Lame encoder

'Yazılımlar' forumunda orrrhan2591 tarafından 11 Temmuz 2020 tarihinde açılan konu

1. orrrhan2591

orrrhan2591
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    Merhaba arkadaşlar.ben flac dosyalarını mp3e çevirmek için lame uygulamasını indirdim.zip dosyasındaki dosyaları aynı klasöre çıkarttım.ancak lame.exe uygulamasına tıkladığımda hiçbir şey açılmadı.acaba başka bir siteden mi indirmeyi denemeliyim?

2. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,095
    Linux'te lame "command line tool", yani GUI'si yok. Shell'den calistiriyorsunuz. Bir suru opsiyonu var. "--preset standard" iyidir. VBR cikti verir. Gereken kisimlari 320Kbps, gerekmeyen kisimlari daha dusuktur. Bunun yaninda daha kaliteli cikti icin "two pass" encoding yapabilir. Yani once parcanin frekans analizini yapar, sonra encoding yapar.

Genel olarak, eger encoding 2-3 saniyede bitiyorsa o encoding kotudur. Cunku iyi encoding biraz vakit aliyor.

3. orrrhan2591

orrrhan2591
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    Yalnız kullandığım işletim sistemi linux değil windows 10.lame'i windows 10 da çalıştıramaz mıyım?

4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,095
    Açık kaynaklı. Her işletim sisteminde çalışması lazım. Ancak terminal den yazarak çalıştırmanız gerekebilir.

5. orrrhan2591

orrrhan2591
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    Teşekkür ederim.windows'u yeniden yüklemeyi deneyeceğim.

6. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,095
  7. orrrhan2591

orrrhan2591
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    paylaştığınız linkte yazdığı gibi mp3 olarak dışa aktar komutunu ilk kez kullanmaya çalıştığımda Audacity lame_enc.dll dosyasını istemiyor.audacity flac dosyalarını lame olmadan kendisi dışa aktarıyor.

8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,095
    Malesef bilemiyorum sorunu, çünkü Windows kullanmıyorum...

9. orrrhan2591

orrrhan2591
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    Arkadaşlar yardımcı olacak olan yok mu?Audacity programını açıp herhangi bir ses dosyasını dosya menüsünden aç'ı tıklayarak açıyorum.daha sonra mp3 olarak dışa Aktar'a basınca programın(audacity)kendi ayarları çıkıyor.yani lame ile değilde kendi ayarlarıyla encode ediyor.lame'i audacity de nasıl kullanabilirim?

10. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Audacity'nin sayfasında Lame encoding kütüphanesinin yazılım lisansının süresinin dolduğu ve artık Audacity Windows (ve MAC) sürücüsünün içinde doğrudan geldiği yazıyor.

Yani Windows veya MAC için ekstra bir işlem gerekmiyor gibi anlıyorum.

Audacity yazılımınız güncelse MP3 export yaptığınızda doğrudan Lame kütüphanesini kullanıyor gibi görünüyor (yada seçenek mi sunuyor) bilmiyorum doğru mu yorumluyorum..

https://manual.audacityteam.org/man/faq_installing_the_lame_mp3_encoder.html

Collapse Signature Expand Signature
  11. orrrhan2591

orrrhan2591
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    yani dosyayı encode ederken lame yazmadığı halde lame ile encode ediyor.doğru mu anladım?

12. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Audacity yazılımınız güncelse, ve MP3 e çevirme esnasında başka bir seçenek sunmuyorsa görünen o hocam.

Collapse Signature Expand Signature
  13. orrrhan2591

orrrhan2591
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    haklıymışsınız.bir tane 24 bit 96khz flac dosyasını 320 kbps mp3e çevirdim.mp3ün ses kalitesi flac ile aynı.teşekkür ederim.

zxc ve Chaturanga bunu beğendi.