MEİZU M6-- bilen eden var mı?

'Meizu' forumunda sserkogss tarafından 29 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

1. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    697
    Arkadaşlar bu meizu firmasını duyan bilen var mı ?? nedir ne değildir bilgi sahibi arkadaşlar biraz anlatabilr mi ? dh da gezinirken gördüm ve özelikleri ve fiyatı gayet sağlam sarj süresi de cabası...

http://www.nebutv.com.tr/default.asp?git=9&urun=51#.

2. utuman

utuman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    70
    Okuduklarıma göre düşündüklerim:
    Artıları:
    -Ses kalitesi ortalamanın üstünde(yurtdışında da tercih ediliyor baya sansa clip ile karşılaştıranlar var hatta üstün görenler)
    -Tek şarj ile kullanım süresi 30 saat falan ki fazla baya
    -Video oynatması(bence her playerda büyük bir artıdır;ama 30 fps değil 24 yada 18fps ile oynatıyor yanlış hatırlamıyorsam)
    Eksileri:
    -Gözüme kaliteli gözükmeyen malzeme yapısı ve tipi;çatlatanlar falan var aleti kılıf ile kullanmak şart
    -Sorunlu bir alet olması;alete yeni firmware yüklenemiyor çünkü alet sorun çıkarıyor,ayrıca yeni firmware yüklemeden de sorun çıkartabiliyor hem de saçma sapan sorunlar.Adamlar çözerken bile değişik yollar kullanıyorlar;eğer çözemezlerse de servise yolluyorlar ama servisleri iyi.Ben meizu bölümüne stabil alet değil diye yazdım ama adamların bana etmediği laf kalmadı;adam diyor bi gün açtım yok şu bu sorunu verdi artık açamıyorum;yeni firmware atılamıyor alete sonra da stabil diyorlar,bir de seviyesizce.4 kere ürün değişimi olan adam var 4 ayda,hepsi de yeni firmware yükleme denemelerinde olmuş.Biraz bakarsanız çok sorun yaşayan adam var..
    -flac formatını desteklememesi
    Bence;fiyatının uygun olması alınabilir duruma getiriyor aleti ama dediğim gibi eksileri de çok fazla.Şahsen ben ikide bir ne başına gelecek aletin falan diye diken üstünde olmak istemem ve yeni firmwareleri de yüklemek isterim.Artık kullanıcı ve alıcı ihtiyacına ve insifiyatifine kalmış...

3. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    697
    açıkcası bende ilk etapta ses kalitesine, çok sayıda format desteklemesine (özelliklede wma kayıpsız ve flac) ayrıca da sarj süresine tam vuruldum du ki sizlere de bir sorayım dedi iyiki de sormuşum.

acaba sorun ağırlıklı olarak firmware mi? sadece o ise kolay belli süre yapmayız olur biter çünkü fyatı ciddi manada uygun.
    kullanan insanlar da memnun gibi bakalım..

sorunlu deyince aklıma vibez geldi o da öyleydi harika ses ama kronik hdd sorunu, isteğimiz sadece iyi müzik dinlemek çk mu şey istiyoruz acaba :D

4. utuman

utuman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    70
    bu arada flac desteği varmış herhalde ama yeni güncelleme ile mi ondan emin değilim maalesef araştırmadım;ama sanırım satıştaki meizularda versiyon güncellemeden yoktur flac desteği.Firmware güncelleme yapmadan mutlu mesut kullananlar da var,normal sorun yaşayanlar da.Yüzde 50 50 gibi bu oran.Ama açıkçası uygun fiyata alınabilir özelliklere sahip zaten video oynatan aletler benim gözümde değerlidir;ve ses kalitesi de fena değil üstelik.Ben servis işleri ile uğraşmaktan nefret ederim;ama garantili bol özellikli meizu da aslında çoğu kişinin tercihi olabilir;ama siz yine de benim düşünceme bağlı kalmayın;çoğu kişi tavsiye eder bence.Uygun fiyata bence de kaybedilen birşey olmaz.
    Not:Vibez kadar sorunlu bir alet 40 yılda 1 çıkar piyasaya meizu o kadar değil..

5. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    Sd card slotu yok, en onemli eksisi bu bence... Cunku 2 gb ne videoya yeter, ne de müziğe...
    Onun dısında f/p oranı gayet iyi duruyor, meizu ile ilgili olarak genelde ben de iyi şeyler duydum...

6. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    697

onun kadar sorunlu değilse tamamdır canım...
    deneme amaçlı almak istiyorum bakalım, birde flac desteği var yazıyor ürün özelliklerinde

WMA,WMA VBR,KAYIPSIZ WMA,OGG,WAV,FLAC,MP3 formatında ses dosyası çalabilme.
    Video oynatıcı ( AVI formatına çevirerek )

7. utuman

utuman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    70
    sserkogss aslında senin görüşlerin de önemli benim için ve de clip ile karşılaştırman;d2 varken gecelerim onda video izlemekle geçiyordu ama ses kalitesi düşüktü;eğer clipe yakınsa ben de düşünmeden alırım gibi...

8. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    697
    ayrıca dh da ikinci el 85 e 4gb lık versiyonu buldum onu alacak gibiyim alınca izlenimlerimi aktarırım. clip ciddi manada taş gibi alet, hatta kullandığım en sorunsuz olanı, küçük olmasından dolayı biraz pil sorunu işte. ayrıca taşınabilir bir cihazda video istiyorum inşallah convert olayı çok yavaş değildir psp de ölüm...

9. rstm

rstm
    Expand Collapse
    Guest

ben kullanıyorum şu anda daha önce de 1 yıl süreyle sony a815 kullandım. ses kalitesi olarak gerçekten üst sınıf bir cihaz özellikle midlerde ve basslarda sony i bana aratmadı ama tizleri gerçekten zayıf bu cihazın tizleri verio ama sonyden sonra bana ölü gibi geliyo (çok iyi kulaklıklarla test etmedim ona rağmen tizlerdeki fark barizdi) :( fw yapmazsan problem olmuyomus bende de olmadı hiç :) malzeme kalitesine kötü diyemem ama tip çakma gibi duruyo diyebilirim :) bide bence en büyük eksisi cihazın arayüzü hızlı ama açılıp kapanması yavaş.

10. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    697
    tizlerinin kötü olması üzücü oldu benim için vibezde alıştıktan sonra zor geliyor valla..
    çakma gibi durmasına katılıyorum bana da öle geldi.

11. rstm

rstm
    Expand Collapse
    Guest

bu arada en önemli artısıda geniş eq ayarı ve bunun yanında tiz ve bass kontrolü. bende sansa clip alacaktım a815 kaybolduktan sonra tavsiye üstüne bunu aldım pişman değilim çünkü sansa clip dinlemedim :) bu arada çok güçlü basslara sahip ilk etapta o dikkatimi çekmişti benim. şarj süresine de değineyim yoğun kullanımda 15 ile 20 saat gidiyo normal kullanımda 25 filan yani bu konuda beni tatmin etmedi sonyden sonra :(

ekleme; flac formatını fw yapmadan da oynatıyo yanlış bilgilendirme olmasın.

12. ekomania

ekomania
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Bakıyorum da hep Sandisk Sansa yok Sony A serisi ile ilgili konular güncel. Meizu öksüz kalmış, hakkında yazanların bir kısmı da cihazı kullanmamışlar.
    İlk iletim de bildiğim tanıdığım yorum yazabileceğim yıllardır kullandığım Meizu hakkında olsun bakalım.

Teknik Özelliklerini bu http://www.hizlial.com/u05.016.4399.0005/next-meizu-ye-m6-8-gb-fm-radyolu-mp3-mp4-player siteden bakabilirsiniz , kendi sitesinde bulamıyorum artık...

İlk Meizu'm, 2 gb'lık m6 sl modeliydi. Forumlardaki karşılaştırmalar ve tavsiyeler üzerine almıştım. O zamanlar TR'de satışı yoktu yurtdışından sipariş etmiştim.Tabi o zamanlar kendi earbud tipi kulaklıklarıyla dinliyordum.128 kbps'lik mp3 lerden ne atsan mest ediyordu.Neyse çok uzatmayayım, onunla başladı bu ekipman hastalığı.Konuya dönersek anlayacağınız o zamanlar ses kalitesi anlayışım diplerdeydi ta ki iem kulaklıklar alana dek. Iem kulaklıklara geçtiğimde elimde Meizu yoktu.

Daha sonra Creative Zen, Zen Stone ve Cowon D2+ kullandım, sonra tekrar Meizu'ya döndüm.Öyle döndüm ki 2 adet aldım, biri birinin yedeği.
    Baştan söyleyeyim Sansa olsun Sony olsun diğer müzikçalarları hiç dinlemedim kıyaslamam sadece yazdığım ekipmanlarladır.

_Meizu'nun ses ile ilgili en güçlü ve en iyi yönü ekolayzır.
    _Ekolayzır tepkisi çok iyi(şöyle ki istediğin ayarları yaparken seste bozulma olmuyor, kulaklığın kapasitesini sonuna kadar kullanabiliyorsun)
    _Ses geliştirme ayarları ise muhteşem.(sahne , enstruman ayrımı ne istiyorsan zevkine göre ayarla)
    _Ayrıca Bass ve Tiz ayarı ile (bonus gibi birşey) seste bozulmaya sebebiyet vermeden sınırları zorlayabiliyorsun.

Bilgisayarımda Audiotrak Prodigy Cube ve Creative Extreme Music ses kartından alamadığım kadar berrak sesi alabiliyorum.
    Oldukça doğal ve kristal netliğinde sesi var, tabiki kaliteli kulaklıklarla...
    _Basslar çok doğal ,güçlü ve özellikle hızlı tepki verebiliyor, neyse o (Cowon D2 ile kıyaslarsak bas kalitesi ve bas hızı olarak arada uçurum var )
    _Midler ise biraz sıcak ama ekolayzır ile sesi bozmadan istediğin renge döndürebilirsin, (Cowon D2'de V shape ses karakteristiği var ne yaparsan yap ekolayzırla düzelmiyor aksine ses bozuluyor)
    _Tizlerin ise sonu yok sanki kullandığın kulaklığın kapasitesine bağlı.(Tizlerin zayıf olduğunu söylemişsiniz ama bence en güçlü olduğu bölüm)

_Şarj durumuna gelince kesin bir ölçüm yapmadım ama günde 40-45 dk'dan 1,5 hafta idare ediyor.
    _Ses çıkış gücü de iem kulaklıklar için oldukça yeterlidir. Yüzde 75 ses seviyesini geçemiyorum dinlerken.
    Tabiki kulaklığa göre değişir bu durum. Kullandığım iem kulaklıklar CKS70 , CKM500 ve M2.
    _Menü kullanımı benim için çok kullanışlı ve hızlı fakat Cowon D2 kadar iyi değil bu konuda.Tabiki Cowon D2 dokunmatik ekranı ve arayüzü çok kullanışlı.
    _Malzeme kalitesi çok iyi, oldukça sağlam (içini açana kadar canım çıkmıştı)

Gelelim eksi yönlerine;
    _Next'in Türkçe Firmware ile sorunları var. Ama kendi sitesindeki son firmware ile daha stabil şu anda.Bazen ses takılabiliyor çalarken.
    _Ekranında koruma jelatiniyle geliyor, fakat onu çıkarırsanız çok kolay çizilebiliyor.
    _Radyo çekimi ve sesi vasat (Cowon D2 kadar kötü değil tabiki, o nerdeyse hiç çekmiyordu)
    _Video izlemek için videoları sadece bunun için yapılan çeviricilerle (video görüntüsünü dikey olarak oynatıyor 240*320 olarak) dönüştürmek gerekiyor, bence çok kullanışsız ve zaten günümüz için gerksiz artık.

Sonuç olarak ben daha iyisini dinleyene kadar benim için en iyisi bu.(İnşallah bir İstanbul buluşmasında diğerlerini de dinlerim)

İlk iletim biraz uzun ve karışık oldu aklıma geldiği gibi yazdım, varsa hatalarım affedin, böyle kaliteli ve seviyeli foruma, aranıza katılmaktan memnun oldum... ::)

13. özkan

özkan
    Expand Collapse
    Guest

Meizu forever. :yourock

14. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,541
    En büyük eksisi artık piyasada olmaması diyebiliriz :) Özkan beyde var bende dinlemiştim gerçekten güzel oynatıcı .

15. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,771
    Benim de sevdiğim saydığım uzun vakitler kullandığım bir cihaz. Şimdilerde ise joker olarak kullanıyorum genelde.

16. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    69
    Ben dinledim hoşuma da gitti, ama firma öksüz bırakmış gibi cihazı, kısıtlı sayıda var zaten piyasada, devam eden yazılımsal sorunlar vs, yapıcak bir şey yok, cenaze namazı çoktan kılınmış gibi :bu

17. pastnova

pastnova
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    2
    E bu baya inceleme gibi birşey olmuş ilk mesajdan çok teşekkür ederiz :)

18. özkan

özkan
    Expand Collapse
    Guest

Ben hala arasıra elektro-şok kalp masajı vs hayata döndürüyorum. :evl 2 tane var birini yedek parçaya ayıracağım yakında.

19. DrHolyday

DrHolyday
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Bende de var bir tane. Seste ara sıra takılmalar olmasına rağmen yine de güzel cihaz. Bir de ekranını fiio e5 ile kırmıştım piksel(bir sürü) ölmüştü. 3-4 ay hiç açmadım. Sonra açtığımda ekran düzelmişti. :yourock gidip biraz nostalji yapayım :)

20. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    69
    Ortamda neden meizu olmadığı belli oldu, herkes 2. veya 3. dap olarak saklamış, sonra bulunmuyor deriz tabii :evl