Kulaklık Tavsiyeleri - Ana Başlık

'Kulaklık Genel' forumunda zodiac_tauruss tarafından 16 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

1. thng

thng
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    103
    ES100'ü kablolu kullanınca ses kalitesi nasıl, o zaman LG'yi geçiyor mu?

2. theodyofil

theodyofil
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    115
    Geçer. Özellikle 2.5mm Balanslı çıkışı ciddi bir fark yaratır. Balanslı çıkışın çıkış gücü V30 a göre oldukça yüksek. Bu durumun ve balanslı çıkışın genel elektriksel yapısının sağladığı başlı başına avantajlar dışında, çift kanal dac kullanılmasının da belli başlı üstün yönleri var. Bende Fiio BTR5 var. Detaylı incelemesini yakın zamanda hem buradan, hemde youtube üzerinden yayınlayacağım. Btr5 de bu kategoride çok çok iyi bir alternatif. Ciddi anlamda değerlendirmenizi öneririm.

3. thng

thng
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    103
    LG telefonların ses kalitesi açısından diğer telefonlarla önemli bir farkı var mı? Samsung telefonun çıkışından daha iyi midir mesela ?

4. theodyofil

theodyofil
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    115
    Lg, Ess Sabre 9218 Dac Çipi kullanıyor birkaç nesildir. Gayet güzel bir çip. En yeni samsung telefonlardan ne kadar iyidir, Samsung'lar ne kullanıyorlar şuan bilemiyorum. Fakar burada şöyle bir nokta var. Çoğu güncel modelde analog ses çıkışı kalkmış durumda zaten.

5. Hi-res

Hi-res
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    3
    Arkadaşlar merhaba, aklımda bir soru var sizin önerilerinizi ve düşğncelerinizi merak ediyorum. İkinci kulaklığım Bluetooth aptx ve aptxLL özelliği var, kullandığım telefon ise İphone. Yıllardan beri iphone kullanıcısı olarak telefonumdan vazgeçmek istemiyorum. Ancak sizde biliyorsunuzki aac kodek desteği var ve müzik verisi müzik kalitesini aptx e göre düşük hissettiriyor. Bir miktar kaliteyi arttırmak için iphone ile aptx nasıl kullanabilirim diye ufak bi göz attım nette ve bir aparat buldum kullanışıda basit konforlu gözüküyor. Cihaz; "kokkıa i10L-pro" diye bir cihaz lightning girişli. Bluetooth özelliği olmayan ipod lar için tasarım yapan firma aac desteği olup aptx ile veri gönderebilme ve aynı anda iki Bluetooth kulaklığa bağlanabilme ve iki kulaklığa aynı sesi aktarabilme gibi eğlenceli özellikleri var. Amzn da satılıyor. Sizce bu cihaz ile iphone'umu aptx'e çevirebilirmiyim? ve düşünceleriniz neler. Teşekkürler..

6. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,086
    Şimdi size kendimi şok eden bir deneyimimi aktarayım.

Malum eskiden kaset ve plaklarımız vardı. Sonra CD'lerimiz oldu. Sonra bunları rip edip MP3 ile encode ettik. Derken FLAC çıktı, ve CD kalitesini koruyordu. Ama flash bellekler kapasitesine göre hâlâ çok ucuz değildi. Sonra CD'den yüksek kalitede FLAC dosyalar çıktı. Bu arada da flash bellekler de ucuzladı.

İşte o esnada dedim ki, yaw benim şu CD'leri yeni yine yeniden ripleyip FLAC eylesem mi ki?

LINN'iin websitesinden orijinal 24bit 96KHz FLAC parçalar indirdim. Açık kaynaklı Lame2 encoderin "preset standard" opsiyonunu kullanarak MP3'e variable bitrate'te encode ettim (kalitesi 320Kbps civarındadır.) Aşağıdaki sistemde dosyaları karşılaştırdığımda fark barizdi.

Linux OS > Deadbeef bit perfect player > Yulong D100 Mk2 DAC > Kendi imalatım amfim (muadilleri $1000 üstü) > HD800

Derken her bilim insanı gibi bir de çift kör test olayına gireyim dedim... Aynı parçayı, hangisinin hangisi olduğunu bilmeden, AB yaparak defalarca denedim. Ve sonucu gördüğümde tüylerim diken diken oldu.

Sonuç: Dosyalar arasındaki tercihim istatistiksel olarak tamamen rastgeleydi, yani yüzde elli küsürdü. Yani az önce duyduğum büyük fark, "daha kaliteli dosya" dinliyor olduğumu bilen beynimin, sesi kulağıma daha iyi duyduğuna ikna etmesinden başka bir şey değildi... Psikoakustik te diyorlar bu olaya.

Velhasıl Aptx, AptLL, AptxHD, LDAC, LHDC, LLAC olaylarına girmeden önce, tavsiyem mümkünse bir çift kör test olayına girin. Kulağın üzerindeki küçücük devrelerin içinde DAC, amfi ve sürücü içeren, boyut, pil ömrü ve fiyat ile kısıtlı devrelerle dinlediğiniz müzik, aradaki farkı kulağınıza hissettirebilecek mi?

Şahsi tahminim hayır, ancak denemekte fayda var...

HiFi serüvenimde edindiğim tecrübe, kulaklık (hoparlör) ve amfinin ciddi fark oluşturduğu; ancak DAC ve dosya formatının, rezalet olmadığı müddetçe, ses kalitesinde bu ikisi kadar duyulabilir etki oluşturmadığı yönünde oldu...

#3666 zxc, 8 Nisan 2020
    Son düzenleme: 8 Nisan 2020
  7. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    433
    Ilk cümlemde söylemeye, ikinci cümlede de size sormaya çalıştığım buydu, çok detaylıca açıklamışsınız yine teşekkür ederim. Konu aslında şuraya geliyor ki aynı kulaklık ve kaynak ile deneyimlemek gerekiyor diğer codecleri de. Kendi denemelerimden birisi px ileydi, aptx ile aptx hd arasında duyulabilir fark vardı, hem sahne hem detay anlamında, çoğu parçada kör test ile de fark ediliyordu. Ancak kulaklığın kalitesinden ya da karakterini sevdiğim için belki de aptxte de aman ne çalıyor bu diye kulaktan çıkarılacak kötü değildi. Daha düşük modellerin kabloya verdiği yanıt ile aptx arasında bile fark olmuyor bazen çünkü ya surucu ya tuning kötü ya da.Bir şeyler düzgün değil içindeki. Yine konuyla alakalı olarak px7 aptx adaptive ile geliyor, eşimde h9i var aac destekliyor. Px7 ile alakalı daha önce yazmıştım ses karakteri hiç çekmedi beni. Evet detay olarak daha çok şey duyuyorsunuz px7de ancak kablosuz kulaklik almak isteyip te ikisi arasinda kalsam h9i yi tercih ederim zira duymak istediğime daha yakın bir tuningi var. Demem o ki evet psikoloji ve zevkler etkiliyor. Neticede kor test te yapsak kullanacağımız ürünü severek kullanmak önemli, sayılar bir şeyler ifade ediyor ancak fizik ve psikoloji daha önemli :cool:

Collapse Signature Expand Signature
  8. thng

thng
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    103
    Sony WH-1000XM3 özelinde konuşuyorum. LDAC ile diğerleri arasında net anlaşılabilir fark var. Blind test'te fark ediliyor. LDAC Sony teknolojisi olduğu için entegrasyonu çok kaliteli yapmışlar.

LDAC>> aptx HD = aptx > AAC > SBC

Çok büyük bir fark yok tabi, LDAC ile SBC arasındaki toplam fark %10 falandır.

9. emin50

emin50
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    13
    hocam LDAC ile SBC arasındaki ses kalitesi farkına yüzde 10 demenizi neye dayanarak söylüyorsunuz? bilmediğim için soruyorum

10. karizzma06

karizzma06
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Merhabalar momentum true wireles 2 almıstım beni tatmin etmedi birazdaha bütçe ayırıp ie800 2000 tl ye alıp birde astellkern xb10 bt alıp bu ikili telfonumda kullansam iphone 8 nasıl olur sizce belki kulaklığın tam potansiyeline ulaşamam ama eski kulaklıklarımdan daha güzel bir müzikale terfi etmiş olmazmıyım bilem kardeslerimden değerli yorum almak isterim

theodyofil bunu beğendi.
  11. thng

thng
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    103
    Kendi düşünceme göre yaptığım bir yorum. " Yüzde x fark var " ölçülebilir bilimsel bir olgu değil tabi.

12. Hi-res

Hi-res
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    3
    Bende
    merak ediyorum açıkcası ve 3,5mm yerine 2.5mm balanslı kullanılırsa sonuç xb10 ile ne olur acaba ve iphone 8 de aac ile xb10a veri iletimi olunca.. güzel bir soru

theodyofil bunu beğendi.
  13. theodyofil

theodyofil
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    115
    İe800 ve XB10 gibi bir bluetooth amfi/dac ile yaşayacağınız tecrübe momentum TW 2 ye göre kat kat daha iyi olur. Fakat ie800 alırken lütfen dikkatli olun. Piyasada çok sahtesi dolanıyor. Ayrıca XB10 hayli eski bir alet artık. Şarjı çok az gidiyor. Ve fiyat performans bakımından çok daha iyi ürünler var artık. Fiio BTR5 öneririm. Oldukça iyi bir sisteminiz olur.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 8 Nisan 2020 ---
    Güzel olurdu gerçekten. Fakat İe800 ü balanslı şekilde bağlayamazsınız hocam.

14. karizzma06

karizzma06
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    X10bt n11 hifilife satıcı da 599 tl diyor sizce değöez mi bu fiyata
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 8 Nisan 2020 ---
    Fiio btr 3 -btr5 arasında güç farkı mı var sadece

15. theodyofil

theodyofil
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    115
    Değmesine değer fakat 2020 de ben tercih etmezdim. Özellikle batarya performansı üzer. Btr3-Btr5 arasında ciddi bir çıkış gücü farkı var. Btr5 farklı bir seviye. Çok başarılı bir alet. Önümüzdeki hafta umarım detaylı incelemesini youtube a ve buraya yükleyeceğim.

16. karizzma06

karizzma06
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    İnşallah çok iyi olur en uygun nerden temin edebilirim bilginiz varmı

17. theodyofil

theodyofil
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    115
    Hesaudio ile bir iletişime geçin. https://www.hesaudio.com/

18. Hi-res

Hi-res
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    3
    Xb10da 2,5mm balanslı çıkış var. İe800 deki 2.5mm erkek de balanslı değilmi? Balanslı ise xb10 un 2.5mm girişte balanslı bağlantı olurmu?

19. theodyofil

theodyofil
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    115
    İşte Xb10 da varda maalesef ie800 de y splitteki 2.5mm soketi balanslı yapıda değil.

20. theodyofil

theodyofil
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    115
    AAC gayet yeterli kaliteye sahip bir bluetooth codec'i. Bir sıkıntı hissetmeyeceksiniz emin olun. Dünya genelinde çoğu kullanıcı aptx'e kıyasla, AAC'yi daha dinamik buluyor hatta. İçiniz rahat olsun. BTR5 ve ie800 ile, iphoneda da, anroidde de mutlu olursunuz.