Koss Prodj 100 incelemesi

'Koss' forumunda cgtyguner tarafından 10 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

1. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Merhabalar herkese. Bu yazıda hakkında oldukça olumlu yorumlar bulunan, meşhur fiyat/performans canavarlarından prodj 100'ü tanıtıp elimden geldiğince detaylı bir incelemesini yapmaya karar verdim.

Malzeme kalitesi :

Kulaklık eklem kısımları metal - sert plastik kombinasyonundan oluşuyor. Çok kolay hareket etmeyen kontrollü ve sağlamlık hissi veren bir eklem bu. Kulakliklar içe-dışa ve öne arkaya dönebiliyor bu mekanizma sayesinde. Kafa bandı yumuşak ve herhangi bir rahatsızlık hissi vermiyor. Bandın içinde metal bir band yer alıyor bunu kaydırarak genişliği ayarlıyoruz bu mekanizmanın hassasiyeti ve verdiği kalite hissi de gayet iyi. Padler birazcık tırt ve benim gibi koca kulaklı olanların canını biraz acıtabilir uzun süreli dinlemelerde. Ama kolay degistirilebilir padler bunlar o yüzden pek de problem teşkil etmiyor.
    Sürücünün yerleştirildiği kasanın dış kısmında da bir metal plaka yer alıyor geri kalanı plastik ancak grado plastiğine göre daha iyi bir plastik bu ve elimde kalır hissi kesinlikle vermiyor. Genel malzeme kalitesi hissiyatı olarak ultrasone modellerini anımsatıyor aslında ki ultrasone kulaklıklar da iyidir sağlam izlenimi verirler.
    Kablo coiled cable şeklinde. Eski ankesörlü telefonlar stilinde o yüzden boyu baya uzun olsa da belli etmiyor ve kablo takıp çıkarılabilir değil. Kalınlık açısından ideal boyutlarda olduğunu ve kalitesiz gözükmediğini de ekleyeyim.

Özetle çoğunlukla plastik olmasına karşın sağlamlık ve malzeme açısından iyi bir kulaklık hele de fiyatına göre baya iyi.

Ergonomi - kullanım kalitesi:

Prodj 100 görünüm itibarıyla ağırmış izlenimi veren ama oldukça hafif olan bir kulaklık. Kafaya oturuşu gayet iyi ve yanlardan uyguladığı basınç da normal düzeyde. Ne çok sıkı ne çok gevşek.

Eklem yapısı sayesinde çeşitli şekillerde katlanabilen bir kulaklık bu. Hafifliği ile de birleşince taşınabilirliği de iyi düzeyde bir ürün haline geliyor.
    Prodj 100 dışardan içeri pek ses geçirmiyor ama dışarı bir miktar ses sızdırdığını söyleyebilirim. Sessiz ortamlarda yine kullanırsınız ama sesini pek açamazsınız.
    Kulaklıkta sağ altta bir stereo/mono switch bulunuyor bu da ilk kez karşılaştığım bir özellik. Dj kulaklığı olarak lanse edildiğinden belki sesi tek kanala vermenin faydalı olabileceğini düşünmüş olabilirler. Stüdyoda da mixing için faydalı olabileceği söyleniyor.
    Özetle taşınabilirlik oldukça iyi, izolasyon iyi ama dışarı birazcık ses veriyor. Bir de mono/stereo fıtısı var

Kulaklığın teknik özellikleri:

frekans aralığı : 10-25000 hz
    hassasiyet : 99db/mw
    rezistans : 38 ohm

Ses:

Öncelikle belirteyim, prodj 100 ile ilgili yazılıp çizilen pek çok şey doğru. Bu kulaklık mid frekanslar üzerine kurulu. Vokalleri fiyatının çok üzerinde ve bas-tiz uzamaları kötü. Şimdi işi biraz detaylandıralım:
    Kulaklığın genel karakteri biraz koyu ve karanlık. Bu koyuluk sizi aldatmasın, sıcak-dolgun bir yapıdan bahsetmiyorum. Açık-parlak değil anlamında koyu. Yoksa genel karakteri mid merkezli ve nötr diyebilirim. Modeldeki dj kelimesi ise oldukça yanıltıcı. Djlikle alakası yok aletin :)

Daha iyi fikir vermesi açısından kulaklığın frekans eğrisine bakalım ve gradonun midleri güzel iki kulaklığıyla da karşılaştıralım.
    Görüleceği üzere prodj 100 baslarda en zayıf olan bu üçlü içerisinde. Sadece 50-60 hz üzerinde 0 geçiyor onda da ancak 2db geçebiliyor. Midlere geldiğimizde ise direk 5db yukarı çıkıyor ve mid spektrumu boyunca da yukarlarda devam ediyor taa ki üst midlerin tizler ile kesiştiği noktaya gelene kadar. Orada bir çöküntü göze çarpıyor. Tizlere geldiğimizde ise ps500e benzer bir tepki g9rüyoruz sr60 ise belirgin daha iyi tiz sunumuna sahip. Buradan prodj100'ün, ps500e öykünen ama alt frekansları daha kötü doldurup sıcaklıktan feragat eden, bununla birlikte vokal detayıyla iyi performans gösteren, ps500'e göre üt midlerde biraz kaliteyi koruyamayan yapıda olduğunu görüyoruz.

Sahne açısından baktığımda genişlik çok iyi değil, çok kötü de değil. Davul geçişlerini alttan üstten gelen zilleri üflemelilieri ayırt edebiliyorsunuz ama orta halli bir çap söz konusu. Kötü yanı ise, size üç boyutlu olarak sahneyi kurgulatamıyor olması. Sahne derinliği zayıf ve iki boyutlu hissi verebiliyor. İki boyut hissini biraz kıran faktör ise vokallerin her daim bir adım önde olması diyebilirim.

Detay genel anlamda ortalama düzeylerde. Tabii fiyatı için çok çok iyi. Ayrıca amfiye bağladığınızda çözünürlükte artış sahne derinliğinde ve genişliğinde de birer tık artış yakalıyorsunuz.

Kulaklığın güçlü olduğu kısım olan vokalden devam edeyim. Akıcı, önde ve çözünürlüğü yüksek vokalleri var herşeyden önce. Vokallerin detayı çok iyi, bu kalite alt midlerde üst midlerden biraz daha iyi diyebilirim. Öyle ki, brutal vokal dinlerken söylenen kelimeleri seçebiliyorsunuz o kadar iyi :D Tiz bölgesine çıktıkça bu detayda hafif bir düşüş meyadna geliyor o sebepten erkek vokallerde de kadin vokallerden bir tık daha iyi. Ama bu durum vokal performansının genel anlamda iyi olduğu sonucunu değiştirmiyor elbette. Dolu dolu ve gövdeli, dinleyeni sarıp sarmalayan yapıda değil ancak bu vokaller. Çünkü kulaklık çok sıcak değil, üç boyut algısı da çok iyi değil. Eğlenceli, detaylı ve önde vokaller var diye durumu tanımlayabiliriz.

Basslar yeterince derine inemiyor ve yayılım da iyi değil. Bu kulaklığı basheadlere kesinlikle önermiyorum. Ne dip bas var ne gövdeli bas var. Midler at koşturuyor baslar siesta yapıyor :D kayit geliyor baslara vur diyor baslar meeeh diyor. Elektronik - house vb tarzlar için de haliyle ideal bir kulaklık değil modelinde DJ lafı geçse de kanmayın.

Tiz detayı orta düzeyde ancak frekans yükseldikçe kalite düşüyor. Uzama yeterli değil. China, splash gibi boğulmaya yayılmaya yapı gereği müsait olan zillerde boğulmalar ortaya çıkabiliyor. Hi-hat, ride gibi kafaya çakılabilecek zilleri ise çok ön plana çıkarıp kafaya çakmıyor. Midlerin gerisinde ve duyulabilecek kadar önde tutuyor. Baterisi iyi zilleri bol olan parçalarda duymanız gereken şeyleri duyuyorsunuz ama Ahmet hocamı tatmin etmeyecektir :D tiz ile ilgili ekstra bir beklentiniz yoksa gayet yeterli tizleri var. Olması gerektiği yerde ve olması gereken düzeyde tiz sunumua sahip diyebilirsiniz. Tek objektif eleştiri tiz uzaması olabilir ama bu da dinlediğiniz müzik türü ile alakalı biraz da.

Amfiye verdiği tepki ve sürülebilirlik:

Kulaklık 38ohm ancak kullanımda ortaya çıkan sürülebilirlik 32ohmluk sr325i den çok daha düşük. Telefondan sesi yarıya getirdiğimde gradodan gayet yeterli ses düzeyine ulaşırken prodj100 ile sesi %75 e kadar çıkarttım. Aynı şekilde gradodan farklı olarak amfiye verdiği tepki daha dramatik düzeyde oldu. Headstage arrow ile yaptığım dinlemelerde hem tizlerin detayı hem de genel çözünürlükte artış, sahnede genişleme ortaya çıktı. Bu fiyattaki ve bu teknik özelliklerdeki amfiye en fazla tepki veren kulaklıklardan biridir herhalde. Ancak şunu da belirtmek gerekiyor ki tizlerin uzamasını yeterince iyi tolere edebilen parlamayı iyi sindiren bir yapısı yok kulaklığın. O sebeple parlak - analitik amfi yahut daplarla vereceği performans dolgun - sıcak amfi ve daplara göre daha kötü olacaktır. Kulaklık parlak amfilerle çok kolay tiz parlamasına düşüp yavanlaşabiliyor. Nötr yapısını tizlere çalışarak değil, bas ve midlere çalışarak genişletmek daha verimli olacaktır.

Tür olarak vokalin ön planda olduğu şarkıları tercih eden bir kulaklık. Baslı müziklerde de hızlı, rock ve metal başlığ8 altındaki müziklere de verdiği tepki çok iyi değil. Metalde zorlandığı noktalar genelde enstrümanların hep birden atak yaptığı yerlerde üst midlerde yapışmalar - yığılmalar şeklinde ortaya çıkıyor. O anlarda nefesi yetmiyor.

Özetle:

Malzeme kalitesi iyi, taşınabilirlik yüksek, fiyat performans oldukça üst düzeyde.

mid merkezli, nötr, tiz uzaması az bas derinliği ve gücü de zayıf bir kulaklık kendisi. Amfiye tepkisi beklenenin üzerinde ve sıcak amfi-daplarla uyumu daha iyi. Pop, folk, akustik gibi türlerde çok başarılı. Diğer vokalin ön planda olduğu şarkılarda da iyi iş çıkaracaktır. Genel detay ve sunum kalitesi olarak fiyatına göre çok iyi.

Okuduğunuz için teşekkürler

Çağatay

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

#1 cgtyguner, 10 Şubat 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Şubat 2016
    6 kişi bunu beğendi.
  2. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,504
    inceleme icin tesekkurler Cagatay hocam.Eline saglik.
    Bulusmada prodj 100'ü dinlemistim, sony zx1, c421 ve de headstage arrow 4g üçlüsü ile.
    Özellikle Melody Garrot'un vokalini hafif koyu ve de kurabiye yanıklıgında cok guzel vermisti.
    Sundugu vokal/mid performansı fiyatının bayagı bir üstünde.
    Özellikle amfiye ciddi tepkiler veren bir kulaklık.Akustik ve slow muzikseverlerin kacırmaması gereken başarılı bir kafaüstü olmus prodj 100.

Collapse Signature Expand Signature
    3 kişi bunu beğendi.
  3. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Güzel yorumlar için teşekkürler Ahmet hocam :)

2 kişi bunu beğendi.
  4. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    Valla helal olsun , sürekli incelemeler ,modlar .:) Merak edenler için açıklayıcı güzel bir inceleme olmuş.

4 kişi bunu beğendi.
  5. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Cok tesekkurler hocam :) bu kulaklığı da kurcaladım tabii ki rahat duramadım :D onun başlığını da yakın zamanda eklerim

4 kişi bunu beğendi.
  6. CapoNx

CapoNx
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    197
    Güzel inceleme Çağatay hocam teşekkürler.

3 kişi bunu beğendi.
  7. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Teşekkürler Furkan hocam :)

2 kişi bunu beğendi.
  8. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,812
    Ellerinize sağlık gayet net ve anlaşılır bir inceleme olmuş :) Tekrar dinlemiş kadar oldum :)

2 kişi bunu beğendi.
  9. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Tesekkurler Gurkan :)

2 kişi bunu beğendi.
  10. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Az önce surucu arkasındaki filtre ile denemeler yaparken bassı coşturan bir yöntem keşfettim şok oldum. Bassla ilgili yazdığım şeyleri bana teker teker yedirdi kulaklık. Baskafalar için özel mod ürettim şans eseri olarak :D :D

3 kişi bunu beğendi.
  11. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,812
    Peki diğer frekansların buna tepkisi nasıl oldu? Hep bir götürüsü olabiliyo çünkü:)

2 kişi bunu beğendi.
  12. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Aynen öyle hocam vokal mesela bir tık daha öndeydi normalde stok halinde. Yine temiz ve detaylı duyuluyor duyulmasına ama basları dolgun hale getirdiğim için göreceli olarak az da olsa geriledi.

2 kişi bunu beğendi.
  13. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,812
    Tizler yine aynı durumda sanırsam :)

14. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Aynen tizlere pek bisey yapamadım kulaklığın kapasitesi bu kadar herhalde :D

2 kişi bunu beğendi.
  15. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,812
    Yaw bu tizler size ne etti yaw :D :D
    Şaka bir yana o kulaklık fiyatına göre gayet iyi yani :)

2 kişi bunu beğendi.
  16. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Kulaklığı uzun uğraşlar sonucu ses kalitesini iyileştirecek şekilde modlamayı başardım. Bu modlu hali için de ayrı bir parantez açmayı uygun gördüm.

Kulaklığın orjinal halinin frekans eğrisi ile son halininkini kabaca karşılaştırmak için şöyle bir çizim ekleyebilirim. Oluşan değişikliklerden benim yaptığım çıkarımlar bu yönde oldu.
    Buradan devam edersek her şey yerli yerine oturacaktır. Bas segmentinde +3 belki +5 db civarlarında seyreden bir plato oluştuğunu düşünüyorum ki buna dayanağım enstrümanların gövdeli gelmesine yol açan, davulların hacmini, enstrüman baslarının duyulurluğunu arttıran ancak midleri taciz etmeyen bir bas sunumu ortaya çıkması. Kambur bir bas eğrisi de değil çünkü vurduğu zaman titreten yayan sunumu da sıcaklaştıran bir yapıda değil. Vuruş gücü benim gibiler için çok iyi düzeyde ama bas severler için ancak yetecektir. Uzaması da ortalama seviyelerde hız ve derine inebilme yeteneği kapasitesinin elverdiği ölçüde gelişti. Kötü denemeyecek, iyi de denemeyecek düzeyde bir derinliği ve hızı var. Bunları dikkate alarak nötr sunumdan çok sapmadığı kanısına vardım bas açısından.

Özellikle enstrümanlara hacim katma ve doğal bas veren enstrümanların ses kalitesini arttırma anlamında bassların önemli katkısı oldu bu modlamada. Gesaffelstein, Massive Attack, Prodigy şarkılarında yaptığım dinlemelerde beni yine çok memnun etti lakin benim zevkime uygun dozajda bir bas miktarı olduğundan böyle oldu :) zaten kendi seveceğim şekilde modladım :D

Vokallerde Ahmet hocamın da katıldığı üzere belirgin bir gerileme yaşanmadı yine tiz ve basların hücumu altında ezilmeden bir adım önde seslerini duyurabiliyorlar. Tek beceremediğim konu üst midler ve tizlerin kesiştiği noktadaki çökmeyi düzeltememem oldu. Son halinde de yine üst midlerde alt midlere göre bir tık daha başarısız kulaklık.

Tizler cok iyi durumda değildi stok halinde. Modlu versiyonda ise tizlerde uzanım biraz iyileşti bu da sahnede genişleme ve detay artışı olarak geri döndü. Tizleri belirgin şekilde midlerin gerisinde bırakan bir sunum vardı onu bir nebze kırmış oldum. Yani kayıtta vokaller geriden geliyorsa ya da bateri ve zilleri daha güçlü veren bir şarkıysa kayda sadık şekilde tiz performasını yansıtabiliyor. Tizlerde kaydedilen gelişme ust midleri içine almadığından üst frekansların midlerden eklemlenmeksizin biraz yukarı kalkması olarak grafikte yorumladım. Midler ile tizler arası geçiş halen bir miktar çukurda.

Sunumun genel karakteri koyu ve bir miktar karanlık kalmaya devam etti tizlerdeki hafif palazlanmayla belki renk olarak bir ton açılmış diyebilirim ancak panasonic rp-htx7 ye nazaran halen oldukça koyu ve enstrümanları dolgun-gövdeli veren bir sunumu var.

Panasonicle kıyaslamaya dem edeyim. Bu konuda hem @Arizona Dream hocamın da dileği yerine gelmiş olur hem de benzer fiyatlara aldığım ve modladığım iki farklı karakterde kulaklığı karşılştırmış olurum.

Panasonic daha ferah açık ve sanki bir ton daha ince çalıyor. Hafif airy bir havası var ama bu açık sunumu dolgunlaştıracak boyutta değil. Tiz performansı koss'a göre daha iyi.

Özellikle zillerde ve örneğin mid ve üst midleri dolduran obua, piccolo, flüt, keman gibi enstrümanların çözünürlüğü-detayı anlamında kosstan daha iyi. Üst midler koss'un zayıf karnı. Örneğin hem çello hem keman çalıyorsa aynı anda çello sunumu kemana göre daha detaylı ve dolgunken keman daha cılız kalıyor. Özellikle ince tellere geçerse sunumda ust midlerin bir basamak zayıf kaldığı tespit edilebiliyor. Bateride davulların gerçekçiliği dolgun ve hacimli sesi koss'ta çok daha üst düzeyde. Panasonic davullarda biraz daha yapay, zillerde biraz daha gerçekçi.

Vokal performansında ise koss bariz daha iyi. Karşılaştırınca panasonic vokalleri cansız geliyor kulağa. Alt midler ve basları dolduran enstrümanlarda koss bariz daha iyi. Brutal vokalde koss bariz daha iyi. Vokallerin hem detayında hem ve o söyleyişteki duygusunu vermede daha başarılı.

Bas derinliğinde ve hacminde koss daha iyi. Bas hızında panasonic daha iyi.

Sahne anlamında ikisi de çok geniş değil belli bir dar alanda enstruman konumlandırması yapıyorlar ancak koss karanlık ve gövdeli sunumun yardımıyla bir tık daha iyi hacim ve boyut hissiyatı veriyor. Panasonic biraz iki boyutlu kalıyor. Ama o da şeffaf ve açık sunum yaparak enstrüman ayrımında başarılı oluyor. Sanheyi çok geniş kurmasa da iyi bir çözünürlüğe ve ayırt edilebilirliğe sahip.

#16 cgtyguner, 18 Şubat 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 18 Şubat 2016
    3 kişi bunu beğendi.
  17. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,504
    @cgtyguner Çağatay'ın yaptıgı modlu Koss prodj 100'ü, Fiio x7 ve ibasso dx50 ile dinleme şansı edindim.
    Vokallerdeki koyuluk ve müzikal ton aynen devam etmekte.Panasonic 7x'e göre prodj 100'ün vokalleri daha gövdeli/yumuşak ve de keyifli.
    Prodj 100, Opeth'in şarkılarındaki brutal vokal kısımlarını net/anlaşılır ve hafif koyu/gövdeli bir tonda cok guzel bir sekilde verdi.
    Pro dj100'ü özellikle davullarda basarılı buldum.Davul nerde calsa, sert/basslı ve gayet hacimli bir sekilde kafaya kafaya indirmesi, beni epey keyiflendirdi.Davul vurusları, açık karakterli calan kulakliklara göre alışık olmadıgım bir sekilde bana gövdeli ve cok muzikal geldi.Koyu karakterli kulaklıklara karsı hep mesafeliydim ama böyle bir metal sunumu da hic fena degilmis dogrusu.
    Zillere gelirsek, kalite olarak davulların gerisinde kalmasına ragmen, fena da degiller.Parcada baskın sekilde kullanılmışlarsa eger cok rahat ve net duyulabiliyorlar.Üst mid/tiz iliskisini 500 dolarlık kafaüstüler bile çözememisken, üst midlerde pro djden büyük basarılar beklemek haksızlık olurdu.Fiyatına göre gayet güzel çalan f/p bir ürün olmus pro dj 100.

2 kişi bunu beğendi.