Kz zsx için yükseltme kablosu ?

'Kablo' forumunda Mr.Ahmet tarafından 19 Mayıs 2020 tarihinde açılan konu

1. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    21
    Hocam başka bir markanın 16 çekirdekli altın gümüş kablosunu aldım maalesef ya. Sonra alırım diyordum ama fiyatı uygun gelince aldım :) Sizin yorumu daha erken görseydim gümüş modellere de bir bakardım aslında. Zaten şu anki tizleri ellemediği sürece sıkıntı yok benim için. Hali hazırda Tizleri benim için ideal. Daha parlak olsa rahatsız etmeye başlardı. Ben parlak iemleri pek sevmiyorum.

2. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    311
    hangisinden aldınız hocam? benim tavsiye ettim kocaoğlan'dan mı :)

3. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    21
    SSCC bunu beğendi.
  4. SSCC

SSCC
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    43
    Hocam kablo görsellere göre çok hoş görünüyor, şimdiden gül güle kullanın. Elinize ulaştığında kısa bir kalite gözlemlerinizi yazarsanız çok sevinirim.

5. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    21
    Tabi ki. Elimden geldiğince deneyimlerimi aktarırım.

6. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    311
    benim önerdiğime çok benziyor kalınlık olarak. fiyatı da aynı neredeyse :) sadece uçları farklı, hayırlı olsun tekrar. bir deneyin bakalım belki ben de söylerim,yedek olur.

7. oguzhan

oguzhan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    451
    Şuanki tizlerini ellemez üstüne katar. Sadece gümüş kaplamada zsx in bana göre yetersiz gelen sahne derinliğini daha iyi arttırdığını gözlemledim.
    Altın kaplama zaten dinamik sürücüyü coşturuyor. Orjinal kabloyla bass sürücüsünün resmen çalışmadığını söyleyebilirim. :)

Saf kaliteli litz bakır kablolara da baktınız mı ? Kaliteli bir litz bakır kaplama gümüş ve altından daha iyi. Malesef kablo konusunda yanlış anlaşılma var. Kablo altın veya gümüş değil sadece bakırın üstü kaplanmış oda gerçek düşük ayar altın olduğunu bile sanmıyorum. Görselden ibaret bile olabilir. Gümüş ve altın gibi değerli bir madeni 100TL lik ürünlerde kimse kullanmaz.

u.taskiner bunu beğendi.
  8. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    21
    Biliyorum hocam. Zaten gümüş kaplama yazıyor. Ama yine de etkisi var demek ki. Renk olsun diye altın kaplamazlar herhalde. Saf altın kablolar 400TL ve üzeri. Saf gümüş veya bakır olanlarda 200TL ve üzerinde satılıyor. Aslında saf olanlarından almak isterdim ama kulaklık fiyatına kablo olacak neredeyse :) En azından elimizde 100 dolarlık iem olacak ki öyle kablolar alalım.

9. oguzhan

oguzhan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    451
    Kablo olayı farklı bir dünya. Dikkat çekmeye çalıştığım performansı kaplama belirlemiyor malesef. Eskiden farklı stilde kablolar getirtip kendim yapardım.
    Gümüş kaplı ile aynı fiyata satılan bakır kabloların gümüş kaplıları 5 e katladığına şahit oldum. Bu açıdan bakınca evet biraz görsel olsun diye oluyor :)
    Tabi takılan kulaklık bu durumu çok değiştiriyor. Uyum meselesi :)
    Kabloya verilen parayla, kulaklığın parasını ayrı tutmak gerekiyor malesef. 200 TL lik kulaklığa 400 TL lik kablo takıp inanılmaz olağanüstü ses alınabiliyor. Sürücü yapısı önemli. Öyle kulaklık varki kuyumcudan 24 ayar altın al erit kablo yap yine hiç bir şey fark etmez :)

10. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    21
    Hocam kablo hakkında detaylı bilgi bulmak çok zor. O yüzden ne iyi olur, ne kötü olur genelde bilinmiyor. Ben baya araştırdım. Yabancı forumlara falan baktım ama herkes farklı bir şey diyor kablo konusunda. Fikir birliği yok. Ben biraz şans ve yorumlara göre aldım kabloyu. Benim için sese katkısı bonus gibi bir şey olur :) Görünüm ve dolaşma sorunu için de aldığım için sesi çok değişmese de üzülmem.

11. oguzhan

oguzhan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    451
    Evet söylediğiniz gibi biraz şans işi.

12. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    21
    Ne kadar doğru bilmiyorum ama reddit de zsx ile ilgili yorumlara bakarken gördüm. Kablo yükseltmesi yaparken 2 pin türünde kablolar sesi daha çok etkiliyormuş. QDC olanlar stok kablosundan çok da fazla fark yaratamıyor diyor bir kişi. Bir diğer gördüğüm yorum ise 3.5mm den 2.5mm ye geçmek sesi oldukça etkiliyormuş. İyi yönde tabi. Bu konularda bilgisi olan var mı ? Sizce uydurma olabilir mi bilgiler ?

13. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    311
    qdc zaten zsx'in giriş türü oluyor. 2 pin dediğimiz as10 gibi modellerin girişi oluyor. haliyle 2pin kabloyu zsx'de kullanamayız. ancak 3.5 mm ve 2.5 mm kablolar arasında ses farkı olduğu doğrudur. kablo girişinden ziyade kablo türü (3.5-2.5 mm) etkiliyor bence durumu. diğer kısımlar placebo'dan ibaret

14. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    21
    2.5mm olması nasıl etkileyebilir ki ? Bana mantıklı gelmiyor ama olamaz da diyemiyorum.

15. oguzhan

oguzhan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    451
    Pin türüyle hiç bir alakası yok. Ergonomik vs. açılardan farklılık gösteriyor. Pin C girişindede 2 pin var zaten, sadece yuvaya daha fazla gömük.
    KZ ZSX, ZSN Pro modellerini upgrade kablo ile denemiş biri olarak farkı hissedememek için sağır olmak lazım :)

2.5mm balanced çıkışlı cihaza bağlanırsa fark eder tabii ki. Yani cihazınızda özellik olmalı. Dönüştürücü vs. kullananlar var ama işe yaramaz. Yani 3.5mm çıkışı mekanik aparatla 2.5mm dönüştürmek size bir şey kazandırmaz. 2.5mm cihazıda aparatla 3.5mm sokete dönüştürmek tehlikeli direnç farkından cihaz zarar görebilir.

16. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    21
    Hocam iyi ki söylediniz yoksa ileride dönüştürücü falan almaya kalkabilirdim meraktan. Ama dac ile fark eder herhalde değil mi ? Dac çıkışı 2.5mm olursa yani ? Bu arada ne gibi bir fark gözlemlenir 3.5mm ile 2.5mm arasında ?

17. oguzhan

oguzhan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    451
    Kulaklığa göre değişir. 2.5mm farklı bir yapı çalışma sistemini internette bulabilirsiniz.

Ama KZ ZSX 2.5mm vs masraf yapılacak sınıfta bir kulaklık değil bence. Orta kaliteli upgrade kablo sınırlarını zorlar zaten.

Ekleme:
    Hassasiyeti yüksek olan bir kulaklık. Güçlü DAC/DAP çıkışlarında sürücüler strese giriyor ve meydan karışıyor.

18. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    21
    Doğrudur. İleride kaliteli dac alırsam çıkışı 2.5mm olanlara yönelirim belki diye sordum. Zaten dac alacağım zaman kulaklığı da yükseltirim muhtemelen. Bende şu an hidizs in usb dac ı var. Onla bile sesi telefon da yarıyı geçmemi engelleyecek kadar artıyor. %35 lerde falan kullanıyorum. Pc de ise %4 %8 anca.Gerçekten çok ses veriyor dac ile.

19. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    311
    arkadaşın da söylediği gibi cihazın desteklemesi gerekir,dönüştürücü ile falan 2.5mm e çevirmek kulaklığa hasar verebilir. zaten kz zsx vs gibi modellerin 2.5 mm desteği olsa o tarz kablolar da piyasaya sürülürdü muhtemelen. o yüzden fazla zormalaya gerek yok, şayet eldekinin de kıymetini bilmemiz gereken zamanlardan geçiyoruz :D

oguzhan bunu beğendi.
  20. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    21
    Kablo 2 ay sonunda elime geçti. Covid 19 sebebiyle baya gecikti. Ama acelem olmadığı için çok sorun etmedim.

Kablo sitede göründüğünden daha iyi duruyor. Fazla göze batar, dikkat çeker diye düşünüyordum. Ama öyle değil. Sade ve güzel.1-2 yerinde örgü hafif bozulmuş gibi ama sorun edilecek seviyede değil. Beni en şaşırtan kısmı hafifliği. Beklediğimden çok daha hafif. Oldukça da ince. Stok kablosu ile arasında çok az fark var. Taşırken veya kulakta sorun yaratmaz. Dolanma konusunda pek dolanacak gibi durmuyor. Sadece kulak çengelleri dolanmasına sebep olabilir. Onları da ayrım noktasındaki top ile toparlayabiliyorum. Tek sorun kablo plastik kokuyor. Veya kauçuk da olabilir. Emin değilim ne koktuğundan. Zamanla o kokuyu atar herhalde.

Ses kalitesi olarak daha yeni denediğim için kesin bir şey diyemiyorum. Eski kabloyla değiştirerek kullanırsam daha belli olur belki ama sök tak yapmak istemiyorum. Zarar verebilirim girişe. Şu an en belirgin fark tizler gibi duruyor. Equalizerden üst tizleri hafiften kısıyordum. Bu kabloda kısmama gerek kalmadı. Tizler daha az yorucu. Bir de sesler daha belirgin gibi. Ses karmaşası minumum düzeye inmiş. Bu kablonun farkını ben mp3 ve flac arasındaki farka benzettim. Kesin farklar söylenemez. Ama her kısımda iyileşmeler var diyebiliriz. Kesin fark olmayınca da fark yokmuş gibi geliyor diye düşünüyorum. Uzun kullanımda daha belirgin olur etkileri. İleride tekrar yorum yaparım.

Chaturanga bunu beğendi.