Kulaklık Arıza Danışma Başlığı

'Kulaklık Genel' forumunda tsn141 tarafından 11 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

1. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,321
    130 dolarlık şeyin içine bak. TCDD kulaklığı ile aynı :D

İmza: GR07BE sahibi :D

Collapse Signature Expand Signature
  2. Tuncay_D

Tuncay_D
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    459
    Cos1000 I açmıştım , o daha paha duruyordu en azından :gulme

3. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,439
    RSA hornet vardı bunun amfi versiyonu, kasanın üstünde içindeki parça sayısından daha çok düğme vardı.

Benim çok başıma geldi, yaptığı işe bakıp ulen içi ne karışıktır diyorum sonra es kaza içini görüyorum neredeyse boş :D

Gene aklıma amortisör(artık nasıl yazıyorlarsa) içi geliyor, salınımı engelliyor filan baya ilginç bir şeydi filan, sonra 3. sınıfta gördük ki içinde ufak bir delik varmış sadece.

Gene buzdolabındaki genişleme elemanı o da bildiğin bir delikmiş sadece. En azından bu bir delikten ibaret değil :p

#83 tsn141, 21 Mayıs 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Mayıs 2015
    2 kişi bunu beğendi.
  4. bulentmsl

bulentmsl
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    11mm drivers nerden bulabilirim?
    Söyle kaliteli bisey olsada ikisinide degiştirsem☺

5. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,439
    Deneyebilrisiniz aliexpresten almayı sonucunu ben de mrak ediyorum, aslında bir deneme olarak ucuz bir 11mm dirver içine giriyor mu? sesi nasıl oluyor diye bakmanızı tavsiye ederim, malum driver kasaya göre- kasa da drivera göre yapılıyordur uyumsuzluk olabilir.

6. Subut

Subut
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    65
    Shure Se535 kulakligimda sol kulakta kablonun hafif hareket etmesi ile anlik ses kesintisi ve cizirtilar geliyor. Kablo cikartip takmaktan oturu yuvanin genislemesinden oluyormus. 500$ bayilipta alinca cok rahatsiz edici oluyor. Bu konuda "shure larda oluyor oyle" harici bir cevap alamadim evelden. Bu basligi gorunce birde burda paylasmak istedim. Aranizda bu soruna cozum onerisinde bulunabilcek biri varmidir?

7. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,439
    MMCX konnektörde dış kısmın yanında içeride de bir tane kılcal tel var, eğer temassızlık o telden kaynaklanıyorsa o teli hafif bükün o düzeltebilir. Yok eğer kilitlenmeyi sağlayan halkada-yapıda problem varsa onu biraz daraltabilirsiniz-gerçi halka tarafında problem olsa gevşer de.

8. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    641
    Bu saticidan alabilirsiniz, ben de diy pk 1 yapmistim surucusunu alip, sesi iyiydi ama orijinalini dinlemedim hic. Sonra kablosunu tak cikar derken bozdum. 10mm her hangi bir surucu olmali, tabi ses nasil olacak sansa kaliyor biraz.

http://www.aliexpress.com/store/323026

3 kişi bunu beğendi.
  9. gratefulfunk

gratefulfunk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    24
    İstanbul, Karaköy, Selanik Pasajı'nda, 3. katta Metin usta kabloyu kulaklığa bağlantı vidasından söküp temassız kısmı kesti, sağlam kablo ucunu tekrar vidaya lehimledi ve silikonladı. Çok güzel çalışıyor.
    Benzer sorun yaşayanlar için referans olabilir. Bilginize sunarım.

2 kişi bunu beğendi.
  10. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,493
    Meşhur Grado RA1 ($350):

Ve içi:

Amfi kısmı:

:) Cmoy'dan hallice diyecem, ama dürüst olmak gerekirse o bile değil...

Büyük parçalar Solen kapasitorler, perakende fiyatı $2 civarı. Opamp ta $1'dan ucuz. Gerisi direnç, potansiyometre, switch ve jack. Toptan devre maliyeti $5 altı olsa gerek, hadi deyin $10 olsun... ama değil.

Ama AK 380'in içinde kesin cinler periler var. :D

#90 zxc, 22 Mayıs 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Mayıs 2015
    6 kişi bunu beğendi.
  11. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,439
    Bunu bari o koca kasaya koymasalarmış :D

12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,493
    Kasanın altındaki plaka için kullandıkları vida tipi:

Herhalde kimse açıp devreyi görmesin diye güvenlikli vida kullanmışlar :D ilk açan adam dremel kullanarak ortadaki kısmı törpüledikten sonra bir şekilde açmış. Headfi'a post etmiş. Sonra bir şekilde banlanmış... İlginç.

2 kişi bunu beğendi.
  13. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,493
    Grado'nun desktop amfi devresini saklamasına karşı Hifiman'in DAP'ının bile amfi devrelerini değiştirilebilir üretmiş olması ilginç. Zaten o amfi devresine bakan saygı duymak zorunda... En azından bana öyle oldu.

Marka tutuculuğu değil amacım ama bu derece şeffafiyet sunabilmek kolay değil. Yoksa Hifiman'in de eleştirilecek yanları var tabi.

3 kişi bunu beğendi.
  14. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,459
    Masaüstü amfisinde ''jrc'' yazan parçayı gördükten sonra aklıma zaten direk minibox kart gelmişti :)

15. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,493
    Problem o ki normal minibox'ta, perakende adet fiyatı $24 olan iki tane 627 opamp, tanesi $9 olan da dört tane 634 buffer var. Balanced kart'ta daha da fazla. Grado RA1 da buffer yok. Kullandığı tek opamp'ın fiyatı da $0.76

Tabi pahalı opamp direk yüksek kaliteli ses demek değil, ancak Hifiman da boş yere Burr Brown 627 ve 634 kullanıyor değil. Satış fiyatlarını dizaynlarina kıyaslarsak arada uçurum var...

Gerçi Grado RA1'ın ahşap kasası ve özel vidaları pahalı duruyor :D

2 kişi bunu beğendi.
  16. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    782
    Tralucent 1plus2'nin sol tarafından az ses geldiğine dair şüphelerim vardı ve androiddeki ses ölçer programı ile ölçüm yaptım 87db çıkan yerde diğeri 85db ses veriyor.Hava akışı farklı sol tarafta daha çok hava içime çekiyorum sağda ise daha az.Arada sırada soldaki havayı çekip dengeliyorum hissine kapılıyorum ama emin olamıyorum.Herhangi bir sorun görünmüyor bu problemi yollamadan çözmenin bir yolu varsa duymak isterim...

17. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,493
    Sağ ve sol sürücünün empedans'ini ölçmeyi deneyin. Uygun cihaz yoksa basit bir multimetreyle direncini ölçün, az çok fikir verir. Fark varsa yollayın.

Normalde doğal olarak sürücüler arası empedans farkı olur, ancak fabrikada kulaklığa monte edilmeden önce eşleştirilmeleri gerekir.

Edit. Gerçi bu hibrit, onlarda ölçüm nasıl olur bilemiyorum. Yine de en basitinden sağ sol dirençlerini ölçerdim yerinizde olsaydım.

18. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    782
    Hocam dediğinizi yapabilme şansım yok.Yanlız ben sorunun hava akımından olduğunu düşünüyorum.Kulaklığın fitresinden veya arkasındaki ufak bölgeden havayı içime çektiğimde farkı görebiliyorum.Sol tarafta hava akışı fazla bundan dolayı olma ihtimali var mı sizce...

Bu arada multimetre bulsam bile direnci nasıl ölçebilirim.Kulaklığı sökmek gibi bir durum söz konusu görünmüyor...

#98 ax, 22 Mayıs 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Mayıs 2015
  19. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    641
    Hocam o programlar için 2 db fark gayet normal değil mi? Ne kadar sağlıklı ölçebilir ?

20. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    782
    @prostheticwhim

Hocam ben şüpheleniyordum zaten.Bugün aklıma geldi denemek ve sol tarafta az çıkınca kabullendim.Birde dediğim gibi hava sirkülasyonu farklı...