Klipsch The Sixes --VS-- Kef LS50 Wireless / KEF LSX Bluetooth || ( ŞAŞIRDIM)

'Hoparlör' forumunda elektronik müzik tarafından 18 Temmuz 2020 tarihinde açılan konu

1. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    827
    Selamlar,saygılar herkese :)

İkisininde bildiğim tek ortak noktası , kablosuz ve aktif olması

bunun haricinde , bana neden ikisinden birini almalıyım

fiyat/performans değerlendirmesi yapabilcek

odyofil , dinleyici , amatör , müzik seven vs vs ...

herkesin fikrine ihtiyacım var :rolleyes:

teşekkür ederim şimdiden , yazan , yazmayan herkese , saygılar .... ;)

* Wireless olanın farkını tam anlayamadım , ama onu da ekledim , aslında ilk onla karşılaştırmak isterim , fakat arada para konusunda uçurum var ve buna değer mi? Bilmiyorum:(:(:(

Collapse Signature Expand Signature
    #1 elektronik müzik, 18 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 18 Temmuz 2020
  2. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    827
    Klipsch The Sixes vs audioengine a5+ dinlemesi yaptım , ve direk klipsch dedim :cool: subbass kısmında içimi titreten , heyecanlandıran olduğu için , ayrıca bayan vokal seslerinde çözünürlük daha net , daha iyi idi....

audioengine a5+
    uzun olmasada kullanmış , denemiş birisiyim , gayette fiyat / performans hoparlörü

3. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,420
    Wireless ve bluetooth iki ayrı model olarak varsa bluetooth u eleyin direk.

elektronik müzik bunu beğendi.
  4. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    827
    Bu fark nedir , ne anlama gelir , onu merak ediyorum? :( KEF wireless 16 bin civarı , KEF bluetooth 7 bin civarı

* Odak noktam ses aktarımı , daha önce bunu deneyimlemediğim için bilmiyorum

5. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,420
    Bluetooth ta codecler ile kısıtlanan oldukca dusuk bir bandwith te dijital data gider. Kayıp çoktur. Kablosuzda mesafe de yakınsa 16 bit , 24bit ve üzeri yuksek çözünürlüklü detaylı parçaları DAC ı da destekliyorsa sorunsuz dinleyebilirsiniz. Evde kullanacağınız çözümlerde bluetooth ile kendinizi kısıtlamayın.

6. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    827
    1:) Bluetooth'lu olsa ve kablosuz taksak?Kayıp olmadan dinleyebilir miyim?

2:) Veya en kötü , kablo ile direk bağlandığımda 24 bit dinlerim değil mi?

7. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,147
    Fiyat farkının sadece wireless nedeniyle olma ihtimali yatmadı kafama.

Modeller nedir yazar mısınız?

8. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,420
    Driverlarına kadar farklıymış. https://audiobacon.net/2018/11/30/kef-lsx-vs-kef-ls50w-hear-the-difference/
    Sadece bluetooth(bu modelde de 24bit 96khze kadar wireless desteği var), wireless olayı da değil.Şöyle yorumu olmuş karşılaştıranın..
    Mutlaka bunlardan biri alınacaksa, bütçe sorunu da yoksa,sanki Wireless model alınır.

The KEF LSX had a relatively less atmospheric, warmer, and denser sound while the LS50W offered up more extension, bass flex, air, and resolution. I personally preferred the tone and “meaty” nature of the LSX, especially on vocals, but do miss the clarity and transparency the LS50W provides. The LSX also exhibited a larger soundstage than you’d expect from a speaker of this size.

The LS50W is technically more “HiFi” between the two but I found the LSX to be incredibly fun and musical. It has a rich and lush tone that just makes it appealing – and thoroughly enjoyable.

#8 CongoFather, 19 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 19 Temmuz 2020
  9. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,147
    Lsx ve ls50w arasında ciddi boyut, hacim, ve amfi gücü farkı mevcut. Wireless olayı basit bir ekstra. Lsx te bulunmuyor olması (kontrol etmedim) şaşırtıcı...

10. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    827
    Büyük balık , küçük balık olayı var , bunu başta dile getirmedim , eksiklendirme yaptım , ilerleyerek öğrenmek istedim :D
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 19 Temmuz 2020 ---

" The LSX also exhibited a larger soundstage than you’d expect from a speaker of this size. " Burası beni çok etkilemiyor , ilgilendirmiyor

elektronik müzik dinlicem zaten , stüdyoda yapılan şeyler ....... Subbass cayır cayır içimi eritsin isterim ama .....:cool:

11. dinazor

dinazor
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    Hocam buradan wireless olanda kayıp hiç olmaz mı diyoruz yani?

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

12. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,420
    Wireless ta tcp/ip protokolü çalışır.Bluetoothta oldugu gibi limitleri belli bluetooth codecleri ile kısıtlı olmazsiniz. Eğer bağlantınız ve router kaliteniz(wireless routerinizin ozellikleri ve verimliliği de onemli. Ubiquiti ve Cisco switch ve routerlar temel işlemler için iyidir) iyi ise USB baglantıya göre de tercih edilir. Eğer stabil değilse paket droplari ve retransmissionlar fazla ise bekleyerek arada duraklamali bir dinleme deneyimi elde edersiniz ki bu hoş olmaz. Bazı kişiler evdeki ISP router(superonline fiber vs icin gelenler) dışında audio icin ayrı bir wireless router alip ana router ile bridge yapıyor. Ev ahalisi ISP router uzerinden çıkarken. Muzik için sadece dedike router kullaniliyor. Bunu da kisa ethernet ile cihaza bağlıyor. Eğer cihazınizın kablosuz alıcısı zaten çok iyiyse direk cihaz üzerindeki de kullanılabilir.
    Her türlü bluetootha göre çok daha iyi noktada olursunuz
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 20 Temmuz 2020 ---
    Ben ana ISP router üzerinden switche çıkip , switchten de sadece ses cihazlarının bağlı olduğu özel bir bir switche(sotm) fiberoptik baglantı kullanarak kullaniyorum.Routerin 5ghz bandını sadece muzik icin kullaniyorum(kısa mesafe daha yüksek bandwithe olanak veriyor). NAS tan dinlerken ise kablosuz hiçbirşey kullanmayip switchler üzerinden veri aktarımi oluyor.
    Özetle iyi bir wireless setup iyi bir usb bağlantidan iyi olabilir ama üst duzey switchler uzerinden kaliteli cat7/cat8 kablolar yada daha ileri giderek fiberoptik baglanti ile yapılan bağlantilar daha da iyi sonuc verir. Bu işlem temel düzeyde(gelismis bilgiye gerek yok) network bilgisi gerektirdigi için standart kullanıcı buna direk girmez ve en yalın haliyle kullanır.

#12 CongoFather, 20 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 20 Temmuz 2020
  13. dinazor

dinazor
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    Standart bir kullanıcı olduğumu anladım yalnızca :)
    Bahsi geçen hoparlörün, wireless özelliğini verimli bir şekilde kullanabilmek için az da olsa network bilmek lazım demek ki.
    Ben mesela şu an, salonda internet çekmediği için sinyal genişletici kullanıyorum. Çoğunlukla genişleticiye sadece bilgisayar bağlı oluyor. Bilgisayardan da müzik dinliyorum. Sizin bahsettiğiniz şeyi yapmış oluyor muyum kısmen de olsa?

14. dinazor

dinazor
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    Ben mesela şu an, salonda internet çekmediği için sinyal genişletici kullanıyorum. Çoğunlukla genişleticiye sadece bilgisayar bağlı oluyor. Bilgisayardan da müzik dinliyorum. Sizin bahsettiğiniz şeyi yapmış oluyor muyum kısmen de olsa?

15. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,420
    Çoklayıcı yine ana router üzerinden çıktıği için tam olmuyor. Wireless bağlantı destekleyen Streamerların ilgili modülleri sinyali iyi duzeyde alıp dahili yüksek boyutlu bufferlama yapabiliyorsa, sinyali aldığı accesspoint te bu işe özel ise oldukça iyi sonuç elde edebirsiniz. Biraz daha iyi ideal çözüm için switchler ile network kurmak en iyisi olur.

16. dinazor

dinazor
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    Hocam kusura bakmayın da, bahsettiğiniz ağı kurmak için ne kadarlık bir bütçe ayırmak lazım? Bir de bahsettiğiniz sistem bileşenleri tam olarak neler oluyor? Link verebilir misiniz?

17. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,420
    Bunun sihirli bir formülü yok aslında. İhtiyacınıza uygun şekilde sistem kuruyorsunuz. İyi bir ayrı kurulmuş accespoint bile iyileştirebilir. Evinizin durumuna cihazların birbirine uzaklığına göre kuracağınız sistem/network topolojisi de değişebilir. http://www.techno-fi.net/threads/music-server-hakkında-yardım.13114/#post-231498 bu başlıkta en son kullandığım sistem ile ilgili bilgi vermiştim. Resimdeki CAT7 kablolar SUPRA CAT8 olarak değişti sadece. Benimkini referans almayın, denemeler yapabiliyorum sıklıkla. Ama markaları araştırarak seçiyorum.

İyi bir ayrı WIFI accesspoint(Ubiquiti) ve gigabit ethernet portlarına sahip router(Ubiquiti Edge Router örneğin.. Tp-link ile başlamayın. Ubiquiti yada Cisco iyidir) edinip nispeten ucuz basit bir sistem kurabilirsiniz.
    Bu şekilde sistem kurduğunuzda, temel Tidal/Qobuz/Spotify için daha kararlı ve kaliteli bir sisteminiz olur. Bu siteme port sayısına bağlı olarak zamanla NAS, ayrı streamer vs eklenerek çözüm daha ayrık ve iyi noktaya taşınabilir.
    Ufak ufak bir şekilde başlayıp, temel network bilginizi de artırdıkça vereceğiniz kararlar daha doğru olacaktır. Bununla birlikte daha iyi sonuç alabilirsiniz.

18. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    827
    Güzel içerikler paylaşmışsıniz , teşekkürler

Diğer konuyuda takibe aldım , buna benzer organizasyon bende salonuma planlıyorum , önden bilgileri toplamak güzel olacak...

Tek problem , internet altyapım 75 megabit çekiyor , o yeterli olur mu bilemiyorum:oops: Ping değerim 7ms , gerçi ping önemli midir müzik algoritmasında bilemiyorum ama yazayım dedim....

Sitenin bilgisayarında sorun var galiba , arada takılıp , mesajlar gitmiyor :confused:

#18 elektronik müzik, 20 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 20 Temmuz 2020
  19. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    827
    Arkadaşlar , abiler , tecrübeli üyeler yardımlarınızı rica ediyorum :p

Kef LS50

Kef LS50 Wireless

Kapışması yapsak , hangisi mantıklı olur ilerisi için?

Değerli bir abim çok güzel aydınlattı beni ama farklı açılardan görüşlerinizi merak ettim

Saygılar :)

20. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,147
    Ebay'de uzakdoğulu bir adam bayağı ayrıntılı karşılaştırıyor bunları. Profesyonel incelemeci falan da değil. Bildiğin meraklı biri. Şahsen gözüm tuttu vatandaşı.

Dediğine göre, aşırı pahalı bir amfiyle dahi LS50'nin, Ls50w seviyesine yaklaştığını, ama hala LS50W'nin bariz üstün olduğunu tecrübe etmiş. LS50W'nin twitter ve woofer için farklı amfileri ve DSP'si bayağı kaliteliymiş.

Bir de bu DAC, amfi, ve sürücüler aynı üretici tarafından müziğe optimize olacak şekilde üretildiğinde acaip fark oluşturabiliyor. Şahsen Xeo 2'lerden bazı parçalarda öyle bass alıyorum ki, aklım almıyor. Ancak her parçada yapmıyor bunu. "Clip" edeceği limite kadar zorluyor sürücüleri dizayn. DAC, amfi ve sürücüler birbirinden habersiz olsa yapamazsınız bunu. Dizayn da eli mahkum konservatif olmak zorunda kalırlar.

Üstüne üstlük bir de sesin odaya optimize edilme olayı var... Bu açılardan DAC, amfi, sürücü kombinelerinin ciddi avantajı mevcut.

Bu arada şu an "Keşke Xeo 2'lerle birlikte Ls50w de ısmarlayıp beğendiğimi tutsaydım" diyorum kendime...

Lakin arada ciddi fiyat farkı var. Bütçe müsaitse kesinlikle ls50w derdim. Bütçe daha darsa Xeo 2'lere de bakabilirsiniz. Gerçi yerine geçen Xeo 20'nin de fiyatı ls50w'ye yakın.