanla uyusmayan sahsi tercihlerime bina etmemeye calisiyorum. Ancak benim gibi asiri bass meraklisiysaniz, evet, daha iyisini bulabilirsiniz. Ancak detaydan ve kaliteden ciddi odun vermeniz gerekir bu fiyata. Ki dedigim gibi, bass miktari bir HD800'den az degil.

Bir soru.
    Acaba neden bass boyle? HE-560'in basi yeterliydi ama sert vuramiyordu. HE-500 oyle degildi mesela, bayagi iyi vuruyordu o. Acaba cift tarafli miknatistan tek tarafa gecince mi boyle oldu ki? Belki de o yuzden HE-1000 dizayninda tekrar cift tarafli miknatisa gectiler, asimetrik te olsa...

Ozur.
    "Basladin bass, bitirdin bass, bu ne bicim izlenim yahu?" deyinlere :)

#1 zxc, 13 Ağustos 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 14 Ağustos 2017
    13 kişi bunu beğendi.
  2. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,765
    çok ötesinde diye diye kulaklık işte tam bu aradığım dicen sandım ama geri gönderme işini görünce bende almaktan vazgeçtim bu kulaklığı :D

2 kişi bunu beğendi.
  3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,704
    Netlestirmeye calistim. Kulaklik harbiden guzel.

4 kişi bunu beğendi.
  4. myloo

myloo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,137
    Hocam İstanbul buluşması sırasında Çağatay hocadan rica edip bir süre evde deneme şansım oldu 400i'yi ancak o fiyat için iade edilecek bir kulaklık değil açıkçası. Bassları birçok kafaüstüne göre yeterli seviyede olan bir cihaz. Enstrüman ayrımı ve detaylar ise ortalamanın üzerinde. Kulaklığı yeterince besleyebildiğiniz sürece bayağı bayağı tatminkar bir performans alabiliyorsunuz. Ben çok beğenmiştim. Herkese de tavsiye edebileceğim bir ürün gerçekten. @Pax Vedat abinin de yorumlarını alabiliriz yeterince deneyimledi kulaklığı :)

Collapse Signature Expand Signature
    4 kişi bunu beğendi.
  5. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,758
    Bende tam tersi etki yaptı alasım geldi :D

4 kişi bunu beğendi.
  6. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,765
    Aslinda benim de alasım geldi hocam da iste maddiyattan ötürü bahanem oldu :D

4 kişi bunu beğendi.
  7. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,004
    İzlenimler için teşekkürler hocam, bu arada ne ile sürdünüz kulaklığı, bugüne kadarki planar tecrübelerimden hele ki hifimanlardan anladığım kadarıyla hepsi aç kulaklıklar, yüksek ve kaliteli akım istiyorlar(özellikle kontrollü tizler ve dolu dolu basslar için) , 400i için de tahminim aynı durum geçerlidir. Kullanan arkadaşlardan mid-tize kayan bir cevabı olduğunu epeyce duymuştum ama bass açısından çok problem belirtmemişlerdi. He500 için dediklerinize katılıyorum benim de çok severek kullandığım bir kulaklık iyi basslar var ama onun açığa çıkması için de baya düzgün amfi gerekiyor. He400i ye de farklı amfilerle şans vermek lazım :)

4 kişi bunu beğendi.
  8. florence

florence
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,854
    yorumlarınıza katılıyorum, ben de sevmemiştim he400i'yi aynı sebeplerden. sürebilme konusuna bir ekleme yapacak olursak, örneğin lpg high gain son ses dahi olsa daha fazla güç istiyor he400i. buradan bir çıkarım yapılabilir, diğer bir örnekle hd600'den daha fazla güç isteyen bir kulaklık. keza he400s'i telefonlarla dahi sürülebilir diye çıkarmışlardı, komik tabii, hiç ilgisi yoktu, iphone ne tatminkar besleyebiliyordu ne de sürebiliyordu.

2 kişi bunu beğendi.
  9. zoso86

zoso86
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    963
    he-500 bassları harbiden inanılmazdı.. hd600 kıyasına harfiyen katılıyorum. bu arada he-500'ün midleri de inanılmazdı.. böyle bass/mid performansı veren bir iem'le ne zaman karşılaşacağız acaba..

10. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,704
    Rica ederim. Eksik ve kisa da olsa izlenimleri paylasayim istedim. Sorularla ve farkli kulaklarin izlenimleriyle daha da zenginlesir icerik.

Kulakligi Yulong D100 MkII DAC, onun dahili amfisi, sonra da kendi yapimim olan PPA turevi class A amfi ile denedim. Bahsi gecen diger tum kulakliklari da ayni sistemle denedim. Baska bir sistem HE-400i'un baslarini one cikarabilir mi? Tabii ki. Ama muhtemelen aynisi HE-560 ve HE-500 icin de gecerli olacaktir. O yuzden karsilastirma cok kolay degismez gibi geliyor bana.

Ama katiliyorum, objektif olarak "bass az" demek bence de mumkun degil. Ama sahsi tercihlerim icin bariz yetersiz. Belki objektif olarak basslar cok derine inmiyor diyebiliriz.

#10 zxc, 13 Ağustos 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 13 Ağustos 2017
    2 kişi bunu beğendi.
  11. Pax

Pax
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,459
    Hifiman he400i kulaklığımı 1 aya yakın süredir hergün dinliyorum. Beyerdynamic dt 660 tan he400i ye upgrade yaptım. Kısaca izlenimlerimi paylaşayım.

Malzeme kalitesi orta şeker olmuş. Beyerdynamic lerin kesinlikle gerisinde. Kablosunu ve jak ını hiç beğenmedim. Konfor çok iyi kafa bandı sayesinde ağırlığını beyer ler kadar hissetmiyorsunuz.

Güç gereksinimi de orta şeker olmuş. Cayin n3 dapla dinlediğimde high gain de 71/100 ses seviyesi yeterli yüksekliğe çıkıyor. Ama mojo ile dinlediğimde özellikle tizlere tam kontrol geliyor. Aynı şekilde Basslar da kontrollü ve daha sert yapıya bürünüyor. Sürülme anlamında akla karayı seçtirmez. 35 ohm a 250mw +güç veren hafif sıcak çalan tizleri kontrollü herhangi bir dapla keyifle dinlenir.

He 400i ses tonlaması olarak nötrün yarım yada çok az bir tık daha sıcağında çaldığını düşünüyorum. Frekans tepkisi olarak genel bir denge olmakla beraber tizlerin biraz saldırgan olduğunu belirteyim. Tizler genel olarak ayrıntılı ve keskin. Ama beyer dt660 la karşılaştırırsam ayrıntı ve uzama olarak dt660 daha başarılı. 400i bu bölgede agresif olmasına rağmen bence rolloff mevcut.

Kulaklığın en başarılı olduğu noktalardan biri de mid frekanslar. Ne koyu ne de açık. Ne ilerde ne de geride. Sesteki gövde de tam kıvamında olmuş. Enstrumanlarda hafif renklendirme mevcut. Bu bölgede sese tepki ve nota sönümlemesi çok hızlı ve net. En hızlı ve karışık pasajlarda seslerde üstüste binme çözünürlük kaybı ben duymadım. Vokallerde gayet temiz net ve kulak dolduran cinsten. Deneme amaçlı çok yüksek ses açsam da midler distorsiyona girmedi.

Dinamik sürücülü kulaklıklar gibi bu kulaklıkta midbass hump ı yok. Tepkisi daha doğrusal. 400i yi ben basslight bir kulaklık olarak tanımlayamam. Mid frekanslara oranla basslar dengeli. Midbasslar hızlı sert ve sıkı. Bateri vurduktan sonraki yayılma ve sönümleme çok başarılı. Subbass tarafında diğer frekanslardan 5db geride olduğunu düşünüyorum. Ben eq ile bu bölgeyi +5db itttirdim. Bu şekilde gayet dengeli doyurucu oldu. Bass gitar yada konturbass gibi enstrumanları çok dengeli net bir şekilde takip edebiliyorum. Subbassların kalite ve erken kesilmemesi uzaması da yine başarılı diyebilirim. Basslar genel anlamda tanımlı kontrollü ve sıkı diyebilirim rahatlıkla.

Kulaklığın sahnesi geniş değil. Beyer dt660 closed back yapıda olmasına rağmen sahnesi 400i den net bir şekilde geniş. Sahne geniş olmamasına rağmen enstrumanlar arasına çok güzel boşluk koyuyor kulaklık. Aslında genel olarak 400i de sesler birbirinden ayrık ve net. Bu kulaklığın kayıtta olan herhangi bir sesi atlaması mümkün değil. Enstruman konumlandırma ve monitörleme konusunda beyerlerin gerisinde olduğunu söyleyebilirim.

Genel olarak he400i net dengeli renkli ve müzikal çalan bir kulaklık. Nötre yakın ses tonundan hoşlananlar ve hızlı kulaklık isteyenler gönül rahatlığıyla alabilirsiniz dinlemesi çok keyifli.

Not: 400i benim ikinci kulaküstü kulaklığım. Daha üst seviye kulaklıkları buluşma harici uzun süre dinlemedim.

#11 Pax, 13 Ağustos 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 13 Ağustos 2017
    16 kişi bunu beğendi.
  12. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    238
    Hocam sen neler diyosun yana yana hifiman arıyorum.
    Dap olarakta hifiman istiyorum fakat android olmaması beni çok yorar.
    Astell Kern bir dap ile he400İ uyumlu olur mu acaba ?
    Birde sdf amfi alırım yanına.
    Böyle birşey deneyen veya karakterlerini bilip tahmin yürütmek isteyen olursa çok memnun olurum.

LG-H930 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    387
    he400i epeyce parlak ayni zamanda oldukca detay cikarabilen bir kulaklik. flat veya parlaga yakin kaynaklar bazilarini rahatsiz edebiliyor. (ben klavensen detayina bayiliyordum ayri). daplari cok bilmiyorum ancak flat in biraz sicak tarafinda kalabilen ve detaylari saklamayan bir kaynak bu kulakligi cok keyifli gosteriyor.

mattiadestro bunu beğendi.
  14. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,075
    he400i çok güç istemeyen bir kulaklık aslında. hem amfi hem dap gereksiz olur.

a&k'lar genellikle biraz sıcak çalıyorlar. @theoldman 'ın dediği gibi iyi bir uyum olabilir. bütçe uygunsa kann olabilir mesela.

theoldman bunu beğendi.
  15. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,485
    Bence he400i yerine hd600 alınmalı.Hem planar gibi zor sürülmez ,hem çok parlak olmaz ,hem daha kült bir model olur.Hem de detaylı bir ses alınır.Hd serileri çok zor sürülmüyor.Ben he400 denemedim hic ama he500ü eski sistemimle sürememiştim.Öyle bir şey ise bu o iş zor bir iş :)

16. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,945
    silinmiştir

#16 Synchronicity, 28 Ekim 2019
    Son düzenleme: 5 Mart 2020
    coolblue bunu beğendi.
  17. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,192
    Sanırım bu kulaklıkta bir varyasyon söz konusu, çünkü benim he400i, hd600’den daha zor sürülüyordu.

Synchronicity bunu beğendi.
  18. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,075
    sanırım yanlış hatırladım güç mevzusunu. 400s mi kolay sürülüyordu?

coolblue bunu beğendi.
  19. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,485
    Hd650 demedim hd600 dedim :) Hd600 o karanlık yapıyı vermeyecektir en azından diye dusunuyorum.Hd serileri zor sürülmuyor bence.Sadece potansıyelleri yüksek o yuzden hep daha iyisini istıyor.Muhtemelen daha temizdir tizleri ona bişey diyemem :)

@Mikrobiyolog Abi ben de öyle okudum o yuzden yazma gereği duydum.Kulaklık he500 gibi zor sürülüyor diye aklımda kalmış o yuzden uyarmak istedim.

20. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    387
    He400i aslında macbook pro ile ev içinde yeterli ses yüksekliğini veriyordu. Ancak sürülme kelimesi bizim terminolojide elbette bu değil. Güç verdikçe çıkan detay, sahne genişlemesi ile arada büyük fark oluyor. Ben the element gibi hakikaten güçlü bir amfi ile gain artırmadan anca %50 ye kadar çıkabiliyordum, bunun üstü fazla geliyordu ancak yüksek sesi pek sevmediğimi de belirteyim. Elementi doğrudan yanına öneremem zira epey transparan, klasik, belki jazz dinliyorsanız iyi ancak rock, metal zulüm oluyor. Diyeceğim, zaten ev kullanımı için bir kulaklık, neredeyse hiç yalıtımı yok, iyi bir amfi ile birleştirilebilir eğer sapı başka kulaklıkla dışarıda kullanma niyetiniz yoksa. Sağ sol ayrımı epey iyidir, balanslı bir sistem ile balanslı kablo geliştirmesi fark yaratacaktır, bunu da göz önünde bulundurmak gerek.