Kulaklık Tavsiyeleri - Ana Başlık

'Kulaklık Genel' forumunda zodiac_tauruss tarafından 16 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

1. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Hocam çok başınızı ağrıttım ama şöyle bir yorum gördüm 1More E1010 hakkında. Yabancı birçok incelemede basların derin ve yerinde olduğunu okudum ve genel anlamda çok başarılı bulunmuş. Bahsedilen Sony H500A dinamik sürücüye sahip bir kulaklık. Basta başarılı bulmamasının sebebi sanırım dinamik sürücülerdeki yüksek volümlü bası bulamamış olması gibi geldi.

2. emin50

emin50
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    11
    eğer imkanınız varsa Audiosense T800 alın ve benim gibi bir daha başka bir kulaklığa bakmayın

onurdogan4 bunu beğendi.
  3. Burakkkk

Burakkkk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    229
    Hocam konusu açılmışken bilgi verir misiniz? Otl amfi ile kulaklık eşleştirmede belere dikkat edeceğiz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Collapse Signature Expand Signature
  4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,826
    OTL amfilerin çıkış empedansı genelde yüksek olduğu için yüksek empedanslı kulaklıklarla eşleştirilmeliler.

Burakkkk bunu beğendi.
  5. mahmutkama

mahmutkama
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Up fh5 ya da fa7 hangisi uygundur sizce 2 si arasında kaldım fa7 4 balans sürücülü ancak bazı yerlerde bassları daha iyi falan yazmışlar fh5 ise hibrit sürücülü siz hangisini tavsiye edersiniz?

6. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,826
    Amazon'da şöyle bir karşılaştırma gördüm:

"A comparison with the FH5
    These are very good IEMs. With more treble air and extension, they could be exceptional.

Comfort:
    Coming from the FH5, the FA7 are more comfortable for a few reasons. First, the resin material feels better on the skin than metal. Second, the FA7 are slightly smaller and lighter weight. Third, the nozzle is longer and thinner on the FA7 so they can fit deeper in the ear canal leading to a better and longer lasting seal.

Sound:
    To my ear, these have a warmer, more mids focused sound than the FH5 whose presentation seemed overall more analytical. The FA7 are slightly less resolving in the sub bass and upper treble. For example, with the FH5 and solo violin music, the texture of the sound is more apparent as are nuances in bowing and sound decay after a note is struck. The FH5 also has punchier bass due to the dynamic driver, assuming you can maintain a good seal (I couldn't due to the short nozzle). However, because the mids are more present with the FA7 and the seal is better, I prefer them with most music. The sound quality differences are minor. The comfort and seal differences were larger for me."

Tabii ki bu sadece bir kişinin fikri. İnsanların kulakları, geçmiş deneyimleri farklı farklı. Sadece birebir karşılaştırma olduğu için ekledim.

heja-maica bunu beğendi.
  7. insomniumist

insomniumist
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    selamlar, shozy hibiki için kablo arıyorum 2 pin. önerilere açığım

8. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Tercihlerimi değiştirdim. 1MORE QUAD DRIVER modeli alacakken karşıma Beyerdynamic iDX 200 iE modeli çıktı ve tesadüfen de olsa ikisini kullanmış bir kişinin yorumunda iDX 200 iE’nin daha iyi olduğunu belirttiğini gördüm. Fiyat 1200 lira ama bu fiyat bandında Apple’ın bu yıl tanıttığı 2020 model Beats Powerbeats (Powerbeats 2/3 modelleri değil onlar 2016 ve öncesinde çıkan mıdeller) kablosuz modelini gördüm. Aynı şekilde o da 1200 lira fiyata sahip. Ses kalitesi olarak 2000 lira olan Powerbeats Pro ile aynı imiş ve içinde yeni nesil H1 çipi var. Şimdi size soruyorum. Son aşamaya gelmiş durumdayım.

Sizce Beyerdynamic iDX 200 iE mi Beats Powerbeats (2020) mi? Her ikisi de MFi lisansına sahipler. Bir tarafta kablolu ürün diğer tarafta kablosuz ürün. Siz olsanız hangisini seçerdiniz?

9. Hi-res

Hi-res
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    3
    Pioneer dje 1500 veya 2000 değerlendirebilirisin.

10. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    E1010 sipariş etmiştim fakat başka bir ihtiyaç yüzünden siparişimi iptal edip para iademi almak zorunda kaldım. Ama hala odyofil kulaklık merakımdan vazgeçmiş değilim. Çok daha ekonomik olan KZ markasına yöneldim.

Fakat arada kaldığım modeller var ve sahne genişliği, bas seviyesi ve ses yüksekliği açısından hangisi en alınabilir bilemedim.

ZS6
    • Frekans Aralığı: 7Hz-40000Hz
    • Hassasiyet: 105dB
    • Empedans: 15Ω
    • Sürücüler: 2 adet armatür sürücü, 2 adet 8mm dinamik sürücü
    • Bağlantı: 3.5mm
    • Kablo: 1.2m, Mikrofon kontrollü çıkarılabilir-değiştirilebilir
    • HD Mikrofon
    https://kzturkiye.com/urunler/zs6/

KZ ZS10 Pro
    • Hassasiyet: 111dB
    • Empedans: 30Ω
    • Sürücüler: 4 adet Treble denge armatür sürücü (2×30095, 2×50060), 1 adet çift mıknatıslı 10mm dinamik bas sürücü
    • Fonksiyonlar: HD Mikrofon
    https://www.kzkulaklik.com/urun/kz-zs10-pro-4ba-1dd-hibrit-kulak-ici-kulaklik/

KZ ZSX Terminator
    • Hassasiyet: 111dB
    • Empedans: 24Ω
    • Sürücüler: 5 adet Treble denge armatür sürücü, 1 adet 10mm dinamik bas sürücü
    https://www.kzkulaklik.com/urun/kz-zsx-terminator-5ba-1dd-hibrit-kulak-ici-kulaklik/

Fakat şu model ddikkatimi çekti.

KZ AS16
    • Frekans Aralığı: 20Hz-40000Hz
    • Hassasiyet: 105dB
    • Empedans: 15Ω
    • Sürücüler: 8 adet denge armatür sürücü (2×22955, 2×29689, 4×31736)
    8 adet sürücü olmasına rağmen dinamik sürücü yok. Bu çok tuhaf geldi. Dinamik sürücü seslerin dağılmasına mı sebep oluyor? Ya da şöyle sorayım armatür sürücülü kulaklık dinamik sürücülü armatür kulaklıklara göre daha mı net ses veriyor?

F/P olarak cebime en uygunu ZS10 Pro görünüyor. Ses netliği sanırım hepsinde hemen hemen aynıdır diye düşünüyorum. Bu yüzden bas sesini en yüksek veren hangisiyse benim için kazanan o olacaktır. Siz olsanız hangisini ne sebeple seçerdiniz?

11. ceza2000

ceza2000
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır audiophile dünyasının takipçisiyim ancak maddi koşullar nedeniyle phonak pfe 232, hisoundaudio wooduo 2, sennheiser cx 500 gibi cihazlardan öteye geçemedim. Ancak günlük ihtiyaçlar dolayısı ile Airpods Pro almam ile tekrar bu hevesim depreşti. Bütçem oldukça kısıtli. Airpods Pro nun sahne genişliği ve detaylarını yetersiz bulmam nedeniyle 100-300 dolar arasına kullanabileceğim doğrudan iphone ile sürebileceğim bir kablolu kulaklık almaya niyet ettim. Sesteki ufak bozulmalar bile beni rahatsız ediyor. Geniş sahneler ve net temiz basslardan çok keyif alıyorum. Bu bağlamda kısıtlı bütçem ile bqeyz spring 1 ya da thieaudio legacy 3 alıp biraz keyif yapmak istiyorum. Bu cihazları amfi olmadan sürebilir miyim? Hangisini önerirsiniz? bunların dışında bir iem ya da amfisiz olmaz derseniz kombinasyon öneriniz olur mu? Kaliteli günler dilerim

12. SSCC

SSCC
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    27
    Selam hocam,

Belirttiğiniz fiyat aralığında çok fazla alternatif olabilir. Genelde dinlediğiniz müzik türleri nelerdir belirtebilirseniz tecrübeli kişiler size daha net model önerebilirler.
    Thieaudio Legacy 3 ben geçenlerde satım aldım 2 hafta kadar oldu dinliyorum, memnunum fiyatına göre iyi diyebilirim. Bir önce sıklıkla kullandığım ibasso it01 ile kabaca kıyaslarsam daha detaylı çalıyor , enstrüman ayrımı biraz daha net geldi bana. Baslar için de bir miktar daha iyi diyebilirim. Elbette forumda 2. El olarak çok daha kaliyeli kulaklıklar bulabilirsiniz belirtilen fiyat aralığında.

13. ceza2000

ceza2000
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    İlginize teşekkürler detaylı bir inceleme de bekleriz,
    Legacy 3 ile ilgili Türkçe hiç kaynak bulamamıştım. Ben de bizim memlekette kimse almadı mı diye düşünüyordum. Acaba ne ile sürüyorsunuz? Amfi istiyor mu?, müzik tarzıma gelince, r&b rap ve rock dinliyorum.

14. SSCC

SSCC
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    27
    Hocam açıkçası inceleme yazıp kıyaslama yapmak için çok fazla tecrübem yok (teknik anlamda kıyaslama vb.) ama belki ileride deneyede bilirim.
    Kulaklığa gelince sürülmesi çok kolay empedansı fabrika verilerine göre 8 ohm gibi epey düşük belirtilmiş bir değer. Ben İbasso dx160 DAP ile sürüyorum genelde ama iphone ile de dinledim sıkıntı olmadı. Amfiye hiç gerek yok. Tek korkum çok düşük direnç sebebiyle arka planda hiss dedikleri olayın yaşanmasıydı ama inanın hiç yok. Kulaklık bu arada belki inanması güç gelebilir ana sanki CIEM gibi kulağıma tam oturdu kasası epey küçük ve hafif, sanırım genelde çoğu kişinin kulağına uyabilir bu hali ile.
    Dinlediğiniz türler için çok keyif verecektir diye düşünüyorum çünkü bass tarafından epey sağlam gibi (bassların kalitesi ve bozulmaması açısından değerlendiriyorum).
    Unutmadan bir de switch olayı var şimdilik default kombinasyon 0,0 da kullanıyorum (bass tarafı hemen hiç değişmiyor switch ile ama tizler için değişim yaratıyor switchler).
    Ben genelde Klasik rock, Blues gibi türler dinliyorum ve bu türlerde benim kulak zevkime göre bir önceki kulaklığıma göre ilerleme oldu diyebilirim. Ama Rap ile de deneyimledim bence gayet iyi bu türde de.
    Tek dezavantajı kutu içeriği bir adet taşıma kabı içerisinde geliyor, silikon uçlar vasat iyi değil, kablosu iyi sayılır ama kauçuk kaplı olduğu için cepte karışma yapabiliyor (Polifonik etki sıfıra yakın), taşıma kabına koyuyorum hiç karışma olmadı o şekilde. Umarım bir nebze açıklayabilmişimdir.

15. ceza2000

ceza2000
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Uzun uzadıya yazmışsınız mini bir inceleme bence bu, çok teşekkür ederim. Pek çok kulaklık amfisiz çöp sayılıyor. Switch olayı nedir acaba? O konuyu pek bilmiyorum

16. SSCC

SSCC
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    27
    Amfi ile genelde yüksek dirençli kulaklıklar sürülüyorlar, kulak içi kulaklıklarda çok yüksek empedans olmuyor gördüğüm kadarıyla (istisnalar muhakkak vardır). Ama belki ses kalitesini artırmak adına Dac, dap gibi ses kartı diyebileceğim ekipmanları önerenler olacaktır.
    Hocam switch var kulaklıkların üzerinde (görsellerde vardır nette) 2 adet, birisi Bass frekanslar için diğeri Tiz frekanslar için farklı kombinasyonlar yapabilmenize yarıyor (belirttikleri ve amaç bu genelde ama bazı kulaklıklarda işe yararken bazılarında çok etkili olmuyor diye düşünüyorum). Teknik tarafı , işleme mantığı hakkında bilgim yok muhakkak detayını bilen üstadlar vardır forumda.
    Rica ederim, umarım faydalı olmuştur yazdıklarım.
    Selamlar

17. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Hocam merakımdan soruyorum AirPods Pro’da ANC özelliği nasıl söyledikleri kadar işe yarıyor mu? Bir de yukarıda ismini saydığınız modellere göre sahnesi, ses yüksekliği ve basları nasıl?

18. ceza2000

ceza2000
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Öncelikle burdaki pek çok arkadaşımızın aksine audiophile olmadığımı yinelemek isterim. Ses yükekliği benim için normalin üstünde hiç bir zaman son ses dineleyemiyorum. Cx300 ve 500 bass odaklı bir ses rengine sahipti, keza wooduo2 da öyle, özellikle cx300 çok fazla çatlama olan bir kulaklıktı, sahne çok dardı. cx 500 daha geniş sahneye sahip ancak yine çatlamar oluyordu,basslar altında mid ve tiz kayboluyordu, analitik ve detay adına yine pek bir şey yoktu uzayan abartili basslara sahipti. Hisoundaudio ise seslerin bozulduğunu çatladığını patladığına denk gelmedim, bassheadler için çok iyi bir cihaz bence, kısmen detaylar duyulabilir. airpods pro da ise uzayan baslar yok, bir darbukaya vurduğunuzda nasıl ses geliyorsa öyle geliyor pat pat. Kısa ama hissedilir. Bence doğal ensturmanların gerçek sesini veriyor. Sahnesi ise geniş. Bununla birlikte tizler sıklıkla midlerin altında eziliyor. Sesler üst tonlarda zaman zaman birbirine karışıyor. Bir pfe 232 kadar analitik değil. Ancak kulak ucu silikonları alıştığımız kulaklıklara göre oldukça geniş, ayrıca cihazda metal hava delikleri var. Silikonlar ise kanala girmiyor, bu nedenle oldukça konforlu, hayatımda kullandığım iem,earbud,on ear, olanlar dahil en konforlu kulaklık. Adım sesi vs yok, tıkalılık hissi yok, kulağınızda olduğunu unutmanız pek normal. Anc teknolojisine gelince, benim kulaklığı alma sebebin buydu, kulaklık anc mod kapalıyken sıradan cx500, tipi kulaklıklar kadar izalasyon anca sağlıyor. Anc açıkken ciddi bir izalasyon artışı oluyor, kanal içi kulaklık hissiyatı veriyor(phonak gibi) Ancak eklemek istediğim nokta, anc elektrik supurgesi, sabit motor sesi gibi uğultulu seslere karşı çok efektif, pasif izalasyonun üzerine 1 kat koyup 2 kata cikariyor diyebiliriz. Ancak kuş cıvıltısı, vs benzeri uğultu tarzı olmayan seslerde başarısız. Belki %30 etki ediyordur. Transparency modu ise daha önce denediğim kulaklıklara göre efsane, diğerlerinde sesin mikrofondan geldiği belli olurken, pro da yine sesler doğal geliyor. Şöyle anlatayım transparency modda sessiz bir ortamda arkadaşlarınızla muhabbet ederken ses yuksekliği %30 da iken gayet rahat muhabbet edebilirsiniz, arka planda müzik çalıyormuşçasına. Ancak %50-60 lari gectiginde ozellikle canli parcarda bu mod acik olsa bile muhabbet etmek zor. Terimlerde hata olduysa affola, dediğim gibi amatörüm.

Himan bunu beğendi.
  19. Deadinside

Deadinside
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    17
    Merhaba arkadaşlar, bu sıkıcı karantina günlerinde kulaklıksız kaldım. Lg v30 telefonumda kullanmak için 250-400 tl aralığında high impedance modunu kullanabileceğim yüksek sesli kulaklık arıyorum. Genellikle metal ve rock dinliyorum ve önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler

20. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    SoundMAGIC E50C öneririm. Hi-Fi modu açılıyor bu modelde.