Müzikçalar Tavsiyesi Ana Başlık

'Müzik Çalarlar Genel' forumunda thejustice tarafından 13 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu

1. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,243
    o_O

Ben "herkes bilgi paylaşsın izlenim yazsın ki bilgi havuzu oluşsun, benim vaktim yok" diyorum, hala "bilgi verin", "insanlara yardımcı olun" deniyor. Yahu ben daha ne yapayım :)

Mesajımı okuduğunuzdan bile şüpheliyim. Kolaya kaçmayı seviyor herkes.

O zaman bir kişi tayin edelim forumda, herkes ondan bilgi alsın. Kimse araştırma yapmasın, kimse riske girip ürün sipariş etmesin, kimse aldığı ürünle alakalı bilgi paylaşımı, inceleme ya da izlenim yazmasın. Her işi bir kişi yapsın herkes ona sorsun.

İkinci elde sirkülasyon müthiş, başlıklar havada uçuşuyor takır takır güncelleniyor. Bilgi paylaşımına gelince 2 cümleden ötesi yok.

Şu arkadaş detaylı bir inceleme yazmış IT01'le ilgili: http://www.techno-fi.net/threads/ibasso-it01-black-İncelemesi.12812/

Siz de oturun yazın. Ama yok, "kim yazacak" değil mi :) Soralım birilerine bize tavsiye versin, sonra ortadan kaybolalım.

"Benim işim görülsün yeter" kafası.

Collapse Signature Expand Signature
    #2501 VirtuFortuna, 27 Ocak 2020
    Son düzenleme: 27 Ocak 2020
    doğan özen bunu beğendi.
  2. serdarkocak

serdarkocak
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Sabırla 3. defa tekrarlıyorum.. Sizin bilgi/birikim ve tecrübenize bakıldığında, yeni başlayan biri olarak yanınızdan geçemem.
    Karşınıza çıkan çıkarcı insanlardan dolmuşsunuz onu da anlayabiliyorum.
    Ben de isterdim bir şeyler yazıp çizmeyi paylaşmayı. Bilgi paylaşımının ne denli değerli olduğunun farkındayım..
    Kalp kırıklığı olmaması ve yanlış anlaşılma var ise düzeltme adına cevap yazmıştım ama durum bambaşka bir boyuta (kalp kırmaya) geçiyor. Bu yüzden konun kapanmasını rica ediyorum..

3. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,243
    Ben kendi bilgi birikimimden filan bahsetmiyorum ki. Konuyla ne ilgisi var? Niye kalp kırıklığı olsun ayrıca, ben gözlemimi yazıyorum. Bilgi paylaşmanın öneminin farkındaysanız tamam o zaman, yazın diyorum ben de :)

Alınan ekipmanlarla ilgili inceleme yazılsın diyorum ben. Yazılmadığı sürece döngü kırılmayacak, bu kadar basit. Bırakın benim bilgi birikimimi mesaj sayımı falan, hiçbir önemi yok.

Ben tonlamayla alakalı yorum yaptım, itirazınız varsa kulaklığı tasvir etmek istiyorsanız yazın diyorum incelemesini. Hala anlatamıyorsam artık yapacak bir şey yok.

Mesajlarımın hiçbirisi kişilere yönelik değil, genel bir eleştiridir.

4. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    52
    Naçizane fikrim, her seviyede bilgi birikiminin faydalı olacağı kişiler var.
    Hatta bir kimse belki, çok bilgili/deneyimli olanı değil de, bu işe yeni gönül veren,
    o yeni heyecanı hisseden birini daha kolay anlayabilir.

Hatta bu sebeple, bir ekipmanın ilk heyecanını da o heyecan geçmeden tasvir etmeyi önemli bulurum.
    Her ne kadar doğru olan, herşey yerli yerine oturduktan sonraki hisler olsa da.

Hani derler ya "ilk görüşte ne hissettirdi" sonra tanıdıkça geçinebilir misiniz, geçinemez misiniz o ayrı konu.

Bu yüzden bence de "benim bilgi/deneyim birikimim müsait değil" diye düşünmeyin. Her yazının hitap ettiği insanlar olacaktır bence.

serdarkocak bunu beğendi.
  5. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,707
    "tinny" ingilizce bir sifat ve anadili ingilizce olan herkes tarafindan ne oldugu biliniyor: "having a displeasingly thin, metallic sound."

Ama Turkce'de "tenekemsi" ya da "teneke gibi" ifadesi, genel olarak kalitesiz urunler icin kullanilan bir ifade.

Dolayisiyla "tinny" kelimesini okuyan bir Amerikalinin kafasinda canlanan anlam ile, "tenekemsi" kelimesini okuyan bir Turkun kafasinda canlanan anlamlar farkli.

Velhasil "tinny" yerine kullandiginiz "tenekemsi" kelimesini okuyanlar, sizin kafanizda kurdugunuz iliskiden bihaberler. Kelimeleri iletisim icin kullandigimiza gore, buna bizim dikkat etmemiz gerekir.

Ne kadar bilgili olursaniz olun, ne kadar emeginiz gecmis olursa olsun, insanlarin elestirilerine kulak verip anlamaya calismaniz, sizi daha iyi yapar... Cogumuzdan ustun olan deneyiminizin, insanlara kulak tikamaniza yol acmasina izin vermeniz ise tam tersini...

msandikci ve serdarkocak bunu beğendi.
  6. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,075
    bilgi, birikim tecrübe deneyerek oluyor. ben dediğinizi anlıyorum ama yazıp çizmeniz lazım ki bunlar oluşsun.

forumda it01 sahibi arkadaşlar 5'er cümle yorum yapsa zaten bu konuları konuşmaya bile gerek kalmayacak.

7. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,707
    Hepimiz bunu merak etmekteyiz...

Hatta konunun Turk insaninin cakalligiyla, ya da alis veris esnasindaki zorluklarla arasindaki iliskiyi de merak etmekteyiz...

Farkindaysaniz konuyu bir kelimenin yanlis kullanimindan tutup buralara tasiyan sizsiniz... Bence yazdiklarinizi sakin bir kafayla tekrar bir okuyun.

8. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,945
    silinmiştir

#2508 Synchronicity, 27 Ocak 2020
    Son düzenleme: 5 Mart 2020
    Totem bunu beğendi.
  9. serdarkocak

serdarkocak
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Doğrudur, yazarak, araştırarak, karşılıklı deneyimleri paylaşarak zamanla tecrübe sahibi olunur.
    Uzun zaman sonra, bir şeyler yazarak dahil olmaya başlayayım dedim ama, 2020 nasıl kötü başladıysa benim olayım da öyle oldu.
    ''Müzik çalar Tavsiyesi'' başlığı altında böyle bir konunun uzaması, ''müzik çalar araştırması yapan arkadaşlara haksızlık etmiş oluruz'' düşüncesi ile, yanlış anlaşılma olduğunu ve özrümü ilettiğim bir mesaj yazmama rağmen, konunun bu denli hararete ulaşması üzücü oldu.
    Hayat kısa, yarın ne olacağımız belli değil.
    Nacizane görüşüm, genel olarak söylüyorum; Bir konuda ne kadar haklı olursanız olun, karşınızdaki ne kadar hatalı olursa olsun, yıkıcı değil, sakin bir şekilde yapıcı olmak gerekir.

zxc bunu beğendi.
  10. Psikon

Psikon
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Arkadaşlar bende şu an sony zx2 dap mdr1am2 kulaklık ve kullanmadığım bir zx100 dap var.Ben bu üçünü satıp yeni ürünlere geçmek istiyorum.Aslında zx2den gayet memnunum fakat yüksek güç isteyen kulaklıkları kullanmak istediğimde zx2 yetersiz kalacak.3000tlyi aşmayacak şekilde zx2ye kıyasla daha çok memnun kalacağım bir dac/amp önerebilecek var mı?

11. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,707
    Bizzat habire sorgulamama rağmen kendim bile emin değilken, sizin niyetimi açığa kavuşturmanız hayrete düşürdü beni...

"Yanlış anlaşılmalara ve gereksiz alınganlık göstermemeye dikkat etmekte fayda var" önerinize katılmakla beraber, niyet okumanın buna yardımcı olacağından ciddi şüphelerim var...

Onun yerine konuya odaklanıp, yazılanlar üzerinden yorum yapmak daha akıllıca olmaz mı?

#2511 zxc, 27 Ocak 2020
    serdarkocak bunu beğendi.
  12. Pax

Pax
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,459
    Sizin yerinizde olsam zx100 ve mdr1am2 yi satar önce seveceğim kulaklığı bulurdum. Napolyon nasıl para para para dediyse bu hobi de kulaklık kulaklık kulaklık der. Sevdiğiniz kulaklığı bulunca da ona uygun kaynak arayışına girerdim.

13. Psikon

Psikon
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Doğru söylüyorsunuz ben de öyle düşünüyorum ama o dediğinizi yapmak için de birsürü kulaklık ve kaynak bulunan bir yerde bulunmam gerekiyor ama böyle üst seviye cihazları kullanan tanıdığım birileri pek yok maalesef.Ben buraya daha çok 2000-3000tl aralığındaki önerilen dac/ampleri merak ettiğim için yazdım.Olmadı alacağım kulaklıkla bu önerilen modellerin uyumlarını test etmeye çalışırım veya başkalarının tecrübelerinden yararlanırım.

14. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,004
    fiyat nasıl hoşunuza giderse sırasıyla fiio btr5<<ifi xdsd<= fiio q5s şeklinde bakabilirsiniz. İkinci elde bi mojo vardı ona da bakabilirsiniz. Bunlar iyi kaynaklar ama ben de kulaklığın değişmesinden yanayım ksc75 ve btr5 ikilisi eğer basshead değilseniz epey mutlu edecektir mesela.

#2514 DrWhite, 27 Ocak 2020
  15. Endless loop

Endless loop
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhabalar EDM müzik dinlemeyi seviyorum. Benim için low frequency çok önemli. İlk istediğim solid and deep bass tepkisinin iyi olması . Fiyat konusuna gelecek olursak dap için ayırdığım rakam max 6000 TL. Kulaklık konusuna da gelecek olursak V moda nın m100 ünü almayı düşünüyorum. Fikirleriniz ve tavsiyeleriniz nedir cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

16. thenongran

thenongran
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    26
    Fiio M15 olabilir ancak 1300 dolar fiyatının TL karşılığı 6000 TL'yi geçiyor

Bu arada kendi deneyimlerin neticesinde DAP yerine portable dac/amp öneririm. (Chord Mojo ve benzeri cihazlar). Digital Audio Player'ların yazılımları, ekranları, bataryaları maalesef çok kalitesiz. Sorunlu olmayan cihaz piyasada yok gibi özellikle de Android olanlar. Ve DAP'ların ömrü çok kısa 1-2 sene içerinse outdated oluyorlar. Bataryası ölüyor, yazılımı yeni çıkın aplikasyonlarla uyumsuz hale geliyor, cihaz aşırı yavaşlıyor...

Portable DAC/Amp cihazlarını ise telefonunuza bağlayıp ondan kontrol ediyorsunuz. Bir DAP'in sorunlu laglı arayüzü yerine akıllı telefonunuzun sorunsuz güzel ekranından müziği kontrol ediyorsunuz.
    DAC/Amp'lerin ömrü çok daha uzun. Mesela 5 sene önce çıkan Chord Mojo şu an bile fresh looking bir cihaz. Çünkü onu kontrol ettiğiniz telefon, bilgisayar vb. de yenilendi. Şu an 5 sene öncesinden sağlam kalan DAP ise yok. 5 sene öncesinin en iyi DAP'ı bile şu an çöp çünkü inanılmaz yavaşladı ve yazılımı outdated olduğu için TIDAL vb. uygulamalar muhtemelen artık çalışmıyor. Chord Mojo 5 sene sonra bile kullanılabilir çünkü onu kontrol edeceğiniz cihaz da 5 sene sonra o zamanın teknolojisine göre yenilenmiş olacak. Ama şu an alacağın

Bir de DAC/Amp'ler aynı fiyattaki DAP'lere göre daha iyi ses kalitesi sunarlar. Çünkü fiyatın tamamı ses sistemine giderken diğerinde ise bir kısmı yazılım ve diğer donanımlara gider. Fiio Head-fi'de açıkça söyledi bunu.
    Yine Mojo örneğini verelim. 500 dolar olan Mojo'da bu fiyatın (neredeyse) tamamı ses donanıma gider. Çünkü uğraşılması gereken diğer zımbırtılar yoktur.
    Bir 500 dolarlık DAP'te ise tahminimce fiyatın $200 gibi bir kısmı ses donanıma gider. Diğer maaliyet ise ekran, Android, batarya, yazılım lisanlama masrafları, wifi ve Bluetooth çipleri ... gibi onlarca şeye gider.

DAP'ların avantajı ise tek cihazlı bir çözüm sunmaları. Sisteminiz DAP+kulaklık . Diğerinde ise Telefon+ Dac.Amp+ Kulaklık

yigitboylu ve Endless loop bunu beğendi.
  17. H3llDORADO

H3llDORADO
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    54
    M11PRO kullanıcısı olarak bu dediğinize maalesef katılmıyorum. Çoğu telefondan daha stabil ve pil ömrü olarak gayet yeterli durumda neredeyse çıktığı günden beri kullanmaktayım. Daha öncesinde; FiiO x1,iBasso DX80, iBasso DX150,Hiby R5 kullandım. Şu anda M11 PRO kullanıyorum. daha önce kullandığım cihazlarda bile dediğiniz şekilde problemler ile karşılaşmadım. Ses kalitelerine gelince sadece müzik oynatmak için yapılmış cihazlardır.Direk çöp demek çok yanlış ve acımasızca olur. DAC /AMP ler DAP lara göre daha iyi ses sunar genellemeside bana göre çok yanlış. Öncelikle asıl olarak farklı senaryolar için üretilen cihazlardır. Benzer durumlarda da kullanılabilinir.Bir çok marka DAP larda üst düzey dac çiplerini denemekte ve çok başarılı cihazlar da üretmektedir. Birbirlerine üstün gelen,aynı fiyat segmentinde fazlaca cihaz bulunabiliniyor. Kaldı ki şu an inceleme sitelerinde bile aynı ekipmanlar için onlarca farklı fikir söyleniyor. Bu da tercihlerin insanların kulağına, kişisel müzik zevklerine kalmış bir durum olduğunu gösteriyor.

LGv20 ile FiiO nun (Klimanjaro e11) kulaklık amp ini de kullandım bir süre. Taşıma zorluğu ve kablo problemlerinden dolayı DAP a geçiş yaptım. @Endless loop imkanınız varsa kulaklığınız ile kafanızdaki ekipmanları denemenizi tavsiye ederim. Çünkü sesin de renklerden pek bir farkı yok. Özellikle ekipman alırken çeşit denemenizi ve kulağınıza güvenmenizi öneririm.

Endless loop bunu beğendi.
  18. FreeShah

FreeShah
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    67
    Tahminen elindekinden daha iyi bir dap alamazsın uygun bütçe ile. Bence kulaklık upgrade yapmalısın.

19. alikeles

alikeles
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Aynı şekilde zx2'den arayışlarla çeşitli daplara geçmiş ama sonuç olarak pişman olmuş biriydim. Çünkü zx2'nin ses problemi aşıldığında çok başka bir müzikal tonu var bence. Önerim eğer zx2'den geçecekseniz ve aslında ses kısıtı dışında memnunsanız wm1a olur. ben zx2'den sonra elden çıkarıp marantz dac 1, mojo, ak 70 kullandım, ama sony'nin bu tarz işlerde yaptığı şeyleri beğenen biri için wm1a güzel bir nokta olacaktır bence. İkinci el fiyatları 3000 ini biraz geçiyor ama benim yaptığım hataya düşüp diğer olanakları daha uygun olabiliyor diye denemek gün sonunda sizi pişman edebilir.

20. palahan

palahan
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Saf ses arıyorsanız android olmayan bluetooth olmayan çok net yükses ses kalitesine sahip bir cihaz Questyle - QP2R tavsiye ederim optik olarak sinema amfime bağladım pc den 32bit usb highend ses kartı olarak gördü muazzam bir çözünürlğkte aktarım yaptı elimde kulaklıklarda aynı keyfi alamadığım için hemen kulaklık siparişi verdim daha evvel bir çok dap kullandım son olarak 1 senedir fiio x7 mark2 kullanan birisi olarak aralarında epey fark olduğunu söylebilirim ayrıntılı bilgileri sitesinde bulabilirsiniz...https://www.questyle.com/en/product/QP2R

onurdogan4 bunu beğendi.