Müzik dinlemek için Harici Ses Kartı Tavsiyesi

'Diğer Ekipman' forumunda rifat38 tarafından 13 Mart 2017 tarihinde açılan konu

1. rifat38

rifat38
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Merhaba,
    Öncelikle konuyu yanlış bölüme açtıysam özür diliyorum.
    Masaüstü bilgisayarımda Creative Gigaworks T3 hoparlör ve Creative SB ZXR ses kartı kullanıyorum. ZXR arızalandı. Garantisi dolduğundan yeni bir ses kartı almak istiyorum. Flac, wav, m4a formatlarında pop ve sanat müziği ağırlıklı müzik dinliyorum. Özellikle orta ve tiz sesleri dengeli bir şekilde duyabileceğim bir ses kartı arıyorum. ZXR’yi aramayacağım bir kart tavsiye eder misiniz? USB olması tercihimdir. Müzik dinlemekten başka bir amaçla kullanmayacağım. Kulaklıkla müzik dinlemiyorum. Yoksa USB DAC mı almalıyım?
    Saygılar.

2. zalman_1

zalman_1
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    202
    Creative Gigaworks serisi gerçekten çok güzeller.Yeni modeller çıkarmıyorlar artık yanılmıyorsam.Bana kalırsa fatal1ty serisi güzel ama çok pahalılar oda ayrı bir konu

2 kişi bunu beğendi.
  3. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    USB DAC daha mantıklı olmaz mı? Gerektiğinde başka yerlerde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Meridian Explorer 2 kullanıyorum çok memnunum. Masaüstü ses sistemim olmadığı için kulaklığımla PC üzerinden ve Android telefonumdan dinlemek için kullanıyorum. Gerçi Android üzerinden USB Audio Player Pro sayesinde kullanabiliyorum ama telefonum doğrudan besleyemediği için, harici bir beslemeye ihtiyaç duyuyorum. Yani Android'le kullanılabiliyor ama cepte taşınabilecek bir setup olmuyor.

Sanırım Dragonfly daha mobil kullanıma uygun. Benim ME2 yi tercih etme sebebim donanımsal olarak MQA çözebilmesi oldu.

Collapse Signature Expand Signature
    #3 Chaturanga, 15 Mart 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 15 Mart 2017
    2 kişi bunu beğendi.
  4. rifat38

rifat38
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Siteden incelemesini okudum. Bir nokta aklıma takıldı: Anakartın ses kartını kullanmak zorundayım. Görme engelli olduğumdan ekran okuyucunun sesini Realtek'ten alıyorum. Şimdi bu DAC'ı aldığımda Realtek devre dışı kalır mı?

5. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Ben Meridian Explorer 2 yi USB den bilgisayara bağladığımda, ses ayarlarında default ses kartıyla beraber oda görünüyor. Ben bu DAC ı Tidal'den müzik dinlemek için kullanıyorum. Tidal'in kendi ayarlarından, default kartı değilde Meridian Explorer 2 yi kullanması için ayar yapıyorum. Tidal'deki müzikleri Explorer 2 üzerinden dinlerken bilgisayarda örneğin bir Youtube videosu açarsam onun sesi bilgisayar hoparlöründen geliyor.

Yani kısacası ayar yapabiliyorsun. İstersen bilgisayarın Meridian Explorer 2 yi default kart olarak kullanması için de ayar yapabiliyorsun ses ayarlarından.

Yalnız şöyle bir durum var Meridian Explorer 2 yi PC ye her taktığımda genelde sesi %100 olarak başlıyor. PC ses ayarlarından unutup sesini düşürmezsem kulaklarım ani bir şok geçiriyor :)

2 kişi bunu beğendi.
  6. rifat38

rifat38
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Tatmin edici bir açıklama olmuş. Teşekkür ederim.

7. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Rica ederim, başka sormak istediğiniz bir şey olursa sorabilirsiniz.

2 kişi bunu beğendi.