Müzikte sizi en çok etkileyen şeyler?

'Genel Tartışma' forumunda STT-CL tarafından 8 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

1. STT-CL

STT-CL
    Expand Collapse
    Guest

Bugün böyle bir konu açma gereği duydum.Herkes bir şeyler yazsın lütfen.Müzik dinlerken en çok nelerden etkileniyorsunuz?Stereo ayrımın etkileyiciliği mi?Yoksa;frekansların birbiriyle uyumu mu?Ve başka bir şey varsa;o da olabilir. :)

Ama benim asıl sormak istediğim tam olarak bu değil.Asıl sorum şu;oturup da müzik dinlerken;defalarca dinlediğiniz müzikte,daha önce hiç fark etmediğiniz ne fark ediyorsunuz da,bu sizi derinden etkiliyor?Mesela;''Bir müziğimde birden fazla vokal olduğunu fark ettim,arkadan gelen nefes sesini hiç fark etmemiştim,bu şarkıda bu enstruman da mı vardı?'' gibi.

Beni en çok şaşırtan şey;tam olarak dün gece gerçekleşti.Yatmış,Pink Floyd'a ait ''Another Brick In The Wall,Pt.2'' adlı şaheseri dinliyordum.Hani Roger Waters şarkısını söyledikten sonra çocuk yaşta sayılabilecek öğrenciler şarkıyı devam ettiriyor ya;aslında Roger Waters'ın arkadan onlara sakin bir biçimde eşlik ettiğini fark ettim.Bu beni gerçekten çok etkiledi. :) Evet,sizin de böyle hikayeleriniz var ise;duymak isterim. :)

2. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    571
    Ana unsur olarak müziğin bir ruh halini gerçekten yansıtması beni etkiliyor. Bu da genel olarak enstrümanını gerçekten seven, bir uzvu gibi kullanan veya hisseden, enstrümanını konuşturan insanlardan geliyor. Müzik dinlerken tek dikkat ettiğim şey bu...

Collapse Signature Expand Signature
  3. STT-CL

STT-CL
    Expand Collapse
    Guest

Anladım Hocam,bu da gayet değişik ve hoş bir olguymuş. :eek:k

4. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    634
    müzik değil ses dinlediğimi farkedeli uzun zaman oldu.bazen hiç önemsenmeyecek yüksek frekanslı bir sese odaklanıp müziği bir bütün olarak dinleyemediğim zamanlar oluyor. :b bu durumu özellikle trance yada house dinlerken yaşıyorum.

Sevdiğim şeyse tam olarak şudurki,kafam rahat,algılarım açık ve ortam karanlıkken dinlediğim solo gitar veya keman eserleri,beni resmen büyülüyor.bu tarz eserlerde enstrümanda az olduğu için sesteki derinliğe daha iyi odaklanabiliyorum ve bu beni mest ediyor.yani özetle sesteki derinlik o ortamı hissedebilmek diyebilirim.

5. STT-CL

STT-CL
    Expand Collapse
    Guest

Evet Hocam,bazen ben de müzik yerine sesleri dinliyorum açıkçası.En güzeli;her ikisini de harmanlayarak dinlemek. :eek:k Sizin zevkiniz de güzelmiş bu arada. :wink

Saygılar. :)

6. Fakir_çocuk

Fakir_çocuk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Hasan abinin dediği rap dinlediğimden dolayı bana vokalden geçiyo sinirini yada güldùğùnü anlamak gerçekten farklı bışey

7. sokrates1

sokrates1
    Expand Collapse
    Guest

valla benim takibimde müzisyenler türüne göre giyindikleri giyinmedi fazladır ama metal müziğin dinleyen kendi belli eder ama dinleyipte o tarzı sevmeyende var çok geniş konu. :)

8. ftt

ftt
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    0
    Beni de öncelikle armonik yürüyüş ve tını (timbre) etkiliyor. Hatta şöyle sıralayayım:

1) Armoni
    2) Tını
    3) Düzenleme
    4) Enstrümanist performansı
    5) Vokal performansı
    6) Ritm
    7) Kayıt

9. A Dying Wish

A Dying Wish
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    23
    Armoni ve kompozisyon bütünlüğü benim de için en önemli şeyler.Diğerler etkenler;türe ve ruh halime göre farklı değerler kazanabiliyorlar.

10. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    Armoni, kompozisyon ve tını en önemlileri kesinlikle... Herşeyden önce müzik/kompozisyon kalitesi gelir... Daha sonra nasıl düzenlendiği ve icracılığı... Ardından da kayıt kalitesi başı çeker...

11. thehadi

thehadi
    Expand Collapse
    Guest

Arkadaşlar ikinizden de birşey anlamadım, ne demek istediniz?

12. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,129
    Mutlaka bu işin bir teknik açıklaması vardır ya da arkadaşların yazdığı gibi sıralaması da vardır ama benim için sadece bana hissettirdikleri mühim.Çok profesyonel gözle bakmadım.Dinliyorum,kalbimin süzgecinden geçip ruhuma ulaşıyorsa mevzu tamamdır benim için.

13. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    571
    Beğendim :)

14. yilmaz196

yilmaz196
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    8
    Ben geçebiliyor muyum kalbinin süzgecinden şekerim.

15. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,129
    Sen bir müzik olsan arabesk olursun tosunum :-*

16. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,448

sabah sabah beni yerlere yatırdınız gülmekten :b

17. golimpo

golimpo
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    En çok etkileyen melodisi akan, eşliği ile melodisini en dramatik şekilde destekleyen, o anda her ne ile meşgulsem ya da hangi ruh halindeysem beni alıp başka duygusal ve fikirsel düzeylere taşıyan müziklerdir. Bu müzik adeta bağımlılık yapar ve tekrar tekrar dinleme ihtiyacı yaratır. O müzik sanki şiir/fotoğraf/resim gibidir ve etkisi pekala tek ve özeldir.

18. cliffburton

cliffburton
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Müzik emek harcandıysa güzeldir.Her sarkının arkasında bi alın teri vardır.Bu emegin az yada cok olması sarkıyı güzel yapar.Bana güzel geldiyse tamamdır.
    Ama bana güzel gelen bir nokta vardır sarkılarda butun ensturmanlarla birlikte bas gitarın arkadan arkadan yürümesidir bu ne kadar duyulabilirse o kadar mutlu olurum :angel:

19. SonyPro

SonyPro
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    148
    Alternatif yada klasik eserlerde; tek kemanın, kemanistin yayı ağır ağır tellere sürerken yayın kıllarının sarmal tellerdeki her sarımı geçişinde sarım tanelerine çarpışı ile keman gövdesinde ve ses çıkış deliklerinin çepherinde meydana getirdiği boğuk titreşimlerin kulaklarıma yansıyan ağır ahşabın tok sesini ve seviyorum. Kulaklığım bunu ve kemanistin nota aralarındaki soluk sesini de bana duyurmalı.

20. thehadi

thehadi
    Expand Collapse
    Guest

kemanist dediginiz kemanci mi?