Kulaklık Tavsiyeleri - Ana Başlık

'Kulaklık Genel' forumunda zodiac_tauruss tarafından 16 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

1. ONLYtheSTRONGsurvive

ONLYtheSTRONGsurvive
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    zodiac_tauruss hocam, bir tarif yapacağım. İstediğin kombinasyonun karakteristiği öyle mi olmalı bir bak bakalım.

Parça kick ve synth arpejleriyle başlıyor. Kicklerin dinlediğin müziğin trance olduğunu belli etmesini istiyorsun, gayet temiz ve dolgun. Ardından parçanın diğer elementleri devreye giriyor, lead, string... Her notayı kusursuzca duymak istiyorsun, kickler hiçbirini bastıracak kadar belirgin olmayacak ama kendilerini de belli edecekler. Arada atıyorum rüzgar sesi efekti girecek ve sanki apayrı bir yerden geliyormuş gibi hissedeceksin. Sonra parça yavaşlayacak, araya bir pad girecek, tamamen başka bir atmosfere gireceksin. Derken yine hızlanacak. Aradan "çıt çıt" diye değil "çıss çısss" diye parlak ziller duyulcak, yine aynı şekilde crash sesleri... Genel anlamda hiçbir ses birbirini engellemeyecek. Ses rengi ne çok kapalı, ne çok parlak olacak. Midler çok olmayacak ama parçaya da tat verecek kıvamda olacaklar.

Doğru mu?

2. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    @ONLYtheSTRONGsurvive
    hocam sesi öyle bir tarif etmişsin ki canım çekti gece gece olsa da dinlesek dedim :)
    aslında tarifin "iyi bir sistemin" genel açıklaması olmuş bence,böyle bir sesi kim istemezki :)

3. ONLYtheSTRONGsurvive

ONLYtheSTRONGsurvive
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Yani şahsen ben kendi istediklerimi yazdım aslında da arkadaşımız da tam olarak onu mu istiyor öğreneyim dedim. Eğer öyleyse O'nun alacağı sonuç benim ileride kurmayı hayal ettiğim sistem için de bir referans olacak. Çünkü burada üst düzey kulaklıkları deneme şansım yok. Mecburen kendi zevkime uyacak kulakları bulup onların yorumlarına daha fazla odaklanmam lazım.

Mesela normalde trance dinleyen birine güm güm bas veren modeller önerilir. Ama ben trance dinlediğim halde en çok üst midler ve tizlere önem veririm. Çok bası hayatta sevmem. Olması gerektiği gibi olsunlar yeter.

4. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,282
    Allah'ım sonunda aynı dili konuştuğumuz biri çıktı :cheesy:
    Trance müzik arkadaşımın da dediği gibi diğer elektronik müzik türlerinden ayrılmakta.Daha melodik,kicklerin yanı sıra detayların da önemli olduğu bir tarz.Tek dezawantajı çoğunlukla gerçek enstrümanlarla çalınmadığından istenen sesi alma konusunda birhayli sıkıntılar oluyor.Ben trance dinlerken cidden bir senfoni dinlermişcesine tat alıyorum.Örneğin Adalyan'ın yolladığı DT770 le trance dinlerken ben gene umduğum sesi alamadım ama aynı kulaklıkla klasik müzik dinlerken (ki tawsiye edilmez pek) dawulların sesi gümbür gümbür geliyordu ya da rock dinlerken baterinin sesi de keza gümbür gümbürdü.Bu fark sanırım bilgisayar efektine dayalı müzik yapmakla gerçek enstrümana dayalı müzik yapmak arasındaki farktan kaynaklanıyor.Sözün kısası şu anda bende warolan DT880 gibi inanılmaz sahnesi olan we agresif olan bir kulaklıkla,bass performansı açısından sağlam bir subwoofer etkisi yapabilecek bir kulaklık benim istediğim (war mı o da araştırma konusu ama).

Duygularıma tercüman olduğun için teşekkürler Only The Strong Survive kardeşim :)

5. ONLYtheSTRONGsurvive

ONLYtheSTRONGsurvive
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Rica ederim hocam. Aynı dili konuştuğumuza sevindim. Umarım istediğimiz şekilde bir kulaklık bulursun. Ben de bu konuyu yakından takip ediyorum artık ;)

6. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    125
    Geçen sefer siz mini buluşmayı yapabildiniz mi Erdinç ve Boğaç ile? DT990 da mı çare olmadı yani?

7. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    623
    990ı yarın göndericem Özgür abiye.. Şu an ben çıkarıyorum keyfini :)

Collapse Signature Expand Signature
  8. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Tabi trance müzik ile pek aram yok ama sennheiser bu konuda daha çok tutuluyor sanıyorum. mesela sennheiser hd600-650,yanında lambalı bir amfinin memnun edebileceğine inanıyorum.

9. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,282
    Erdinç'in DT990 bugün geldi basslar cidden dediğin kadar war :cheesy: sahnesi de fena değil walla,biraz midler problem gibi ama biraz daha dinleyelim bakalım :)

İlk izlenim olarak aradığım özelliklere sahip diyebilirim.Sanırım sıradaki alacağım kulaklık bu olacak :laugh:

10. ONLYtheSTRONGsurvive

ONLYtheSTRONGsurvive
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Eyvahlar olsun, senin aradığın özelliklere sahipse benim aradıklarıma da sahiptir. Şimdi ben de mi DT990 alayım...CX300'den sonra ne tuhaf olur ama haa..:)

11. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,282
    3 saattir aralıksız dinliyorum we hala yormadı,sıkılmadım da üstelik.Bass wurguları gerçekten iyi.Tizler 880 kadar siwri değil ki bu benim için iyi birşey.Daha tok bir sesi war genel olarak 990 ın we sahnesi gene 880 kadar olmasa da olabildiğince iyi.Diyebilirim ki 770 250 ohm dan çok çok daha iyi bir kulaklık.Erdinçin de dediği gibi yapay bir sesi wardı 770 in ama 990 ın 880 e benzer bir sahnesi tizleri we midleri mewcut.Bence elektronik müzik dinleyenlerin ilk tercihi olmalı bu kulaklık.

12. woo2y

woo2y
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    arkadaşlar, şu Ankara içi dolaşmalarda gerçi anladığım kadarıyla, fakat yolları istanbula düşerse, Beyerleri bende merak ediyorum açıkçası, Turlar tamamlanınca denemeye talipim. Eğer tarifleri doğru anladıysam, hem 990 eğlenceli sesiyle hem de 880 yüksek detayı ve akg 701den daha başırılı basıyla sevgimi saygımı kazanacak gibi duruyor.

Dinleyip kara vermek kararların en güzeli olur tabiiki...

13. ZardanAdam

ZardanAdam
    Expand Collapse
    Guest

Merhaba Değerli Techno-Fi Halkı,
    Öncelikle aranıza katıldığım için çok mutluyum. Uzun uğraşlar sonucu böyle sıcak ve yardımsever bir ortama düştüğüm için kendimi çok şanslı hissettiğimi bilmenizi isterim.

Uzun zamandır bir kulaklık arayışı içerisindeyim ve sizler kadar da bilgili, tecrübeli değilim bu konu da. Bu yüzden sizlerin yardımına ihtiyacım var ve sizlerin önerileri sayesinde seçim yapacağımı bilmenizi istiyorum.

Şimdi problemim şu :) Özellikle Rock, Metal, Alternative, bazen de club tarzı müzikler dinliyorum ve bana hitap eden kulaklığı bir türlü bulamıyorum. Aylardır forumlarda tek tek kulaklık değerlendirmelerini okuyorum, önerilere bakıyorum ama nafile. Şimdiye dek Sennheiser px100, cx300, Koss Porta Pro ve Creative EP630 kulaklıkları kullandım ve çokta tatmin etmedi açıkçası. Uzun zamandır da hala EP630 kullanıyorum. Şimd öncelikle benim isteğim şu, kulakiçi olarak mı istediğim şeyi bulabileceğim yoksa kafaüstü mü :) 200 TLye kadar çıkabilirim maddi tarafta ve önümüz yaz, aracım olmadığı için sürekli toplu taşıma araçlarını kullanmak zorundayım.. Yani işe giderken, eve dönerken vs. Bu yüzden kulakiçi olması biraz daha cazip geliyor çünkü sıcaklarda zor olacak sanki kafaüstü bir tarz ::) Son olarak unutmadan da belirteyim soracak olan arkadaşımız olursa diye.. Basslar'a önem veriyorum. Açıkçası mesela bir rock parçada davullar gümbür gümbür gelmeli, vokal uzaklara götürmeli falan filan.. Çok mu uzattım acaba ya da çok mu saçmaladım bilmiyorum fakat kasıtlı olarak yaptığım birşey olmadığını bilmenizi isterim.

Vereceğiniz destek için şimdiden çok teşekkür ediyor ve cevaplarınızı merakla bekliyorum. Lütfen kurtarın artık beni saman gibi müzikler dinlemekten..

Saygılarımla
    ZardanAdam

14. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    623
    Konuyu "Kulaklık Tavsiyeleri - Ana Başlık" altına taşıdım. Lütfen bu konudan devam edelim..

Tavsiye olarak Monster Turbine ve CKS70e bakabilirsiniz.. (Belki Superfi.5 EB de olabilir) Ama aslında dinlediğiniz türlerin geneli açısından daha doğal ses veren bir kulaklığa baksanız daha memnun olabilirsiniz gibime geliyor..

15. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    460
    200 seviyesine kadar sürmesi zor olmayan ve bas yönü kuvvetli olan bir kulaklık olarak hd280 düşünülebilir. İzolasyon açısından da oldukça başarılı.

16. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    HD 280 iyi bir kulaklık ama dışarıda kullanmak zor biraz, oldukça büyük...

Dışarıda kullanılacaksa kulak içi kulaklık daha uygun olacaktır. Monster Turbine çok övülen bir model memnun edeceğinden kuşkum yok. Eğer uygun fiyata bulabilirseniz, Future Sonics Atrio M5 de metal için çok övülürdü zamanında. Özellikle bas performansı olarak... Bulabilirseniz o da olabilir. Ama genel olarak UE'den uzak durun bence, fit sorunları var, logitech şirketin garanti politikasını değiştirdi, yeni modellerinde de pek iş yok. Eğer ucuza bulabilirseniz UE 5 pro olabilir belki. Kolay gelsin...

17. thejustice

thejustice
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    49
    Arkadaşlar güzel bir kulaklık alacağım , bass ları vermesi gereken yerde veren ve insanı bass olarak tatmin eden , ses olarak da net karışmayan yüksek ses de insan kulağını rahatsız etmeyen bir kulaklık arıyorum , ayırdığım bütçe 0-500 TL arası . Yardımlarınız için teşekkür ederim

18. yilmaz196

yilmaz196
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    8
    Amfiniz var mı?

19. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    623
    Arkadaş kulakiçi düşünüyor..

20. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    Yüksek seste insan kulağını rahatsız etmeyen bir kulaklık var mı? Bu çok anlamsız bir kriter olmuş.

Bir kulaklık eğer iyi sürülüyorsa zaten düşük seste de dinleyebilirsiniz. Kastettiğiniz şey yüksek frekanslar ise çok parlak olmayan kulaklıkları düşünün. Eğer kulakiçi arıyorsanız, sizinkinden bir önceki mesajda yazdığım modeller sizin için de geçerli öneriler. Oraya bir göz atın, ayrıca bütçe içinde olduğuna göre IE8 ve W3 de düşünebilirsiniz.