LG -Quadbeat 3 modifikasyon

'Kendin Yap (DIY)' forumunda cgtyguner tarafından 21 Ocak 2016 tarihinde açılan konu

1. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Merhabalar herkese. Bu yazıda LG g4 telefonun yanında gelen quadbeat 3ü anlatacağım. Ayrıca nasıl modlandığını göstereceğim.

Aslında bu ürünü almak da dinlemek de hiç aklımda yoktu. Forumdaki incelemesini okuduktan sonra denemeye karar verdim. İncelemeyi şurdan görebilirsiniz: http://www.techno-fi.net/forum/konu/lg-quadbeat-3-İncelemesi.9714/ Modlanabildiğini de görünce dayanamadım Fiyat/performans harikası kulaküstü modelleri arasına böylece bu küçük şeytanı da eklemiş oldum.

Genel özelliklerine hızlıca değinmek gerekirse, ergonomik, çok hafif ve kulağa rahat oturan bir model olduğunu söyleyebilirim. Takıp varlığını unutabilirsiniz. Urbanears'lardakine benzer bir ip örgü var kabloda. Y splitterdan sonrası ise plastik. Çok leş değil çok sağlam ve şık da değil. Rengi kırmızı olduğundan küçük şeytan diyorum kendisine. Mikrofon özelliği ve bunun için bir paneli var kablo üzerinde. Ben pek kullanmıyorum paneli ondan yorum yapmıyorum. i-chazlarda sanirim zaten desteklemiyormuş.

Ses açısından, cihazın kutudan çıkma hali de gayet beklenenin üzerinde performans sağlıyor aslına bakarsanız. Pek çok kişi beğenecektir. Ancak modlamaya çok müsait ve yaptığınız şeyin etkisini belirgin olarak görüyorsunuz.

Sıfır halinde olup da değiştrebileceğimiz yanları neler?

Kulaklık bassları tok ve güçlü veriyor. Derinlik çok fazla değil ama yeterli. Ancak yayılım alanı da geniş bu basların. Hacimli ve kendini belli eden hemen vurup kaçmayan türden. Tizlerde yukarılara çok çıkamıyor. Tizler çok geride değil ama yukarılara çıktıkça bozuluyor ve gücünü yitiriyor. Renkli ve agresif bir sunumu var. Belki zamanla açılacaktır ama başlangıçta ve sıfır halinde özellikle üst midlerde ve tizlerde hafiften perdeli bir hava hissedebilirsiniz. Midler başlangıçta da pek kötü durumda değil aslında ama fazla mid göz çıkarmaz :)

Şimdi işe koyulalım. Resimden de görüleceği üzere elimizdeki kulaklıktan çıkan fıtılar bunlar. Uçları çıkardığımızda ses çıkışını örten iki ince ve siyah filtreyle karşılaşıyoruz. Nazikçe, iğne ile kenarından kaldırıp çıkarıyoruz. Resimde sağ ortada görüyorsunuz. Sonra kanalı silme dolduran boru şeklinde bir sünger görüyoruz. Onu da iğneylen dürtükleyip çıkarıyoruz. Sağ üstte görüyorsunuz.

Peki şimdi ne yapınca ne oluyor?

Her türlü kombinasyonu denedikten sonra net olarak söyleyebilirim ki sesi en dramatik şekilde iyileştiren hareket siyah filtrenin çıkarılması. Onun dışında, kanalı dolduran sünger bas/tiz oranında en belirleyici faktör. Burda ortaya bir kar-zarar dengesi çıkıyor.

Süngerin dibe ittirilip sıkıştırılması veya içeri minik bir parça halinde ek sünger konması baslar lehine sonuç veriyor. Dolgun, hacimli ve yayılıp uzayan baslar, parlamayan öne çıkmayan tizler elde ediyorsunuz. Yoğunluğu çok arttırmak ise seste boğulmalara yol açabiliyor, midleri darlamaya tizleri öldürmeye başlıyoruz. Bence en iyi yöntem süngeri toplu iğnenin dışıyla kanal içine tepmek.

Öte yandan süngeri kesip küçültmek ise tizlerin lehine sonuç veriyor. Sıfır sünger yani hiç sünger olmadan dinlemek en soğuk ve analitik sesi veriyor ama ses kulağa çok doğru gelmiyor bu durumda. Abartılı ve dengeiz tizlerle karşılaşıyorsunuz. Süngerin üçte birini kesip geri tıkmak iyi bir yönterm. Daha dengeli olan yöntem ise daha basit. Süngerimiz dümdüz bir boru değil. Dipte kalan kısmı çok az daha genis ve sürücüyü bu geniş kısmı örtüyor. Süngeri çıkarıp ters çevirir ve geri takarsanız sürücüyü çok az da olsa rahatlatıyorsunuz. Böylece hızlı, nokta atışı, yayılmayan baslar, iyi uzayan, roll offa düşmeyen temiz ve kaliteli tizler, oldukça tatmin edici düzeyde midler elde ediyorsunuz.

Süngeri fazla küçültürseniz ise fazla parlayan tizlerle karşılaşıyoruz. Dinlemeyi zorlaştırabilir, ancak en detaylı ve analitik sunu oluşturan versiyon bu: üçte bir hatta yarı yarıya süngeri küçültmek.

Peki süngerle hiç oynamszsak sadece filtreyi çıkarmak ne işe yarıyor? En basit açıklamayla "güce denge getiriyor" diyebilirim. Bassları bir miktar derleyip toarlıyor, hızlandırıyor. En önemlisi üst midlerde belirgin olan perde hissiyatını belirgin ölçüde azaltıyor. Daha canlı, ferah ve doğal bir sunum yaratıyor. Tizlerde de detay artışı göze çarpıyor. Sahnede az biraz genişleme yaratıyor olabilir. Orda çok net olamadım.

Kulaklığın alt kısmında resimde gördüğünüz gibi çok ufak bir delik bulunmakta. Bunu kapatmak bası arttırıp hafiften sunumu dolgunlaştırıyor, sesin ferahlığından çalıyor. Dışarı sızan sesi azaltıp izolasyonu ise arttırıyor. Delik açmak ise sahneyi genişletip sunumu ferahlatıyor. İzolasyon ise haliyle düşüyor. Resimlerde normal poru ve benim iğne ucunu yakarak açtığım ikinci minik poru görüyorsunuz. İkincisini sonra kapattım çok büyük değişiklik yaratmadığı ve sızmayı arttırdığı için.

Ben kendim ne yaptım?

Filtreyi çıkardım ve süngeri ters çevirip taktım. Bu versiyon her türü kotarabilecek en dengeli versiyon. Daha iyi tiz, detay ve enstrüman ayrımı için süngerin ucundan kesilebilir. Bu durumda baslardsn feragat edileceğini de belirteyim, dediğim gibi kapasitesi çok geniş değil, bir hamle bir yönü iyileştirirken diğerinden çalabiliyor. Böyle olunca devreye kişisel beğeni ve zevkler giriyor.

Ortaya çıkan sonuç ise muazzam düzeyde tatmin edici olacaktır. Başta belirttiğim gibi hiç beklemiyordum ve beni çok çok şaşırtan bir ürün oldu. Telefon yaninda gelen bir kulsklığın boyle performans sergilemesi takdire şayan.

Modlu versiyonu rock-it r50, jvc fxt90, rha ma750 gibi modellerle de karşılaştırdım. Üçünden de daha çok beğendim. Tizlerindeki parlaklığı kulak tırmalamadan yeterli detayi verebildiği için ve bas mid başarısı nedeniyle rock-itten üstte bir kulaklık oldu. Hatta iddialı konuşayım, 0-100 dolar arasındaki bütün kulakiçi modellerle başa baş yarışır ve pek çoğunu yarı yolda bırakır diye düşünüyorum. Uygun fiyata kaliteli bir kulakiçi düşünüyorsanız mutlaka deneyin derim.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

#1 cgtyguner, 21 Ocak 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Ocak 2016
    15 kişi bunu beğendi.
  2. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,495
    Eline saglik Cagatay;
    Bu gidisle tencere-tava dahil modlamadigin bir sey kalmayacak.
    Lg-Quatbeat 3'ü ben daha önce hm603s'de kullanmis ve de memnun olmustum.Ben modlamadıgım icin bass/mid performansından memnun olsam da tizlerinden memnun olmamıstım.Bu konuda Bob Marleyci bir tutum icersinde varolan hicbir seye mudahale etmedigimden,Quatbeat 3'e de hic dokunmadım.
    Ama elimizin altında artik bir Çagatayımız var.Onun yardımlarıyla ben de kendi Quatbeat 3'ümü modlasam iyi olur galiba.Parlak,analitik ve tiz odaklı bir sunum yeter bana.

Collapse Signature Expand Signature
    5 kişi bunu beğendi.
  3. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Hallederiz hocam

2 kişi bunu beğendi.
  4. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    Elinize saglik
    Bi ara forumda boyle bir mh650 furyasi baslamisti iki delik mi uc delik mi delelim diye herkes birbirine soruyordu :D
    Su filtre olayi benim hep kafami karistirmis bazi kulakliklarda bariz duzelmeler oluyor ama diyorum bunu bi muhendiz yapti bi nedeni vardir buraya koymasinin . Ilk baslarda kulakligin icine cop toz kacmasin ,kulaktan akan sivi burdan suzulmesin diye koyduklarini dusunuyordum .Pfe ile birlikte sesin karakterinide degistirdigini gordum . Bakinca aslinda cok basit duruyor .
    Cagatay hocam koss portapro da modlamaya cok uygun bir kulaklik sanirim onunlada guzel seyler cikabilir

#4 Hanamichi, 21 Ocak 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Ocak 2016
    4 kişi bunu beğendi.
  5. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,495
    Tesekkurler Çagatay hocam.
    Analitik/parlak karakterden vazgecemiyorum nedense,huyum kurusun.
    Buz gibi çalsın ama şu tizleri,zilleri,üflemelileri bana versin diyorum dinledigim her alet.

3 kişi bunu beğendi.
  6. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Aynen hocam. Bazen toz filtresi oluyor gercekten, bazen satış politikası gereği filtreleme geliyor. Halihazırda daha notr yapidaki kapasitesi geniş surucuyu filtre sunger altinda boğup baslari gumletince daha çok satiyor :D bazen de tek surucuyle farkli modeller cikarabiliyorlar yerlesimi, kaplari ve filtreleri değistirerek. Misal sony mdr v6, 7506 ve koss modelleri. Porta proyu ve ksc75 i zaten mod manyağı yapacağım. Öyle planlarım var

3 kişi bunu beğendi.
  7. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    637
    Elinize sağlık, çok açıklayıcı ve doğru tespitlerde bulunmuşsunuz.

Bu kulaklıktan çok farklı ses rengi elde etmek mümkün. En zayıf yönü yapaylığı ama bunada bir çare üretmek imkansız. Bu yapaylık üst seviye ürünler işin içine girince bariz göze batıyor ama günlük kullanım için bu fiyat seviyesinde hala çok iyi bir ürün.

Bir tüyo vereyim, kasanın kenarında bir yere 1mm lik bir delik açarsanız sahneye ve bass derinliğine katkısı olur :)

3 kişi bunu beğendi.
  8. SE_GuRu

SE_GuRu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    @I LOVE SONY resimde paylaşırsanız alacak olan arkadaşlarda yanılgıya düşmemiş olur. Çağatay'ın ilanında görmüştüm ama sanırım onları sattı. Almak istersenizde benim elimde son 3 adet mevcut.

9. I LOVE SONY

I LOVE SONY
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    50
    3213 eklentisini görüntüle
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 28 Ocak 2016, İlk mesaj zamanı 28 Ocak 2016 ---
    Aldıgım adres bu resimde bu ve açıkcası sahte oldugunuda ,modifiye yapmak için içini açınca anladım, çünki ilk olarak o nozz,ın uçundakı filitreler seffaf' dı ve onu açınca içerde sünger yoktu hiç hemde .

10. SE_GuRu

SE_GuRu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Söylediğiniz gibi şeffaf filtreli olmuyor içindede çağatay'ın çıkardığı gibi süngerler oluyor.

11. I LOVE SONY

I LOVE SONY
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    50
    Size özelden fiat sordum isterseniz buradan'da fiat yazarsanız başka almayı düşünelerde sizden alabilir ,güvenilir olarak.Ayrıca kapak keçesi olanlar şeffafdı .İlk çıkardıkları ki onlarıda takıp takmamak da sesi etkiliyormuş.

12. SE_GuRu

SE_GuRu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Özelden cevapladım, zaten satış bölümünde konum var oradada bilgiler mevcut.

13. Oguzhan26

Oguzhan26
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Öncelikle merhaba.Yaptığınız modlama işi çok başarılı görünüyor.Acaba LG G3 ile yanında verilen Quadbeat 2 de modlanabilir mi ? Forumda incelemesi yapılmış ama modlama ile ilgili bir bilgi verilmemiş.

14. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Hocam quadbeat 2yi incelemedim hiç o yüzden bilmiyorum ama bana kalsa herşey modlanabilir :D

2 kişi bunu beğendi.
  15. Oguzhan26

Oguzhan26
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Teşekkür ederim hocam Quadbeat 2 ye de el atmanız dileğiyle :))

16. I LOVE SONY

I LOVE SONY
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    50
    Yanlız okudugum incelemeler'de 2 den hayli farklı ve gelişmiş oldugu özellikle belirtilmiş .Her yönden üstelik imkanınız varsa bir tanede sahte olmayan beat3 almanızı öneririm .se-guru nickli üyemizde var 3 adet

17. Oguzhan26

Oguzhan26
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Öneriniz için çok teşekkür ederim.Fakat şuan amazondan aldığım daha elime ulaşmayan AKG K167 ile ilgili planlarım var, amfi mi almalıyım DAP mı ? Hangi marka/model almalıyım gibi :) gerekli ekipmanları sağladıktan sonra Quadbeat 2 yi pek kullanacağımı düşünmüyorum.

18. I LOVE SONY

I LOVE SONY
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    50
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 28 Ocak 2016, İlk mesaj zamanı 28 Ocak 2016 ---
    Hayırlı olsun kulaklıgınız ,zaten lg 2 varsa çokda gerekmez 3 olanı sanırım ,iyi günlerde kullanın .

19. Oguzhan26

Oguzhan26
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Çok teşekkür ederim.:)