Müzikler Gittikçe Kötüleşiyor! Bilimsel Açıklaması

'Müzik Genel' forumunda Picasso16 tarafından 6 Haziran 2018 tarihinde açılan konu

1. Metalingus

Metalingus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    89
    Aslında top40'ta da olsa harika şeyler karşımıza çıkabiliyor. The Weeknd gibi. Hollistic Songwriting kanalında adamların şarkılarını nasıl yazdığını gördüğümde hayran kalmıştım.

Mesela Disclosure şarkılarında 2 farklı gam kullanıyor. 2 farklı gamda sadece aynı olan, birbiriyle kesişen notaları alıyor. Biri ile sözleri yazıyor diğeri ise melodiyi. Dinlediğinizde acayip hissediyorsunuz. ( Disclosure - Latch )

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  2. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    25
    Bence bunun sebebi dinleyici kitlesi. Dinleyici basit ve kalitesi düşük işleri sevmeye devam ederse, gerçekten iyi işler yapan sanatçılar değer görmez ise olacağı bu. Dalga geçilen şarkılar bile hala dinleniyor.

3. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    136
    Bir ara "Artık gerçek şarkı yapılmayacak mı?" gibi bir başlık açasım gelmişti. Burada benzer bir başlık varmış. Bari buraya yazayım.

80'ler 90'lar dönemi müzikleri dinlerken çoğu zaman kapıldığım duygu şu: "Bir daha böyle bir müzik yapılmayacak olasılıkla".

İşin ilginç tarafı, bu şarkıların eski ve devri geçmiş gibi düşünülmesi zaman zaman. Aslında artık klasik müzik de yapılmıyor, ama kimse "devri geçti" diye de düşünmüyor. Ben sanat eserlerinin bir devri olduğunu düşünmüyorum (bariz olarak resimde de öyle, hatta devri geç başlıyor bile denebilir). Şu an çok dinlenen şeyler de bir sonraki dönemde modası geçmiş 'gibi' olacak belki ama kaybolmayacaklar.

Bir şekilde bu dönemleri isimlendirmeye çalışırsam, çok kabataslak şöyle adlandırırdım herhalde;
    1. Klasik dönem. Klasik müzik zamanları.
    2. Romantik dönem. Klasik müzikten bu zamana kadar yapılan bütün duygu yüklü müzikler. Herhalde 50-60-70-80-90'lar falan sürekli yapıldı bu tür. 2000'lerde azaldı denebilir belki.
    3. Müziğin postmodern dönemi. İşte bu müzikler niye böyle demeye başladığımız dönem. Bu dönemde benim gözlediğim "ritm var ama duygu yok". Bu döneme kadar ki romantik dönem dediğim dönemde, biri ya da bir grup birşey hakkında şarkı yapıyorsa, vermek istediği duyguyu (aşk, isyan, coşku, nefret her ne ise) sonuna kadar vermeye çalışırdı. Ve söylerken kendine inanırdı. Bu 'postmodern dönem' dediğim dönemde herşey anlamsızlaşmaya başladı. Müziğe de bu yansıyor. Artık birşeye inanmıyor. Şarkıya başlıyor, gayet melodik şekilde bir duyguya odaklanıyor. Ve hiç ummadığınız anda ille o şarkıyı, o odaklanılan duyguyu bozacak birşeyleri şarkıya katıyor. Saf belli bir duyguya odaklanan şarkı yapmıyor. "Ben zaten buna inanmıyorum ki, neyse ne" tarzında bir hisle şarkı yapıyor.

Bu belki bir açıdan normal veya dürüst görülebilir. Çünkü hayatında da sarılabileceği çok bir anlam yok. O da onu yansıtıyor. Ama bunu oyunculuk sektörü ile kıyaslarsam şöyle bir durum ortaya çıkıyor. Örneğin bir filmde rol yapıyorsunuz, tam konsantre olmuşsunuz ve belli bir duygu ve türevlerinin yoğun şekilde altını çizerken, komik bir çığlık atıp "Neyse abi boşver yaa" diye bir diyalog koyuverirseniz ortaya, o zamana kadar ince ince işlediğiniz duygu anında ölür. İşte bu açıdan oyunculukta postmodern dönem gelemez, gelse zaten eser üretmenin anlamı kalmaz.

Müzik de bunun farkına varmalı, bir duyguya başladıysanız onu bozmadan bitirebilmeyi de başarmalısınız. Yoksa "az kalsın oluyormuş" hissi ile kalıyor şarkı. Gerekirse bir rol olarak düşünün ve oynayın, ama hakkını verin. Bunu yapabileceklerini de biliyorum çünkü duyguya yoğunlaştıkları anlarda, aslında toplamda bu çağda bir 'yetenek azalması olmadığını' görebiliyor insan. Sadece bunu yapmaya çalışmıyorlar.

4. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    41
    enstrumanlarla calinan sarkilar, emek verilen sarkilar fazla kalmadi. Yapan yine var fakat eskinin tadi yok. populer kulturun getirdigi belki de en kotu seylerden biri, autotune, pcden yapilan beatler. bence bunlar zevki öldürüyor.
    David gilmour remember that night belgeselinde ki konserde, high hopes sarkisinin basinda ki çan bile analog. El ile caliniyor. Tanik olamamak kötü bir daha gelmeyecegini bilmek daha da kötü.

Collapse Signature Expand Signature
  5. thng

thng
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    103
    Katılıyorum. Mainstream müzik gittikçe daha da kötüleşiyor. 10 sene önce radyoda çalan şarkılarla şu an çalanlar arasında bile ciddi bir kalite farkı var. Neyse ki kaliteli müzik yapan az bilinen grup ve besteciler var.

6. kayisikent

kayisikent
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    77
    80'lerin kalitesini ve doğallığını tekrar bulamayacağımıza eminim. Kapitalizmin bence kendini en net hissettirdiği yıllar 80'lerin sonu. Kanserojen maddelerin zirve yapması, doğallıktan uzaklaşılarak seri üretime odaklanması, sağlık hususunun umarsanması...

7. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,774
    Tavsiyelerinizi bekleriz..