Korona virüsü

'Konu Dışı' forumunda zxc tarafından 16 Mart 2020 tarihinde açılan konu

1. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,478
    Yapılan uygulamalar yanlış ve etik dışı mı, bence evet. Peki en basitinden, Profesör Doktor ön ekinin bir şey ifade ettiğini düşünmek doğru mu? Bu memlekette en azından değil. Kendi dalımda hiç bir şeyden anlamayan profesör ön ekli çok insanla iletişimim oldu. Yurdumda, sağolsun içine edilen eğitim sistemi nedeni ile abuk subuk bir dolu üniversite diploma veriyor. Tezler desen, alayı hikaye. H-index kimsenin umurunda değil. Yerli, kıytırık bir dergide makale yayınlasan tamam diyorlar. Profesörlük desen, kadro geldi mi aldığın, üniversitede geçerli bir ünvan. Etik değerler desen, bizim memlekette pek de yüksek olan şeyler değil zaten. Ama sizin yaptığınız gibi tek noktadan tüme varım yapmak da bilimsel olarak yanlış ("bilim" dedim, hemen kürekle koşmayın bana). Bu manavdan aldığınız bir-iki elma çürük çıktı diye "tüm elmalar çürüktür, bir daha elma yemem" demekle aynı şey. Hatta siz elma yemeği geçtim, tarım bir işe yaramaz diyorsunuz neredeyse.

Kusura bakmayın ama bence forum bu konuda iyice kahvehaneye döndü. Adminler bir okey-çay imojisi falan da koysunlar da bari tam olsun.

Aşağıdaki paragraf direkt size yazılmamış olup, genel yazdığım için hitap kipi değiştirilmiştir, ama kim alınır, kim alınmaz, tabii onu bilemem:

Aşı olmayın kardeşim. Aşının çok yan etkisi var. Bilimsel olarak kanıtlanmamış, ama kesin var. Zaten bilim nedir ki? Covid'e yakalanırsan ölebiliyorsun (şimdi "sizin yakınınızda ölen oldu mu ki"ciler de gelir diye yazayım, korona yüzünden yakınlarımı kaybettiğim oldu evet), ama öbür dünyada zaten huriler bekliyor seni, sıkıntı yok yani. Hem çocuğun yoksa bu gidişle belki de Darwin ödülünü de verirler sana gıyabında kim bilir, yakınlarına da teselli olur hiç değilse...

Sent from my fridge using Tapatalk

Collapse Signature Expand Signature
    yigitboylu bunu beğendi.
  2. Jane Delawney

Jane Delawney
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    144
    Bütün insanlar inançlıdir, dolayısıyla herkes delidir. - M. Heidegger.

Salt mantiken gençlerin aşı olmasına gerek yoktur. Bunun üzerine söylenecek tüm tartışmalar gereksiz spekülasyon.

Ben şahsen ölmek istediğim için aşı olmuyorum. (Gerçekten)

Konu zevkli diye yorumda bulunmak istedim.

3. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    260
    Bilim bilim dediğin nedir gülüm. Ben senin için yobazlığı göze almışım :)

4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,686
    Amerika'da NSF'e (Amerika'nın Tübitak'ı) proje fonu için başvurduğunuzda, eğer proje insanların katıldığı bir deney içeriyorsa (human subject diye geçiyor) ekstra bir ton form doldurmanız ve bazen eğitim almanız gerekiyor. Öyle böyle değil. İnsanların deneye katılmak için imzalayacağı formun legal içeriğinden tutun o kadar çok ayrıntısı var ki meselenin...

Video'yu izlemedim, ancak yazılanlar doğruysa vatandaş kendisi hakkında suç duyurusunda bulunmuş farkında değil. Amerika'da biri bu açıklamayı yapsa kısa süre sonra kendisini tutuklanmış ve bir sürü davayla karşı karşıya bulur.

Bilim ve tümevarım konusunda artears'ın yorumuna katılmamak mümkün değil.

5. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,738
    Hocam videoyu izledim, bebekler üzerinde deney yapılması söz konusu değil.

Adam diyor ki zaman zaman sağlık ocaklarında yanlış aşı uygulanan, hepatit yerine, kızamık yerine, yanlışlıkla covid aşısı yapılan bebekler oluyor, bunlar da dahi yan etki görülmüyor, koruyucu antikor yanıt gelişiyor.

Şimdi yanlış uygulamayı yapan adamın kendisi değil. Kendi çalıştığı üniversiteye bağlı bir kurum değil. Sağlık ocaklarının hemşireleri. Sağlık söz konusu olunca hatayı tolere edemeyişinize kısmen hak veriyorum: Nasıl yanlış aşı yapılır, olur mu öyle şey!

Olur hocam, içinde insan olan her uygulamada ne yazık ki hata olur. Bebekler karışır, göz ameliyatına giren hastanın rahmi alınır vs vs. Savunulacak bir tarafı yok ama hayatın tatsız bir gerçeği. Yanlışlıkla otobüs durağına bekleyenlerin üzerine süren otobüs şoförü yok mu? Onlar da can değil mi?

Sağlık personeli çok yorgun, tükenme noktasında o nedenle böyle hatalarda artış söz konusu olabilir ne yazık ki. Keşke olmasa. Ama bakın işin içinde kötü niyet yok, olay hasır altı edilmemiş belli ki. Bebekler takibe alınmış.

Size tavsiyem dikkatli olun profesörün kul hakkına giriyorsunuz, çünkü adam burada işin sorumlusu değil. Belli ki hata fark edilince bebekler üst merkeze (üniversitesi hastanesi) yönlendirilmiş, hocanın bu vesileyle bilgisi olmuş olabilir. Bu nedenle bedduanız da size geri dönebilir, en güzeli bela okumamak ama okuyacaksanız da bari hakkedene okuyun. Ama onun da üst üste iki vardiya çalışmış yorgun, ellili yaşlarda, küçük aşı flakonlarındaki küçücük yazıları yakın gözlüğüyle zar zor okuyan, iyi niyetli bir hemşire hanıma gitme ihtimali olduğunu da unutmayın.

Bireysel yanlışlar üzerinden bütün bilim, bilim insanları, profesörlerin komple karalanması, dışlanması doğru bir yaklaşım olmaz.

mfya, jakabo, Serhat ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  6. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    260
    Hocam yan etki olup olmadığını anlamak için ne kadar bir süre gerekiyor. Şahit olduğumuz süreler bundan emin olabilmek için yeterli mi?

7. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,738
    Hocam akut yan etkiler için 15dk-yarım saat civarı sağlık kurumunda bulunmakta fayda var. Ağrı, ateş, halsizlik vs genelde 24-72 saat. Onun dışındaki etkiler için süre uzadıkça neden sonuç ilişkisi kurmak giderek zorlaşıyor. 2-3 aydan sonraki şikayetleri aşıya bağlamak için istatistiki olarak anlamlı bir fark göstermek ve sonrasında patofizyolojiyi net olarak ortaya koymak lazım.

Bu bebeklerin de periyodik olarak giderek uzayan sürelerde izlemek lazım bence. Örneğin İlk gün, ertesi gün, şikayeti yoksa bir hafta sonra, 3 hafta sonra, 2 ay sonra, 6 ay sonra vs gibi.

Emin olmak bilimde yer almaz hocam. Bilim yarın sabah güneşin doğacağından bile emin değildir. Bilim -atıyorum- güneşin 4.6 milyar yaşında bir sarı cüce olarak, bu gece yarısı 7 trilyonda bir ihtimalle patlayabileceğini de hesaba alır.

jakabo, zxc ve yigitboylu bunu beğendi.
  8. twilightened

twilightened
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Forumu azıcık canlandırdım, 90'lara geri dönelim biraz di mi ya :) Biraz tartışmaktan zarar gelmez.

Şimdi beni yobazlıkla (dindar yobazlık) ve tümevarımcılıkla itham eden bazı arkadaşlar olmuş. Aslında bunun ne kadar ironik olduğunu şimdi anlayacaksınız. Arkadaşlar, öncelikle benim herhangi bir dini inancım yok. Öldükten sonra bir yere gideceğime inanmıyorum. Huriler filan beni ilgilendirmiyor. Sonu "izm" ile biten hiç bir kavramdan hoşlandmadığım için ateist, apateist, agnostik filan da değilim. Tanrının (tanrıların) varlığının ya da var olmadığının bilimsel olarak kanıtlanabileceğini zannetmiyorum. Bu konunun bilimin herhangi bir şekilde ilgi alanına girmesini de saçma buluyorum.

İkinci olarak, bir çoklarınız daha doğmamışken, gazetelerden kupon karşılığı alınan ansiklopedileri oturup okuyan bir çocuktum. Benim bilim merakım bir çoklarınızdan çok önce başlamıştır ve hiç de bitmemiştir. Neil DeGrasse Tyson'ı oturup bütün gün dinleyebilirim.

Buradan hareketle, aslında eleştirdiğim şey bilimin kendisi ya da bilime gönül vermiş insanlar değil. Ben bilim düşmanı filan değilim. Tam tersine bir bilim meraklısıyım. Yukarıdaki mesajlarımda "bilim" derken kastettiğim bilim bu bilim değil. Malesef bilim artık tek bir şeyi nitelemiyor kelime olarak. Bilim artık post-modern bir "din" oldu arkadaşlar. Semavi dinlere karşı bir politik silah olarak kuşanıldı batıda (özellikle Amerika'da). Bizde de yavaştan başlıyor bu anlayış. Bu tarihte ilk defa oluyor. İlginç bir fenomen. Bilimi kullanarak dinlere/dindarlara savaş açmak. Bilimin herhangi bir disiplininde böyle bir amaç olduğunu hiç sanmıyorum. Tam tersine dünyanın en ünlü bilim insanlarının da yaşadıkları dönemde az ya da çok dindar oldukları da bilinen bir gerçektir.

Daha önce de söylediğim gibi, bilim denen kavramla -ya da belki zanaat (meslek) mı demeliyiz-, hiç bir sıkıntım yok. Benim nazarımda dünyayı ve evreni anlamanın en doğru yoludur bilim. Fakat yeni nesiller bilimi bir inanç sistemi haline getirdiler. Bir sosyal medya akımı haline dönüştü. Ve o bilim benim bilimim değil. Sağdan soldan bulduğu iki istatistiki veri ile milyonlarca insanın hayatını etkileyecek bir olayda "ben kesin doğruyu biliyorum" diyen gençler, hele biraz soluklanın. Bi su için. Bilim bu değil gençler. Bilim sizin sağ politikalarla savaşmak için kullanacağınız bir silah değil. Amerikan medyasının dünyayı kültürel olarak bu denli etkilemesi de çok ilginç. Her geçen gün tüm dünyanın daha da Amerikanlaştığını bir tek ben mi görüyorum bilmiyorum. Ama kültürel nüfuz o kadar yoğun ki, neredeyse kaçamıyorsunuz.

Kısaca arkadaşlar, bilim internetten bir iki makale bulup da "aha kanıt burada, ben haklıyım" gibi münazara kazanabileceğiniz bir olgu değil. Ki münazara aslında kanıtla değil, ne kadar çok insanın fikrini değiştirebildiğiniz ölçüde kazanılan bir şeydir. Daha önce de söyledim, bilim/din savaşında hiç kimsenin fikri değişmez. Fikirler insanların birbirlerine kendi kitaplarını fırlatmaları ile değişmez. Öyle ekonomik kriz çıkıyo :)

Neyse ben konunun dışına çıkmaya başladım. Sanırım derdimi anlatabildim. "Gerçek" bilimle kalın arkadaşlar.

NOT: Ege Üniversitesi gibi köklü bir eğitim kurumunda tıp profesörü olan bir adamın televizyona çıkıp da "biz bebeklere yanlışlıkla covid aşısı yaptık çok da süper oldu" demesinin ne denli büyük bir fiyasko olduğunu fark edemeyenler, bunun bir de ABD'de olduğunu bi hayal etsinler. O adam o gece tutuklanır, olay anında adli bir vakaya dönüşür, hastanenin aşı yaptığı tüm bebeklerin aileleri ile iletişime geçilir, hatta hastanenin tüm servisleri belki bir süreliğine durdurulurdu. O hemşireler, doktorlar tutuklanır ve yargılanırdı. Bu olay çok büyük bir fiyaskodur. Bunu bilimsel dergiye göndereceğim demek de resmen "sıvamaktır". Bu insanlara profesör ünvanları doktor ünvanları veriliyorsa bu ülkede, kimse kusura bakmasın ama Türkiye'de bilim filan yoktur.

9. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    260

Benim yobazlık söylemim size değildi emin olun. Bana çevrili bakışlardan bu algıyı hissettiğim için öyle nüktedar bir paylaşım yaptım. Din konusuna gelince, iman delile dayalı ve şüphesiz olmalıdır. Bunun için ayrı bir başlık açabiliriz uygun görürseniz.

#329 yigitboylu, 23 Eylül 2021
    Son düzenleme: 23 Eylül 2021
  10. twilightened

twilightened
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    13
  11. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    260
  12. twilightened

twilightened
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    iman kelimesi ile değiştirmişsiniz. İman arapçası, inanç türkçesi. Ne değişti anlamadım.

13. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,686
    İnsanlardan tepki çekmek için bilerek yanlış anlaşılabilecek ifadeler sarfetmeyi samimi bulmuyorum şahsen.

Amerika'da bilim ve din çatışması yok. Her yerde olduğu gibi bilim ve cehalet çatışması var. Çünkü toplumun çoğu dindar ve çoğu aşılı. Cahillerin daha çok inançlılar arasından çıkması, inançlıları cahil yapmaz. Hapistekilerin çoğunun siyahi olması, siyahileri suçlu yapmadığı gibi.

Amaçları ve alanları farklı olan din ve bilim gibi iki olgunun çatıştırılmaya zorlanmasını ben de faydalı bulmuyorum. Konu üzerinde çok fazla makale mevcut. Bu kadar olgunlaşmış bir konu üzerine belirteceğimiz şahsi fikirler muhtemelen konuya bir katkı sağlamayacaktır.

mfya ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  14. Jane Delawney

Jane Delawney
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    144

Sevgili forumdaşlar. Ölmek isteyen birisine bir kişi bile özel mesaj atıp da nasılsın? diye sormayan bir toplumdayız artık. Kimse gençlerin aşı olması lazım yaşlıların sağlığını tehlikeye atıyorlar derken samimi olduğunu düşünmüyorum :) Aşı vurulanlar kısır olsa da gülsek.

15. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,686
    Aklımdan geçti ama sonra şaka olduğuna karar verdim. Çünkü aşı olmamak çok saçma bir intihar yöntemi gibi geldi. Neden ölmek istiyorsunuz? Dünyayı esprituel yönünüzden mahrum etmeyin bence. :)

16. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    80

Collapse Signature Expand Signature
  17. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,738
    Bizim boş boğaz Prof soruşturmayı yemiş habere göre:

https://www.posta.com.tr/bebeklerin...ldugunu-one-suren-aile-harekete-gecti-2378857

Olay ta Temmuzda yaşanmışmış.

“Çıkıp da tv de reklam etmenin ne lüzumu vardı hocam?” Demezler mi adama.

Bazı hocalar, karşılarında kamerayı görünce, zeki insanlara göre pek şaşkın açıklamalarda bulunuyor açıkçası.

Toplumdan kopukluktan mı acaba diye merak ediyorum bazen, söylediklerinin nasıl anlaşılabileceğini tahayyül edemiyorlar mı acaba...

AvantGarde bunu beğendi.
  18. Jane Delawney

Jane Delawney
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    144
    Çay mı koysam, intihar mı etsem bilemiyorum. Ondan aşı olmak istemedim. Teşekkürler sizi güldürdüysem ne mutlu :)

Sizinki şeye benzemiş biraz. Malum şehirleşmeyle sokakta düşmüş baygın bir adam görünce kaldırmayıp uyuyor olduğuna karar vermek gibi xd

19. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    356
    Armin Meiwes bunu beYendi.

20. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler: