Meelectronics CC-51: Geç kalmış bir inceleme

'Meelectronics' forumunda Sine nomine tarafından 24 Aralık 2013 tarihinde açılan konu

1. Sine nomine

Sine nomine
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    47

Meelectronics CC-5'i uzun süre önce denemiştim ve o zamandan beridir aklımda olan bir kulaklıktı. Ama $80 civarındaki fiyatından dolayı onu almak yerine genellikle (üste biraz daha ekleyerek ya da daha düşük bir fiyata vs.) farklı kulaklıkları tercih etmiştim. Tabii ben alana kadar CC-51'in üretimi durdu. :) Ebay'de bakınırken Meelectronics'in elinde kalan CC-51'leri $30'a (mikrofonlular da $35) sattığını görünce sesini bildiğimden bu fiyata almamak ayıp olurdu açıkçası. Ayrıca mikrofonsuz modelinin ilanında olan make offer seçeneğini de kullanarak $25 + $6,95 kargo ile bir tane aldım. Vakit bulunca da incelemesini yapmak istedim.

(LJ ile başlayan bir takip numarası verdiler, sanırım L ile başlayan no'ların takibinde sıkıntı oluyormuş, diğerlerinden farklı olarak Türkiye'ye girene kadar PTT'de gözükmedi ama Türkiye'ye girince takibi yapılıyor alacak olanların aklında olsun.)

Kulaklığa gelirsek;

İçerik

Yanında bir adet taşıma çantası ile küçük, orta, büyük ve double flange uçlarla geliyor.

Yapı kalitesi

Kablosu standart, sürücü gövdesi seramik, gayet şık ve sağlam görünüyor. Jack ise L şeklinde. Bir de kablosunun üstünde bir adet clip mevcut ve kolayca çıkarılamıyor. Yabancı sitelerde gördüğüm kadarıyla çekip çıkarmaya çalışırken kabloya zarar verenler olmuş. Gereksiz, koymasalarmış ya da en azından kolayca çıksaymış iyi olurmuş. Rahatsız etmiyor ve isterseniz kabloya dikkat ederek en kötü clipi kırarak çıkarmak mümkün gözüküyor.​

Kullanım

Sürücü gövdesi seramik olduğundan dolayı az da olsa ağır. Yapısı bakımından da daha önce kulakiçi kulaklıklarla sorun yaşamış ve dar kulak kanalı olanları rahatsız edebilir. Ama PFE gibi kabloyu kulağınızın üstünden geçirerek taktığınızda sorun kalmıyor. Ben bu şekilde saatlerce dinlerken hiçbir sorun yaşamadım. Yine de eğer kulaklarınız çok hassas ise daha rahat kulaklıkları tercih etmenizi tavsiye ederim.

Ses kalitesi

Öncelikle kulaklığın bir 30 saat burn-in ihtiyacı olduğunu belirteyim. Sesinde çok önemli birkaç değişiklik oluyor. İlk açtığınızda patlayan baslar düzeliyor, vokallerdeki azlık/gariplik hissi yerini mid-merkezli kulaklıklarda olduğu gibi iyi bir vokal deneyimine bırakıyor. Hafiften kulak tırmalayan tizler ise müziğe daha geriden ve rahatsızlık vermeden eşlik ediyorlar.

Burn-in sonrası;

Bas

Sağlam, dolu ve mesela Phonak PFE gibi kulaklıklara göre fazla fazla bas mevcut. Baskafa kulaklığı olmamakla birlikte baslar seste gayet belirgin. Mid-bas kamburu da mevcut. Baslar derinlik açısından yeterli olmakla beraber belki biraz daha rafine olabilirdi. Yine kalite açısından kötü değil. Eğer üst düzey bir kulaklık kullandıysanız farkediliyor diyebilirim.

Toparlarsak, eksiklik hissinden fazlasıyla uzak, kaliteli ve normal kullanıcı için gayet iyi. Kullandıkça belki biraz daha iyileşeceğini düşünüyorum. Örneğin Brainwavz M1'in baslarını kalite, derinlik vs. açısından rahatlıkla ikiye katlar. Gerçi M1'i her açıdan eziyor tabii;

Mid

Neredeyse mid merkezli bir kulaklık. Midler diğer seslerden biraz daha önde. Vokaller dolgun, gövdeli ve görece ferah. Kulaklığın arka planı karanlık ve ses de belirgin bir biçimde sıcak. Biraz Vsonic GR07'ye benziyor ama tabii o her açıdan daha iyiydi. GR06 ile aynı sınıftan olduğunu söyleyebilirim. Denemedim ama okuduğum kadarıyla GR06'ya benzer olduğunu tahmin ediyorum. Çözünürlük açısından yeterli, sibilansa da pek rastlamadım. Karanlık, doğal denebilir, parlama gibi bir durumda elbette söz konusu değil. Zaten kulaklığın ilgimi çekmesinin sebebi bu genel karanlık hali ve midlerin sıcak, tatlı yapısı. Sanıyorum bu sürücü gövdesinin seramik oluşundan ileri gelen bir durum.

Tiz

Tizler açısından PFE gibi kulaklıklardan çok uzakta. Ne çok yukarılara gidiyor ne de tizlerdeki ayrıntılara hâkim olabiliyorsunuz. Müziğe yalnızca yeteri kadar eşlik ediyor. Eksik olmamakla birlikte diğer seslerin ardında olduğunu söylemek mümkün. Tabii bunun getirisi olarak tizler hiçbir şekilde parlamıyor, kulak tırmalamıyor. Sıcak bir şekilde eşlik ediyorlar. Çözünürlük açısından da üst düzey kulaklıkları deneyenlere eksiklik hissi verebiliyor ama yetersizlik yok.

Sahne, ayrıntı ve hız

Sahnesi çok geniş olmamakla beraber enstrümanlar birbirine yapışık çalmıyor. Aralarında hafif de olsa bir boşluk mevcut. Kısacası yeterli. Enstrümanların konumları ise doğru. 3 boyutlu bir deneyim sunmasa da neyin nerede olduğu belli oluyor.

Çok ayrıntılı çalan bir kulaklık olmasa da ayrıntılarda eksiklik hissi yaşamıyorsunuz. PFE gibi açık çaldığı için ayrıntıları arttıran ve üst düzey kulaklıkları bir kenara bırakırsak detay açısından fena değil, iyi sayılabilecek bir derecede.

Mikro sürücüye sahip ve yavaş bir kulaklık değil. Armatür sürücüler ile arasında belki çok küçük bir hız farkı olabilir ama göze batan bir yavaşlık yok.

Sonuç

Klasik ve tizler sizin için önemliyse Rock vb. müzik türlerinde çok başarılı değil. Bununla beraber Meelectronics'in her müzik türünde başarılı/yeterli bir kulaklık yapmaya çalıştığını düşünüyorum. Yani üzeceğini ya da özellikle bu fiyata hayal kırıklığına uğratacağını sanmıyorum. Kısacası sıcak ses sevenler için iyi bir giriş kulaklığı. Kalan stok da tükenene kadar bu fiyata iyi bir seçenek gibi duruyor.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Ek 1:
    İzolasyon ve sürülme meselesine değinmeyi unutmuşum. İzolasyonu yeterli söylenecek çok bir şey yok. Sürülme açısından da bir sorun yok, düşük ayarlarda mesela PFE'ye göre ses gayet yüksek geliyor ama amfiye iyi bir tepki verdiğini de düşünüyorum.

Ek 2: Bugün dinlerken farkettim, özellikle midbasın yoğun olduğu pasajlarda mid/üst-mid sesleri (dolayısıyla vokalleri) midbaslar sindirebiliyor, yoğun midbaslar sesi boğabiliyor, bunun dışında ses yine üstte yazdığım gibi. Nedense böyle bir sıkıntı söz konusu.

#1 Sine nomine, 24 Aralık 2013
    Moderatör tarafından düzenlendi: 16 Ağustos 2014
  2. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,123
    Gerginlikte kaynadı arada..

Elinize sağlık. :) Teşekkür ederiz.

Collapse Signature Expand Signature
  3. chelaureux

chelaureux
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    57
    İnceleme için teşekkürler, elinize sağlık. Telefonda deneyebildinizmi, denediyseniz hangi telefonda denediniz ve fiyatına göre memnun ettimi acaba?

4. Sine nomine

Sine nomine
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    47
    Rica ederim. :)

Telefonda denemedim. Ama turuncu forumda birisi mikrofonlu modeli Sony Xperia'yla uyumsuz olduğu için satmış bir ara. Gerçi o Sony'le ilgili bir durummuş, yalnızca Sony kulaklıkları kabul ediyormuş. Iphone, Huawei, HTC vs. ile denemiş ve sorunsuz kullanılıyormuş. Yine sürülme açısından da telefonlarda bir problem olacağını sanmıyorum. Şu anki fiyatıyla tam bir F/P ürünü bana göre. Fazlasıyla memnun etti. Zaten ben $80 olduğu sıra dahi almayı düşünüyordum ama o fiyat civarına hep başka kulaklıklara yöneldim ve fırsat olmadı. :)

5. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,251
    Teşekkürler inceleme için, elinize sağlık.

Collapse Signature Expand Signature