Korona virüsü

'Konu Dışı' forumunda zxc tarafından 16 Mart 2020 tarihinde açılan konu

1. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,738
    Aman ha sakın! :)

Seinfeld’in 3. ya da 4. bölümünde yok muydu böyle bir mevzu :)

Edit: 5. bölümmüş, şimdi baktım Netflixten

refuserQ bunu beğendi.
  2. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,686
    Zaten amaç dananın kuyruğunu koparmak. :D
    Seinfeld için durum netleşti, bizim için de netleşsin yahu.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 18 Ekim 2021 ---
    Ne güzel. Biz de (yakın ama) farklı şehirlerdeyiz. Biz de tanıştıktan üç gün sonra arada buluşup 6 saatlik bir road trip yaptık. Sonra bulunduğum şehre o geldi. Bir problem çıkmazsa bu haftasonu ben ona gideceğim. İki hafta sonrasında da birlikte bambaşka bir şehirde üç gün geçireceğiz.

Eski eşimin bazı sorunları vardı. Ender durumlarda delirir n'aptığı belli olmazdı. 18 ay boyunca bir psikiyatristle "couples therapy" yaptık. Sonunda psikiyatrist boşanın dedi, bana siz muhtemelen yeniden evlenirsiniz ama (eşime dönüp) siz muhtemelen tercih etmezsiniz dedi.

refuserQ ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  3. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,478

Keşke evlenmek istediğinizi hiç söylemeseydiniz. İlişkiniz, hele farklı illerdeyse, ki anladığım kadarı ile öyle, muhtemelen çok uzun sürmez. Keyfini çıkarın ama fazla da bağlanmayın derim. Tabii yanılıyor da olabilirim, herkes farklı, ama bu şartlardaki ilişkiler pek de devam etmiyor...

Sent from my fridge using Tapatalk

Collapse Signature Expand Signature
  4. Jane Delawney

Jane Delawney
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    144
    İller aynı hocam. Hanfendi henüz öğrenci 4. sınıfta ben ise yeni mezunum 26 yaşında. Tabii ki boş bir söylem oldu, şu anda da durumlar karışık. Öğrenciyken ben de öyle ciddi ilişki falan düşünmezdim, yaş büyüdükçe böyle oluyor. E tabii karşı taraf da ne oluyor ya? Diyor alışamıyor. Ah ah mesut olmak kolay olsaydı zaten...

Neyse ben sular seller aşıkım. İnşallah sevgim her şeye yeter.

5. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,686
    Onunla evlenmek, çok sevdiğiniz bir insana yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir. :)

mfya ve barocka bunu beğendi.
  6. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    356
    Boşanmaların en büyük sebebi evliliklerdir.

7. Jane Delawney

Jane Delawney
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    144
    Valla şahsen benim evlenme isteğim itiraf etmek gerekirse ona daha yakın olmak, ve ikimizden doğacak güzel çocuklara babalık etmek :D

8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,686
    Ingilizcede "infatuation" diye bir kelime var. Turkce'ye "kara sevda", " delicesine asik olma" vs. olarak cevriliyor, yani bir tur ask ve kismen olumlu bir tabir. Lakin Ingilizcede ne ask ile iliskili, ne de olumlu bir tabir bu. Hatta "love" ve "infatution", birbiriyle karistirilmamasi gereken farkli tabirler.

Insan ilk kez gordugu birine karsi "infatuation" hislerine sahip olabilir, ancak "love" hislerine sahip olamaz. Cunku "love", karsidaki insani ciddi anlamda tanima gerektirir. Ama bu tanima gerceklesmeden de "infatuation" olabilir. Velhasil "infatuation" cok guclu bir his oldugu kadar da aslinda ici bos bir his, her ne kadar etkisi altinda olan insanin kabullenmesi zor olsa da. "infatuation" hisleri etkisindeyken dikkatli olup, karsimizdakini tanimaya gayret ederek bu hislerin "love"a donusup donusmeyecegini anlamaya gayret etmemiz gerekiyor. Bu da vakit alan bir surec tabii ki.

Bence zorunlu "romantik iliski ve evlilik" dersleri olmali lise ve/veya universitede...

Hayatimizin en onemli kararlarindan birini gerekli egitimi almadan, akillica olmayi zorlastiran his ve hormonlarimizin etkisi altinda veriyoruz. Sonuc: Mutsuzluk, gereksiz yere zorlasan hayatlar, ebeveynleri ayri yetismek durumunda kalan cocuklar, vs.

Jane Delawney ve refuserQ bunu beğendi.
  9. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,186
    Evli erkeklerdeki orta yaş krizini saymazsak, evliliklerde genelde kadınlar gerçek yüzlerini ; erkek parasız kalınca,
    erkeklerde; parayı bulunca, karşı tarafa gösteriyor.

Anlayacağınız parasız kalırsanız ayrı bir dert, parayı bulursanız apayrı bir dert.

Benim gençlere tek tavsiyem: Davul bile , dengi dengine.

Bu nedenle gerek maddi gerekse manevi olarak mümkünse kendi denginizi bulmaya çalışmanız yönünde.

Aşk ise özgür iradeniz dışında başınıza gelen ve karşılıklı yaşanırken insanı dünyanın en mutlu insanı hissettiren bir ilüzyon ve sarhoşluk hali.

Ayıldıktan sonra ki baş ağrısı ve kusma riski ise tamamen karşılıklı vicdana ve sosyo-kültürel-ekonomik denkliğe bağlı bence.

#369 Serhat, 21 Ekim 2021
    Son düzenleme: 21 Ekim 2021
    barocka, fosther ve Jane Delawney bunu beğendi.
  10. Jane Delawney

Jane Delawney
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    144
    @zxc Peki Fall in Love a ne diyeceğiz hocam?

11. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,686
    "Falling in love" sadece aniden ve/veya ilk görüşte yaşanan hisler için kullanılan bir tabir değil aslında. Mesela "I think I am falling for you" sık kullanılan bir tabirdir, genelde birbirini zaman içerisinde tanıyan insanlar arasında kullanılır.

#371 zxc, 22 Ekim 2021
    Son düzenleme: 22 Ekim 2021
  12. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,738
    Popüler kültürde yeri olmayan bir aşk-tutulma kelimesini bünyem kabul etmekte zorlanıyor açıkçası. Filmlerde, dizilerde, şarkılarda sık duyardık diye düşünüyorum bu anlamda kullanılan bir kelimeyi. Yanlış anlamayın yeni bir kelime öğrendiğime memnunum ama kafamda yerine koyamadım.

Love at first sight, blind love vb tabirleri düşününce sevginin yanı sıra aşkın da direk karşılığı love’mış gibi geliyor bana..

13. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,186
    Şu şekilde yaşanan formlarıda mevcuttur bu kelimenin.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

14. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,686
    Güzel bir noktaya parmak basmışsınız. Sorun da aynen bu işte. Popüler kültür üzerinden sıklıkla beynimize işlenen, kulağa hoş gelen, kısmen de yaşadığımız, lakin pratikte çok geçerliliği olmayan, hatta uzun süreli bir ilişki söz konusu olduğunda düpedüz zararlı olan aşk tanımı... Herkese tavsiye ederim, komik ve bilgilendirici:

Mikrobiyolog ve refuserQ bunu beğendi.
  15. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,186
    Aşk
    Sevda
    Sevgi
    Aşık
    Bunların hiçbiri Türkçe kökenli kelimeler değil bildiğim kadarıyla.
    Galiba üst akıl bu kelimeleri içimize zaman içinde sızım sızım sızdırarak bizi özünden bambaşka insanlara çevirdi.
    Arabesk ile de son tüyü dikti.

16. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,686
    @Serhat, sorun dış güçler ya da arabesk değil de, 18 yy da doğup, büyüyüp, popüler kültüre aşkın n'olduğunu dikte eden romantikler:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Romanticism

Yetenekli ressamlar, yazarlar, düşünürler aşık olmuş, o esnada kaliteli sanat ürünleri ortaya çıkarmış, ama üç ay sonra veremden nalları dikmişler. Ne düzenli iş sahibi olmuşlar, ne çocuk, bi kere bile "çamaşırı bulaşığı kim yıkıcak?", "arabada hangi müziği dinleyeceğiz", "bilmemkaç dereceye çıkan fırın nemize lazım" muhabbeti geçmemiş ki aralarında ;) ...

Velhasıl Romeo erkenden nalları dikmeseydi, Juliet bir fırın için ömrünü bi hafta yediydi Romeo'nun :D

Yukarıdaki videoyu şiddetle tavsiye ederim.

mfya, artears, refuserQ ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  17. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,738
    Videoyu anca dün akşam izleyebildim, uzun olmasına rağmen sonuna kadar sıkılmadan izleyebildim. Hoşuma da gitti keza kendi düşüncelerimle de paralellikler buldum.

Popüler kültür bize aşkı, aşık olmayı hatta aşk evliliği yapmayı adeta dikte ediyor, hayalini kurduruyor. Oysa ne aşk matah bir duygu, ne de aşk evliliği iyi bir evlilik modeli.

Evliliğin bence en faydalı tanımı "evlilik kutsal bir müessesedir" şeklindeki tanımı. Bu tanımı faydalı bulmamın sebebi de evliliğin aslında bir "müessese" olduğunun altını çizen bir tanım olması.

Doğa aşkı insanın içine empoze ettiğinde belli ki fiziksel özellikler üzerinden cinsel çekim ile sağlıklı ve çeşitli yeni nesiller oluşmasını hedefliyordu. Amacı eşleşmeyi sağlamaktı. Bizler için simetrik ve normal (yani aslında sıradan) olan güzeldir, güzel olan çekicidir, çekici olana aşık oluruz. Sağlıklı olanı eş olarak seçeriz. Sağlıklı yavrularımız olur. Nesil devam eder. Ama doğa neslin devamını hedeflerken "Yavru"ların 25 sene! boyunca ve iki ebeveyn* tarafından bakılacağı, ömür boyu sürecek bir yapının peşinde değildi. Bunu biz insanlar icat ettik. (*Annelik duygularını ortaya çıkaran hormonlar (prolaktin, oksitosin) net bir şekilde ortaya konmuşken bugüne kadar babalık duygusunun temelini oluşturan bir hormon -bildiğim kadarıyla-gösterilmemiştir.)

Bu bağlamda insan icadı evliliğin temelde bir "çocuk üretme ve yetiştirme kurumu" olduğunu kabul edersek, fiziksel çekim temelli "aşk" belki de tamamen mevzunun dışında bırakılmalıdır... :)

artears ve zxc bunu beğendi.
  18. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,686
    Lafa gelince böyle yazıyorum ama gerçek hayatta çiçekler kalpler cicimler canımlar havada uçuşuyor. "Şöyle iyi bir kavga etsek" diyorum, alay konusu oluyor... Saçma tabi. An itibariyle kavga etmek ne mümkün. Ciddi bir mevzu olsa da kavga etmeden "hadi eyvallah" diyeceğiz muhtemelen. Çünkü kavga etmek için yakınlaşmak, daha doğrusu birbirine ciddi miktarda yatırım yapmış olmak gerekiyor. Velhasıl beklemekten başka çare yok gibi...

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  19. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    356
    Aslında bizim kültürümüzde, romantizm akımının yücelttiği "aşk" kavramıyla birkaç yüzyıl daha erken tanışılmış. Tek bir farkla, bizimkiler "Erkek adamın erkek sevgilisi olur" düsturuyla hemcinsleriyle yaşamışlar bu maceraları. Mevlana Şems'e yaslamış, Evliya Çelebi diyar diyar gezip gözüne kestirdiği erkek kölelerle düşüp kalkmış. Öyle bir zaman gelmiş ki, İstanbul'da hemen her evin reisi bir "hamamoğlanını" metres olarak tutmuş kendine. Ah o İstanbul'un hamamlarındaki kurnaların dili olsa da bir konuşsa...

pea bunu beğendi.
  20. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,686
    @najaz, konuyla bağlantı biraz zayıf geldi bana ama olsun, yeni şeyler öğrenmiş oldum. :D

Seyehatname de var mı böyle "bu diyarda da köleler acaip yakışıklı ayol" türü ifadeler ki?
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 25 Ekim 2021 ---
    Açıkçası üreme ve çocuk mevzu tartışmanın dışında. Tabii ki çocuk yapma biyolojik olarak birlikteliğin temelini oluşturmakta. Lakin popüler aşk kavramı, yani "infatuation", birlikte olan iki insanın uzun süreli mutluluğu ve tatmini açısından zararlı.

Açıkçası çocuklar açısından da zararlı. Varlıkları açısından zararlı değil, çünkü seks zor bir şey değil, lakin taş çatlasın yarım saatlik bir ikili çalışma neticesi peydah olan çocukların ruhen sağlıklı ve olumlu bir ortamda büyümeleri açısından bayağı zararlı.

mfya bunu beğendi.