masaüstü sistemler vs taşınabilir sistemler

'Genel Tartışma' forumunda witness tarafından 28 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

1. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Hazır forumda konusu geçmişken böyle bir konu işe yarar diye düşünüyorum.

Benim oyum masaüstü sistemlerden yana.
    Bugüne kadar hiçbir taşınabilir sistemden tatmin edici seviyede performans alamadım. Bu nedenle özellikle fiyatlarının performanslarına göre çok yüksek olduğunu düşünüyorum.

Avantajları var şüphesiz,
    adı üstünde taşınabilirler, yalıtım sağlıyorlar, yolculuklarda alternatifleri yok v.s

Ama dezavantajlarını da unutmamak lazım,
    özellikle kulak içi modeller hijyen ile ilgili sorunlar doğuruyor, çınlama v.b. sıkıntılar yaşayanların önemli bir kısmı uzun süreli iem kullanıcıları.
    (tabi gördüğüm kadarıyla)

Ben, taşınabilir sistemleri ihtiyaç doğrultusunda edinilen ve bu nedenle f/p ürünleri ile devam edilmesi uygun bir seçim olarak görenlerdenim.

2 kişi bunu beğendi.
  2. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Kısa bir cevap vereyim.

Orta düzey dahi sayılamayacak Music Streamer II+3322+HD 650 maceramdan sonra taşınabilirden o zevki alamadım ve sonuç ortada.

Ama yine de taşınabilirin girdiği delikler düşünülünce. :)

3. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Benim oyum taşınabilirlerden yana. Taşınabilir derken, en saf manasıyla taşınabilirler :) Yani dap ve şeklen ona uygun bir amp en fazla + iem veya kafaüstü. Mesela ipod video + um3x (en fazlası + e11 / veya arrow 3-4)

Collapse Signature Expand Signature
  4. synweap

synweap
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    109
    İşin ses kalitesi boyutundan daha önemli yönü "müzik dinleme" meselesi bana göre. Demek istediğim masa başında çakılıp müzik dinlemek nereye kadar :) Yatarken, otobüste, uçakta, sokakta vs vs yanımda olamadıktan sonra..

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 4 ile gönderildi

5. puskuruk

puskuruk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    48
    Bence tera+er4 gayet yeterli. Çünkü masaüstünü belki haftada 1 saat dinleyebilirim ama bu setup benim gibi mobil olmak zorunda kalanlar için çok daha avantajli. :)

2 kişi bunu beğendi.
  6. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Taşınabilir sistemlerin F/P oranlarının düşük olmasının en önemli nedeni doğal olarak taşınabilir olmaları.

Özellikle verdikleri fiyat oranında performans almak isteyenlerin taşınabilir sistemler konusunda dikkatli davranmaları gerekir diye düşünüyorum.

Yani iyi 1000 dolarlık bir iem şaşırtıcı derece yetersiz performans verebilir.

7. puskuruk

puskuruk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    48
    Örnegin: Ie800 bana göre renkliydi. :)

8. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,102
    Merhaba arkadaşlar,
    masaüstünün yapabildikleri aşikarken , masaüstünden kulakiçine geçilince bir tatminsizlik oluşmuyor mu?

Tam aklımdan geçeni kelimelere dökersem, daha ziyade kullanılabilirlik veya sokakta müziğin hakkıyla dinlenememesinden çok aynı eşit şartlardaki hissiyatı sormak istiyorum.
    Evdesiniz ve masaüstü dinliyorsunuz bir süre sonra yine evde olup kulakiçine geçince bir tatminsizlik oluşuyormu?

9. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    İşin özü bu galiba. 3 ayrı yerde danışan gördüğüm, yüksek lisansa da gittiğim ve sevgilimle de haftada 2-3 kere buluştuğum için (evler arası 10km olsa da onun arabası var ve ortak yer Beşiktaş) yolda bolca saatler geçiriyorum.

O yüzden masaüstü için yok hoparlör yok dac vb heveslensem alsam da, esas olan benim için de taşınabilir sistemler :)

Ama nedir, benim de arabam olsa taşınabilir almam pek. Arabada kulaklıkla müzik dinlenmezki..

Tatminsizlik midir bilmem ama, mesela Yağızdaki Esi Near08'i birkaç saat dinledikten sonra o zamanki kulaklığıma dönünce birhayli garipsedim sesini :) Tatminsizlik değil ama kalitesi basını tizini mundar eden bir farklılıktı bu :evl

10. ozzy

ozzy
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    23
    Seçim şartlara, imkanlara göre değişiyor tabi. Ben Tanık Bey gibi düşünenlerdenim.

Şöyle ki, müzik dinlerken odaklanmam gerek. Yolda yürürken, araçta vs. çok dikkatimi veremediğimden idare eder bir sistem yeterli geliyor. Yalnız yılda 2 3 kez yaptığım şehirler arası otobüs yolculuğunda taşınabilirden randıman alabiliyorum.

Evde ise internette gezerken veya kitap okurken vs. yine dinleyemiyorum. Mümkünse gece olacak, ufaklık yatacak, ışık olmayacak, gözlerimi kapatıp müzik dinleyeceğim. O şekilde çok vaktim olmasa, 3 5 şarkı dinleyebilsem bile gündüzden daha tatmin edici oluyor benim için.

Üst seviye iem dinleme imkanım olmadı. Olsa da evde bu şartlarda müzik dinlediğim için f/p olarak benim işime gelmez. Dolayısıyla masaüstü diyorum.

11. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,448
    Benim oyum taşınabilirlerden yana hem de performans olarak.
    Benim ES5+tera kurulumu LCD2'li bir setupla kapışabilir ki ES5 eski sayılabilecek bir IEM.Hatta şu andaki kral performanslı şeyler-fitear 335dw gibi- en babalar hariç masa üstü sistemlere aşık atabilir.Taşınabilirler artık eski verimsizliklerini attılar.

12. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Senin iem'i de bekliyoruz Tahsin :)

Performansı iyi olan iemler vardır muhakkak. Ama f/p konusunda ben kötümserim.
    Bir de karşılaştırma yaparken birçok parametre var, sahne derinliği, genişliği ya da tizlerin yapısı gibi.
    Bunları da hesaba katarsak referans olarak kullanılacak bir iem var mıdır bilmiyorum.

Gerçi benzer birşey kafaüstü modeller ve stereo sistemler arasında da var. Stereo imajını yakalayan kafaüstü de
    henüz yok gibi.

Bu arada dedikodu yapmak gibi olmasın silver-fi kablolarını yapan Sezai Bey, akg k701 ve eximus dac tan oluşan bir sistem kurdu.
    Stereo sistemin yanında keyifle dinliyor :)

13. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    571
    Uzun süreler boyunca her ikisinin de en iyilerini dinledim belki de. Bence ikisi karşılaştırılabilecek yapıda değiller. Yani şunu şu yüzden seçerim veya bunu bu yüzden geçerim diyemem.

Seçim bence herkesin dediği gibi tamamen ihtiyaca bağlı olarak gelişiyor. Şu an taşınabilir sistem kullanmıyorum çünkü kullanabilecek bir yerim, zamanım yok.

Masaüstü kullanmıyorum gibi görünse de, iyi kötü kullanıyorum, tekrar iyi bir sistem de kuruyorum şu an :)

2 kişi bunu beğendi.
  14. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Benim oyum da taşınabilir tarafına. Çünkü masa üstü sistemi (birde benim gibi açık kulaklık kullanıyorsan) istediğin zaman istediğin gibi kullanamıyorsun. Gece aşağıda müzik dinlerken hanım yukarı katta yatak odasından 'Deniz kıııs!' diye bağırıyorsa, veya o tv izlerken ben de salonda dinleyemiyorsam pek kullanışlı değil. Zaten ciddi müzik dinleme işi bence de konsantre olunarak yapılan bir iş, tv açıkken özelliği kayboluyor.
    Tabi benim asli olarak stereo sistem dinliyor olmam en büyük etkenlerden diğeri. Yani evde uygun ortamı yakaladığım zaman masa üstü yerine açıp stereo dinliyorum.
    Taşınabilir sistemlerin aslında uygun fiyatlı olması gerektiğini düşünen arkadaşlara da katılıyorum. Dışarıda otobüste vs. Zaten o kadar dikkat dağıtan öğe ve ses var ki çok hi end bir sistemin kalitesi ziyan oluyor. Kendi adıma taşınabilir sistemde daha pahalı ürünlere bakma sebebim elektronik eşya merakım ve gavurların 'nerd' tabir ettiği tipte olmamdan.

Unutulmaması gereken hepsinde ortak payda müzik, eğer müzik dinleyip bundan keyif alıyorsak doğru iş yapıyoruz demektir :)

15. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,541
    Ben hem stereo hem tasinabilir sistem kullaniyorum . Gece 12 den sonra stereoda muzik dinleyemiyorum komsularim rahatsiz olabilir diye . Disarida da sehir gurultusunden kurtulmak icin genelde muzik dinlemeyi tercih ediyorum . Tasinabilir sistemde ust seviye kulakliklari tam anlamiyla kullanamam diye tercih etmiyorum ama cok merak ediyorum . Butcem dahilinde yavas yavas upgradeler yapiyorum. Ust seviye urunlere verilen paralari abartili bulmuyorum . Bazen bir konser bileti bile 300 TL yi buluyor , biz bu urunleri alip uzun yillar kullanabiliyoruz . Bence secim tamamen cevre sartlari ve kisisel ihtiyaclara bagli. Ikisinden birini sececek olsam stereoyu secerim . Los isikta , arka plan yaptigim agaci izlerken muzik dinlemek cok keyifli keske ev denizi gorseydi .

#15 Hanamichi, 16 Ocak 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 16 Ocak 2015
    3 kişi bunu beğendi.
  16. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Zaten asıl açılması gereken soru belki de TOTL kulaklık sistemi mi, stereo sistem mi olmalı... Ama acaip kavga çıkar net söyliyim... :knuppel2::pol:testere

17. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,459
    Üst seviye kulaklığın farkını anlayabilmek için yatar pozisyonda gözler kapalı dinlemek gerek. Hareket halinde ya da odaksız dinleniyorsa 50 liralık kulaklıktan sibilans haricinde pek fark anlaşılamayacağını (kulaklığın mevcut karakteri hariç) düşünüyorum. Tabii bu müziğin ritmine kapılıp dünyadan soyutlaşmak için geçerli.

18. Daywalker

Daywalker
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    87
    Ben evdeyken iemlerimi Dx90'la dinliyorum. Dışarıda clip+ bana yetiyor.

Evde iemle müzik dinleyen bir ben miyim acaba. :idiot2:

19. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Yoo, ben de salonda takılıyorsam, tv filan açıksa kullanıyorum. Bir de parrot zik var, onu sıklıkla kullanıyorum cep telefonu ve spotify ile.

20. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,459
    Sen doğru olanı yapyorsun işte Barış, bahsettiğin farklar elbette olacak ama karakter olarak 200 liralık kulaklık ile 1000 liralık kulaklık aynıysa odaklı dinlenilmedikçe ikisi de aynı çalar benim için. Fark odaklı dinlenildiğinde gösterir kendini.

Yolda, işte vb. şekilde dinlemek için genel-geçer bir kulaklık ve odaklı dinlemek için stereo sistem. :)

3 kişi bunu beğendi.