Kulaklık ve Teknolojileri Karşılaştırması: Dinamik, Planar, Elektrostatik, Balanced Armatur

'Kulaklık Genel' forumunda ziprar tarafından 26 Ekim 2020 tarihinde açılan konu

1. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    160
    Merhabalar,

Bu konuda kulaklık teknolojilerini, genel özelliklerini, kulaklık tiplerini vb konuşabiliriz diye düşünüyorum.

Benim aklıma gelen; Dinamik, Manyetik planar, Elektrostatik, Electret, Balanced Armatür, Hibrit (çeşitli tipte) teknolojiler var.

Kulaklık tipleri olarak; kulaküstü, kulakçevresi/kafaüstü, kulakiçi gibi alternatifler var. Kulakiçine genelde IEM deniyor gibi, ama aslında bunların hepsi bir "In Ear Monitor" müdür, yoksa monitor olmak için belli şartlar gerekiyor mu, emin değilim.

Kulakiçinde; balanced armatürler genelde tizlerde, detayda, hızda başarılı bulunuyor gibi. Dinamik ise baslarda.

Kafaüstü modellerde; planarlar bas olarak daha güçlü, elektrostatikler ise tiz olarak dinamiklere göre daha güçlü denebilir belki.

Electret driverlar, elektrostatik driverların daha ucuz bir versiyonu gibi birşey. Normalde elektrostatik kulaklıklar 100 voltun üstünde gerilimler istiyor ve ancak kendi özel amfisi ile çalışabiliyor. Çünkü diyaframı elektriksel olarak yüklemek için yüksek volt gerekiyor imiş. Electret driverlarda ise diyafram baştan yüklü geliyor ve normal dinamik kulaklık gibi sürülebiliyorlar. Ben hibrit bir tanesini dinlemiştim, hem electret driver var, hem de altında dinamik driver var. Sanırım 7000 Hz'in yukarısı electret'e bırakılmıştı. Değişik bir deneyimdi. Yani normalde bir kulaklıkta dinamik driverın müziği ele alışını duyduktan sonra, o kulaklığın tizlerde ve daha rafine seslerde hangi düzeyde/kalitede olabileceğini tahmin edersiniz normalde. İşte bunda edemiyosunuz, çünkü aletin tizi başka yerden geliyor ve umduğunuzdan daha rafine.

Planarlar da bende şöyle bir his uyandırıyor. Normalde planar için hızlı derler. Ancak ben dinlerken müziği yavaşlatılmış halde duyuyormuşum gibi hissediyorum. Yani daha fazla detay duyuyorum. Hızlı geçmiyor üstünden, onu ayrımsayacak kadar üstünde duruyor. Yani benim yavaş hissetmem; süpermen çok hızlı hareket ederken etrafı yavaşlamış görür ya, sanki biraz ona benziyor. Yani etraf yavaşlamışsa, demek ki ben hızlıyım, gibi birşey.

Picasso16, DrWhite, Serhat ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  2. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    357
    Planar ile elektrostatiği aynı yada çok benzer sistemler sanıyordum. Güzel bilgilendirme olmuş elinize sağlık:)

3. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    440
    Dinamik sürücülü kulaklıklar genellikle daha doğala yakın çalıyor, yine genellikle daha sert düşük frekans vuruşlarına sahipler. planarlar ise genellikle daha detaylı ve temiz bir sunum sunuyorlar, düşük frekansta dağılma olmadan biraz daha uzayabiliyorlar, zamanlama ve enstrüman ayrımı ise yine genellikle daha başarılı. Genellikle diyorum çünkü tam tersi tecrübelerim de oldu. Misal alt frekansların uzaması kısmı byerdynamicte dinamik sürücü ile yapılabiliyor veya lcd serisi ile çok güçlü vuruşlar alabiliyorsunuz.

Collapse Signature Expand Signature
    zxc bunu beğendi.
  4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,176
    Planarlarda diyafram üzerinde elektrik yolu mevcut. Elektrostatiklerde yok. Dinamiklerde de yok. Ama diyafram bir bobine bağlı.

5. Plak_love

Plak_love
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    17
    hibrit kulaklıklarda kullanılan armatür sürücülerde, aynı dac seçiminde olduğu gibi tercih sebebimiz olan entegre modelleri gibi bir numara kod vs varmıdır. 5 armatür 1 dinamik sürücülü iem ama armatür tipi nedir neyin nesidir? Diye sorugulayıp o bilgiye nazaran tercih etme yöntemi varmıdır? buradaki sadece benim ve çoğunun bildiği dinamik sürücünün mm boyutu ve armatür sayısı. Bi bakıyosun kz modellerdeki armatür dinamik sayısı, falan markadaki armatür sayısından fazla olmasına rağmen fiyatı çok düşük. Dac' larda kısmen olayı çözdük ancak iem'lerde hala marka bazında dalıyoruz konuya..

6. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,176
    Armatür sayısı, sürücü boyutu vs. türü veriler ses kalitesi açısından tamamen anlamsız bence. Çok basit bir akustik dizayn, ses kalitesinde ciddi etki oluşturabilir. Üretim maliyeti neredeyse sıfırdır, ancak ciddi ARGE olmadan ortaya çıkmaz bu tür çözümler. Ve "performans/fiyat" amaçlı markalar da ürünlerinde bu tür pahalı ARGE olaylarına girmiyorlar. Girenler de ucuz olmuyor zaten.

DAC olayında bile olay çipte bitmiyor. O kadar cok ayrıntısı var ki meselenin. Yirmi sene önce üretilmiş, dinleyince insanın aklını alan sistemler mevcut. Hepsinin DAC çipi güncel çiplerden çok daha ilkel.

theoldman ve Plak_love bunu beğendi.
  7. Plak_love

Plak_love
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    17
    Dediğiniz gibi akustik dizayn hatta foam yapısı bile performansa etki ediyor. İnceleme yapan kişilerin deneyimlerine güvenmek en doğrusu gibi.. araç değilki beygir tork yakıt oranına bakarak seçim yapalım hata payı düşük oluyor en azından gidip alıyoruz.. Keşke bağımsız bir kurum olsada onun verdiği kapsamlı değerleri baz alsak en azından, ancak şöyle bişeyde var kulağın hangi ses karakterini benimsediği be senin neyden hoşlandığın devreye giricek bu sefer. Oyüzden deneme yanılma yöndenine devam..

onurdogan4 ve zxc bunu beğendi.
  8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,176
    Tweeter'dan devsirme yeni bir kulaklik turu daha:

AMT: Air Motion Transformer:

Bu teknolojiyi gelistiren Oscar Heil'in orijinal Aulos hoparlorlerini dinlemistim... Tizler harbiden de cok iyiydi...

9. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    160
    İlginçmiş bu. Wiki sayfasını okurken, akordiyon gibi diye düşünürken tam, onu yazmışlar.

Dinamiklerde diyafram havayı, ileri hareket ederek hareket ettiriyor, bunda ise akordiyonu büzünce yanlardan (uçtan değil) hava püskürmesi gibi havayı ittiriyorlar.
    İsmi sanki kendine özel gibi duruyor ama, zaten hepsi havayı itiyorlar.

Dinamiklerde diyafram rijit olmalı, bunda esnek. Ne kadar süre dayanır emin değilim, katlanıp genişleyerek. Sanki fazla yoruyor gibi diyaframı.

10. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,176
    Tahminim dizayn edip uretenin de aklina gelmis, ve uygun bir cozum uretmistir ;)