Korona virüsü

'Konu Dışı' forumunda zxc tarafından 16 Mart 2020 tarihinde açılan konu

1. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    841
    27 kasımda hem devlet hemde özel hastaneden test yaptırdım , sonuç negatif , değer aralığım 0,05 ....

yaptırma nedenim , dur lan nasıl bir şeymişten başka bir his değil , il olarak Denizlide yaptırdığım için ne sıra vardı ne de kargaşa

şakadanak diye gittim :p devlet hastanesinde sürüntü testi yaptırdım

yetmedi , akşamleyin gittim acilde 130 liracık :mad::mad::mad: para vererek özel ODAK hastanesinde kan testi yaptırdım

sonuçlar YOĞUNLUĞA bağlı olarak yarım günde belli oldu ;)

o_O

Collapse Signature Expand Signature
  2. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    188
    Testin doğruluk oranı % 60-70 gibi bir şeydi sanırım.

Bir de bunu yaptırmak için virüsün bol gezindiği tehlikeli bir ortama gidiyorsunuz. Ki bu dönemde işi olanlara bile çok acil değilse hastaneye gitmeyin deniyor.
    O sırada kapmış olsanız test sonucu bunu olasılıkla da göstermeyecekti.

Erken teşhise de yaramıyordu hatırladığım kadarıyla. Yani siz virüs saçmaya başladıktan sonra ancak pozitif vermeye başlıyordu.
    Hatta iyileşip sonucu negatif vermeye başlayanlara da hala 2-3 hafta karantinamsı bir dönem öngörülüyor. Yani virüs yayılımı devam ediyormuş.

Yani erken teşhise yaramıyor, emin olmaya yaramıyor, anlık bir test. Niye riske girelim ki?

3. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    882
    Bazı eklemeler yapayım..
    Önceleri testin genel doğruluk oranı %40 civarında deniyordu, şimdilerde bu oranı %50'ye çekmişler yalnız unutmamak gerekir ki testi doğru evrede yapmak doğruluk yüzdesini ciddi oranda arttırıyor.. İş, hekimin işine gösterdiği özende bitiyor diyebiliriz..

Yine önceleri bulaştırıcılığın 14 gün sürdüğü düşünülerek 14 gün karantina ve iş göremezlik raporu veriliyordu, şimdilerde 10. günden sonra (test tekrar pozitif çıksa bile) bulaştırıcılık bittiği için iş başı yaptırılıyor..

Uygulanan protokol gelişmeler doğrultusunda değiştiriliyor, şimdi ki uygulamalar da değişebilir yani..

4. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,791
    Semptom göstermeye başlamadan 4 gün öncesinde bulaştırıcılık başlıyor gibi bisiler okumuştum. Semptomu hastalık başlangıcı kabul edip 10 gün karantina vermeleri o yüzden. Yol yine 14 güne çıkıyor..

5. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    882
    Selam Engin,

Eşim semptomlar başlamadan 2 gün önce bulaştırıcılığın başladığını kabul ediyoruz diyor, bizde ki protokol bu şekildeymiş..

Diğer taraftan bize 10 gün karantina verdiler ancak bu sadece sağlık çalışanları için geçerliymiş, diğer çalışanlara halen 14 gün veriliyormuş, kendimi düzeltmiş olayım..

pyken123 bunu beğendi.
  6. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,791
    Abi çevremde de var 10 gün rapor verilenler. İki ay falan oldu tabi bu arkadaş atlatalı, belki o zaman usül oydu bilemiyorum. Hoş bana ne rapor verdiler ne ilaç getirdiler, kendi kendime iyileştim.. :)

refuserQ ve fortress34 bunu beğendi.
  7. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    188
    Atlatanlara geçmiş olsun diyorum.

Eskiden biraz uzak duyum gibi birşeydi. Şimdi herkesin bir/birkaç tanıdığında doğrudan vakalar var.

Benim gördüğüm hafif atlatanlar, genelde tat ve koku kaybıyla yüzleşiyorlar. Arada 1 gün veya birkaç gün ağrı çekenler var.

Kemik ağrısı, baş ağrısı gibi belirtileri olanlar var. En son dişlerin pat diye kendini bırakması falan gibi bir habere bile rastladım.

Bu kadar geniş ve belirsiz bir yelpazede belirti gösteren başka hastalıkla tanışmadık sanırım.

Tabii hiç belirti göstermeden taşıyanlar da herhalde çoğunluktadır. Zaten en temel yayılma sebebi o olmalı. Hasta olan normal birşekilde hasta olsa en baştan, bu kadar yayılamazdı.

refuserQ bunu beğendi.
  8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,333
    Hastaligi zührevi yolla kapan yandi desenize!!! :eek: :D

pea, refuserQ ve fortress34 bunu beğendi.
  9. Metalingus

Metalingus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    130
    Arkadaşlar selam, 27’sinde pozitif test edildim.(Amerikan şirketindeyim işyeri önlemleri dört dörtlük; metrobüste kaptım.) İlk 4 gün evde spor yapabilecek kadar iyiydim. İştah her şey harika. İlaçları kullanmadım tabii iyiyim diye. 5.günün sabahı ateş kusma ishalle gözümü hastanede açtım. 1 gece yattım. 48 saatte normale döndüm ama yaşım genç olmasa dönüşü olmazdı. 7 yıl fitness geçmişi ve kusursuz diyet, sigara hastalık yokken bana cehennemi yaşattı.

Özetle; o favicovir denilen ilaç geldiği gibi kullanmaya başlayın. RNA virüslerinin üremesini engelliyor.

okty_k, Engin, refuserQ ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  10. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,521
    Sağlıkçıların aşılanması başladı arkadaşlar, Çankırı Devlet Hastanesinde isteyenler ilk doz aşılarımızı olduk.

coolblue, pyken123, Baran ve 2 kişi daha bunu beğendi.