Kisa Hifiman 400i izlenimleri

'Hifiman (Head Direct)' forumunda zxc tarafından 13 Ağustos 2017 tarihinde açılan konu

1. Pax

Pax
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,459
    HE400i ne 400S kadar kolay ne de HE500 kadar zor sürülüyor. İkisinin ortasında sürülme meselesi. Ben mojo ile dinliyordum gayet de memnundum. Arada cayin n3 ile de dinliyordum yüzde 70 ses seviyesi yeterli geliyordu.

400i de hd600 serisindeki perdelilik hissi yok. Netlik ve karışık pasajlardaki hızı 400i de baya başırılı buluyorum. En başarılı olduğu müzik türleri en iyiden normale doğru; Jazz > Klasik müzik > Rock > Akustik pop.

Dap olarak Astell kern modelleri güzel tercih olur.

Collapse Signature Expand Signature
    coolblue ve mattiadestro bunu beğendi.
  2. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    238
    Hiphop , Jazz , Funk , R&B dinliyorum genel olarak.
    Baslarda benim için çok önemli.
    Kalın çalan telli enstrümanlar ve doğal üflemeliler benim için olmazsa olmaz.
    Aynı fiyat bandında başka bir kafaüstüde olabilir.
    Karacuma için buraya yazmıştım biraz kulaklık tavsiyesine döndü kusura bakmayın.

LG-H930 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. Pax

Pax
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,459
    Dinlediğin türleri ve istediğin ses sunumunu göz önünde buludurursak HE400i seni tatmin etmez. Aynı fiyat bandında Fidelio X2 ve Sony mdr1am2 seni mutlu eder. Bu kulaklıkların sürülmesi problemi de yoktur. Ama ilk önce kafaüstü mü kulakiçi mi? Buna karar vermelisin.

fosther ve theoldman bunu beğendi.
  4. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    238
    Kulakiçi kullandım öncesinde.
    Küçük sürücülerin küçük sahneleri tatmin etmiyor artık.
    Kış geldiği için evde dinlerim daha çok.
    Ben hifiman re600v2 nin ses karakterini çok sevmiştim.
    Ses imzası dengeli , çalgılar doğal ve basları ne az ne fazlaydı.Belki bir tık azdı diyelim.
    Sennheiser hd 599 aldım.
    Sahnesi, basları falan güzel ama o kaeanlık ses çalgılara biraz perde katmış gibi geldi bana.
    O yüzden hifimanin doğal sesine dönmek istiyorum.
    400İ için okuduğum incelemelerde basları zayıf dememiş kimse.
    Ve hd599 ve hd600 karşılaştırmasında " sıkı bas tarifini planarlara ayırıyorum " demişti mikrobiyolog hocam.
    Onuda merak ediyorum açıkcası.

5. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    396
    400i nin bassları zayıf değil ancak ses karakteri çok parlak, bass varsa veriyor ama o kadar. Bahsettiğiniz tarzlar icon çok parlak. Kara cuma dediğinize göre yurtdışı düşünüyorsunuz, focal elear şu anda da indirimde bulunuyor, Hifiman içinde kalınacaksa he5se bakılabilir, shure 1840 olabilir, amiron home indirime girecektir. Bunlar bahsettiğiniz tarzlar için ideal imza olarak. Sıkı bas ve planar diyorsanız edition x2, xx, veya audeze tarafına bakmak gerekecek.

6. Pax

Pax
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,459
    HE400i nin bassları elektronik ve pop müzikte tatmin etmez. Bass miktarı az gelebilir. Benim HE400i yi satma nedenim konfor iyi değildi. Bu konfor meselesi kafaüstü kulaklıklarda benim için çok önemli.

İem ler için ise küçük sürücülerin küçük sahneleri olur tanımına katılmıyorum. Sürücü boyutu bir ölçü değil. Öyle iemler var ki sahne boyutunda çoğu kafaüstünü çok pis çarpar.

7. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    238
    Bahsettiğim şey kafaüstü ve kulakiçi sahne karşılaştırması , kafaüstüne göre küçük.
    10 mm sürücüleri olan iki iemin sahneleri farklı olabiliyor evet.

8. siyaha

siyaha
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    Elimdeki Fiio FH7 iem her konuda Fidelio X2 kafaüstüden üstün.
    Olay boyutta değil bence..

fastfalcon bunu beğendi.
  9. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    238
    Sahne olarak böyle birşey mümkün olabilir mi ?

10. Pax

Pax
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,459
    Evet mümkün olabilir. Mesela sana önerdiğim Sony mdr1am2 yi listeden çıkart. Çünkü sahnesi çok küçük

11. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,945
    silinmiştir

#31 Synchronicity, 29 Ekim 2019
    Son düzenleme: 5 Mart 2020
  12. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,199
    Bu beklentiye göre değişebilecek bir mevzu. Benim için doğru değil mesela. Çok hızlı ve temiz basları vardı he400i nin. İyi amplifikasyonla sesi açınca distorsiyona da girmediği için ben veriyodum coşkuyu, severek dinliyordum o türleri.

He400i de değişik bir durum var, sesi açtıkça kafa şişiren gürültülü bir durum olmuyor. Ses bozumadan, distorsiyona girmeden, temiz bir şekilde yükseliyor. Aynı şeyi bir de Baran’ın he1000’i dinlediğimde yaşamıştım. Sesi açtıkça açasım geliyordu, ve ses bariz yüksek olduğu halde kafam şişmiyordu. He400i de de bunun küçük ölçeklisi var. O nedenle bana göre he400i ile EDM de dinlenir, Pop da. Ama iyi amfi lazım.

13. Pax

Pax
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,459
    Evet ama arkadaş mesajında "Baslarda benim için çokönemli." demiş. Bu nedenle arkadaş için HE400i nin yanlış tercih olacağını düşünüyorum.

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  14. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,489
    Karanlık ses sevılmıyorsa baştan hd6xx serisi elenebilir.Bence hd600 olur gibi ama onunda bildiğim kadarı ile çok bassı yoktu...

Focal elear güzel bir kulaklık.Hd650'de ki karanlık yapı yok.Ama nedense gereksiz pahalı.Hd650'den sonra 1000 dolar verip alacağım kulaklık focal elear olmazdı açıkcası.İddialı konusuyorum ama bana göre böyle.

Fostex th900 2.el temiz bulunursa direkt alınıp dap ile dinlenebilir...Ekstra iyi bir amfi masrafı çıkmaz.Ama kaynak tabii önemli...

Audeze lcd2 classic yine hd650 karanlıgında bir kulaklık ,pek beğenılmemiş gibi duruyor.Çok çelişkili yorumlar var.

Audeze closed back ise oldukca beğenılmış.Bass tam yerinde ve kuvvetli.Tiz classic gibi gömülü değil.Anladıgım kadarı ile dengeli ama bassları güzel bir kulaklık.Benim de hosuma gitti bayağı araştırdım.

15. Jane Delawney

Jane Delawney
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    114
    Ben de 400i kullanıyorum, ev arkadaşımda ise Hifiman Edition S var. Arada dağlar kadar bir fark var. Doğru mefhum nedir bilmiyorum, buna perdesiz mi soğuk mu denir bilmem ama Edition S çok daha ferah, 400i ise çok daha dar. Bu sahneyle alakalı da değil. Sanki Edition S de dandik iki stereo hoparlörü kulağınızın tam dibine dayamışsınız da öyle dinliyormuşsunuz gibi, 400i ise "kulaklıktan dinliyorum" atmosferi yakinen veriliyor. Edition S de sanki piyano vuruşları azala azala önce odaya oradan da uzaya kadar uzuyor, 400i de ise kulağınızın 3 cm yakınında bitiveriyor.