Müzikçalar Tavsiyesi Ana Başlık

'Müzik Çalarlar Genel' forumunda thejustice tarafından 13 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu

1. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,243
    Diğer arkadaşlardan farklı bir şey söylemeyeceğim. Bluetooth için DAP almak biraz gereksiz olur ama mesela Hiby W3 alırsanız UAT codec'ini kullanmanız mümkün. UAT şu anda en yüksek Sampling Rate'e ulaşan codec konumunda. Tabi bu codec sadece Hiby Music uygulamasıyla çalışıyor. Tidal ile dinlemek isterseniz Hiby R5 DAP ile kombinlenebilir bu sefer tüm programlarda UAT çalışabilir.

Ama yine bu da gereksiz olacaktır çünkü kulaklığınız zaten kablosuz. Bu söylediklerim kablolu kulaklıkları wireless kullanmak için geçerli. Kısacası bence önce kulaklıktan başlamanız lazım. Ancak ondan sonra bir Bluetooth cihaz ya da direkt olarak DAP bakılması mantıklı olur.

Collapse Signature Expand Signature
  2. siyaha

siyaha
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    Cihazı iBasso IT03 iem, IT03'ün kendi 3.5 MMCX kablosu ve Fiio F5 iem'in 2.5 dengeli MMCX kablosu ile kullanıyorum.
    Sorduklarınızın hiçbirisini denemedim henüz. Kablosuz kulaklığım yok maalesef.
    Spor yaparken kullanmak zor olur diye düşünüyorum, iri ve ağır bir DAP bence. Cayin N3 bu konuda çok daha iyiydi.
    Teknik terimlere pek hakim değilim, o yüzden ifade etmekte zorlanıyorum.
    Donanım ve yazılım anlamında M11 Cayin N3 ün çok ilerisinde. Ses olarak aradaki fark, benim gibi hi-fi acemisi birinin bile fark edebileceği düzeyde. Bass lar daha temiz, yüksek volume da N3'te ki bozulma olmuyor.
    N3'te dengeli çıkış yoktu. M11 ayrıca Tidal ile tanışmamı sağladı. :)
    M11 incelemelerinde Google Play Store un olmaması eksikliği olarak yazılmış hep.
    Ama pek ihtiyaç ta yok sanki.

Nautilus bunu beğendi.
  3. Nautilus

Nautilus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
    Anladım.Kulaklık alternatifi değerlendiriebilir.Peki bu cihazın evde desktop dac olarak kullanılması tatmin eder mi sizce?Kaynak olarak Notebook,ipad veya harici bir player kullanılacak.Fiioda convert edilen ses Denon PMA 2010 EA ampliye gönderilecek ve JBL northridge E-100 ile dinlenecek.Tabi uygun kablolar ile gerekli bağlantılar yapılarak.Nasıl olur?Bu yatırıma bu sistemle değer mi?
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 21 Ekim 2019 ---
    Size de teşekkür ederim tecrübelerinizi paylaştığınız için.Sanki bir yerlerde spotify kablosuz bağlantı ile kullanılabiliyor gibi bir şeyler okumuştum.Bu konuda bilginiz var mı?

4. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,243
    Bahsettiğiniz cihaz M11 mi? Bence böyle bir sisteme full size bir DAC koyun direkt, hiç uğraşmayın. Yeni çıkan Bluetooth özellikli iFi ZEN Blue iyi bir seçenek olabilir.

5. siyaha

siyaha
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    Maalesef, bu konuda bilgim yok.

6. Nautilus

Nautilus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
    Evet m11. İşin içine girdikçe kafam çorba oldu.Bahsettiğiniz DAC da güzel ama benim bu yola çıkarken amacım hem dışarda iyi müzik dileyebilmek hem de evde aynı cihazı dac olarak kullanabilmekti.Bu yüzden m11 ve M9 a odaklandım.Belki de dediğiniz gibi eve bahsettiğiniz tarzda bir cihaz alıp,mobil içinde daha ekonomik bir cihaz arayışına gitmeli.Neyse biraz daha bekleyip önerileri değerlendireceğim.Şimdilik herkese iyi geceler ve teşekkürler.

7. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,243
    Dışarda kablosuz dinlemeyecek misiniz? Kablosuz için DAP'a ihtiyacınız yok çünkü ödeyeceğiniz paraya göre kablosuz olarak kazanacağınız bir performans yok. O yüzden mantıklı değil. Ekonomik iyi bir desktop DAC alın, dışarda telefonunuzu kullanın.

Ben iyi bir IEM'e yatırım yapacağım derseniz o zaman iyi bir DAP alınabilir. Şu anki kullanımıza göre pek bir mantığı yok bana kalırsa.

8. black81

black81
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
    @VirtuFortuna üstad DTR1 almayı düşünüyorum lakin bu cihazı denemek mümkün değil. Bu cihazın sesi neye benzer ? hangi Dap a benzer ? Ben kalın tonlu çalan, bassları derin ve tizleri yormayan sahne konusunda derinliğe daha çok önem veren bir müzik severim ve bu cihazı alıp uyumlu bir iem ile kombine etmek istiyorum. Kablolu kullanacağım tek gaye ses kalitesi , arşiv flac(16 bit 800-1500kbps arası değişiyor). Tavsiyeni bekliyorum. Mikrodetay dan ziyade makrodetay seviyorum. Enstrümanların kalın vurması ve hormonlu olması hoşuma gidiyor. Yardımcı olabilirsen sevinirim.

9. Lyssky

Lyssky
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Arkadaşlar merhaba,

Bu marka Türkiye'de oldukça pahalı olduğu için muhtemelen az bulunuyordur. Bununla deneyimi olan arkadaşlar yardımcı olabilirler mi?
    Hangi açılardan normal bir müzik çalardan farklıdır?

Teşekkürler,

10. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,243
    DTR1 kalın sesli bir DAP değil. Kulaklığınız nedir?

11. black81

black81
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
    İbasso it04, Mesela Sony ZX2 ile kıyaslama şansınız var mı

12. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,243
    ZX2'den çok daha üstün DTR1. Ama IT04 ile pek beklediğinizi alamazsınız. Önce kulaklığı yükseltmenizi tavsiye ederim.

13. black81

black81
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
    Anladim sağ olun. Mesela ESS cipli keskin sert, analitik ses veren bir cihaz çıkarsa ne kadar iyi olsa da sevemem. En azından şu AKM lerdeki mesela AK380 deki gibi ya da Fiio X5III deki kadar olmasa da sesin hafif sıcak tarafta olması hoşuma gidiyor. Sizce bu muzikcalarla hangi iem match olur. F/P acisindan ses olarak DTR1 gibi başarılı tavsiye edebileceğiniz kulaklık var mı ? Fiio FH7 uyar mı mesela ?

14. Nautilus

Nautilus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
    Peki şöyle bir senaryo çözüm olabilir mi?
    Dışarda telefonla dinlemek için fiio btr3 kullanp kablosuz olarak bluetotth üzerinden kulaklıkla dinlemek.Bu şu anki aldığım sesten her halükarda daha iiyi olmaz mı?Ev için ise ifi zen blue almak.Sonuçta ikisinin toplamı bile m11 den daha ucuza geliyor :)

15. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,243
    Sizin kulaklığınız sony kablosuz değil mi? Başka kulaklığınız var mı?
    Çiplere hiç takılmayın. DAC çipi tek başına hiçbir şey ifade etmiyor. Hangi müzikçalardan bahsediyorsunuz? DTR1 mi?

16. black81

black81
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
    Doğru o konuda haklısınız . Evet DTR1 den bahsediyorum. O Dap ile ne tür kulaklık kombine edilir sizce?

17. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,243
    Üst düzeylerde çözünürlük ve transparanlık verebilecek, sunum olarak da hafif sıcak bir kulaklık oldukça iyi olacaktır.

black81 bunu beğendi.
  18. Nautilus

Nautilus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
    Var. senheiser mm30i var
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 22 Ekim 2019 ---

19. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,243
    Aynı yere geliyoruz. Bu kulaklıkla elde edeceğiniz bir performans yok. Tekrar söylüyorum, önce kulaklık yükseltmesi yapın.

20. ancientbehemoth

ancientbehemoth
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    65
    Tavsiyelerim:
    1. Telefonunuzu elden çıkarın. LG V30+ gibi hi-fi android bir telefon alınız.
    2. Evdeki amfinize bluetooth üzerinden bağlayıp telefondan yüksek kalitede müzik aktarımı yapacağınız Apt-x hd codec'ini destekleyen bir bluetooth alıcı-verici alınız. (örnek: https://www.aliexpress.com/item/32950667848.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.75932e0elKX7ud)
    3. Telefon ile amfiye bağladığınız alıcı-vericiyi eşleştiriniz.
    4. Müziğin keyfine varınız :)