LG v30 ve v30+ farkı ?

'Genel Tartışma' forumunda bugra116 tarafından 29 Eylül 2019 tarihinde açılan konu

1. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    29
    iphone 7 telefonumu lg v30+ ile değiştirmeyi planlıyorum. Türkiye'de v30+ görebildim sadece, bunların arasında bir fark var mıdır output açısından?
    Bir de v30+ thinq modeli var. Bunların ses olarak farklılıkları ne acaba? nedense google'da bulamıyorum.
    Son olarak da eklemek istediğim sizce v30 kullanılabilir bir telefon mu alınır mı? Sanırım forumda vardı kullanan bir kaç kişi.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 bugra116, 29 Eylül 2019
    Son düzenleme: 29 Eylül 2019
  2. Cyril

Cyril
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    482
    Ses olarak farkları yok. V30'da 64 GB, Türkiye'de satılan V30+'da 128 GB depolama var sadece.

ThinQ olayı ise sonradan LG'nin model isimlerine eklediği bir süs. Buna takılmanıza gerek yok. Yani telefon ilk çıktığında V30+ ismiyle çıktı. Yazılım güncellemesiyle kamerasına birkaç küçük yapay zeka özelliği gelince adı V30+ ThinQ oldu.

Düşük ışıkta ön kamerası çok acıklı sonuçlar veriyor. Onun dışında şu anki fiyat/performans oranıyla mükemmel. Almayanı dövüyorlar, o derece.

#2 Cyril, 29 Eylül 2019
    Son düzenleme: 29 Eylül 2019
    bugra116 bunu beğendi.
  3. TONG.

TONG.
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    7
    fiyatıyla f/p kralı. kamera zerre kadar umrumda değil ancak ön kamera aşırı kötü. diğer özellikleri görünce kamerayı düşünmüyorsunuz zaten, 2300 liraya en iyi telefon benim bildiğim..

bugra116 bunu beğendi.
  4. .~.

.~.
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    261
    Güncelleme desteği kesilmiş cihazlar. Üstelik son güncellemesinden çoğu kullanıcı memnun değil. Reddit üzerinden araştırın mutlaka almadan.

bugra116 bunu beğendi.
  5. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    486
    Güncellemenin kesildiğine dair bir bilgi var mı? 2 senelik bir cihaz ve 1 ay önce Pie aldı. Birkaç küçük eksiği var, onlar için de bir fix gelecektir zaten. Oreo'dayken piyasanın en hızlı ve stabil cihazlarından biriydi, Pie sürümünü de o hale getirmeden bırakmaz LG. Oreo'ya geçtiğinde de sıkıntılar vardı zaten ve birkaç fix güncellemesiyle harika bir cihaza çevirdiler.

Samsung S8, S8 Plus, Note 8 gibi 2 senelik cihazların güncelleme desteğini kesti. LG ise 3 senelik V20'ye Pie güncellemesini vermek üzere. Doğal olarak V30'un da 1 sene daha güncelleme desteği almaması için bir neden yok. Android 10 alırsa şaşırmamak lazım yani.

bugra116 bunu beğendi.
  6. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    175
    Eğer telefonu satmadan alabiliyorsanız Dragonfly Red daha iyi bir alternatif olabilir.
    Sesi için v30+ alacaksanız bence almayın.
    İbasso dc01 50 dolarlık fiyatıyla çıkış yaptı.
    İstediğiniz android telefonla kullanabilirsiniz.

LG-H930 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    29
    Şuan da iphone ile müzik dinleyemiyorum. Android telefon ile aralarında dağlar kadar fark var. Amp olarak fiio btr1k var. Ozaman size şöyle sorayım 2 ay içinde 1500lira kyk alıcam. Bu parayla dap(x5iii veya ak70)alıp iphone ile devam edebilirim. Öteki tarafta telefonumu lg v30 ile takas edip, o paraya ifi micro idsd veya mojo gibi daclara da yatırım yapabilirim. Çıkmazdayım.

8. returnity

returnity
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    395
    Tabi ki esdeger olamazlar ama iphone sonrasi v30'un ses kalitesi o kadar iyi geliyor ki bazi gunler WM1A'mi yanima almaya usenir oldum.

Pie ile genel performans cok az bozulur gibi oldu ama su an beta asamasindaki firmware ile bu sorunlarin cozuldugune dair yorumlar var.

Yabana atilmamasi gereken bir secenek kesinlikle v30. Iphonelar icin 5 haneli rakamlarin konusuldugu bir ortamda inanilmaz bir fiyat performans orani ortaya koyuyor .

bugra116 bunu beğendi.
  9. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    29
    Ses farkını babamın kullandığı android telefonda yaptığım dinlemelerden az buçuk kestirebiliyorum. Ama burada önemli olan yapacağım olaya değecek mi? İphone 7lerin ikinci el piyasası lg v30un piyasasıyla neredeyse aynı. Yani iphone ve lg v30u başa baş takas edeceğim konuştuğum sıfır v30a sahip birisi var. Bence lg v30u alıp elimde ki parayla kulaklık veya dac yükseltmesi daha mantıklı olacakmış gibi geliyor. İphone+dac ikilisinin nedense sağlıklı olacağını hiç düşünmüyorum. İşte burada onaya ihtiyacım var gönlüm bunu yapmaktan geçiyor ama yanlış mı doğru mu bilmiyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

10. .~.

.~.
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    261
    LG ile samsungun güncelleme politikası aynı 2 ana güncelleme. V30 hiçbir şekilde 3. ana güncellemesini almayacaktır. Eğer alırsa LG yeni modele geçecek bir çok kullanıcıdan kar edemez. Bence V30+ ın güncelleme almaması için gayet yeterli bir sebep bu.

Açıkcası yeni yayınlanan fix ile durum ne oldu bilmiyorum ancak reddit kullanıcıları planlı eskitmeden bahsediyor.

Bu yüzden ben hala alıcının reddit üzerinden araştırma yapması taraftarıyım.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 29 Eylül 2019 ---
    Hangi kulaklığı kullanıyorsunuz?

11. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    486
    Alacak kişi tabii ki araştırma yapacaktır ama LG planlı eskitme yapma lüksüne sahip bir marka değil. Prestijli bir marka olursunuz ve kullanıcının tekrar sizi tercih etme ihtimalinden emin olursunuz ki planlı eskitme yapın. İnsanların ön yargıyla yaklaştığı bir marka haline gelmiş LG hangi akla hizmet planlı eskitme yapsın ki?

LG'nin G8, V50 gibi telefonlarının S10 gibi rakiplerine karşı bir üstünlükleri yok ve fiyatları da daha ucuz değil. Doğal olarak V30'dan başka bir telefona geçecek kişinin tekrar LG alması düşük bir ihtimal. Bu adamların biraz aklı varsa kötü imajlarını temizlemek için kaliteli güncellemeler verirler ve bu şekilde biraz daha güvenilir hale getirirler bu markayı. Zaten LG hiçbir zaman eskitmeye dayalı bir strateji izlememiştir, bundan sonra da izlemesi imkansız.

12. tazıtahsin

tazıtahsin
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    175
    Bu söylediğiniz fark kabloluda olmaz.Kablosuz bağlantıda iphone desteklediği kbps miktarı sınırılı 256 kbps olması lazım.
    Fiio btr 1 İphone 8 ve Htc Ultra ile test ettik.
    Arada uçurum var.
    İkisinin de artıları eksileri var.
    Ben v30+ da 70 gb tidalda müzik tutuyorum şuan iphone da bu fazla bütçe istiyor.
    2.olarak v30+ Yüksek empedans modunda çalışmazsa Samsung S9 dan bir farkı yok.
    Ara kablo ile uğraşacaksan ve ya rootlama yöntemiyle aktif etmeyi biliyorsan evet sesi gerçekten baya güzel.
    Test etme imkanım olan Hidizs Sonatadan 5-6 gömlek B&O Hifi Plusdan 3-4 tık yukarıda çalıyor.
    Ama bir dap ile karşılaştırma imkanım olmadı.

bugra116 bunu beğendi.
  13. .~.

.~.
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    261
    Yurtdışında durum tam olarak böyle değil. Fiyatlar birbirine çok yakın dolayısı ile LG ye ait belli bir kemik kullanıcı yeni model alırken çokta tereddüt etmiyordur. Zaten LG de bu kullanıcılara hitap ediyor. Asya da fazla satma gibi bir dertleri yok sadece belli ülkelere odaklanıyorlar.

Eş zamanlı olarak Note4 ve G3 eskitmiş biri olarak LG G3 e 2. güncellemesini ota ile bile vermedi LG. Güncellemeyi kurmak için lgup yazılımını bilgisayara indirdim. 3gb ye yakın uygun .KDZ dosyalarının yanı sıra uygun sürücülerine indirip yükleme yaptım. Sonrasında zaten cihaz performansı hiç toparlamadı. Ben şuan G7 kullanan biri olarak çok araştırdım. Eğer bu devirde LG alınacaksa ve uzun kullanma gibi bir niyet varsa gerçekten iyi araştırma yapılmalı.

14. Robius

Robius
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    100
    Google camera yükleyince hem ön hem arka kamera çağ atlıyor, ben artık sadece Gcam kullanıyorum bir şikayetim yok.

15. Cyril

Cyril
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    482
    V30 Android 7 ile çıktı, 8'e geçerken ufak tefek sorunlar yaşadı ama hızlı bir güncellemeyle hepsi çözüldü. 9'a geçerken yine sorunlar yaşadı, fakat geçen hafta dağıtılan bir güncelleme ile bu sorunların çoğu da aşıldı. Ben yine de 8'de kaldım, 9'a geçmeyi şimdilik düşünmüyorum. Ufak tefek sorunlar çıkarsa telefonu tekrar 8'e indirmeye vaktim yok çünkü.

Siz iPhone 7'den V30'a geçeceğiniz için, kendi adıma (Apple ekosistemi ve iOS ile olmazsa olmaz bir bağınız yoksa) çok daha uzun ekran süresi veren bataryası, daha büyük ve çözünürlüğü daha yüksek OLED ekranı, LDAC destekli Bluetooth 5 seçeneği ve kulaklık çıkışı için gözüm kapalı V30'a geçerdim diye düşünüyorum. Fakat ben iOS/Android arasinda zamanında çok gidip geldiğim için alışkınım, sizde durum nasıl olur bilemem. Yeni telefon alanlara artılarını, eksilerini söyleyebilirim, ama iPhone 7'den geçecekler daha çok artıları ile karşılaşacaktır diye düşünüyorum.

Satarken piyasasını iPhone gibi korumasını beklemeyin. En az 3 yıl sorunsuz kullanırsınız. Özellikle merak ettiğiniz, ama internette cevabını bulamadığınız sorularınız varsa sorabilirsiniz. (Ben dahil) epey kullanıcısı var V30'un forumda.

Kulaklık olarak ne kullanacaksınız bilmiyorum ama V30 + kulaklık daha basit bir yükseltme yöntemi olacaktır, yanınızda ekstra dac taşımak istemiyorsanız.

bugra116 bunu beğendi.
  16. .~.

.~.
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    261
    Arka kamerasında Sony nin nin 3 yıl önceki amiral gemilerinde ön kamera olarak kullandığı lensi kullanan bir kameraya gcam iyileştirir ama ne kadar iyileştirir tartışılır.

17. Cyril

Cyril
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    482
    Gcam konusundaki eleştirinize katılıyorum. Ön kamerayı kurtaracak herhangi bir manuel ya da otomatik ayar yok. 10 üzerinden 3 ile fotoğraf çekiyorsa en fazla 3.5 - 4'e yükseltecek birkaç ayar var. Güneşli bir günde doğrudan güneş ışığı altında çekim yaparsanız ancak o zaman elle tutulur sonuç veriyor ön kamera...

Arka kamera ise bugün ~2300 liraya alınacak çoğu telefondan fersah fersah ileride. Mükemmel değil, olmasını da beklemiyorum. Bu vergiler ve döviz kurlarını düşününce, yolda yürürken şunu çekmeme yetiyor:

Makale_Helvetia bunu beğendi.
  18. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    29
    İphone ev harici müzik dinlemek istediğim zaman beni kısıtlıyor. Özellikle lightning çıkış olduğu için her aksesuarın pahalı olması örneğin bir otg kablonun 250 lira gibi saçma bir fiyattan satılması beni soğuttu. 2-3 aylık iphone kullanıcısıyım, ilk başta bir daha androide dönmem diyordum fakat bu aralar beni çok zorluyor. Bt ampler de bir çözüm değil ses vasat. Fiio x5iii gibi orta seviye daplarında gereksiz olduğunu düşünüyorum kaliteli bir dacın yanında. Orta seviye bir dap alıp iphone ile devam etmek yerine v30+ ve kendini kanıtlamış dac alıp devam etmek sanki daha iyi bir yükseltmeye benziyor. Yarın v30+yı iphone 7 ile takas ediyorum. Akşam buradan umarım iyi izlenimlerimi belirtirim.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 29 Eylül 2019 ---
    Yorumun için teşekkür ederim fakat şöyle bir durum söz konusu otg kablo ve dragonfly zaten baya bir tutuyor. Eğer ki v30+ takas edersem telefonumla ki yarın büyük ihtimalle takasa giriyorum, mojo veya ifi micro idsd gibi kendi fikrimce daha iyi bir yükseltme yapabilmeyi amaçlıyorum. Fakat iphone ile devam edersem böyle bir yükseltme söz konusu olamıyor. Bana böylesi daha mantıklı geliyor.

19. Cyril

Cyril
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    482
    Kulaklık olarak ne kullanacaksınız? Normalde çok iyi olup V30'la özellikle çok uyumsuz diye belirtilen çok kulaklık duymadım, ama forumdan birisi örneğin Kanas Pro ile V30'un berbat olduğunu söyleyip telefon değiştirmişti bir ara... Tam hatırlayamadım şu an, @barocka diye hatırlıyorum ama. Harici dac/amp kullanacaksınız da, direkt V30'dan dinleyecekseniz de kulaklığınızı uyum konusunda da değerlendirin.

20. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    29
    Kulaklık olarak fischer dba02 ve kz zs10 pro kullanıyorum. Bir de almayı düşündüğüm hidizs mermaid ms4 var, kulaklık yükseltmesi yaparsam ms4 olacak büyük ihtimalle.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi