KOSS ESP/95X Electrostats On Inceleme

'Koss' forumunda B.taşkın tarafından 23 Temmuz 2020 tarihinde açılan konu

1. B.taşkın

B.taşkın
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    57
    Merhabalar! Forumda kulakligin daha once hic incelemesi yapilmamis, bende elime ulastigi gibi bir seyler karalayayim, daha sonra ben kulakliga kulaklik bana alistikca eklemeler yaparim diye dusunup konuyu actim, umarim sakincasi yoktur.

STAX sistemleri dinlemeyi/edinmeyi uzun zamandir istiyordum, fakat uygun fiyatli bir stax olmayinca, L300 ile benzer yorumlari oldugunu gordugum, 95X'i Massdroptan 1.5 ay once almaya karar verdim. Daha elime yeni ulasti, Son 5 saattir de test dinlemelerimi yapiyorum. Su an halen kafamda yani :)

FIYAT:
    450$ Massdrop + 16$ Kargo + 560 TL Gumruk odemesi ile elime ulasti. L300 icin Stax sitesindeki tek energizer portatif olan oldugu icin (set olarak) onu dusunmuyordum zaten. Ebayde buldugum ilanlar da o vakitte 700$ civarinda satis gosteriyordu. Benim sinirimin disinda kaliyordu o yuzden.

BUILD:
    Hem energizer hem de kulaklik tamamen plastik. Eldeyken oyle kaliteli, dayanikli bir his vermiyor kesinlikle. Biraz sert tutsam masamdan dusursem kesin kirilir bir yerleri. Bunun avantaji; kulaklik inanilmaz hafif, 281 gram. Dezavantaji; kulaklik kafa sallayinca otuyor, ucuz plastik surtunmesi sesi bu. Basta cok rahatsiz ediyordu, alistim su anda.
    Energizer ses cikisi 2 knob seklinde sag ve sol icin, nefret ettim bundan, ikisini ayni seviyede cevirmek icin cerrah eli lazim. Bantlayacagim galiba.
    (2/10) - Hic olmazsa biraz daha saglam olabilirmis

RAHATLIK:
    Eskiden kullanacagim en rahat kulakligin DT990 oldugunu zannederdim, Takstar Pro 82 yi isyerinde kullanim icin aldigimda cok sasirmistim bu kadar rahat olmasina, eve getirdim. DT990 dan daha rahatti. 95X ise yok gibi, bunu tarif etmemin baska bir yolu yok. Tamamen unutmak mumkun. Padler iri, oval/dikdortgen seklinde. Headband 1cm kalinliginnda yastiga sahip.
    (10/10) - Daha rahat bir kulaklik dusunemiyorum, hoparlorler daha rahat olabilir BELKI :)

BASS:

Fazlasıyla isabetli, ben diğer frekanslar ezme yada temizlik sorunu gibi bir sorun yasamadim. Hafif muddy olduğu yonunde yorumlar var okuduğum. Ben algilamadim sahsen, isabet acisindan HD6XX ve HE4XX ten hicbir farki yok ikisinden daha bile isabetli olabilir. Daha iyi olabilir mi? Olabilir, bu fiyata boyle detay olabilir mi? Zannetmiyorum.
    Fakat genel olarak gucsuz. Bassheadler icin cok uygun bir kulaklik degil kesinlikle. Baslardaki titremeyi arayan varsa baska yerde arasin.
    (6.5/10) - Basslarin energizer power suppy'i degisince daha iyi oldugunu soyleyenler var, arastiriyorum.

MID:

1k Hz gibi frekanslar biraz one gelmeye basliyor 5k gibi bir parlama var, cok belirgin degil, Going to California'nin (Led Zeppelin) Mandolin/Guitarinda anladim ben de. Diger kulakliklarimla da cok dinledigim bir parca oldugu icin ekstra hassaslik olabilir. Erkek/Kadin vokaller hafif onde kaliyor. Konser salonu etkisi var. Araliktaki butun enstrumanlari ayirmak mumkun. HD 6XX ten bariz bir sekilde daha iyi ozellikle hizli muziklerde cok belli oluyor. Sennheiser perdesi olmayan sennheiser olarak tanimlamak mumkun.
    (9.5/10) - Muhakkak daha iyi midi olan bir kulaklik vardir gonlum el vermedi daha yuksek vermeye, bendekilerin en iyisi bu.

HIGH:

Cok iyi, ziller, yuksek vokaller, tertemiz 0 distorsiyon caliyor. Sibilance yok tam belirleyemedigim bir aralikta parlaklik var, 15k civari olabilir. Pek yorum yapamiyorum bu noktada, burn-in den sonra daha uygun olabilir. Yorucu bir parlakligin olmadigini soyleyebilirim
    (9/10) - Burn-inden sonra guncellenecek

DETAY/SAHNE:
    Elektrostatikten beklentim buydu. Detay olsun istemistim. Imkansiz bir temizlik var kulaklikta. Butun enstrumanlari Bonzonun ritimlerini ayirmak, zillerin tutuldugu yerleri tam anlamak mumkun. Arka plandaki sesler konser kayitlarinda oksuren birisi. Hepsi geliyor. Detay isteyen icin rahatlikla oneririm. Ben daha iyisini dinlemedim.
    (10/10)

Sahne ise, meh. Cok genis degil dar da degil ama. Cember sekilde sahne hayal edersem, cemberin 3/4'u onumde olacak sekilde durdugumda yerlestirebiliyorum enstrumanlari etrafima. Capi 10-15 metre olan bir cemberde.
    (7.5/10)

GENEL:
    Vokal seven, detay isteyen arkadaslar memnun kalir. Almadan once denenmesi lazim kucuk bir harcama degil cunku. Malzeme kalitesi buyuk bir zayif nokta. Cok cok dikkatli kullanmak gerekecek.

Energizerin onunde 3.5mm pass var, DAC'tan RCA beslemek yerine bir player veya kulakligin lineoutu ile de calistirmak mumkun. Sistem tamami ile desktop, Koss 950 da olan battery pack bunda mevcut degil.

Gurultuye cok hassas. RCA kablosu masamdaki bir switching psu'nun etrafinda donmus ben farketmeden, cok belirgin bir noise vardi. Kaldirir kaldirmaz duzeldi. Giris elektriklerini temizlemek icin ekipman siparisi verdim simdi hatta.

Kullanilanlar:
    - TIDAL
    - JDS LABS OLDAC
    - Hifiman Hm-603s - FLAC /44k
    - KOSS ESP/95X

Kiyaslama ekipmani:
    -TIDAL
    -JDS LABS OLDAC
    - Hifiman Hm-603s - FLAC /44k
    - Aune X7s - HD6XX /HE 4XX / DT990 / Modded AKG M220

DrWhite, Cyril, theoldman ve 5 kişi daha bunu beğendi.