Massdrop Fırsat Habercisi

'Sıcak Fırsatlar' forumunda KaraSinek tarafından 7 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

1. ckn

ckn
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    44
    Hifi ekipmanlar konusunda çok tecrübesiz ve yeni bir kişi olarak kendimi değerlendirme yapabilecek bilgiye ve deneyime sahip olarak görmediğimi önceden belirtmek isterim. Kendi çapımda bir iki söz söylemem gerekirse eğer:

Kullanım senaryosu: Yaklaşık 2 ay boyunca Audioengine D1 Dac ile herhangi bir amfi olmaksızın kullandım. Zaten 58x'i tercih etmemin en büyük sebebi muadili olarak nitelendirebileceğim 150-200$ aralığındaki AKG 7xx, Sennheiser 6xx ve Hifman 4xx gibi kulakların aksine amfisiz sürülebilecek bir sürücüye sahip olmasıydı. Daha sonra başlangıç seviyesindeki meraklarımı karşılamak için lambalı amfinin dinlemiş olduğum içeriklere etkisini merak ettiğimden dolayı sağolsunlar Ahmet Çekirdek'ten SDF IV satın aldım ve yaklaşık 10-15 gündür lambalı amfi ile kullanmaktayım. Son zamanlarda genelde jazz türü dinlemekteyim ve izlenimlerimi büyük oranda bu türe göre aktaracağımı söylemeliyim. Kaynak olarak Tidal'ı kullanmaktayım.

Daha önce Sennheiser HD 600-650 ve 660'ı hifimyfi'da deneyimlemiş ve tek tecrübesi bu denemeler olan bir kullanıcı olarak yorum yapmam gerekirse; fiyatına göre çok keyifli fakat malzeme kaltesi olarak başarısız bir kulaklık diyebilirim. Daha önce bilgisayarda oyuncu kulaklığı olarak pazarlanan Sennheiser Game Zero'yu, dışarıda ise Beats'in Studio Wiresless model kafaüstü kulaklığı kullanmaktaydım.
    58x'in komfor olarak diğer HD 600-650-660 modellerinden çok farkını hissetmedim. Bence hepsi genel olarak benim kafa ve kulak yapıma uygun olduklarından dolayı rahatlar. (Gözlük kullanmam nedeniyle her kafaüstü kulaklıkta yaşadığım rahatsızlığı göz ardı ediyorum.)

Ses konusuna gelecek olursak D1 dac ile olan tecrübelerimde çok daha doğal ve enstrümanların ayrı ayrı hissedilebildiği, vokal tonların ise aradan sıyrılarak hiç bir enstrüman ile karışmadığı, ortalama bir sahne genişliğinde dinlenildiğini söyleyebilirim. SDF IV'le ise alt frekanslar daha belirgen hale gelerek bassların daha iyi hissedildiği ve ama abartılmadığı diğer yandan kanaatimce sahnenin biraz daha genişleyip adeta rahatlattığı ama sanki biraz da yavaşlattığını izlenimindeyim. SDF ile içerikten daha çok keyif alsam da salt D1 Dac ile de ayrı bir tat(doğal) yaşadığımı da eklemeliyim. Yüksek frekanslarda ise D1 dac ile çok daha fazla detay yakalıyordum.

Diğer deneyimlediğim kulaklıklarla kıyaslamam gerekirse (ki bu kıyaslamamın adil olmadığı görüşündeyim. Çünkü hifimyfi deneyim ofisindeki Sennheiser HDV 820 model olduğunu tahmin ettiğim amfi ile benim 200$'lık basit D1 dac'ım ve lambalı olan tamamen farklı bir hissiyata sahip amfimle kıyaslamam çok yersiz.) HD 600 ve 650 kadar doğal olmadığını söyleyebilirim. HD 660'ın ise doğallığın yanında bende hissettirmiş olduğu akıcılık hissini tamamen yansıtmasa da tüm bu kulaklıklara yakın deneyimleri sunduğunu söyleyebilirim. Yukarıda da belirttiğim gibi 58x'i de belki aynı koşullarda test etme şansım olsa idi belki de daha rekabet edebilir bir kulaklık olduğu savında bulunabilirdim ama bu şartlar altında diğer kulaklıkların çok daha önde olduğunu söyleyebilirim. Diğer bir yersiz kıyaslamam ise Game Zero ve Studio Wireless ile olursa, Game Zero ya göre midler ve tizler çok daha anlaşılır, çok daha doğal ve zevkli olduğunu; Studio Wireless a göre ise tabii ki sadece basstan ibaret olmayan ve çok çok daha dengeli ve hemen hemen her frekansın ayırt edilebildiği boğuk olmayan bir sese sahip olduğunu söylemeliyim.

Müzik dışındaki diğer içeriklerde ise (dizi,film,oyun) hiç bir şekilde eski kulaklığımı aramadım ve çok daha keyif aldığımı söylemeliyim. Özellikle film ve dizilerdeki patlama efektleri veya çatışma anları gibi sahnelerde farkını ortaya koyuyor.

Samsung S7 Edge marka telefonumla kullanırken ise biraz daha güç istediğini düşünüyorum ama bu içerikten zevk almadığım veya sunmuş olduğu keyiften ödün verdiği anlamına gelmiyor kesinlikle.

Satın almadan önce yaptığım araştırmalarda özellikle arkadaki süngerin çıkarılması sonucunda sahne genişliğinin artacağından bahsediliyordu. Bunu bizzat ben de birebir deneyimlediğimi ve halen arkadaki sünger olmadan kullandığımı söyleyebilirim.

Sonuç olarak ise vergi ve kargo masrafları haricinde 160$ fiyat etiketine sahip bir kulaklık için olağanüstü bir performansı olduğunu söyleyebilirim. Çünkü adeletsiz karşılaştırmalarımda dahi HD600-650-660'la kıyasla aradaki fiyat farkına değer bir devasa fark göremiyorum ve belki aynı şartlarda kıyaslasama şansım olsaydı aradaki fiyat farkının belki de hiçbir anlam ifade etmediğini söyleyebilirdim. Paketleme, kablo kalitesi vs. ise gerçekten Sennheiser markasına yaklaşamayacak kadar kötü. Fakat son söz olarak şunu demekten kendimi alıkoyamıyorum: "Son zamanlarda harcamış olduğum en iyi 160$ bu olsa gerek."

Alacak arkadaşlara kesinlikle öneririm. Ayrıca gerek 58x ile olsun gerek ileride sahip olmayı arzuladığım kulaklıklarla olsun kullanmak için amfi araştırmalarım devam ediyor. Sizlerin de önerilerine açığım. (Aklımda şuan için Massdrop'ta mevcut olmayan çıkar çıkmaz tükenen THX AAA 789 var)

Keşke çok daha fazla deneyime sahip biri olup sizlere daha da aydınlatıcı bilgiler verebilseydim. Umarım ileride kıyaslamaya imkanım olacak nitelikte bir ekipman yelpazesine sahip olabilirim. Okuyup zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

pazac, Y-Ziya, florence ve 6 kişi daha bunu beğendi.
  2. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    807
    Collapse Signature Expand Signature
    Mikrobiyolog ve Serhat bunu beğendi.
  3. bahirtaha

bahirtaha
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    301
  4. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    807
    Beğenip beğenmemek kişiye kalmış bir şey, işine yarayanlar alabilir..
    Daha önce de geliyordu ama 200 dolardı hep..

5. Psikon

Psikon
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Sony Zx100den geçmeye değer mi?(zx100de unbalanced,ar m200de balanced çıkışı kullandığımızı düşününce)

6. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    807
    Her ikisini de denemediğim için bir yorum yapamayacağım..

Psikon bunu beğendi.
  7. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,262
  8. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,038
  9. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    164
  10. bora şahin

bora şahin
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    275
  11. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    778
    theoldman bunu beğendi.
  12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,973
    Genelleme olacagi icin kotu bir oneri olacak ama, $1K altinda bir urunun balanced olmasi goz boyama kanimca... Cunku devreyi dengeli yapmak icin kullanilacak extra masraf, sesi daha kaliteli yapmak icin kullanilabilir. Tahmin ettigimiz uzere beklenen gerceklesti, ve "kalite=dengeli cikis" yanilgisi yenildi yutuldu.

endia bunu beğendi.