Kulaklıklar Performansını Zamanla Yitirir mi ?

'Kulaklık Genel' forumunda oneral tarafından 28 Eylül 2013 tarihinde açılan konu

1. oneral

oneral
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Arkadaşlar, akg k518 kulaklığım var, sanki ilk zamanlar duyduğum pürüzsüz bass seslerini artık duyamıyorum ya da öyle hissediyorum emin olamıyorum çünkü karşılaştırma yapacak 2. kulaklığım yok. Daha çok cızırtıyı andıran tiz sesler baskın kulaklıkta. Kulaklıklar zamanla performansını yitirir mi ?
    Eğer benim kulaklığım yitirdiyse nasıl düzeltebilirim ?
    Ekleme: 2011 yılında almıştım.

2. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,488
    Kötü kullanılmadıysa yitirmez,binaenalehy Gulaklarınız alışır, Gaşıntı başlar.

Collapse Signature Expand Signature
  3. oneral

oneral
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Hayatına renk kat, yeni kulaklık al diyorsunuz sanırım, haklısınız :)

4. cyraz

cyraz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    179
    Kulaklık burn-in olduktan sonra seste iyileşme oluyor. Geçen gün benimde düşündüğüm bir durum. Acaba belli bir süreden sonra performansında sahne,ayrım vs. performans azalması yaşanır mı diye düşündüm :) Hatta bir üye ne kadar burn-in o kadar iyi ses demişti. Eee sonrası?

5. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    625
    Anormal durumlar disinda, Tahsin'in dedigi gibi artik o sese alistiginiz icin normal gelir. :)

Collapse Signature Expand Signature
  6. merhabaadunyali

merhabaadunyali
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    27
    Grado SR80'de performans düşüklüğü yaşadığımı düşünüyorum. alışmışta olabilirim, ilk aldığımdaki canlılık gitti diye düşünüyorum..

7. TheMadcap

TheMadcap
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    292
    Driver'ın oralara saç teli kaçıyor bazen, bu da basslarda hışırtılara sebep olabiliyor, bende olmuştu en azından, temizleyince düzeldi.

8. mx_mx

mx_mx
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    17
    Diyaframın, yada diyaframı kulaklığa bağlayan esnek kısmın zamanla sertleşmesi yada yumuşaması söz konusu olabilir.Bu kulaklığın kalitesi ile alakalı bir durum.Firmalar özellikle sesin değişmemesi için bu konulara dikkat ederler.Esnekliği değişirse sesde değişir, belki daha iyi olur belki kötü olur bu tasarımla alakalı bir durum.Örneğin diyaframı bağlayan kısım kullandıkça yumuşarsa diyafram daha rahat hareket eder ve burn in olması dediğimiz sesde iyileşme olur.Brun in de diğer bir konu ise elektromıknatıs görevi yapan sargının yuvasına varsa sürtünen yerleri aşındırarak daha rahat hareket etmesi ile olan sesdeki iyileşmedir. Bu bir noktaya kadar devam eder, çok yumuşarsa diyaframın hareketi sırasındaki görevini yerine getirememeye başlayabilir.Kulaklığın kullanıldığı sıcaklık bile önemlidir bence.

Sonuç olarak kulaklıkta çok sıradışı bir durum yoksa üretim hatası gibi sesde bozulma olmaması lazım.

9. erarslan1081

erarslan1081
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Benim 16 yıl önce aldığım sony walkmane ait orjinal kulaklığım hale duruyor ve ben laptopda bunu bazen kullanıyorum.Ses kalitesi ve özelikle geniş sahnesi ile halen canavar gibi.