Kulaklık Tavsiyeleri - Ana Başlık

'Kulaklık Genel' forumunda zodiac_tauruss tarafından 16 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

1. crax1905

crax1905
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    27
    Sağ olsun arkadaşlar öneriler yapıyorlar ancak önerdikleri cihazlar kült ve efsaneleşmiş olanlar. İçlerinde yeni olan bir kulaklık yok. Ne yazık ki ekonominin etkisi büyük.

2. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,864
    O halde net bir bütçe belirtin; daha isabetli öneriler gelsin. Yeni kulaklıkları buradaki çoğu insanın bilme şansı yok, bildiklerini öneriyorlar. Önerilere ben de katılıyorum v-shape istiyorsanız hepsi iyi.

Earsonics ES3'ü de ekleyebilirim.

Collapse Signature Expand Signature
    yigitboylu ve crax1905 bunu beğendi.
  3. crax1905

crax1905
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    27
    Bütçem maksimum 400 dolar. Eğer birazcık üstüne çok daha iyi bir kulaklık varsa ona da açığım 40-50 dolar kadar. Eğer fiyat farkına değmezse maksimum 400 dolar olarak sınırlandırabilirim. Yurtdışından haliyle satın alabilirim. Amazon haricinde tüm yerlerden alabilirim zira amazon %40 gümrük vergisini alışveriş anında kesiyor, doğru olanı yapsa da tüketiciyi bazen zararlı çıkartıyor. Yabancıların mint condition ve like new dediği türde 2.el'e açığım. Çok fazla bass yoğunluğu olan bir kulaklık istemiyorum, IT01'den biraz fazla olması yeterli. Basshead olmasın yani. Frekanslar diğer frekansları perdelemesin, seste boğukluk ve sıkışma olmasın. Tizlerde sibilans olmasın. Çok spesifik cümleler kurdum, öneri verecek arkadaşlardan şimdiden özür diliyorum sanki özel kulaklık ısmarlıyoruz :) Teşekkürler.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 17 Ocak 2020 ---
    Bu arada V-shape'in ne olduğunu bilmiyorum. IT01 ve M50X için V-shape karakterli olduklarını söyleyen yazılar var. Ben bu kulaklıkların ses imzasını seviyorsam muhtemelen V-shape karakterli bir kulaklık arıyor olabilirim. Naçizane önerileri bu yönde sizlerden bekliyorum. Uzmanlığım yok açıkçası :)

4. Darius

Darius
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    41
    v shape kısaca bass ve tizler ön planda, midler geride anlamında

crax1905 bunu beğendi.
  5. crax1905

crax1905
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    27
    Ben şu an 3 kulaklık arasında kaldım gibi, FiiO FH7, Fearless S8 Freedom ve Fearless S8 Pro. Anket açsam nasıl olur acaba?

6. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,864
    FH7'yi elemenizi öneririm. Pek V sesli sayılmaz. Memnun etmesine eder ama illa V sesi arıyorsanız uymayabilir.

7. crax1905

crax1905
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    27
    Deneme şansınız olmuş muydu?

8. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,864
    Totem bunu beğendi.
  9. denizdilli

denizdilli
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    Herkese merhaba,

Şuan Fiio x5iii ve e12a kullanıyorum, kulaklık olarak Sony MDR1AM2 ve Sony MDR XB950AP kafa üstü kulaklıklarım var,
    Soruma gelir isek, bu iki kulaklık yerine ikisinin işini yapacak tek kulaklık önerebilirmisiniz.
    Mesela 1AM2 bana göre açık, tizi, enstümanı, vokali temiz çalıyor, ama bass vurgusu XB950AP ye göre çok geride ve az kalıyor, XB950AP de bunun tam tersi olarak, Basslar bana göre çok güzel :) ama geri kalan seviyeler başarılı değil.
    Özellikle 1AM2 yi çıkarıp XB950AP yi taktığımda ses çok sıkışık yerden geliyormuş gibi oluyor, ama bassları yüzünden vazgeçemiyorum.
    1AM2 gibi geniş sahneli dengeli aşırı tiz olmayıp, aynı zamanda XB950AP gibi bass verebilecek önerebileceğiniz bir kulaklık var mıdır.
    İnşallah doğru tarif edebilmişimdir, sizler kadar aşina değilim henüz,
    Kulak içi olarak Vsonic GR07M2 kullanıyorum, şuan içi o kulakiçi olarak idare ediyor beni..

Herkese teşekkür eder, hayırlı günler dilerim....

10. orhunmum

orhunmum
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    biryerde okuduğum bir yorumda beyerdynamic sesi olduğu gibi vermeyi kalite stratejisi olarak gören bir marka iken, sennheiser etkileyici ses uğruna gerçek sesden feragat eden bir marka olduğu söyleniyordu.tabi her iki markanında barındırdığı modeller farklılık gösterdiği için konu bukadar dar bir şekilde yorumlanamayacaktır .siz bu iki markanın genel karakteristiği hakkında ne düşünüyorsunuz.

#3590 orhunmum, 8 Şubat 2020
    Son düzenleme: 8 Şubat 2020
  11. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,263
    Çok çakma bir yorum. Stratejilerini bilmem de 2 markadan da dinleyip beğenmediğim veya hoşuma giden kulaklıklar oldu. Markanın kendi bünyesi altında hd800 ile hd650 çok farklı sunumları olan kulaklıklar mesela. Hd800 etkileyici evet, ama hd600 serisi etkileyici olmaya çalışmıyor diye yine çok yüzeysel bir ifade kullanayım.

Böyle genel yorumlarla bir yere varamazsınız. Sennheiser ile ilgili yapılacak genel bir yorum ancak üst seviye kulaklıklarının iyi bir amfi istedikleri yönünde olurdu...

Bence siz bir sonraki buluşmaya kadar biriktirdiğiniz paralarla dolar alıp bekleyin, sonra da buluşmada neyi beğeniyorsanız onu almaya çalışın. Yok o kadar bekleyemem diyorsanız forumdaki 2. el satılan, sürümü çok olan herhangi bir kulaklığı alın, özellikle aradığınız tarzda olması gerekmez, aslında tercihen olmasın ki örnekleme uzayınız geniş olsun, ne istediğinizden iyice bir emin olun. 2. el aldığınız üründen zaten çok zarar etmezsiniz, etseniz bile bu hobinin özünde olan bir şey bu. Hem "tecrübe ve bilginin bedeli bu" tarzında bir yaklaşımla avutabilirsiniz de kendinizi...

Sent from my fridge using Tapatalk

Nazım, Serhat, zxc ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  12. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    368
    ust seviye kulaklikta korleme alim yapmak bence riskli. artears in dedigi gibi hd660s ile hd800s arasinda cok buyuk sunum farki var. beyerdynamicte ise dinledigim kadari ile cok parlak tizlere sahip modeller var. amiron dengeli caliyor ama o da gercekten ziyade keyifli sunuma sahip. bunlarin hepsi bagladiginiz amfiye de bagli degiskenler. su amfi ile soyle bir grafik aldim gorusu makbuldur ama bu markanin kulakliklari su karakterdedir dersek bu amiyane tabirle sallama olur. hifimanden ornek vereyim mesela, bass karakterli he1000, referans sayilabilecek ananda ve eglenceli calan he5se ayni markanin urunleri.

#3592 theoldman, 8 Şubat 2020
    Son düzenleme: 9 Şubat 2020
  13. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,628
    Sennheiser'ın ya da Beyer'in stratejisi nedir bilmem ama, yorumun stratejisinin Sennheiser'ı gömüp Beyer'e güzelleme dizmek olduğu gibi bir his oluştu içimde :)

Bu arada, "sesi olduğu gibi verme" hakkında:
    Bknz. Odyofil yalanları ;)

Nazım bunu beğendi.
  14. border66

border66
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    206
    Bence, alacağınız iem istediğiniz ses karakterinden çok farklı olmasın tabi ama, biraz riske girmek de gerekli. Çok model arasında kaldıysanız, görünüş, fit, kutu içeriği, firmanın müşteriye yaklaşımı vb. gibi diğer kriterleri devreye sokarak karar verilebilir.

Mesela, baslarının tatmin etmeyeceğini bile bile, bu aralar sizin de bahsettiğiniz er2xr çok ilgimi çekiyor, o deep insertion yalıtım,doğru tonlama ve enstrüman ayrımını tecrübe etmek isterdim, belki de sipariş vereceğim:)

Yani demek istediğim, farklı ekipmanlar elinizde biriktikçe, yıllar içinde çok farklı dinletiler ve tecrübeler sunabilir, zaman zaman farklı müzik türleri için elinizdeki diğer kulaklıklara dönmek isteyebilirsiniz. Nokta atışı için o yüzden bence kendinizi sıkıntıya sokmayın

Totem bunu beğendi.
  15. denizdilli

denizdilli
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    Herkese merhaba,
    Yardımcı olabilecek birisi var mıdır :)

16. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,628
    Muhtemelen istediginiz kriterlere uygun kulaklik tavsiyesi verebilecek insan vardir, ama MDR1AM2 ve XB950AP deneyimleme kriteri sayiyi azaltiyor olabilir... Belki sorunuzu daha genel ifade edebilirseniz, cevap gelme ihtimali artabilir.

17. denizdilli

denizdilli
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    O zaman kabaca şu şekilde ifade etmeye çalışayım,
    Basları arka planda kalmayacak ve kuvvetli olacak, midler ve tizler baslara yenilmeyecek, tizler aşırı parlamayacak, sahnesi geniş ve berrak bir kulaklık ne olabilir. Aslında bir buluşma olsa da deneyimleyebilsek :)
    Şuan Fiio X5iii ve e12a anfi kullanıyorum...

18. Totem

Totem
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    116
    Er2xr'i ilk ben sipariş ettim galiba :) geldiği günden beri iyiki aldım diyorum. Kablo kalitesi çok iyi değil bir de ekstra tips almak iyi olacaktır ( Shure foam'lar güzel bu konuda) basslari kaliteli ve yeterli miktarda. Ancak şunu diyebilirim ki her ne kadar 15 ohm da yazsa kulaklık güç istiyor arkadaşlar kesinlikle. 32 ohm kulaklığı cayin'de 30'da dinliyordum. Er2xr 40-50 arası dinliyorum 15 ohm olmasına rağmen. Safbakir bir kablo ve shure uzun foamlarla birlikte harika olur. Hatta balanced kablo olursa Cook uzun süre tatmin eder.

SM-A205F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

border66 bunu beğendi.
  19. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    368
    Nokta atışı 3 öneri olabilir, Hifiman he1000, audeze lcd-xc, beyerdynamic amiron home.

20. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,864
    ismailkoc5484 bunu beğendi.