Kulaklık Arıza Danışma Başlığı

'Kulaklık Genel' forumunda tsn141 tarafından 11 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

1. mavi

mavi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,468
    Arkadaşlar merhaba.

Elimdeki Grado Rs2'nin 3.5 mm jakını 4.4 mm ile değiştirip Sony ZX300 ile dengeli çıkıştan kullanmak istiyorum (Bilmeyenler için yazayım, pek çok "anaakım" kulaklık için bu işlem mümkün olmasa da Grado'nun 8 iletkenli kablosu olduğu için bahsettiğim şey yapılabiliyor). İki sorum olacak :

1) İyi bir fiyat / performans jakı arıyorum ve Eidolic'leri genel olarak beğendiğim için Aliexpress üzerinden 15 dolara Eidolic 4.4 mm jak almayı düşünüyorum. Orijinal olmama durumu var mıdır sizce ve bana en fazla 25-30 dolara önerebileceğiniz jak var mı? Ürün şu :
    https://tr.aliexpress.com/item/4000943120650.html?spm=a2g10.12057483.0.0.2829d2c57qaWkM

2) El becerisi az gelişmiş biri olarak jakı takma işini kendim yapmamayı tercih edeceğim : ) İstanbul'da bildiğiniz, bu işi özenli bir şekilde yapabilecek (yani bir anlamda 500 papellik kulaklığı eline emanet edebileceğim) bir elektrikçi / yer var mıdır?

H3llDORADO bunu beğendi.
  2. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,147
    Aliexpress'ten alınan herhangi bir ürünün sahte olma ihtimali sıfırdan yüksek bence.

3. godin

godin
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Merhaba

Daha önce 2. el olarak aldığım Bose QC20i kulaklığımın sol tarafında videodaki gibi bir ötme sorunu oluştu. Kulaklığı açtım güzel bir şekilde yapıştırdım sorun çözüldü fakat ilerleyen zamanlarda yine aynı taraftan white noise denilen düşük frekansta uğultular gelmeye başladı. Parmağımla yavaşça vurduğumda anlık olarak düzeliyor, sonra bazen yine oluşuyordu ben de yine aynı şekilde düzeltiyordum. Zamanla kulaklığı takıp çıkarırken sanırım yapışkanında yine boşluk oluştu ve videodaki gibi feedback yapmaya başladı. Yetkili servisle görüştüğümde tamirinin mümkün olmadığı, ancak kendi imkanlarımla deneme yanılma usulü belki düzeltebileceğim söylendi. Bir fikri olan var mı bu sorunu nasıl çözebilirim?

video link (unplugged, anc açık, kulaklık yapıştırma yerinden ayrık durumda)
    https://streamable.com/hhoqbo

4. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    849
    Öncelikle sorunun nasıl çözülebileceği ile ilgili bilgim yada bir fikrim yok..
    Ben yetkili ama ilgisiz servise takıldım..
    Tamirinin mümkün olmadığını söylemek yerine “Nasıl tamir edebileceğimizi bilmiyoruz” demeleri gerekirdi ki siz zaten daha önce kendiniz halletmişsiniz..
    Diğer taraftan tamiri mümkün değilse siz nasıl deneme yanılma usulü ile düzeltebilecekmişsiniz..:D

Collapse Signature Expand Signature
  5. godin

godin
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    ben de anlayamadım hatta bu baya umutlarımı kırdı. evet ben 2. el aldım ama bu kulaklığın sıfırı pahalı denilebilecek bir kulaklık. servisin ücretiyle bile tamir etmiyor olmasını anlamıyorum. tekrar yapıştırın belki düzelir dediler özetle :)

fortress34 bunu beğendi.
  6. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    351
    Bu nasıl bir problemdir ya:D. Şimdi o normalde ötmeyen kulaklık kulağa takıncada ötüyordur:D:D

7. godin

godin
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    valla kulağa takılacak gibi değil zaten. birkaç kere kulağımda ötmeye başladı sağır olacaktım çok fena bir tecrübe :D

8. pyken123

pyken123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    37
    Bu kadar para verince de en azından sorunsuz bir cihaz olması lazım bence, sonuçta zamanında bu kulaklık da iyi paraya satılan kulaklıklar arasındaydı. Bende bose 700 vardı, onda bile servis(garanti değil) süresi 3 yıl sonra biteceği hakkında garanti kağıdı üstünde yazılar yazıyordu.

godin bunu beğendi.
  9. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    142
    Anc mikrofonu üstüne binen basınç, yarık vs yüzünden sapıtmış olabilir mi? Sanki anc öttürüyor gibi. Durduk yere ötmez. Anc'ı kapatıp deneyin bir.

Eğer sorun daha iyi/güçlü yapıştırıcı ile çözülecekse 404 (2 bileşenli epoxy yapıştırıcı) öneririm. Temizleyip, uygulayıp, 24 saat düzgün kalmasını sağlamanız gerekiyor.

zxc bunu beğendi.
  10. godin

godin
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    ben de aslında bu konuda bilgi almak istiyordum. anc kapalıyken ötme olmuyor, bu da aklıma mikrofondan ötürü feedback ihtimalini getiriyordu. daha önce japon yapıştırıcıyla yapıştırdığımda bir süre gitmişti ama muhtemelen japonun deformasyonuyla tekrar hava/ses girişi oldu ve ötme oldu diye yorumluyorum. yanılma payım da var tabii. bahsettiğiniz yapıştırıcıya bakacağım teşekkür ederim

11. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    142
    Japon yapıştırıcılar biraz hikaye. Şu an başka güvendiğim yapıştırıcı yok.

Ancak herşeyin düzgün olduğundan emin olarak uygulayın. Çünkü isteseniz de bir daha ayıramayabilirsiniz.

Bir de böyle ötmesine pek izin vermeyin. Aşırı. Driver'ı da bozabilirsiniz belki.

12. godin

godin
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    valla 3-4 aydır kullanamıyorum kulaklığımı. başka çare bulamadım. servis de topu bana atmışken hele de :) teşekkür ederim

13. godin

godin
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    güncelleme: epoxy yapıştırıcı aldım kulaklığı açtım içindeki eski yapışkanları mümkün olduğunca temizlemeye çalıştım ve dikkatlice yapıştırdım. şu an videodaki ötme sorunu çözülmüş durumda fakat başka bir problemimiz var :) o da sol kulaklıktan gelen cızırtı sorunu. cızırtı da demeyeyim de noise gibi. altta sürekli bir uğultu var. bilgisayardan söküp telefonuma takıyorum problem yok, tekrar bilgisayara takıyorum cızırtı geliyor. pc'nin port'undan şüphe edip laptop'uma taktım değişen bir şey olmadı. şu an güncel durum telefonda çalışan kulaklık, bilgisayarda sol taraftan cızırtı yapıyor. önerisi olan varsa bekliyorum. bu arada denemeler tabii ki anc açıkken yapıldı. kulaklığın bataryasını kapattığımda sorun yok, aware moduna aldığımda cızırtı devam ediyor.

14. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    142
    Telefonda düzgün çalıştığına göre aklıma jack uyumsuzluğu geliyor. Bilgisayarlarda daha az dikkat ediliyor TRS ve TRRS uyumsuzluğuna. Sizin kulaklıkta hem normal mikrofon hem de ANC var. Jack'ınız da TRRS.

Ancak eskiden de bilgisayarlarınızda kullanıyorsunuzdur aynı kulaklığı sorunsuz, olasılıkla. Ama birkaç etken biraraya gelip sorun çıkarıyor olabilir, mikrofonlardan birinin hafif sorunlanması + ANC + jack uyumsuzluğu gibi.

TRS - TRRS uyumsuzluklarında bir kulaklık uzatma ara kablosu işe yarayabilir. Biraz şans işi.

15. godin

godin
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    deneme yanılma yöntemiyle şunu bulduk. laptopun scart girişini parmağımla kapattığımda cızırtı kesiliyor. sanırım topraklama ile alakalı bir derdimiz var. masaüstü bilgisayarın ön yüzündeki kulaklık ve usb portlarının bağlantı yerlerini elektrik bandıyla kapattım, cızırtı bir miktar azaldı fakat kesilmedi. kulaklık uzatma kablosu ile deneyeceğim. ekstra olarak yalıtımı artırabileceğim yerler bakıyorum kasada. zira elimi kasanın üzerinde herhangi bir yere koyduğumda cızırtı kesiliyor. artık mesele kulaklıktan çıktı elektrik boyutuna evrildi :)

16. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    142
    Deliklerin kapatılmasından ziyade, elinizi değdiğinizde siz toprak görevi görüyor olabilirsiniz.

Laptop fişte değil salt pille çalışırken de bu sorun oluyor mu?

Birçok cihazın iç gürültüsü var bir de. Geçen gün desktop makinadan bir dac/amp ile usb üzerinden birşeyler dinliyordum. Kulaklık da biraz hassasmış. Sesi açtıkça parça çalmazken bayağı bir uğultu geliyor. Dedim bu dac/amp da bayağı gürültülü imiş meğer. Sonra çıkarıp ipad proda denedim aynı dac/amp'ı. Hiç ses yoktu. Meğer desktop makinanın iç gürültüsü imiş.

Tabii cihazların bu gürültü ile başetme yeterlilikleri de önemli. Aynı desktop makinaya başka bir usb portundan bağlı daha kaliteli bir dac ve onun çıktısını alan bir amp var. Onlarda bu gürültü yok veya çok az var.

Bunun üstüne bir de kulaklığın bu gürültüyü ortaya koyma veya koymama potansiyelleri var. O an denediğim kulaklık biraz fazla belli ediyor gürültüyü. Başka bir kulaklıkla denediğimde, çok daha az birşey duyabildim.

17. godin

godin
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    hayır pildeyken dip ses olmuyor. hatta elimde adaptörle odaları gezip prizleri denedim birçoğunda dip ses geldi ama bataryadayken gelmedi. zaten masaüstü pc için söylüyorum pc kapalı bile olsa kulaklığı taktığımda o dip sesi duyuyorum. haftaiçi bir elektrikçi çağırıp prizlerin topraklamasını kontrol ettireceğim. biz açtığımızda 3 kablo olduğunu gördük ama topraklama iyi yapılmış mı bilemiyoruz. belki kablonun ucu toprağa inmiyor bile olabilir. nihai sonuç elektrikçi kontrolünden sonra ortaya çıkacak sanırım

18. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    140
    Hocam elinizle topraklama yapmak yerine kasaya bir kablo yapıştırın diğer ucunuda ahşap masaya, sorun kalmayacaktır muhtemelen. :D

19. godin

godin
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    ilginç bir yaklaşım :D

20. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    142
    Ahşap yalıtkandır, genelde su borusu tavsiye edilir.

Tabii toplamda tavsiye edilen bir topraklama yöntemi değil.