Logitech Ultimate Ears UE100 İncelemesi

'Ultimate Ears' forumunda MikePortnoy tarafından 27 Mayıs 2014 tarihinde açılan konu

1. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,146
    Merhaba arkadaşlar,

Bu yazıda sizlere fiyat bandını en dibe düşürerek amazon.com’dan 5-6 dolar gibi bir rakama aldığım yanar döner Ultimate Ears UE100’ü anlatmaya çalışacağım.
    Aslında kulaklık rengarenk seçeneklerle geliyor. Gerek uçlar gerekse kasa değişik kombinasyonlarla işlenmiş. Mor, kırmızı, pembe! , yeşil, mavi, turuncu gibi incik boncuk tadında seçenekler var. Seçim sanki cinsiyete göre olmakla beraber, cancanlı versiyonların fiyatı 15 dolara kadar çıkıyor.

Yapı ve Kutu İçeriği:

Kulaklığın kutusu Kingston veya Sandisk firmalarının hafıza kartı kutuları gibi, plastic imalatlı. Yani kartondan bir kutusu yok. İçerisinden 4 boy uç çıkıyor. (Esasen kulaklığı, Tralucent’e uç almış olmak için aldım; tabii uçlar Tralucent’in sesini mahvetti) Uçların ağızları ATH uçları kadar olmasa da dar, malzemesi de yumuşak. Yumuşaklıktan ötürü kulakta bir rahatsızlığa sebebiyet vermiyor. Ancak dayanma-sağlamlık konusunda çok ileri seviye olduğunu söyleyemem.

Kulaklığın kasası ucuz plastikten imal edilmiş. Çok uzun olmayan nozzle ile beraber hafif bir kasaya sahip. Ufak bir kulaklık olduğu için kulağa oturma-fit sorunu gibi durumların pek olacağını zannetmiyorum. Tabii kasa bir Re400 kadar küçük değil ama durumu idare ediyor.

Kulaklığın kaynağı dinamik sürücü. Bununla beraber kutu içeriğinde değiştirilmeye olanak sağlayan yedek filtre mevcut değil.

Kablo da değiştirilmez yapıda ve biraz sert. Standart Westone kablosuna göre de biraz kalınca. Ama SE215 kablosu kadar kalın değil, tabii ki daha elastik. Kablo 3.5mm altın sarısı TRS jak ile sonlandırılmış. Fiyatı düşünecek olursak, jakın sağlamlığı fena durmuyor. Ayrıca kablo asimetrik de değil ve bir Y ayrımı var.

Ses:

Kullanılan ekipman: Centrance DacPort

Alt Frekanslar:

Kulaklık alt frekansları vermede çok başarılı değil. Miktar ve vurgu olarak yetersiz olmasalar da detay konusunda vasat. Hemen bir baskafa kulaklığı olmadığını belirteyim. Gümbür gümbür alt frekans duymayı beklemek hayal kırıklığına sebebiyet verecektir.

Midbas ise zaman zaman ciddi derecede kayboluyor. Bu durum Re600’ün midbastaki frekansları zaman zaman eksik vermesi gibi değil. Bu frekanslar detaydan da yoksun olarak, mid frekansların önemli oranda altında kalıyor.

Mid Frekanslar:

Ue100 mid odaklı bir kulaklık. Midler miktar olarak bütün frekansların önünde yer alıyor. Bu önde yer alma detay seviyesini fena olmayan noktalarda tutsa da, sahneyi çok sıkıştırıyor. Özellikle vokal fazla öne gelip bütün enstrümanları bastırabiliyor. Ayrıca kulaklığın genel karakteri itibarı ile mid sunumu biraz sert kalıyor.

Mid frekanslar canlı denebilecek seviyede çalsa da kontrolü zayıf. Uzatma veya kesme durumunun çizgisini kaçırabiliyor kulaklık. Bu durum üst midlere de yansıyor, zaman zaman sibilans yaşanıyor.

Üst Frekanslar:

Birazcık sert olmasına rağmen, tane tane yormayan, sahne konumlandırmasında biraz geriden gelen üst frekanslara sahip UE100. Çözünürlük namına fena işler yapmasa da 5 dolarlık bir kulaklığa göre hiç fena değil. Tabii kontrol ve canlılık noktasında zayıf kaldığını belirteyim.

Sahne ve Enstrüman Ayrımı:

Kulaklığın sahnesi geniş ve derinlık olarak vasatın biraz üstünde. Ama konumlandırma konusunda iyi bulmadım. Mid seslerin, özellikle vokallerin zaman zaman fazla öne gelip sahneyi aşırı derecede sıkıştırdığını pek ala söyleyebilirim. Aynı şekilde enstrümanlar arası boşluk da sıkışmakta. Çok iyi bir enstrüman ayrımı olduğu söylenemez. Vasat desek yeridir.

Sonuç:

5 dolarlık bir kulaklıktan ne beklediğimize göre değişebilecek bir sonuçla karşı karşıya kalmakla beraber, standart iphone kulaklığına göre rahatlıkla tercih edebileceğim; bilgisayarın kendi kart çıkışı ile yutup dinlediğim; yedeğin yedeği olabilecek bir kulaklık UE100. Genel olarak 5 dolardan fazla iş yaptığını düşündüğüm, hiçbir şeyi ne çok iyi ne de çok kötü yapan kulaklığın, işten anlamayanları tatmin edeceğini umuyorum.

Hepinize sevgilerimi sunar, teşekkür ederim.

Collapse Signature Expand Signature
  2. chemist

chemist
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    259
    Bende biraz önce kipada gezerken bu kulaklığı gördüm, saffetin ck10 un da gördüğüm uçlardı bu evet bu oydu. Aldım uçları kulaklığı attım bi kenara, kulaklık bedava.
    Hani uçları okadar rahatki ortofonu hiç bukadar rahat dinlememiştim. Ha ue100 üde 5 dk kadar dinledim parlak gibi geldi ama zaten uçları için aldığımdan pek kafaya takılacak bişey yok. Bu arda kulaklık 20 TL

3. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,146
    Kipa'da satılmış oldugunu da öğrenmiş olduk bu arada :) uçlar rahat ama fazla yumuşakça olduğu icin takip çıkarırken ne kadar dayanır orası soru işareti.

Edit: Uçlar yumuşak olsa da sesi pek hoş yapmadı. Özellikle üst frekanslari sertlestirdi. Tabi bu durum kulaklığa gore farkedecektir.

Sent from my iPhone using Tapatalk

4. SE_GuRu

SE_GuRu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Elinize sağlık, bende mor silikon uçlu olanından denemek için alıp kullanmıştım. Mor tercihim değil yanlış anlaşılmasın, Şok market satıyordu, sadece bu rengi vardı ve fiyatı yanılmıyorsam 11.90 liraydı.

5. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,146
    Teşekkürler.

Aşağı yukarı amazon fiyatı işte dediğiniz..

6. lazgaraz

lazgaraz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    17
    Benimkinin 1 ay içinde sağ driverı bozuldu. Çokta üzülmedim açıkçası, kulaklık çöpe gitti uçları kaldı. Çoğu iemde bunları kullanıyorum konfor için birebirler.