Müzik dinlemek için hangisi...

'Diğer Ekipman' forumunda Mustafa ALKAN tarafından 11 Mayıs 2019 tarihinde açılan konu

1. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,771
    Genel olarak tidal vs ve yüksek çözünürlük dosya ile müzik dinlemek ve dac bağlantısı yapmak için diz-üstü mü yoksa masaüstü pc mi tercih edilir?

2. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    165
    Genelleme yapılırsa sadece fan sesi bakımından dizüstü tercih edilebilir. Aslında deneyip hangisinin daha temiz çıkış verdiğini test etmek lazım. Ama sıradan sistemlerde fark duyabileceğinizi sanmıyorum.

3. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,771
    Forumda pc kullanan yok galiba. Hayır evdeki emektar masaüstü pc eskidi. Dizüstü mü masaüstümü alalım. Gönlüm 2.el bir dizüstüden yana ama görüşleri almak istedim.

4. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,306
    Sizin sorunuza cevap değil ama, Tidal dinlemenin en keyifli/pratik yolu, airplay destekli bir sistem kurup iphone ya da ipad den dinlemek.

Mesela:

https://urun.n11.com/dock-stationla...VkU8YCh0piQweEAYYASABEgISlfD_BwE&gclsrc=aw.ds

+

https://www.hepsiburada.com/apple-i...s-tablet-uzay-grisi-mr7f2tu-a-p-HBV00000BEQZ4

Arcam'da variable ve fixed line-out'un yanı sıra dijital koaksiyal çıkış da mevcut, eğer üzerindeki DAC'ı zayıf bulursanız kendi DAC'ınıza bağlayabilirsiniz. Yalnız bluetooth yok.

#4 Mikrobiyolog, 13 Mayıs 2019
    Son düzenleme: 13 Mayıs 2019
    coolblue bunu beğendi.
  5. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Bence ikisi de değil. Daha önceden masaüstü bilgisayarı hem tidal hem de foobar üzerinden flac kayıtları dinlemek için harici dac ile kullanıyordum. Bunun için usb'den koaksiyele çevirici m2tech hiface2 falan da kullandım, direkt bilgisayarımın optik çıkışını da. Hatta bir ara bilgisayara ifi spdif reclock ile dac'a giriş alayım diye bile düşünmüştüm.

Ben en son streamer özellikli bir amfi aldım, şu an tidal ve yüksek çözünürlüklü müzikleri ordan dinliyorum. Standart bilgisayarlara gore fark çok belirgin. Müzik ve tidal bilgisayardan da dinlenir ama bunu standart bilgisayar yerine fansız transport bilgisayarlar ile dinlemek en mantıklısı. Bunun için de çok masraf yapmaya da gerek yok. Son İstanbul buluşmasında da bu tarz bir cihaz vardı. İnternet üzerinden telefon yada bilgisayara bağlanarak kumanda edilebilen transport bir bilgisayar. Bence bu tarz bir cihaz daha çok işinizi görecektir.

6. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    52
    Amaç müzik dinlemekse, pc gürültüsünü azaltmak adına olabildiğince az bileşenli konfigürasyon tercih edilmeli diye düşünüyorum. Elinizdeki pc yi network streamer olarak değerlendirebilirsiniz. Uzak masaüstü bağlantı yöntemiyle aynı network içinde istediğiniz yerden kontrol etmeniz mümkün. Benim bildiğim ve denediğim iki yöntem var biri gömülü sistem olarak çalışan Daphile yazılımı (tidal ve spotify desteği üçüncü parti pluginler üzerinden çalışıyor) diğeri standart windows uzak bağlantısı, roon kullanıyorsanız kendi uzak bağlantı uygulaması da aynı işi yapıyor.
    Yeni pc veya veya dizüstünü güncel ihtiyaçlarınıza yönelik seçebilirsiniz.

Collapse Signature Expand Signature
  7. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,771
    Streamer amfi alınca pc kullanımı aradan çıkıyor mu anlamadım..
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 13 Mayıs 2019 ---
    Anlamadım

8. onurdogan4

onurdogan4
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    135
    Hangisinin daha iyi olabileceği ile ilgili hiç bir fikrim yok. Ancak eğer masaüstüne karar verilip sıfırdan toplanacak ise Gigabyte'ın dac kullanimi icin özel "usb dac-up" portlu anakartlari var. Aklinizda bulunsun.

Mustafa ALKAN ve theoldman bunu beğendi.
  9. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    430
    Raspberry pi fansız gürültüsüz, temiz. kullananlar var bu iş için, eski bilgisayarı daphile ile kullanan da var. Ben alienware laptop kullanıyorum. İç donanım, fan sesi olarak masaüstü olarak ele alınabilir. Elimdeki deneyebildiğim daclari macbook pro üzerinde de deniyorum, android telefon üzerinden de. Benim denedigim giriş, orta ve daha üst seviye kulaklıklarla ölümcül bir fark yok. Macbook pro çok hafifçe siyrilabiliyor aradan ama kulaklığı takıp dinlediğimde hepsinden keyif alıyorum. Diyeceğim o ki, tek bir cihazla halledeyim diyorsanız, diğer kullanım senaryolarınıza da bakın. Elbette mesajın başında yazılan sistemler ya da streamerlar geleceğe dönük yatırımdır ancak 2. El laptop yazmanızdan anladığım bütçe mühim. Dolayısı ile o bilgisayarı aslen ne yaparken kullanacağınız ve konforunuz öne çıkıyor benim görüşüm.

10. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    52
    Müzik dinlemek için yeni pc ye ihtiyacınız yok.

11. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Evet ben bilgisayarı komple aradan çıkardım :)

Yeni bilgisar alacaksanız diye yazmıştım transport tarzı bilgisayar olayını. Direkt müzik dinlemek için özel tasarlanmış bilgisayarlar var. Normal kullanım amaçlı bilgisayarlar fazla ekipman içerdiği için oldukça gürültülü.

Ama @bhdr74 'ün de dediği gibi yeni bilgisayar almadan eski bilgisayarınızla da bir kaç programla durumu çözebilirsiniz. Yada @theoldman 'in dediği gibi fansız raspbery pi alabilirsiniz. Her 2 senaryoda da bilgisayarınızı sadece müzik dinlemek için optimize etmeniz gerekir.

Mustafa ALKAN bunu beğendi.