Müzikçalar Tavsiyesi Ana Başlık

'Müzik Çalarlar Genel' forumunda thejustice tarafından 13 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu

1. PurpleMachine

PurpleMachine
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Hocam enstrümantal dinlerim genellikle tidal var fakat pc den kullanıyorum dap ta olmasa da olur yani artık itunes ișkencesinden kurtulmak istiyorum beni ipod dan bi tık ileri tașısın ses olarak șimdilik yeter.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 29 Ocak 2019 ---
    Anladım hocam pek uzun vadeli olmaz diyosunuz gerçi ipoddan geçiș yapicam daha kötü olamaz herhalde :D

2. Psikon

Psikon
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Herkese merhaba,Sony mdr1am2 ile kullanabileceğim bir DAP arıyorum,verebileceğim Max fiyat 1500-1600 gibi,sonynin zx serisi daplarına bakıyorum zx100 bulamadım zx1 ve zx2 var da onlara da istenen fiyatlar çok yüksek.Bu bütçeye neler önerirsiniz?

3. onurdogan4

onurdogan4
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    102
    İkinci el bulabilirseniz Cayin N5ii.

4. hikkk

hikkk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    44
    Merhaba.

Sayfalarca okudum inanın; artık kafam çorba oldu. Pek çok şey hakkında fikir edindim. En başında LG V... serisi bir şeylerle pratik biçimde bu konuyu aşayım istedim ancak belli ki bir müzik çalar kalitesini yakalayamayacağım ve batarya olayı sorun olacak.

O yüzden birkaç önceliğimi sıralarsam bana yardım eder misiniz?
    - Android tabanlı bir şeyler arıyorum. Spotify, Deezer, di.fm gibi uygulamaları mutlaka kullanmak istiyorum.
    - Kullanım kolaylığı. Yani öyle root atayım, yok uygulamayı şöyle indirirsem daha bilmem ne olur, tarzı şeylerle uğraşmak istemiyorum. Bas ve dinle.
    - Batarya ne kadar uzun gider, benim için o kadar iyi. Ama genelde prize erişimim olacağı için büyük bir öncelik değil.

Bütçe 2000 lira civarı düşünüyorum. Ne kadar ucuza kapatırsam, o kadar iyi tabi.

Örneğin; Cayin N5 ii ve FiiO X5 iii arasında kabaca 100 dolar fark var gibi. Bu fark ses kalitesinden mi yoksa diğer özelliklerden (batarya, malzeme kalitesi vb.) mi kaynaklanıyor? Veya bunlara yakın ses verdiğini/vereceğini düşündüğünüz chi-fi tavsiyelere de açığım. Daha ucuza temin edilebilecekse bir şans vermek isterim.

Bir de ekleme yapayım; Fiio X5 için izlenimlerini yazan @UmutecH arkadaşımız müzik çaları öyle tarif etmiş ki, benim ATH-E50 ile birebir aynı ses karakterine sahip gibi. Sizce böylesi bir çakışma avantaj mı yoksa dezavantaj mı olur?

Şimdiden teşekkür ederim.

#2304 hikkk, 7 Şubat 2019
    Son düzenleme: 7 Şubat 2019
  5. bahirtaha

bahirtaha
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    321
    Denemedim ama yeni çıkan fiio m6 ya bir göz atın derim. Adamlar çok tatlı bir ürün yapmış. İstediğiniz her şey var. Hem diğer ekipmanlara da bütçe kalır.

6. hikkk

hikkk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    44
    Sağa sola bakınmaya devam ediyorum da, mesela Sony Zx2 müthiş bir aletmiş ancak sanırım birkaç yıl arayla kaçırdık :D Gerçi bütçeyi iki katına çıkarmak gerekebilirdi. Madem bütçeyi iki katına çıkaramıyoruz, o halde ikiye böleriz :p

FiiO M6 çok yeni bir oyuncak. Biraz detaylı incelemeler ve kıyaslamalar mevcut olsa aslında kafamda bir şeyler daha kolay netleşirdi. Gerçi buradaki arkadaşlardan bazıları dac, chip vb. teknik detaylardan bazı fikirler yürütebilirler.

Şimdilik tek derdim, Samsung Note 5'in keyifsiz sesinden kurtulmak. Dolayısıyla ne alırsam alayım herhalde memnun edecektir. Mesela işyerimdeki masaüstü bilgisayardan çok daha üstün bir ses alıyorum. Enteresan biçimde, stok anakarttan gelen sesteki tiz başarımı o kadar iyi ki... Ne kullanmışlar acaba diye merak etmiyor değilim. Note 5'in sesi çok karanlık ve bütün detayları öldüren cinsten maalesef.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 7 Şubat 2019 ---
    Cayin ve FiiO'nun X serisinden ziyade M serisi hem daha güncel hem de daha uygun fiyatlı çözümler sunuyor gibi. Şimdilik hedefimi olarak M9 veya M6 olarak belirliyorum.

Bir kere hemen hemen tüm cihazlar streaming olayında biraz sıkıntı yaşıyor, o belli. Cayin hakkında yaptığım okumalar ise yapım kalitesine ilişkin biraz can sıkıcı duruyor. Yani ben de yurtdışında yaşayıp 300-400 birim paraya alıyor olsam bu cihazları hiç umursamıyor olabilirdim ancak bu ekonomik şartlar altında nokta atışı yapabilmek mühim.

M9'a ilişkin okumalarından veya belki de bizzat denemesinden çıkardığı sonuçları benimle paylaşmak isteyen arkadaşları tanımaktan memnun olurum. :)

7. albertobalsam

albertobalsam
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba Techno-Fi üyeleri, kulaklık ve müzik çalar hakkında ki uzmanlığınıza dayanarak sizden tavsiye isteyeceğim,
    Aslında kafamda LG veya benzeri ''DAC'' içeren bir cep telefonu almaktı, malum yıllar geçtikçe minimal anlayışı büyüyor. İnternet artık insanların temel ihtiyacı haline geldiği için ben de herkes gibi cep telefonundan müzik dinliyorum. Ancak çok fazla müzik dinliyorum =) hal böyle olunca Fiyat/Performans ürünleri hep + puan kazanıyor gönlümüzde. Müzik çalar gibi bir buluşun yıllar içinde kaybolduğunu gereksiz olduğunu düşünürken, forumu inceleyerek bu düşüncemin saçma olduğuna kanaat getirdim.

Hobi olarak Müzikle ilgilenen bir insanım, aktif olarak 'DJ'lik ile uğraşıyorum. Dj'likle uğraşan arkadaşlar iyi bilir bir yerden sonra müzik dinlemek bizler için 'Müzik Kontrolü' haline geliyor. Çünkü dans müziği belirli kalıplarda döndüğü için zamanla istemsizce 3 part halinde müzik dinlemeye başlıyorsunuz 'Giriş-Gelişme-Sonuç' gibi =)
    Sürekli hareket halinde olduğumdan iyi bir telefon + kulaklık + power bank düşüncemin yerini, iyi bir telefon + kulaklık + kulaklık amfisi + power bank hatta okudukça, interneti olan normal bir telefon + müzik çalar + kulaklık + power bank almaya başladı, çünkü bazı yeni nesil müzik çalarların internet veya spotify destekleri olduğunu da okuyunca, bende inanılmaz bir kararsızlık oluştu. Ve bende bu kararsızlığımı sizlere sorarak ve sizlerin önerileriyle aşmayı düşünüyorum.

İlk mesajda belirtilen sorulara kısaca cevap vermem gerekirse genel olarak beklentilerim;
    Ağırlıklı olarak Techno müzik dinliyorum
    Yüksek ses veren kulak içi bir kulaklıkla dinlemek istiyorum
    Spotify veya internet olması önemli
    (Lütfen 'audiophile' arkadaşlar kızmasın, yüksek sesle müzik dinlenmez çok haklısınız ancak klüplerde müzik çaldığımdan ötürü, maalesef ki ses kaybı yaşıyorum, haliyle yüksek ses veren kulak içi bir kulaklıklık genel olarak tercihim sebebim oluyor.)

Bu detaylar doğrultusunda sizlerin önerileri ve fikirleri bende oluşan bu kararsızlığı aşıp, doğru ekipmanları almamı sağlayacağına eminim.

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim =)

8. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,049
    merhaba, hoş geldiniz.

amfi vs ile uğraşmak bence gereksiz. android'li bir dap işinizi görür. cayin n5ii, fiio x5iii, fiio x7ii vs. olabilir. hepsi forumda incelemeleri olan cihazlar. hepsinin de gücü yeterli, balanced kullanırsanız daha da rahat edersiniz.

kulak içi kulaklık olarak da ikinci el düşünürseniz forumda sm64 ve tfz king pro var üstün körü baktığımda. onlar işinizi görür.

bu arada amatör bir techno dinleyicisi olarak şarkı önerileri alabilirim :)

albertobalsam bunu beğendi.
  9. zdhakan

zdhakan
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Streaming servislerde telefon ve dap farkı çok var mıdır , aklımda lgv30 almak var ama bir yandan da fiio m6 seçeneği ortaya çıktı.
    Kullandığım cihazların compact olması taraftarıyım.Lg v30 ile m6 veya muadilleri arasında ayrı bir dap kullanmaya değecek bir fark olur mu acaba , bu konuda tecrübeleri olanlar yorumlarsa sevinirim

10. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,470
    Lg V30'u dinlemedim fakat m6, kendisinden daha pahalıya satılan m7'den daha detaylı ve iyi çalıyor. M6 nötr ve biraz da ince çalan bir dap, iem de seçiyor, belirteyim. Sıcak ya da sıcağa yakın çalan bir ieminiz varsa m6 ile daha iyi bir sinerji yakalayabilir.

Collapse Signature Expand Signature
    #2310 karanehir35, 22 Şubat 2019
    Son düzenleme: 22 Şubat 2019
  11. barocka

barocka
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    337
    M6' da kullanılan DAC: ESS Sabre 9018Q2C

LGV30' da kullanılan DAC: ESS Sabre ES9218P

12. bahirtaha

bahirtaha
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    321
    Dac çok önemli değil bence.

barocka bunu beğendi.
  13. zdhakan

zdhakan
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7

Aslında daha çok kafa üstü kulaklık kullanıyorum.Lg v30 un yüksek çıkış gücünden dolayı daha iyi gideceğini düşünüyordum , ayrı amfi kullanmamak adına ama fiyat olarak da bakarsak m6 daha iyi bir tercih gibi.

14. barocka

barocka
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    337
    Önemli olan nedir o zaman, hepsini alıp A/B testi yapamayacağımıza göre, neye bakacağiz müzikçalarda?

15. bahirtaha

bahirtaha
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    321
    İncelemelerini okuyarak ve kullanan insanlara danışarak fikir sahibi olabiliriz. Aynı dacları kullanip ses karakteri ve fiyat olarak arada uçurum olan bir çok cihaz var çünkü. Elden bir şey gelmiyor gerçekten.

fortress34 bunu beğendi.
  16. barocka

barocka
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    337
    Misal ?

17. bahirtaha

bahirtaha
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    321
    Ziku X9= 45 dolar Cirrus Logic 4398
    Astell Kern Ak70 500 dolar Cirrus Logic 4398

Zishan DSD =100 dolar Ak4497EQ
    Astell Kern SP1000 = 3500 dolar AK4497EQ

barocka bunu beğendi.
  18. barocka

barocka
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    337
    A/ B testleri yapmak lazım derim bu cihazlar arasında :)

Fark neden kaynaklanıyor acaba?

19. bahirtaha

bahirtaha
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    321
    Örneğin i5 işlemcili bir bilgisayar var fakat yeterli ram ve ekran kartıyla desteklemezsek oyunlarda istediğimiz grafik kalitesini alamıyoruz gibi bir benzetme yapılabilir. Cihazda diğer kullanılan birimlerin kalitesi ve etkisi bütün işleri değiştiriyor sanırsam.Mantik kurararak yazdim bunları ama bu konuda bilgili biri bize bunları doyurucu bir şekilde anlatsa çok güzel olur :)

çaylak bunu beğendi.
  20. barocka

barocka
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    337
    Örneğin i5 işlemcili bir bilgisayar var fakat yeterli ram ve ekran kartıyla desteklemezsek oyunlarda istediğimiz grafik kalitesini alamıyoruz gibi bir benzetme yapılabilir.

işlemci, ram, ekran kartı / DAC bunlardan hangisi - diğer bileşenlerin karşılığı ne ki müzik çalarda, istediğimiz ses kalitesini alalım ? Üstadlar bir el atarsa konuya iyi olur gibi...