Kulaklık Arıza Danışma Başlığı

'Kulaklık Genel' forumunda tsn141 tarafından 11 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

1. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,439
    empedans değişimi bir sıkıntı yapmaz. ancak tamir ve jak kalitesi değiştirebilir.

Collapse Signature Expand Signature
  2. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,493
    Tam net anlamadim ancak ekteki sema yardimci olabilir muhtemelen. RCA jaklari yerine kulaklik suruculeri oldugunu dusunun. Sizdeki mavi asagidaki siyaha tekabul ediyor:

Tip: sol (+)
    Ring: sag (+)
    Sleve: ortak toprak (-)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 24 Haziran 2019 ---
    Kablo ve jak balanced ise 4, degilse 3 kablo baglidir jak'a genelde.

#362 zxc, 24 Haziran 2019
    Son düzenleme: 9 Temmuz 2019
  3. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    235
    Merhaba hocam

Üzerinden zaman geçmiş merak ettim ne yaptınız acaba? Lehimlediniz mi veya öyle mi bıraktınız? Aynı durumda kalırsam benim için de rehber olur o yüzden soruyorum. Malum artık aman neyse canım tekrar sipariş veririm ne olacak safhasında değiliz. Hem fiyatlar arttı hem de ürün gelmek bilmiyor. Gümrüğün hali fecaat. Daha Mayıs ayı siparişlerimi alamadım :)

mfya bunu beğendi.
  4. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,851
    O süreçte yeni kulaklık alınca buna hiç bakamadım. Bir arkadaşım kasayı ben açarsam lehim konusunda yardımcı olacağını söyledi. E ben de henüz açmadım bile :) şimdilik yatıyor. Herhangi bir işlem yaparsam buraya hemen yazarım.

5. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    235
    hayırlı olsun :) işin ehli biri aslında kolayca yapabilir bence, eskisinden daha da sağlam olur. takipteyim.

bu arada ilk defa cca'da böyle bir sorun gördüm. demek sıkı sıkı elde tutmak gerekiyor bu chi-fi'leri :)

mfya bunu beğendi.
  6. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,493
    Ben lehimledim iki gün önce bir kulaklığı...

Motosiklet kullanırken kullandığım kulaklıkti. Jak 90 derece açılı değil de düzdü. Öyle olunca ani fren gaz esnasında veya neticeyi kaldırıp tekrar otururken pantolonun arka cebindeki telefon daha yüksek olan arka seleye sert çarpınca jak yamuldu biraz herhalde ve temassızlık yaptı.

Ben de eski bir Panasonic iem'in 90 derece açılı jaklı kablosunu kulaklığın sağ sol birleşim yerinden itibaren lehimledim... Üzerine de "heat shrink" çektim. Kablunun yarısı mor, yarısı siyah oldu. Sonuç mutant ama sağlam ve fonksiyonel... :)

Kablolar arası renkler uyumlu değildi. İlk başta ince ve düzgün yapmaya çalıştım Baktım izole boyanın havyanın sıcaklığıyla atması çok güvenilir şekilde gercekleşmiyor, düz ateş veren bir çakmakla (krem brüle yapmak için kullanılan mutfak çakmağı) kabloların ucunu 4-5mm yakıp birbirine sarıp lehimledim. Kablolar arası temas olmaması için de her birleşimi diğerinden 7-8mm uzaklıkta yaptım. Yani her üç kabloyu da farklı uzunluklarda kestim ki birleşim yerleri arasında mesafe olsun. Kablolar süper ince olduğu için birleşim yerleri kabarıklık yapmadı. Bir de çok az lehim kullandım tabii ki. "heat shrink"e ısı vermeden önce ve ısı verirken temas veya temassızlık ihtimaline karşı sürekli dinledim, sorun yoktu. Motosiklette de denedim, canavar gibi maşallah. Benden başka kimse yüzüne bakmaz, orası ayrı :)

Kulaklık nispeten ucuz olduğu için yenisini de alabilirdim, ama yenisinde de aynı sorun olacaktı muhtemelen... O yüzden tamir yolunu seçtim.

#366 zxc, 9 Temmuz 2019
    Son düzenleme: 9 Temmuz 2019
    mfya bunu beğendi.
  7. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    235
    Hocam eliniz yatkın herhalde bu işlere. Bende de benzer sıkıntılar olursa sizden destek alabilir miyim :)

8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,493
    Açıkçası Türkiye'de olsam ikinci Onur işhanı (İzmir'de) gibi yerlerde bu işleri çiçek gibi yapan insanlar var, onlara götürürdüm. Bir keresinde akıllı saatin kablosunu tamir ettirmek durumunda kalmıştım, süper yapmıştı adam. İnce iş sonuçta. Ben yapsam çok daha kaba olurdu.

9. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    235
    bana ancak yazıcıoğlu işhanı olur istanbul'da olduğum için veya karşıda selanik pasajı. işinin ehlini de bulmak zor tabi. buldunmu da bırakmayacaksın :)

10. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,851
    İşinin ehli çok da yaptırılan cihaz buna değer mi ona bakmak lazım. Elden biraz iş gelirse ucuz şeyleri de affetmemek lazım. Emek verilen şeylerin tadı bir başka oluyor...

11. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    235
    bana göre şu piyasa şartlarında en ucuz kulaklık bile tamir edilebilecek düzeyde ise çöpe atılmayacak kadar değerli :) malesef benim elimden gelmez lehim vs. hiç denemedim. o yüzden tamir edenin emeğinin karşılığını verebilirim sadece :)

12. Totem

Totem
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    100
    Yeni aldığım rose masya kulaklığım kolay kolay kulakta durmuyor, arkadaşlar elinde kulaklık kancasi olan var mı ?
    Şu fotograflardakine benzeyen tipte[​IMG][​IMG]

General Mobile 4G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. sweetleaf

sweetleaf
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Elime bir adet se535 - bir de etymotic hf5 var arızalı - forumda kiminle iletişime geçmem gerekiyor?

14. netknight

netknight
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    280
    arkadaşlar benim de elimdeki u.ears super.fi 5vi'nin jack kısmındaki problemden dolayı sol tarafından ses gelmiyor. kadıköy-yazıcıoğlu'nda çalışan bir arkadaşımdan kulaklığı tamir edebilecek bir dükkan ismi aldım. deniz elektronik. bakalım, ben bir gideyim müsait bir zamanda, izlenimlerimi aktarırım tekrardan buraya.

15. mavizaman

mavizaman
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    beyler sennheiser hd407 kulaklığımı tvde kullanması için babama verdiydim 2 uzatma kablosuyla beraber 1-2 ay kullandı derken tekrar aldım ama kulaklıkta bas gitmiş.
    Kulaklık bas vermez olmuş tuşlu telefonlardan çıkan düz kulaklıklara dönmüş.
    Sorun nerde olabilir tamiri mümkün mü?

16. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    235
    Hocam nedir durum memnun kaldınız mı servisten?
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 10 Eylül 2019 ---
    Farklı bir kaynak ile denediniz mi durumda değişiklik var mı?

netknight bunu beğendi.
  17. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,493
    Belki bir tür temassızlık? Sesin düşük frekanslarını alıp geri kalan spektrumu bırakması nasıl mümkün olabilir ki? Sülalede kara büyü işleri ile uğraşan falan var mı hiç? "Bass'ı bağlanmış" falan olmasın? :D

Nazım bunu beğendi.
  18. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    235
    Sürücü arızası olabilemez mi? :)

19. netknight

netknight
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    280
  20. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    235
    google'da bir iki yoruma denk geldim de bartu diye biri varmış özellikle onu sorun gittiğinizde,tamirde epey maharetliymiş..diyorlar :)

netknight bunu beğendi.