Kulaklık Arıza Danışma Başlığı

'Kulaklık Genel' forumunda tsn141 tarafından 11 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

1. cemq

cemq
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    67
    Merhabalar aradım fakat bulamadım yeni başlık da açmayayım dedim. Bir süredir kullandığım, kaliteli olduğunu düşündüğüm Alman bir marka olan SilentWire Rca kablosunun bir ucu içeriden kopmuş olduğunu gördüm. İstanbul içi bu kablo tamir işinde iyi olduğunu bildiğiniz birileri var mıdır? :)

2. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    163
    Bence çirkin olmuş, ama siyah olduğu için çok asil durmuş :)

The Noble and the Beast...

3. Probis

Probis
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    14
    Audio Technica CKS 1100 kablosu bozuldu sanırım. Kabloların yerini değiştirince ses geliyor. Sol kablo bozulmuş. Konnektor olarak A2DC yazıyor sitesinde. MmcX kablo tipi mi oluyor? Nasıl bir kablo almalı marka olarak tavsiyeniz var mı?

4. puxawida

puxawida
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    26
    TFZ King kulaklığımın pin girişi genişlemiş. O yüzden kablo sürekli çıkıyor. Bunun çözümü var mıdır?

5. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,661
    Gördüğüm kadarı ile 2 pin. Kablo tarafının pin aralarını hafif açarak kulaklık tarafında daha sıkı durmasını sağlayabilirsiniz. Bu soketlerin yapısını daha da bozacaktır uzun vadede.

6. puxawida

puxawida
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    26
    Y
    Şimdiye kadar öyle çözüyordum, belli ki bu yüzden soket yapısı bozulmuş. Sağ olun

7. Cyril

Cyril
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    514
    Benzer bir şey benim de başıma gelmişti. Aşağıdaki önerileri sadece son çare olarak, "Ben sadece elimdeki malzemeleri kullanarak bu kabloyu ve/veya kulaklığı kurtarmak istiyorum." diyorsanız uygulamayı deneyebilirsiniz. Yarım yamalak çözüm önerileri olarak düşünün, kablo veya kulaklığınıza vereceğiniz olası zarardan sorumlu değilim:

1) İnce uçlu, küçük bir kargaburun ile, kablo tarafındaki pinlerin üstüne hafifçe baskı uygulayıp biraz yassılaşmasını sağlayabilirsiniz, pin üzerinde kargaburnun ince çizgileri de çıkarsa bir nebze sürtünmeyi artırıp pinlerin soket içinde kalma ihtimalini artırabilir. Daha önce bu yöntemi kullanıp 2 kez başarılı oldum soketi genişleyen bir kulaklık için. 2 kez de pinleri kırıp kabloyu kullanılamaz hale getirdim. Yapacaksanız çok dikkatli ve hassas yapın. Pinler parmakla bastırınca bile yamulup kırılabiliyor.

2) Elinizden geliyorsa ve elinizde gerekli alet edevat varsa, kaliteli bir lehim teli ile pinlerin ucuna, pinleri çok az kalınlaştıracak kadar lehim yapabilirsiniz. Soket ne kadar genişlemiştir bilmiyorum ama pinleri 0.02 - 0. 03 mm kadar kalınlaştıracak ölçüde, yani minicik bir lehim uygulamanız lazım. Ölçme şansınız olmayacak, göz kararı hafif sürüp çekeceksiniz... Bunu yaparken lehimin iki pine birden temas etmesini engellemeniz lazım. Büyüteçli, tutacaklı bir lehim standı, hassas eller ve pinlerin arasına, pinleri ayırmak için bir şey koymanız gerekecek.

3) Daha da riskli ve hassas bir işlem olarak yine kaliteli bir lehimle soketlerin girişini ya da içini yine küçük bir miktar daraltmayı deneyebilirsiniz. Yine iki pin girişine birden temas etmemeli lehim. Kulaklığa zarar vermeden yapması daha da zor bunu.

Söylediğim işlemlerden lehim gerektirenleri, forumda ya da başka yerlerde (elektronik tamircileri, devre elemanı tamircileri vs.) küçük alanlarda lehim konusunda ustalaşmış insanlara yaptırırsanız belki bir nebze daha etkili olur.

Bir de soket de değiştirilebilir, yedek soketler satılıyor ama kulaklığa uyumu ve yapım zorluğunu hiç bilmiyorum. Açsam kapatamam çoğu kulaklığı, bir şey diyemiyorum.

Fikir vermesi açısından yazdım, dediğim gibi, sorumluluk size ait.

Collapse Signature Expand Signature
  8. mavi

mavi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,462
    Merhaba arkadaşlar.

Dert / hafif efkar içeren bir durumuma dair tavsiyenize ihtiyacım var.

Yakın zamanda elimdeki Grado Rs2e'nin 3.5 mm'lik standart jakını 4.4 mm'lik dengeliye çevirttirdim (8 iletkenli olduğu için bu yapılabiliyor) ve kulaklığı elimdeki Sony ZX300 Walkman ile kullanmaya başladım. Kulaklık, jak değişimini yapan kişiden geldikten sonra ilk dinlememde bir sıkıntı yoktu, iyi çalışıyordu ; fakat birkaç gün sonra ikinci dinleyişimde sesin bozuk geldiğin fark ettim.

Bas ve sahne zayıfladı, ses sıskalaştı ve sesi biraz açtığımda özellikle sağ kulaklıktan cızırdama gelmekte şu an.

İlkin "kulaklık sürücüsü mü bozuldu acaba" diye düşündüm, lakin iki taraftan da kötü ses gelmesi aklımı jak terminasyonuna götürdü. (Zira ZX300'ün arıza yapmış olma ihtimali bana düşük geliyor.)
    Bu durumda bana tavsiye(ler)iniz ne olur?

Kulaklığı - özellikle Rs2e gibi $500 değerinde pahalı bir modeli - nereye emanet edebilirim dersiniz İstanbul içinde?

refuserQ bunu beğendi.
  9. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,345
    @mavi

4.4mm ye çeviren arkadaş hangi iletkenin +, hangisinin - olduğunu doğru tespit etti mi acaba? 3.5mm den dönerken ground tarafı ortak. Bir de bunun sağ-sol diye ayrılması var. Bu işi yapanın sağlıklı yapması için kulaklığı driver'a kadar sökmesi lazım. Başka bir yaklaşımı kabul etmezdim ben. Ya da en kötüsü 3.5mm tarafının kablosunu biraz daha uzun bırakır, kabloyu sıyırıp hangi kablonun pozitif olduğundan iyice emin olup öyle devam ederdim. Ground tarafı bulmak biraz daha problemli bu yaklaşımda, ama o da olabilir yine de.

İlk dinleme sorunsuzmuş gerçi ama acaba ters polarizasyon orta vadede zarar verir mi driver'a? Veya ters bağlantılar driver'ı bozmuş olabilir mi? Bilmiyorum işin bu noktasını, ama sizin yerinizde olsam kulaklık tekrar sonlandırılana kadar dinlemeye kalkmazdım.

Söylemeye dilim varmıyor ama, RS2e'ye yazık olmuş diyeceğim. :(

Sent from my fridge using Tapatalk

Synchronicity ve mavi bunu beğendi.
  10. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    129
    Gradoların kablolarının ağır olduğunu hatırlıyorum. Lehimlendikten sonra sağlam bir sabitleme yapılmamışsa, kablo ağırlığı+hareket lehime yük bindirmiş ve zarar vermiş olabilir, diye düşünüyorum.

mavi bunu beğendi.
  11. puxawida

puxawida
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    26
    İlginize teşekkür ederim. Lehim yapma fikri uygulanabilir olarak geldi, deneyeceğim.

12. Probis

Probis
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    14
    Kimse yok mu?

13. mavi

mavi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,462
    Arkadaşlar, İstanbul'da 4.4 mm jaka sahip kulaklık demosu dinleyebileceğim yer var mı bildiğiniz?

Yukarıda bahsettiğim kulaklık problemi hakkında, kulaklığı suçlamadan Sony ZX300 Walkman'in 4.4 mm dengeli çıkışının sorunsuz olduğundan tamamen emin olmak istiyorum. Grado'yu ona göre tamire vereceğim.

14. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,944
    silinmiştir

#414 Synchronicity, 15 Şubat 2020
    Son düzenleme: 5 Mart 2020
    mavi bunu beğendi.
  15. mavi

mavi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,462
    Geçtiğimiz gün uğradım. IE 800S'i bilmediğim için ellerinde HD 660S demosu olup olmadığını sordum. Orada çalışan arkadaş HD 660S ve HD 800'ün üretiminin artık durduğunu (?) ve ellerinde kalmadığını söyledi.

Herhalde bazı Sony kulaklık satıcılarına bakıp örneğin MDR-1AM2 olup olmadığına bakacağım.

16. veterinerci

veterinerci
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    Merhaba, Ultrasone kulaklığım var fakat tahminen kablo kırılması sonucu bir taraftan ses gelmiyor. İzmir’de tamire götürebileceğim bir yer var mı acaba? İzmir çevresi bir yer de olabilir.

17. olcay

olcay
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Merhaba,
    Grado Sr 80 kulaklığımın kafa bandıyla kulaklık kısmını bağlayan yer çıktı. Grado'ları bilenler bilir, kafa bandıyla kulaklık arasındaki bağlantıyı ince demir bir çubuk sağlar. O demir çubuk kulaklıktan çıktı işte.
    Bunu japon yapıştırıcıyla yapıştırabilirmiyim ya da işinin ehli telefon tamircisi, laptop tamircisi gibi yerlerde yaptırabilir miyim. Şehirde ne tür tamircilere götürmek gerek.

18. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,051
    ikinci Onur is hani? (hala duruyorsa tabi)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 5 Nisan 2020 ---
    Japon bir sure idare eder belki ama Epoksi daha iyi olmaz mi? Hani su ikili siringali olanlar, "epoxy glue" aratinca cikar. Karistirip 3-5 dakika bekleyip, uygulayip, sonra 24 saat beklediginiz turden. Tas gibi oluyor sonunda.

19. olcay

olcay
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Dediğiniz gibi epoksi yapıştırıcıyla yapıştırdım. Sağolun

20. gaila96

gaila96
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhabalar, 1 hafta önce bluetooth kulaklık aldım. Cihazı bilgisayarla eşleştirdiğimde bilgisayarım kulaklığı tanımlanamayan bir aygıt olarak görüyor. Daha önce bu sorunla karşılaşan var mı? Yoksa bile bir bilgisi veya tahmini olan varsa çok mutlu olurum günlerdir cevap arıyorum maalesef bulamadım.