Meizu Live İncelemesi

'Diğer Markalar' forumunda erenn tarafından 11 Kasım 2018 tarihinde açılan konu

 1. erenn

  erenn
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  4 Ocak 2014
  Mesaj:
  196
  Alınan Beğeniler:
  487
  Merhaba
  Meizu Live hakkında deneyimlediğim kadarını sizlere aktaracağım. Umarım incelemem sizde bir fikir oluşturur.

  Meizu Markasının Tarihi
  Meizu Firması günümüzde her ne kadar Akıllı telefon üreten bir şirket olsa da, 2003 yılında kurulduğunda ilk olarak Müzik Çalar ile piyasaya girdi. 2004’te Meizu E2 müzik çalarını piyasaya sürdü. 2006 yılında Meizu mini player çıktı, dokunmatik ve vidasız tasarımıyla dikkatleri üzerine çeken cihaz o dönem Çin pazarında satış şampiyonu oldu. Sonraki yıllarda da Müzik Çalar üretimine devam eden Meizu, akıllı telefon pazarına daha çok odaklanmış ve Mx4 pro, Pro 6, Pro 7 gibi seste öne çıkan telefonlar üretmiştir. Meizu Live’da bu geçmişin bir sonucu olarak doğmuş bir üründür.

  Aradığım Ses

  Öncelikle incelemeye başlamadan evvel kendi aradığım sesten bahsetmek istiyorum. İncelemeyi de bu kıstasa göre okumanızı rica ederim, çünkü herhangi bir kulaklığı dinlerken aradığım ve arzu ettiğim sese ne kadar yaklaşıyor, ne denli aradığım ses dinlediğim ekipmanda var, bunlara bakıyorum. İncelemeyi de o istediğim ses üzerinden yapılmış yorumlar olarak algılamanızı istiyorum. Öncelikle müzikteki dokuyu hissetmek benim için çok önemli. Telli çalgılar, yaylılar veyahut daha bas ağırlıklı enstrümanlarda sesin gerçeğe yakın, yanımda çalıyormuş hissi ile çalmasını istiyorum. Genel olarak dengeli ses tarafındayım. Hiç bir frekansın diğerini ezmediği bir sunum arıyorum. Dokuyu yakalarken dengeli olup, eğlenceli çalması da önemli. Bazı kulaklıklar bu dengeyi, dokuyu sağlarken, eğlenceli çalmıyorlar. Kıpır kıpır dediğimiz hissiyat oluşmuyor, tepkileri yavaş kalıyor. Velhasıl organik dokulu, dengeli çalan ve bunları yaparken üst düzey enstrüman ayrımı, kararında sahne ve mikro detayda istiyorum. Bugüne kadar böyle bir kulaklık bulamadım. Açıkçası bulmakta istemiyorum. Aradığımı bulursam ne heyecanı kalır ki? Her şey eksiğiyle güzel.


  Kutusu ve Kutu içeriği

  Öncelikle kutusundan başlamak istiyorum. İlk elinize aldığınızda bunun giriş seviye bir kulaklık olmadığını kutusundan anlıyorsunuz. Kutuyu kaldırıp kapağını açtığınızda direkt olarak kulaklık sizi karşılıyor ve yan tarafında alüminyum alışım ile yazılmış Live yazısı yer alıyor. Burayı da kaldırdığınızda taşıma kabı, filtrelerin olduğu metal kap ve uçlar karşılıyor. Ben Meizu Live’ın kutu içeriğini gayet yeterli buldum. Her malzeme, uçlar, filtre kabı, çok kaliteli malzemeden üretilmiş, premium hissi uyandırıyor. Buraya bir dipnot açmak istiyorum. Taşıma çantası bugüne kadar gördüğüm en iyi çanta diyebilirim. IPX7 Koruma sertifikalı, su ve toz geçirmez bir yapıya sahip ve malzeme kalitesi üst düzeyde. İçerisi kaliteli silikonla kaplı. Filtre kabının yeri olması çok iyi düşünülmüş. Diğer firmaların örnek alması gereken bir çantası var Meizu Live’ın.
  [​IMG]


  Kulaklık

  Malzeme kalitesi olarak fiyatının çok üzerinde diyebilirim. Standart kablosu mikrofonlu, saydam gümüş kaplamalı bakır bir kablo.. Mmcx değiştirilebilir bir yapıya sahip. Shure'un kablolarına benziyor ve sağlamlık hissiyatı güzel. Kulaklığın ön tarafında Gri renk ile Meizu yazıyor arka tarafı ise saydam ve iç komponentlerini görebiliyorsunuz. Sürücüye lazerle işlenmiş Live yazısı güzel düşünülmüş bir detay. Meizu Live 4 armatür sürücüye sahip. Sürücüler bitişik ikişer sürücüden oluşuyor. Büyük olan sürücü alt frekanslar için iki adet armatür sürücü, küçük olan ise yine bitişik çift sürücüden oluşuyor, bu sürücüler orta ve yüksek frekanslardan sorumlular.
  [​IMG]
  Ses

  Meizu Live genel olarak yormayan ve dengeli ye yakın, hafif V-Shape karaktere sahip bir kulaklık. İlk intibam, ''çözünürlüğü çok iyi bunun'' demek oldu. Fiio x5ii müzik çalarım ve ses konusunda iddialı olmayan akıllı telefonum ile dinlemelerimi yaptım. Öncelikle armatür sürücülerin en büyük sıkıntısı baslarının dokusuz küt diye vurup geçmesi diye tarif edilebilir. Meizu Live bu konuyu aşmış görünüyor çünkü dinamikvari, uzayan, yumuşak dokulu baslara sahip bir iem. Beni en çok şaşırtan bu bas yapısı oldu midbas bölgesi de oldukça detaylı, bas gitarın tonunu direkt hissediyorsunuz. Elektronik müzikte gayet yeterli geldi bana ama Basshead’ler için bir tık yetersiz gelebilir.

  Kulaklığın eleştireceğim tek yeri midleri diyebilirim. Bir çok kişi midlerini çok sevebilir ama aradığım ses rengini düşünürsek midlerinde doku eksikliği var diyebilirim. Hafif V shape’ın etkisi bu aslında midler hafif geriden geliyor bu aslında sahne derinliğine katkı sağlayan bir durum ama o aradığım midler bu kulaklıkta yok. Aslında oldukça mikro detaylı ve kat kat gelen bir ses var ama organik dokuyu tam olarak hissedemiyorum ki bugüne kadar maalesef hissettiğim kulaklık sayısı çok az oldu. Bu yazdıklarımdan midlerinin kötü olduğu sakın anlaşılmasın benim aradığım o kafamda ki sese uymayan bir mid yapısı var ürünün.

  Üst frekanslar bu kulaklıkta en çok beğendiğim kısmı diyebilirim. Yormayan ama fazlaca mikro detaya sahip, ayrı bir yerde çalan çok tatlı tizleri var ürünün... Genel tını içinde doğru yerde, doğru zamanda uzuyor ve kıpır kıpır diyebilirim. Kayıtta oldukça yoğun bir zil sunumu varsa bazen yoğun gelebiliyor ama kesinlikle yorucu değil.

  Kulaklıkla gelen üç adet filtreden bahsetmek istiyorum. Siyah, Mavi ve Beyaz filtreleri sesi belli ölçüden istediğiniz gibi değiştirmenize olanak veriyor. Bu değişim radikal ve tamamen değişen bir ses değil. Sitesinde siyah için dengeli, Beyaz için +2db, Mavi için -2db bilgisi verilmiş. Her filtrede ufak değişkenler olmakla beraber ben çok ferah sunumundan dolayı beyazı sevdim. Siyah filtre genel olarak iki filtrenin tam ortasında, kulaklığı anlattığım sese sahip. Mavi filtrede direkt hissedilenin, alt basların kuvvetlenmesi ve daha derine inmesi olarak duyuluyor. Beyaz filtre de ise sahne bir tık genişliyor ve daha geniş bir ses alıyorsunuz. Basları beyaz filtre de kesinlikle az değil, tam aradığım bas tonunu beyaz filtrede buldum diyebilirim, yalnız elektronik müzik dinlerken mavi filtreyi bir takayım hissiyatı oluşmadı değil, ki zaman zaman takıp onu da dinledim. Sibilans, kayıtta yoksa hiç bir şekilde seste patlamalar olmuyor. Kayıtta sibilans varsa da bunu en az şekilde vermeye çalışıp geçiyor. Filtre değişim sistemi filtre kabında ki vidalama ile yapılıyor. Shure se846’daki sisteme benziyor ve oldukça kolay yapılıyor bu işlem. 200 Dolar seviyesindeki bir kulaklıkta böyle detayları görmek oldukça memnun etti diyebilirim. Şimdi diğer kulaklıklar ile karşılaştırmak istiyorum Live’ı
  [​IMG]

  Shure Se535 vs Meizu Live

  Se535 zamanında ciddi sükse yapmış, hala üretimi olan ve zamanında Shure firmasının en üst seviye kulaklığıydı. Üç armatür sürücüden oluşuyor. Şu sıralar 400-500 dolar bandında geziyor fiyatı. Shure’un grenli bir yapısı var genel frekansları üst midler ile midler arasında toplanmış hissiyatı ile dinliyorsunuz. Genel ses yapısı olarak kesinlikle Meizu Live daha başarılı ama Shure se535’in daha dokulu midleri var. Üst zillerde kesinlikle Meizu Live çok çok daha iyi ve alt frekanslarda çok daha detaylı ve dolgun bir sunuma sahip Meizu Live.

  Lz A5 vs Meizu Live

  Lz A5 tam anlamıyla V-Shape diyebileceğimiz bir kulaklık, dört armatür ve bir dinamik sürücüden oluşan hybrid yapıya sahip 300 dolar bandında bir kulaklık.. LZ A5'in de Live gibi filtre sistemi var. Siyah filtresi ile kullanıyorum ve diğer filtrelerin nazaran daha açık bir sese sahip. Baslarda Meizu bir tık genel anlamda daha yoğun(Lz a5’in gri filtresinde Lz’nin basları daha yoğun) ve birbirlerine yakın bir sunumu var. Midlerde A5 daha geride olmasına karşın daha dokulu hissediliyor bu noktada A5’i daha çok seviyorum ama üstlere gelince durum Live’ın tarafa geçiyor. A5’in alışana kadar yoran tizlerine karşılık Live daha tatlı bir yerden sesleniyor ve daha doğru geliyor. A5 bu tizlerden dolayı bir tık daha canlı çalıyor. Sahneleri birbirlerine çok yakın diyebilirim.
  [​IMG]

  Vsonic Gr07 vs Meizu Live

  Vsonic Gr07 senelerdir üretilen kült olmuş bir kulaklık. Bunun sebebi ise genel sunumu ve duygulu çalması diyebilirim. Tek dinamik sürücülü 100 dolar seviyelerinde ve hala o seviyedeki kulaklıklar ile rekabet halince başarılı bir iem. Meizu Live ile tamamen farklı karaktere sahipler. Bas konusunda Live direkt öne geçiyor, zira Gr07’de öyle belirgin kulağı dolduran bir sunum yok. Midler konusunda Gr07’nin başarılı olduğu en güzel nokta burası ki senelerdir bu kulaklığı sevmemde ki olayı da bu. Dokulu, hafif açık tarafta kalan hoş midleri var. Live daha detaylı mid sunumuna sahip ve daha kontrollü çalıyor, sahne olarak Live daha derin genişlikte, birbirlerine yakın buldum. Tiz konusuna girmeyeceğim zira gr07’nin tıs tıs gelen bir tizi var ve kalın bir notadan sesleniyor hep. Ben seviyorum aslında tizlerini ama farklı geliyor. Midlerdeki organiklik ve doku olarak Gr07 o kısımda daha başarılı ama genel sunum olarak Meizu Live çok daha başarılı buldum.

  Hifiman re00 vs Meizu Live

  Re00’da kült olmuş bir kulaklık ve hala çok seveni hatta binlerce liralık ekipmana değişmeyen dinleyen bir kitlesi var. Bunun nedeni de analitik bir sunuma sahip olması, bir çokları bu nedenle baslarını eksik bulacaktır. Ben re00’ı akustik türlerde çok başarılı buluyorum. Meizu Live ile karşılaştırma sebebim, tizlerinin tonal olarak benzerliğiydi. Bas konusunda Live daha yoğun bir sunuma sahip, midlerde re00 ve live benzer özelliklere sahip. Sahne olarak Live çok daha geniş, re00 daha dar ama keskin bir sahneye sahip. Re00 öyle her zaman dinlenilebilecek bir kulaklık değil. Üç beş şarkıdan sonra, insan başka kulaklıklar dinlemek istiyor. bunun nedeni de o analitik sunumudur.
  [​IMG]

  Sonuç


  Meizu Live her kesimden insanı memnun edebilecek, fiyatına göre üst düzey parça kalitesine sahip ve sahip olan herkesi mutlu edecek bir kulaklık. Ben dinlediğim süre boyunca zevk alarak, uzun uzun dinledim ve dinlerken genel olarak elim hep Psychedelic Goa Trance ve 70’s Progressive müziklerine gitti. Türkçe Pop ve Slow müzikte de beğendim. Meizu Live’ın en sevdiğim yanı her türde bir başarısı var ve bunu yaparken kulağı yormuyor. Sesini Orta seviyede konumlandırabilirim. 200 dolar bandında ki fiyatıyla bu seviyeye konumlandırmanın başarılı bir sonuç olduğunu düşünüyorum.

  [​IMG]
   
  fortress34, Engin, Cyril ve 23 kişi daha bunu beğendi.
 2. s4vaş

  s4vaş
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2016
  Mesaj:
  15
  Alınan Beğeniler:
  22
  Ellerinize saglik Eren hocam cok keyifle okudum incelemenizi. Uzun zamandir boyle inceleme gelmiyordu :))
   
  erenn bunu beğendi.
 3. florence

  florence
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  21 Ocak 2014
  Mesaj:
  639
  Alınan Beğeniler:
  1,833
  Elinize sağlık.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  erenn bunu beğendi.
 4. darkainu

  darkainu
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  6 Mayıs 2014
  Mesaj:
  545
  Alınan Beğeniler:
  1,323
  Güzel inceleme olmuş, adı çok geçen popüler marka ve modellerde kisili kalmamak lazim; bir noktada gelişim ve değişimlere alıcı yön veriyor, denemek lazim :)
   
  erenn bunu beğendi.
 5. fosther

  fosther
  Expand Collapse
  Moderator

  Katılım:
  12 Ağustos 2010
  Mesaj:
  3,072
  Alınan Beğeniler:
  3,424
  Elinize sağlık.Detaylı güzel bir inceleme olmuş.Fotoğraflarda güzel duruyor.Sanırım kutunun yanındaki araba golf mk2 :))

  Bundan 9 sene önce ''fischer audio -dba 02 '' diye bir kulaklığı yanlışlıkla almıştım :D Sanırım hayatımda dinlediğim en kötü bass veren kulaklık olabilirdi...Tek armatür sürücülü,garip uçlu bir kulaklıktı.Ancak o tane tane tizleri de çoktandır göremedim.Demem o ki bass konusunda armatür sürücülü kulaklıklar acayip gelismis durumda.Bir sürü armatür sürücülü kulaklık denedim ve cidden bass uzantısı ve vuruş konusunda iyi bir yol kat edilmiş....Üst seviye bir örnek ama oriolus mk2 ve sanırım adel u12(sanırım doğru model bu ama emin değilim) kesinlikle armatür gibi bass vuruyor demezdim.Eskiden ön yargılarım vardı ama su an sevıyorum gibi duruyor.

  Eskiden olsa burun kıvırırdım ama su an listem de olan armatür sürücülü kulaklık var.
   
  erenn bunu beğendi.
 6. Baran

  Baran
  Expand Collapse
  Administrator

  Katılım:
  29 Haziran 2011
  Mesaj:
  1,393
  Alınan Beğeniler:
  3,464
  @erenn Elinize sağlık oldukça güzel, detaylı bir inceleme olmuş. Resimlerde incelemeyi güzel göstermiş.
   
  erenn bunu beğendi.
 7. Pax

  Pax
  Expand Collapse
  Moderator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  4 Ekim 2016
  Mesaj:
  348
  Alınan Beğeniler:
  1,439
  Eline saglik Eren. Hatırlarsan senin gr07 yi dinlemiş ve beğenmiştim. Bu yazından sonra baya merak ettim meizu live ı.

  Aradığımız ses de benzer. Elimde 3 adet kulaklık var. Birinin bass performansını beğeniyorum diğerinin mid seslerini. Artik daha bilinçlendim. Bana şöyle yemyeşil mid sesleri olan kulaklık lazım :)
   
  Collapse Signature Expand Signature
  erenn bunu beğendi.
 8. karanehir35

  karanehir35
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  15 Haziran 2013
  Mesaj:
  2,385
  Alınan Beğeniler:
  11,478
  Yemyeşil midler...
  Flc 8d gold filtreli midler sana göre diye düşünüyorum ben Vedat. Sıkı iemdir.

  Eline sağlık Erencim.
  Güzel ve detaylı bir inceleme olmuş. Çok beğendim.:)
   
  Collapse Signature Expand Signature
  erenn ve Pax bunu beğendi.
 9. Pax

  Pax
  Expand Collapse
  Moderator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  4 Ekim 2016
  Mesaj:
  348
  Alınan Beğeniler:
  1,439

  Flc8s çok kısa dinlemiştim. Ancak hangi filtre takılıydı hatırlamıyorum. Filtre çok olunca da kafam karışıyor arayış bitmiyor.

  Ya bütçe dostu bir custom yada bütçeyi ayarlayıp iyi bir custom alabilirsem anında satışa koyarım it03 ü :)
   
  Collapse Signature Expand Signature
 10. erenn

  erenn
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  4 Ocak 2014
  Mesaj:
  196
  Alınan Beğeniler:
  487
  Çok teşekkür ederim hocalarım @fosther hocam evet Golf mk2 Revell. Çok hızlı çektim keşke onu da göz önüne koysaydım. :) @Pax hocam midleri ve yormayan sesiyle trinity audio icarusuda öneririm ama hemen alışması zor bir kulaklıktı. Birde unutamadığım psb m4u4 varki onun midleri beni mest ederdi. Ama hepsini eksik yönüde oluyor malesef. O eksik yönleri yüzünden satıp sonra özlüyoruz. :)
   
  Pax bunu beğendi.
 11. mattiadestro

  mattiadestro
  Expand Collapse
  Moderator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  7 Ekim 2012
  Mesaj:
  898
  Alınan Beğeniler:
  3,054
  @erenn hocam hayırlı olsun. güzel inceleme olmuş. fotoğraflar oldukça hoş.

  @fosther oriolus'da 1 dinamik 4 armatür sürücü görev yapıyor. bas dinamiğe emanet.
   
  erenn bunu beğendi.
 12. DRTOLGA

  DRTOLGA
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  11 Kasım 2018
  Mesaj:
  4
  Alınan Beğeniler:
  2
  Eren hocam inceleme için çok teşekkür ederim ne zamandır bu incelemeyi bekliyordum. Forumu uzun yıllardır kulaklık alacağım zaman veya ses sisteminde nelere dikkat etmem gerektiği zaman açıp okuduğum bir site olmuştur TechnoFi. Sıfırı 1500TL üzeri hiçbir kulaklık kullanmamıştım hatta Sony Sennheiser ve Beats in dışına çıkmadığımı da söyleyebilirim. İlk defa Meizu Flow Kullandığımda çok şaşırdım ve arkadaşımdan Live rica ettim. Live ı görünce şaşkınlığım iyice artmıştı. amatör bile sayılmayacak biri olarak kendi nacizane yorumum. Kutu içeriğinin fiyatına göre fazlasıyla zengin olduğu, malzeme kalitesinin iyi olduğu ve Dengeli gördüğüm bir kulaklık olduğu yönündedir. Bazı kulaklıkların Bassı çok iyiyken tizleri yüz ekşitebiliyor. Ben bu kulaklıkta yumuşak dengeli seviye de hoş sesler aldığıma inanıyorum.

  Buda benim amatör incelemem

   
  erenn bunu beğendi.
 13. sensable

  sensable
  Expand Collapse
  Moderator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  30 Aralık 2011
  Mesaj:
  915
  Alınan Beğeniler:
  849
  Derli toplu, tertemiz inceleme olmuş elinize sağlık.
   
  erenn bunu beğendi.
 14. DrWhite

  DrWhite
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  28 Haziran 2016
  Mesaj:
  731
  Alınan Beğeniler:
  1,867
  Elinize sağlık, detaylı ve güzel bir inceleme, özellikle karşılaştırılan kulaklıkların seçimi çok başarılı.

  Shure a benzer sanırım fit o açıdan da güzel (en azından benim açımdan), epeydir malzeme, ses, fit, fiyat açısından dikkatimi çeken pek kulaklık yoktu, kaşıntı tuttu :D
   
  erenn bunu beğendi.
 15. florence

  florence
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  21 Ocak 2014
  Mesaj:
  639
  Alınan Beğeniler:
  1,833
  3+1 ori.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  erenn ve mattiadestro bunu beğendi.
 16. mfya

  mfya
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  6 Nisan 2017
  Mesaj:
  559
  Alınan Beğeniler:
  1,857
  Eline @erenn hocam, ne zamandır bunun için uğraştığını bildiğim için ekstradan helal olsun diyorum :)

  İncelemenin detayından çok karşılaştırmalar benim açımdan daha iyi oluyor. Sonuçta kendi referans noktama güvenemiyorum. Kıyas olunca, bildiğim noktadan bakmak benim açımdan daha anlaşılır oluyor.

  Neyse efendim, eline sağlık maşallah dolu dolu olmuş.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  erenn ve karanehir35 bunu beğendi.
 17. erenn

  erenn
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  4 Ocak 2014
  Mesaj:
  196
  Alınan Beğeniler:
  487
  Çok teşekkür ederim @mfya hocam ve diğer hocalarım. Fitine hiç değinmemişim şu an fark ettim. Shure se535 büyüklüğünde zaten öyle çok büyük bir iem değil kulağa çok güzel oturuyor. Silikon uçları Westone'ler gibi standart ölçülerden biraz daha uzun. Benim için fit konusunda en rahat kulaklıklardan biriydi lakin kulak yapısı büyük arkadaşlara küçük gelebilir mi bilemiyorum.
   
  mfya bunu beğendi.
 18. fosther

  fosther
  Expand Collapse
  Moderator

  Katılım:
  12 Ağustos 2010
  Mesaj:
  3,072
  Alınan Beğeniler:
  3,424
  Ben oriolus'u roxanne ile karıştırdım sanırım pardon :) Roxande da ki bass fx850 de bile yoktu :D
   
  erenn bunu beğendi.
 19. Yabguz

  Yabguz
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  6 Kasım 2012
  Mesaj:
  400
  Alınan Beğeniler:
  1,530
  Eline kulağına sağlık Eren; çok bilgilendirici bir inceleme olmuş, tebrik ederim. Gr07'yi özlediğimi fark ettim birden. Benimkinin sol tarafını imamın kayığına bindireli epey oldu, diğeri çalışıyor sadece, arafta kaldı kulaklık :)

  ALP-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  refuserQ ve erenn bunu beğendi.
 20. erenn

  erenn
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  4 Ocak 2014
  Mesaj:
  196
  Alınan Beğeniler:
  487
  @Yabguz hocam aynı şehirde yaşıyoruz lakin bir buluşmak nasip olmadı. @GoreGrind Murat abi ile bir gün toplanalım ekipman deneriz :)
   
  DrWhite bunu beğendi.