Mikrofondan Temiz ve Yüksek Ses Almak?

'Genel Tartışma' forumunda ftt tarafından 27 Haziran 2011 tarihinde açılan konu

1. ftt

ftt
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    0
    Arkadaşlar selam,

Şimdi bizde bir highly bi-directional Sennheiser mikrofon var, bu mikrofonun preamp'i de var kendinden. Şimdi biz bundan ses sinyali alıp Matlab'da görüntülüyoruz/yorumluyoruz. Ancak PC'den notebook'a geçince çok düşük ses sinyali almaya başladık (0-0.2 volt aralığının üzerine çıkamıyor normalde 0.5'leri görmesi gerekirken). Microphone boost da kullanmamamız gerekli ayrıca.

Şimdi bizim anladığımız bu notebook'un ses kartı bizim bu ihtiyacımızı bir şekilde karşılamıyor. Desktop PC'ye geçmemiz de mümkün değil, testleri bu cihazla yapmak zorundayız. Sizce ne yapmalı da bu mikrofondan notebook'a temiz ve yüksek (en azından sadece yüksek ses gönderebilmeli? Mikrofonun kendi preamp'inden sonra başka bir amfiye daha bağlayıp öyle mi aktarmalı sizce notebook'a? Mic - preamp - preamp - ses kartı - matlab gibi bir dizi yani.

Neticede bir external ses kartı almak mı daha mantıklı olur ya da sistemi bir ilave preamp'le desteklemek mi? Ya da başka bir öneriniz var mı?

Teşekkürler.

2. pea

pea
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    591
    Boost kullanmamanız gerekli demişsin ama amfilerin de işlevi aynı şey.

Notebook'taki ses kartının giriş empedansı biraz yüksek olabilir , orada sinyalin bir bölümü kayboluyordur.Ama yarısından fazlasının kaybolması normal mi bilemiyorum.Belki de PC'deki ses kartında girişte amfi vardır.Hem güç konusunda hem de parazit konusunda notebook'un ses kartı sorunlu bence , harici bir şey almakta yarar var diye düşünüyorum.

Biraz saf/saçma olacak ama ses kartının sürücülerini değiştirdiniz/ayarladınız mı?

3. ftt

ftt
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    0
    selam pea,

sürücüler güncel. bu arada desktop PC'deki ses kartı da gayet naif, onboard bir realtek ses çipiydi. bu da conexant olarak görünüyor. boost konusuna gelince: bu yazılımsal olarak bir boost gerçekleştiriyor Windows üzerinde, biz herhangi bir amfiyle gerçek bir amplifikasyon sağlayabiliriz diye düşünmüştüm (yanılıyor da olabilirim).

demem o ki pc'de çok güçlü, çok farklı bir ses kartı kullanmıyorduk, dediğin gibi giriş empedansları farklı olabilir mi, bilemiyorum. acaba bu notebook'ların gain'leri düşük filan mı oluyor bağımsız bir PSU'ları olmadığı için desktop'lar gibi?

ya da tanı koymak yerine direkt tedavi isteyeyim: araya kulaklık amfimi filan koysam bu sorunu çözer miyim (mikrofonu analog in-den sokup kulaklık çıkışını da iki ucu erkek interconnect'le notebook'a bağlasam filan?) "bi dene," derseniz deniycem, yoksa bi harici ses kartıyla işi çöziym diyorum.

?

4. pea

pea
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    591
    Boost'u yanlış anlamışım pardon :)

Dediğin gibi notebook ses kartında bir güçsüzlük olabilir.Şu an en rahat çözüm araya amfi bağlamak.Amfinin sesi renklendirmek gibi bir özelliği yoksa sorununu çözer , yeni karta gerek olmaz.
    Notebook'a takarken amfinin ayarının en yüksekte olmamasına dikkat et tabi , dalgınlığa gelip ses kartına zarar vermek işten bile değil o durumda :b

5. ftt

ftt
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    0
    sanırım ikinci el bi m-audio fasttrack pro alıp ses işleme kısmını notebook'tan komple devralıcam. en garantisi bu olur herhalde. teşekkürler!

6. Avalon

Avalon
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Hiç düşünmeden studio projects vtb1 mic preamp alın. Ses kartının preampleriyle istediğiniz sonucu hiçbir zaman alamayacaksınız ne yazıkki :)

7. ftt

ftt
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    0
    Avalon, aslında "garbage in-garbage out" faktöründen kurtulmak için mevcut ses kartını tamamen iptal etmeyi düşündüm. mikrofonda zaten bir preamp mevcut, ikinci bir amfiyle o kötü ses kartına analog sinyal aktarmaktansa amfi sayısını birde bırakıp bottleneck olan ses kartını iyileştireyim dedim. bakalım, bugün 300 liraya bir fastrrack pro buldum, olmazsa vtb-1 de güzel görünüyor, o yönde bir adım da atabilirim. teşekkürler.