Mikrofon ve ses kartı önerisi

'Müzik Genel' forumunda Mehmet Ali UKŞUL tarafından 16 Ağustos 2020 tarihinde açılan konu

1. Mehmet Ali UKŞUL

Mehmet Ali UKŞUL
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Merhaba.Twitch yayıncısıyım ve yayın içeriğimin ses bakımından daha kaliteli olmasını istiyorum. İzleyenlerim ile uzunca sohbetler yapıyorum ve gür bir sese sahibim, sesin izleyici kazanım bakımından çok önemli olduğunu uzunca zamandır yayın yaptıktan sonra gerçekten deneyimledim diyebilirim. Şuan halihazır da Rode NT-USB kullanıyorum ve sesimin gayet güzel geldiğini çokça duydum, fakat ben bu kaliteyi artırmak için farklı ürünler kullanmak istiyorum mikrofonumdan sıkıldım 3 seneden fazla süredir kullanıyorum ve artık değişim zamanı geldi bence. Günün 10 saat gibi bir bölümünü sürekli pc de sesli iletişim için harcadığımdan daha kaliteli bir ekipmanlara ihtiyacım olduğunu düşünüyorum. Şarkı söylemiyorum ve enstrüman çalmıyorum. 10bin tl gibi bir bütçe ayırdım bu doğrultuda bana destek olabilecek kişiler özelden veya bu postun altından yazarlarsa sevinirim. Şimdiden bilgi paylaşımında bulunan herkese teşekkür ederim.

2. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    613
    Bir kere kaliteli harici bir ses kartı alın. Bu konuda bütçeniz yeterli olduğu için RME Babyface Pro FS önerebilirim. Hem mic-pre hem de konvertör olarak gayet kalitelidir. Gecikme değeri son derecede düşüktür. Piyasada alabileceğiniz en stabil ses kartı markasıdır.

https://www.rme-audio.de/babyface-pro-fs.html

Mikrofon olarak ise Shure SM7B öneririm. Bu işler için yeterince kalitelidir.

https://www.shure.com/en-US/products/microphones/sm7b

Bu ikili sizi yıllarca götürür.

Collapse Signature Expand Signature
    #2 MehmetB, 16 Ağustos 2020
    Son düzenleme: 16 Ağustos 2020
    Mehmet Ali UKŞUL bunu beğendi.
  3. Mehmet Ali UKŞUL

Mehmet Ali UKŞUL
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    mikrofon olarak sm7b uzun zamandır düşünüp istediğim bir cihaz fakat rode markasına da hayranlık duyduğum gerçeği var. Açıkçası deneyip keşfetmek istiyorum sm7b yi fakat biraz cesaret edemiyorum sanırım :)

4. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    613
    Rode'dan nefret edenler de var , hayranlık duyanlar da var. :) Ama bence SM7B'yi mümkünse deneyin. Özellikle broadcast işinde çok tercih edilen bir model.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 16 Ağustos 2020 ---
    Bu arada siz harici ses kartı kullanıyor musunuz ?

5. Mehmet Ali UKŞUL

Mehmet Ali UKŞUL
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    gerçekten denemek için heyecanlandığım bir ürün sm7b. harici ses kartı kullanmıyorum ve ilk deneyimim olacak. podcast kayıtları yapabilme ihtimalim de var. güzel bir ses kartı öneriniz varsa değerlendirebilirim. 1 aydır gerçekten sürekli araştırıp kıyaslamaları izliyorum kafam gerçek anlamda çok karıştı :)

6. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    613
    Yukarıda ses kartı önerimi ( RME Babyface Pro FS ) yapmıştım esasında. Daha düşük bütçelerde ; Audient olabilir. SSL'in yeni çıkarttığı SSL2 olabilir. Steinberg olabilir.

Ama ben Babyface Pro FS'nin sizin için daha doğru bir seçim olabileceğini düşünüyorum. Ayrıca Babyface Pro FS'nin diğer bir avantajı ; küçük boyutlu bir kart olduğu için , gerektiğinde size mobilize olma şansını sağlaması olacaktır.

7. Mehmet Ali UKŞUL

Mehmet Ali UKŞUL
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    ses kartı olarak fiyat biraz yüksek kalıyor açıkçası + mikrofon eklenince limitlerimi aşıyor maalesef. diğer bahsettiniz modeller daha makul gibi ses kalitesi olarak fark hissetmem sanırım değil mi.

8. wadi

wadi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    641
    Merhabalar. Nt-usb kondenser bir mikrofon. Yayınlarınızda nasıl bir setup kuruyorsunuz ve mikrofon nerede duruyor bilmiyorum ancak NT-Usb yapısı gereği ağzınıza çok yakın tutmasanız da bir miktar uzaktan rahatlıkla konuşma sesinizi alabilir. SM7B'ye gelince dünyanın en popüler mikrofonlarından biri ancak dinamik bir mikrofon. Yani ağzınıza 4 parmak mesafeden daha uzak bir mesafede tutarsanız alt ve bir miktar üst frekanslarda renklenme yaşayabilirsiniz. Verdiğiniz paranın karşılığını alamazsınız.

Ses kartı olarak Babyface Pro Fs benim de kullandığım çok güzel bir kart. DAW ile kullanımlarda post'ta ses seviyesini yükselterek yeterli gelebilir ancak SM7B'yi canlı yayında kullanacak kadar gain sağlamayacağını düşünüyorum. Araya Cloudlifter veya Fethead gibi mic aktivatör almanız gerekebilir.

9. Mehmet Ali UKŞUL

Mehmet Ali UKŞUL
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    babyface pro fs güzel bir karta benziyor fakat bütçemi aşar güzel bir xlr kablosu da kullanmak istiyorum hal böyle olunca ses kartında biraz daha uygun olanları tercih etmeliyim. mikrofonu Psa1 ile ağzıma yakın kullanıyorum benim için sorun olmuyor. mikrofon olarak öneriler lazım arkadaşlar ses kartı yine bir şekilde halledilebileceğini düşünüyorum.

10. wadi

wadi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    641
    SM7B endüstri standardı bir ürün. Ayrıca çok şık. Birçok streamer tarafından da kullanılyor. Bütçe oluşturabilirseniz bence başka ürünlere bakmayın.

Ayrıca mikrofonun kamerada görünmesini problem etmiyorsanız kesinlikle dinamik bir mikrofon almanızı öneririm. Kondenser mikrofonlar arka plan seslerini ve oda içi echo'ları direkt olarak alırlar. İlla kondenser kullanacağım derseniz alternatif olarak Rode NT1'i araştırmanızı öneririm.

Ses kartlarının haricinde ses kartı olarak da kullanılabilen portatif ses kaydediciler mevcut. Sound devices ve Zoom firmasının çok kaliteli ürünleri var. Araştırmanızı tavsiye ederim. Ayrıca bu cihazlar ses kaydetmek için bilgisayara ihtiyaç duymadığından dışarıda video projeleriniz için de kullanabilirsiniz.

11. Mehmet Ali UKŞUL

Mehmet Ali UKŞUL
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Görüşleriniz için hepinize teşekkür ederim. şuan aklımda olan 3 model var bunlar : Shure SM7B - Elektro Voice RE20 - Neumann TLM 102. Bu modeller arasında tavsiyelerinize açığım. Ses kartı olarak SSL 2 almayı düşünüyorum.

MehmetB bunu beğendi.
  12. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    613
    En azından ses kartını netleştirmiş oldunuz. Zaten harici bir ses kartı ve daha iyi bir mikrofondan oluşan set-up ile sound'unuz da seviye atlayacaktır.

SSL2 ; dünyaca ünlü konsol firması SSL'in yakın zamanda çıkarttığı yeni bir ürün. Türkiye'ye de yanlış hatırlamıyor isem geçtiğimiz Haziran ayında geldi. İnsanlar yeni yeni kullanmaya başladılar. Kullananların çeşitli Facebook gruplarında yaptıkları geri dönüşlere göre an itibariyle karttan oldukça memnunlar. Kartın üzerinde yer alan 4K butonunun ; kartın sound'unu SSL'in ikonik masası 4000G'nin sound'una ( rengine ) belirli ölçüde benzettiği söyleniyor.

Sizin meselenin mikrofon kısımı ise biraz karmaşık. Gerek SM7B gerekse RE20 ; broadcast işinde profesyonellerin kullandığı gayet başarılı dinamik mikrofonlar. TLM102 ise dünyaca ünlü Neumann firmasının ürettiği seçkin bir kondenser mikrofon.

Bu noktada şunu vurgulamak gerekir düşüncesindeyim : SM7B ve RE20'yi kullanan profesyoneller ; bu mikrofonlardan azami verimi alabilmek için , bu mikrofonlardan gelen sinyali , çıkış katlarında eq , komp. gibi sinyal işlemcilerle işleyip tonladıktan sonra yayına gönderiyorlar. Bu sinyal işlemciler ise ; hardware cihazlar olabildiği gibi plug-in (yazılım ) şeklinde de olabiliyor. Tabii bu durum ilave bir maliyet ve çaba anlamına geliyor.

Siz eğer ben bu ilave maliyete katlanamam veya tonlama vs. ile uğraşamam diyorsanız ; TLM102 sizin için ciddi bir alternatif haline gelecektir. Ancak bu kere de ; kondenser mikrofonların özellikleri gereği , dışarıdan kayıta ses yansıması olasılığı nedeniyle ses izolasyon probleminiz , odanızın içindeki reflection vs. gibi faktörlere bağlı olarak da akustik düzenleme probleminiz gündeme gelecektir. Gerçi bu problemler aşılamayacak problemler değil tabii ki. Ama bu tip problemleri çözmek de ; sonuç olarak size az veya çok miktarda bir parasal yüke mal olacaktır.

Mikrofon konusundaki kararınızı bu kriterler ışığında oluşturmanız daha yararlı ve gerçekçi olacaktır kanaatindeyim. Biliyorum , çok kolay bir karar değil. Doğru bir analiz gerçekleştirmeniz oldukça önemli. Şimdiden kolay gelsin.

13. Mehmet Ali UKŞUL

Mehmet Ali UKŞUL
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    desteğin için çok teşekkür ederim benim için gerçekten inanılmaz zor bir süreç 48 saatir uykusuzum ve sürekli karşılaştırma videoları izliyorum , yazdıkların gerçekten beni çok mutlu etti teşekkür ederim. ben harici farklı bir eklenti vb birşey kullanabileceğimi düşünmüyorum tak çalıştır devam et mantığıyla kullanacağıma eminim :) ama bilemiyorum belki merak salıp denemek de isteyebilirim. Ses kartında çok eminim onu halletim evet ama mikrofon konusunda gel git yaşıyorum. Senin önerin ne olur acaba ? odama ses yalıtımı adına sadece yalıtım süngerlerinden yapıştırabilirim.

MehmetB bunu beğendi.
  14. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    613
    Yayın saatlerinizde odanıza dışarıdan ses giriyor mu ? Giriyorsa ne derecede giriyor ? Bunları bilmek lazım. Çünkü ses yalıtımı çok kolay ve ucuz bir şey değil. Örneğin dışarıdan odaya ses transferini en fazla sağlayan elemanlar pencerelerdir. Pencereleri paneller vs. ile ses yalıtımlı hale getiremezsiniz. Doğramaları revize etmeniz veya komple değiştirmeniz gerekebilir.

Örneğin ben bundan 3 sene önce ; odam ile komşum arasındaki 12 m2'lik bir duvara ses izolasyonu yaptırmıştım. Mevcut duvarın önüne ; değişik izolasyon malzemeleri kullanarak , 23 cm. kalınlığında ve içerisinde hava boşluğu bulunan ikinci bir duvar oluşturmuştum. Odam 23 cm. küçülmüştü ve bu işlem o zaman bana 1000.-USD civarına mal olmuştu. Ayrıca evin içindeki inşaat ; boya işlemleri vs. dahil üç gün sürmüştü. :) Ama benim buradaki hedefim ; gece 24'den sonra , komşuma çok yüksek volümde olmayan müzik aktivitelerim nedeniyle ses gitmesini büyük çapta kesmek idi . Bu amacımı da %100 olmasa bile büyük ölçüde gerçekleştirdim.

Yani bu tür işlerde her örnek olayı kendi koşullarında değerlendirmek gerek. Akustik düzenleme konusu ise nispeten daha kolay. Gerekirse ölçümleme , gerekirse deneme yanılma ile ; odanızın içerisindeki duvarlarda , akustik emici paneller ve bass-trap'ler kullanarak sorunu çözebiliyorsunuz.

Sonuç olarak ; eğer odanızda bahsettiğim açılardan çok büyük sorun yok ise ve sizin açınızdan çözülebilir boyutta ise TLM102 ile yola devam edin derim.

#14 MehmetB, 17 Ağustos 2020
    Son düzenleme: 17 Ağustos 2020
  15. Mehmet Ali UKŞUL

Mehmet Ali UKŞUL
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    önümüzdeki yıl farklı bir şehre taşınacağım kirada olduğum için uzun süreli çözümleri maalesef bu etapta yapamam. Şuan kullandığım mikrofon da condenser ve sesimi ilk etapta duyan herkes abi sen radyocu musun diye soruyor :) sm7b hep alıp kullanmak istediğim bir mikrofon olmuştur fakat dinamik oluşu acaba sesime uymaz mı kaygısı yaratıyor çünkü 4 seneye yakın süredir condenser mikrofon kullanıyorum ve olumlu dönüşlerin hepsi bu mikrofonu kullanırken geliyordu. Siz benim yerimde olsaydınız sm7b ve tlm 102 arasında nasıl bir tercih yapardınız ?

16. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    613
    @Mehmet Ali UKŞUL ben sizin bir Facebook grubunda bu konuda açtığınız başlıktaki tartışmaları da bir taraftan takip ediyorum. Bir çok doğru şey vurgulanıyor ama beri yandan da adeta her kafadan ayrı bir ses çıkıyor. Bu da gördüğüm kadarıyla doğal olarak sizdeki kafa karışıklığını artırıyor.

Bu noktada benim size önerim şu olacak : Açtığınız tüm başlıklarda muhtelif kişiler tarafından öne sürülen tüm öneri ve argümanları dikkatli bir şekilde toparlayıp not halinde bir araya getirin. Daha sonra toparladığınız bütün bu dataları ; mümkünse bu işi ciddi olarak icra eden kişiler ve de bu tip ekipmanları satan Türkiye distribütörlerinin bu konularda bilgili yetkilileri ile tartışın. ( Hatta mümkünse bu görüşmeleri telefonla değil tercihen yüz yüze yapın. ) Taraflarla yaptığınız bu tartışmalar neticesinde elde ettiğiniz datalardan , içinize sinen çözüm yolunu bulmaya çalışın. Bence şu aşamada sizin için en sağlıklı yol bu olacaktır gibi geliyor bana.

Çünkü sonuç olarak bu işe az para harcamayacaksınız. Ayrıca gördüğüm kadarıyla siz bu işi oldukça ciddiye alıyorsunuz ve bu konuda iyi şeyler yapmayı samimi bir şekilde arzu ediyorsunuz.

Not : Aşağıda linkini verdiğim çalışmayı bir dinleyin bakalım. Bu çalışmayı yapan kişi ile ben yaklaşık 10 sene önce , o dönem yaptıkları bir albüm çalışmasının provalarında tanışmıştım. ( Ama maalesef bilahare görüşme şansım olmadı. ) Bu arkadaşımız tanıştığım dönemde belirttiğim gibi aktif müzisyenlik yapıyordu. Sonradan duyduğum kadarıyla sizin yaptığınız işe benzer işlere kanalize olmuş. Mesela bu arkadaşla temas kurabilirseniz , size tecrübelerine istinaden ufuk açıcı bilgiler verebilir diye düşünüyorum.

https://open.spotify.com/show/7Gl9Q...s4GqhSVx9RWwr4Un_nXZWsAAIdE3Y_ucrI_a8EmSkOsO0

#16 MehmetB, 18 Ağustos 2020
    Son düzenleme: 18 Ağustos 2020
  17. Mehmet Ali UKŞUL

Mehmet Ali UKŞUL
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    kendisine ulaşmaya çalışıyorum facebook üzerinden.Yarın artık son noktayı koyacağım araştırdıkça bilgi edinmeye çalıştıkça açıkçası elde olan bilgi de gidiyor. TLM 102 çok hoşuma gitti ama diyorum acaba bir tık fazla ve gereksiz mi bana.

18. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    613
    TLM102 esasında kullanım amacınız açısından biraz iddialı kalıyor tabii. Ancak fazla kalite de göz çıkartmaz. :) İyi mikrofonun her zaman artıları olur. İnsan bunu zamanla anlar. Bir de Neumann'ları satmaya kalktığınızda ; cihaz sorunlu olmadığı sürece muhakkak meraklı bir alıcısı çıkar. ( Yalnız bu arada mikrofonların belirli bir ömrü bulunduğunu - yani esasında bir sarf malzemesi olduğunu- dolayısıyla sonsuza kadar kullanılamayacağını da unutmayın. )

Eğer TLM102'ye o kadar para bağlamak istemiyorsanız ; piyasadaki fiyat/performans odaklı daha değişik markalara bakabilirsiniz. Örneğin ; Lewitt , Audio-Technica , sE vs. gibi markalar benim aklıma ilk gelenler. Bu markaların ürünlerinin kalitesi her ne kadar Neumann kadar olmasa da fiyatları daha makul düzeylerde. Bu tarz bir mikrofon seçtiğiniz takdirde , save ettiğiniz parayı bence daha iyi bir ses kartı almaya tahsis edin. Bu konuda tavsiyem ilk başta belirttiğim gibi RME Babyface Pro FS olur. Babyface Pro Fs ; SSL2'ye göre daha üst düzey ve daha marifetli bir karttır. İhtiyaçlarınızı her türlü karşılar. En az 7-8 sene sizi götürür. ( 7-8 sene diyorum ; çünkü dijital teknoloji 7-8 senelik periyotlarda değişerek aşama kayıt ediyor. Yoksa cihaz tank gibi bir cihaz. 10-15 sene de kullanırsınız. )