Massdrop Fırsat Habercisi

'Sıcak Fırsatlar' forumunda KaraSinek tarafından 7 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

1. .~.

.~.
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    194
    Yukarıdaki kaynağa göre aşağıdakilerde %20 vergi var.

Mikrofonlar ve bunların mesnetleri; hoparlörler (kabinlerine monte edilmiş olsun olmasın); başa takılan kulaklıklar, kulağa takılan kulaklıklar (bir mikrofonla kombine halde olsun olmasın), bir mikrofon ve bir veya daha fazla hoparlör içeren setler; elektrikli ses frekansı yükselteçleri, takım halindeki ses amplifikatörleri

Ses kaydetme veya kaydedilen sesi tekrar vermeye mahsus cihazlar

Bunlar bu kadar şeyi nerden biliyor ki, ben ilk defa elektrikli ses frekans yükselteci diye bir şey doyuyorum...

elektronik müzik bunu beğendi.
  2. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    399
    Evet %18 gümrük vergisine ek olarak %20 ötv varmış bu ürünlerde. Amazon niye almıyor bilemedim.

Neden "her tür kulaklık" dememişler kısaca? Başa ve kulağa takılanlarda vergi var diyor. Başka ne tarz kulaklık var ki?

Kulağa takılanlardaki mikronlu/mikrofonsuz farkını niye belirtme gereği duymuşlar ayrıca?

3. UmutA.

UmutA.
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Biraz şans işi bu ötv ödeme olayı sanırım , ben sadece yuzde 18 kdv ödedim massdroptan aldığım hd6xx'de.

4. Y-Ziya

Y-Ziya
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    Ne zaman almıştınız? Sanırım 2018 ortalarında çıktı o ötv güncellemesi.

5. UmutA.

UmutA.
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    2018 kasımın sonunda siparis verdim aralıkta teslim almıştım.

6. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,736
    Amazon da alıyor ek %20 vergiyi ve kendi hallediyor. hatta bazen kesilmiyor gümrük ve iade yapıyorlar kargo dışındaki tutarı. (Shipping & Import Fees Deposit to Turkey) olarak gördüğünüz bedel. ekiden çok rahat anlaşılıyordu. misal bir flash disk alacakken gümrük bedelinin altındakilere 5$ kargo varken üstüne 1$ bile fazla ise bi anda 20$++ lara çıkıyordu bedel...

Collapse Signature Expand Signature
  7. Y-Ziya

Y-Ziya
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    Teori çöktü o zaman. Grupta yüzde 40 civarında vergi vermek zorunda kalanlar vardı galiba (20 kdv + 20 ötv). Neye göre alınıyor acaba.

8. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    399
    Ötv niye almıyor, sorduğum şey bu. %18 gümrük vergisi sabit zaten. Yukarıda verdiğim linkte görüldüğü üzere; kulaklıklarda ek olarak %20 Ötv alınacağı söyleniyor. Amazon ise bunu almıyor.

11 martta Amazon.de'den bir kulaklık siparişi verdim, yarın elime geçecek ve sadece %18 aldılar. Aslında %18 + %20 olmalı son kanuna göre.

#68 Awésomé, 14 Mart 2019
    Son düzenleme: 14 Mart 2019
  9. .~.

.~.
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    194
    Yurt dışı alışverişlerinde sadece gümrük vergisi ödenir. Avrupa alışverişleri %18 diğer ülkelerden yapılan alış veriş %20

10. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    399
    Yani şu listenin hükmü yok mu?

http://www.gib.gov.tr/fileadmin/mevzuatek/otv_oranlari_tum/15_06_2012_IV_Sayili_Liste.htm

DHL ile alınca neden bu vergiyi ödüyoruz?

Massdrop'tan aldığım üründe sadece %20 gümrük vergisi ödeyip Ötv'den muaf tutulacağının bir garantisi var mı? Bir çok kişi %20+20 ödediğini belirtti.

11. .~.

.~.
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    194
    Hocam yakın zamanda gümrük vergisi ödedim %18 Elbetteki size garanti veremem ancak benim bilgi ve tecrübelerim bu yönde. Eğer alacağımız ürün aliexpresste falan varsa satıcıya 22€ altına göndermesini isterseniz vergi ödemezsiniz. Tabi vergi kaçırmış olursunuz o ayrı konu...

12. ckn

ckn
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Ocak ayında Massdrop'tan 160$ ürün + 15$ kargo = 175 $ toplam bedele satın aldığım Sennheiser HD 58X Jubilee kulaklık için toplam 325-TL vergi ücreti ödedim. Bu ücretten 160$ dolar üzerinden %20 Gümrük vergisi ve %20 ÖTV ödedim. Kargolama Türkiye'ye kadar DHL tarafından, Türkiye'de ise PTT ile yapıldı. Aşağıda vergiye dair PTT sisteminden aldığım ekran görüntüsü mevcuttur.

13. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    831
    DHL gümrükleme konusunda tamamen karın ağrısı, uzak durulmasını tavsiye ederim..
    Yanlış anlaşılmasın hızlı ve düzgün çalışıyorlar ama gelen kargoların (ne hikmetse) çoğunlukla gümrüğe takılması ve masrafların üst limitten yansıması sıklıkla tecrübe edilmiştir..

14. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    899
    Yaklaşık 2 yıl, gümrükçülük yapmadan gümrük işlerine yakinen tanık oldum. Masraf denilen kavram, para kaldırmanın ana öğesi, hem gümrükçü hem de gümrük memuru için. Bireysel olarak lüks tüketime giren mallarda hiç acımazlar, kurumsal olarak her ürün cinsinin ve her işlemin fiks bir masraf ücreti vardır. Benim için en korkulacak insan tipi, piyasa ahlakını tepeden tırnağa kuşanmış ve hiç bir değer tanımayan insan tipidir. Bu sektörde bolca bulunur.

fortress34 bunu beğendi.
  15. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    399
    Bahsettiğim şey bu işte. Bu Ötv'yi sadece DHL mi uyguluyor? Amerikadan gelmesiyle alakalı desek Amazon.com da Ötv almıyor.

16. ckn

ckn
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Çok doğru. Hatta bir örnek daha vermek istiyorum. Ağustos-Eylül ayı gibi aldığım Kargo ücreti hariç 30$ fiyat etiketine sahip Massdrop Minimic için dahi yine %20 gümrük vergisi ve %20 ÖTV ödedim. Amazon'dan ve aliexpress'den muadili defalarca ürünler alsam da hiç bir zaman ÖTV ödemedim aksine %20'lik gümrük vergisinin iade edildiği zamanlar dahi oldu. Zannedersem sizin de belirttiğiniz gibi DHL ile alakalı bir konu yüzünden bu ÖTV'yi ödüyoruz.

17. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    399
    thejustice bunu beğendi.
  18. thejustice

thejustice
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    35
    373 D gibi bir kulaklık mı acaba?

19. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    399
    Oyuncu kulaklıklarını hiç bilmem ama dizayna bakılırsa onun Massdrop versiyonu gibi gözüküyor. Massdrop syfasında çok sayıda yorum ve inceleme var. 373D yazarak filtreleme de yapabilirsiniz.

thejustice bunu beğendi.
  20. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,972
    HD 58X Jubilee Hakkında yorum alabilir miyiz?