Mee Pinnacle P1 İnceli-Yorum

'Meelectronics' forumunda Nazım tarafından 20 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

1. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,369
    İlk incelemem olacak biraz acemilik var, umarım beğenir ve hatalarımı mazur görürsünüz :angel:

Öncelikle, ColorTR hocama desteği ve önerisi için çok teşekkür ederim, Ürünü forumdaki complete hocamdan aldım, gerek satış öncesi gerek satış sonrası muazzam desteği oldu, hatta kablolardan biri sıkıntılı olduğu için şirkete mail atıp yeni kablo dahi istemiş. Sattıktan sonra ürününü böylesine takip etmesi gerçekten çok güzel bir şey.

Bundan önce 2 yıl Shure SE215 ve 2 yıl da SE215se kullandım. ikisini de kırdım, hem biraz daha kaliteli hem de daha sağlam bir şey arıyordum,(se215'in nozzle'ını kırmak kolay değil pek ama ince plastik sonuçta) ColorTR hocamın da tavsiyesiyle Pinnacle P1 ile illgilenmeye başladım. Hem hakkında yapılan yorumlar muhteşemdi, hem de yekpare alüminyum kasa olduğu için kolay kırılmazdı.

Her şey gördüğüm fotoğraflarla birebir aynı olduğu ve fotoğraf çekecek uygun yerim olmadığı için fotoğrafları internetten alıyorum. Birebir aynı olduğunu düşünmediğim fotoğrafı koymam.

Kutu İçeriği

Burada 200 dolarlık bir cihazdan bahsediyoruz kutu içeriği ne olabilir ki? diyenlerimiz olmuştur. Mee Audio da bu kişileri yanlış çıkarmak için oldukça uğraşmış. Bir kere kutuyu elinize aldığınızda dokusuyla açılma biçimiyle sunuşuyla çok premium bir his veriyor.

Kutuyu iki yanlardan açtığınızda karşınıza sert köpük arasında iki kulaklık, üzerinde seri no yazan ve muhteşem gözüken bir deri taşıma çantası bir de iki tane kutucuk karşılıyor sizi.

Şaşkınlıkla kulaklıkları elinize alıyorsunuz inceliyorsunuz, ne kadar özen gösterildiğini takdir ediyorsunuz ve köpükle beraber kenara koyuyorsunuz. Daha sonra ise köpüğün altından, bir adet jack adaptörü, tişörte tutturma aparatı ve bir kitapçık çıkıyor.

Deri taşıma çantasının elde verdiği his harika, kapağında sağlam bir mıknatıs var. ve güzel tutuyor.

Kablolara bakıyorsunuz, cable's' diyor sonuçta, bir adet kulaklığın rengine yakın bir kablo ve bir adet siyah kablo çıkıyor. kablolara öylesine de koyulmuş kablolar değil. Gerçekten kalitelerini uzaktan da elde de belli ediyorlar. Kulaklığın mmcx soketli olduğunu belirtmekte de fayda var. Siyah olan mikrofon'lu ve bir tuşlu kontrolcülü diğerinden hafifçe daha ince yine örgülü bir kablo, telefonlarda da hatrı sayılır düzeyde ses verdiği için iş görebilecek bir aksesuar. diğeri ise gümüş kaplamalı saf bakır bir kablo, siyah olandan hafifçe daha kalın ve elde tutması daha zevkli çünkü aldığı şekli siyah olana nispeten daha zor bozuyor...
    Gümüş kaplamalı kablolar çoğunlukla kulaklıktan fazla etmesi gerekirken koyulması bence hoş bir hareketten öte bir hareket...

Buraya kadar şaşkınlık varsa atalım, çünkü bitmedi. Mee audio dur demiyor, öyleyse biz de durmayalım...
    Diğer kutucuğa geçiyoruz, eartips diyor ve büyükçe bir kutu, açıyoruz. İçinden S/M/L silikon uçlar çıkıyor doğal olarak, iki set bi-flange uç, bir set tri-flange uç, ve son darbe olarak üç set Comply uç çıkıyor.
    Helal olsun...

Pinnacle P1 çinko alaşımdan yapılmış tek parça bir kulaklık, ve dışarıdan görünümü çok hoş, kalite uyandırıyor. fırça izleri de üzerine güzel bir etki katmış. Daha önce bahsettiğim gibi MMCX soket mevcut, Soketten kablo çıkarıp takmak çok kolay.(Özellikle Shure'dan sonra). İki kablo da kaliteli ve yeterince kalın(özellikle gümüş olan bir rüya) ancak Shure'dan gelen bir alışkanlıkla arkadan doladığım için bi kevlar kısım bekledim. ÇOOK sağlam yapılmış bir kulaklık.

Ses

Çoğunluğumuzun merak ettiği ve duyduysa "abi sesi çok iyi yaa" diye duymuş olduğu bir kulaklık bu, umarım sesini anlatırken sizi tatmin ederim. Günlük kullanımda SE215'e alışmış birisi olarak beni gökyüzüne çıkaran bir kulaklık belki bazılarımıza tırt gelebilir. O yüzden kendi yorumlarım olduğunu da belirteyim baştan.

İkinci el aldığım için burn-in yapılmıştı sanırım, yapılmış yapılmamış bilmiyorum, ilk aldığım andan itibaren sesine aşık oldum. Sahne sahne denilirken, hani ne olabilir ki bu sahne diyordum. P1'i dinleyince anladım sahne'nin nasıl bir şey olduğunu. inanılmaz geniş ve ferah bir sahnesi var, belki ben alışkın değilim ama enstrüman ayrımı ve detayı muhteşem. ve sanki hepsi ufacık kulaklığın içine girmiş de farklı yerlere dağılmış gibi, özellikle iyi yapılmış mix'lerde kendini gösteriyor kulaklık.

Ağırlıklı olarak Caz ve Progresif Rock dinlerim, ama neredeyse her türü dinledim bu kulaklıkla, ve seçmedi. Elektronik müzikçileri pek tatmin etmeyebilir, ama arada sırada dinleyenleri memnun edecek bir kulaklık.

Bas:
    Gerçek bir elektronikçiyseniz, başka kulaklıklara bakmanızı tavsiye ederim, sub-bass için yapılmış bir kulaklık değil. Ha yok mu? var. Ama bas konusunda asıl tatmin edeceği nokta, Doğal enstrüman bası, Bir rock grubu veya bir kontrbas olsun, diğerlerinden kolaylıkla ayrışıyor bas, ve duyuyorsunuz. Bazı yerlerde vuruşları dahi duyduğumu hatırlıyorum ve bunlar parçanın hızlı yerlerinde oluyor.
    Aynı zamanda bas sapıtmıyor, her zaman yerinde ve ayarında vuruyor, başkasına da bulaşmıyor. Ne yapması gerektiğini bilen bir yapay zeka gibi... Abartılmış bir bas değil kesinlikle, ama çok kaliteli bir bas. P1 size bunu bir iem'den beklenmeyecek şekilde veriyor.

Mid:

Tam ayarında olması için 1-2 db açılması gerektiğini düşünüyorum, ama bu haliyle de oldukça tatmin edici, vokal ağırlıklı parçalar da sıkıntıdan ziyade zevk veriyor. Ama kompleks parçalarda minik bir miktar geride kalabiliyor. Diğer aralıklar gibi çok temiz. Ama mid yönünden dikkat çekiyor diyemeyiz.

Tizler:

Tizler, burada, tam yerinde, olması gerektiği gibi. ne parlak ne de kısık, ancak oldukça detaylı. Arada bazı yerlerde clipping yapar gibi oldu ama onu bilgisayardan 100/100 seste dinlediğim için olduğunu düşünüyorum.

Temizlik, detay ve sahne konusu:

Bu konuda yukarılarda ufak ufak bahsettiğim için kısa geçeceğim. Çok temiz bir ses veriyor, hiss duymak ortalama bir kaynak ile çok zor(hele se215'ten sonra), ilk dinleyişte ooo mükemmel bu dedirtecek bir temizlik yok, ama bu ne yaa da dedirtmez, yine işini layığıyla yapıyor. Detay daha önce de bahsetitğim gibi harika bir seviyede, her enstrüman çok rahat dinleniyor. Sahneden de bahsettim, inanılmaz!!! 3D dinliyorsunuz, bunu çok rahatlıkla söyleyebilirim.

Empedans meselesi ile ilgili bir kaç yorum:

Kulaklıklar bilindiği üzere 50 ohm, ama ne hikmetse Sony Xperia Z2 telefonum SE215'ten daha rahat sürdü, telefonla dinlemek keyifli bu kulaklığı, her şeyle dinleyebilip keyif alabilirsiniz, ancak düzgünce besleyen bir cihaza geçtiğinizde ortalığı yıkıp dökmek isteyeceksiniz, çünkü gerçek yüzünü o zaman gösteriyor :yourock Zor besleyecek bir kaynağa taktığınızda sahne yönünden bir sıkıntı olmuyor, ama detay ve kalite kaybı hatırı sayılır bir miktar yaşanıyor. yine de oldukça dinlenebilir bir durumda kalıyor.

Sonuç:

Bu fiyata çok fazla bir kulaklık, bundan emin olabilirsiniz. Ödediğim her kuruşa(bu döviz kuru dahil)(ikinci el almış olsam da) değdi. Sadece ses olarak da değil, sunuş, aksesuarlar, komfor, duruş, satış sonrası hizmetler(yeni kablo gönderdi şirket) her yönüyle kulaklık dünyasına bizim amiral gemimiz böyle olur demiş Mee Audio... Kendilerini tebrik ediyoruz...

P1 bir devrim mi? Yoksa fiyat performans oranı yüksek öylesine bir kulaklık mı? orası size kalmış, ama P1 hafife alınacak bir kulaklık değil...

Umarım ilk incelememi beğenirsiniz...

- Nazım Can Işık
    www.nazimcanisik.com

Collapse Signature Expand Signature
    DefinitioN, Miran, Synthyss ve 25 kişi daha bunu beğendi.
  2. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,758
    Valla harika bir sunum olmuş elinize sağlık . Bahadır merak ettim incelediğim bir kulaklık sizinde yorumunuzdan sonra alabilir gibi

2 kişi bunu beğendi.
  3. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,369
    Çok teşekkür ederim yorumunuz için hocam, tavsiye ederim...

4. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,968
    Nazım hocam inceleme için teşekkürler,kulaklığı mükemmel yorumlamışsınız,ilk inceleme için fazla profosyenel bence:),samimi düşünceleriniz için teşekkür ederim,bende sizin gibi değerli bir insanı tanıdığım için çok mennun oldum..

4 kişi bunu beğendi.
  5. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,369
    çok teşekkür ederim hocam,o memnuniyet bana ait... :)

6. zoso86

zoso86
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    963
    Hayırlı olsun. Oldukça sevinmişsiniz. Güle güle kullanın..

2 kişi bunu beğendi.
  7. Yabguz

Yabguz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,534
    Elinize sağlık, ilk inceleme için gayet güzel olmuş bence. Fiyatının çok üstünde çaldığı söyleniyor hep, özellikle güçlü bir kaynak ile. Güzel günlerde kullanmanız dileğiyle

2 kişi bunu beğendi.
  8. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,369
    Teşekkür ederim, kendisini güçlü bir kaynakla gösteriyor evet.

9. hakansen

hakansen
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    Şimdi sizin incelemenizi okuduktan sonra daha da sabırsızlandım kura rağmen vermiştim siparişi gelmedi gitti yahu :)
    İnceleme için teşekkürler

2 kişi bunu beğendi.
  10. Whed

Whed
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Anlattiklarinizdan sonra alasi geliyor insanin. :)

2 kişi bunu beğendi.
  11. pea

pea
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    592
    705TL'lik kulaklığın tarhana yapmasını bile beklerim açıkçası :bBence kutu içeriği normal, böyle bir içeriği hak ediyor bu fiyat.

İnceleme için teşekkürler, elinize kulağınıza sağlık :)

6 kişi bunu beğendi.
  12. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,369
    hehe, doğru aslında, ama döviz kurunu 1.70 düşünsek su koysa yeter olur :D

3 kişi bunu beğendi.
  13. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,050
    1,70 miiii bi ara sıfır silmiştik epey o ara 1700000 den 1,7 ye düşmüştü çok hızlı düştü ondan başka düşüş hatırlamıyorum :D

elinize sağlık güzel inceleme hocam ilk alınan kulaklıkların heyecanı gibisi yok ama söylim o yüzden uzun süre kullanın aşk bitmeden satmayın,

abiii bu çok iyi yaaa hali, hımmm bunun subbası eksik biraz, üst midler de bazen parlıyor, gövde de biraz daha olsaymış..... :D şeklinde değişebiliyor.

sürülme zorluğu dışında belirgin bi problem duymadım kimseden cidden yapmışlar adamlar demek, ibasso it03 edm için, p1 de enstruman için baya fiyatlarına göre güzel aletler diyebiliriz o zaman.

3 kişi bunu beğendi.
  14. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,369
    4 yıl boşuna se215 kullanmışım valla hocam :D, subbası eksik :D

2 kişi bunu beğendi.
  15. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,050
    biçoğunun başlangıç iemi se215 ki bence dayanıklılık olarak fena değil değişebilen kablo vs. açısından ve izolasyon konfor olarak da başarılı alet.
    ha ses meselesinde daha iyileri bolca mevcut ama ikinci el ben bu işe başlayacak adama gene öneririm.

edit: çok kahrımı çekti se215 hakkını yemeyeyim :D

4 kişi bunu beğendi.
  16. ColorTR

ColorTR
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    39
    Hocam konuyu daha yeni gördüm ama gerçekten muhteşem bir inceleme olmuş ellerine sağlık. Bu kulaklığı tavsiyeler ile giriş-orta seviyesine daha bolca yayarak insanlığa faydalı olmamız lazım :)) Tekrardan hayırlı olsun.

2 kişi bunu beğendi.
  17. SoundMeister

SoundMeister
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    156
    Kendi fiyat aralığının hakkını en çok veren IEM'dir. Çok kısa bir süre sadece deneme amaçlı alıp kullanmış olmama rağmen ses imzasını hala hatırlıyorum.

2 kişi bunu beğendi.
  18. regular6

regular6
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Kulaklıklar gerçekten harika. GR07 kulaklıklarım bozulmasaydı almayacaktım ama şu an kulaklarımın pasını silerken yatıp uyuyamıyorum bile. İlk günden ısındım kulaklıklara. iPod classic 5 (video) ile böyleyse bu...

5 kişi bunu beğendi.
  19. myloo

myloo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,137
    Ahh ah sorma hocam benim de ilk iemimdi fiyatını duyanlar şok oluyordu şimdi düşünüyorum da çok ucuzmuş ya hele ki o zamanki kurla :D

Bu iemi sattım sonra tekrar aldım yine sattım Heir'e geçince. Heir de kesmeyecek bir süre sonra ama şu sıralar tutuyorum kendimi :)

Bu arada inceleme için teşekkürler Nazım Bey, bayağı güzel tanıtmışsınız.

5 kişi bunu beğendi.
  20. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,369
    4 yıl se215 kullandım, ilk aldığım 200tl'ye mal olmuştu bana. şimdi ikinci eli o paraya gidemiyor hey gidi hey :)

2 kişi bunu beğendi.