Musiland 02 US DAC + Kulaklık Amfisi İncelemesi

'Amfi, DAC ve Ekipman İncelemeleri' forumunda witness tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Uzun süredir foruma katkıda bulunamıyordum.
    Fırsattan istifade bir süredir kullandığım musiland marka ses kartının incelemesini paylaşmak istedim.
    Musiland 02 us model ses kartını ebay’den 130 dolar gibi bir fiyata satın aldım.
    Boyutları sayesinde herhangi bir gümrük sorunu ya da gecikme yaşamadan elime ulaşabildi.

Yanında gelenler:
    Ürünle birlikte usb kablosu sürücü yazılımını içeren cd ve Avrupa tibi prizler için dönüştürücü uçtan başka bir şey gelmedi. Gerçi öyle çok şey beklemek pek doğru değil,hele fiyatı düşünülürse.

Malzeme kalitesi,işçilik v.b
    Ses kartı dikdörtgen bir kutu şeklinde. Kutu metalden yapılmış.
    Pek fabrikasyon izlenimi uyandırmıyor,daha çok şablon bir kutuya konmuş gibi.
    Ama bu da pek bir sorun değil, yeterince sağlam ve az yer kaplıyor.

Yazılım,sürücü ve kullanılabilirlik
    Ürünü satın almak isteyen arkadaşların –muhtemelen- en çok canlarını sıkacak şey yazılım desteği olacaktır.
    Cd’den çıkan müzik programı dahi Çince..
    Musiland’ın “Çingilizce” bir internet sitesi var. İngilizce sanıp girdiğiniz bağlantılar bir şekilde Çince oluyor.
    Yazılım indirmek,destek almak gerçekten zor. Bazı firmware sürümleri ile yeni sürücüler çalışmıyor.
    Çözümü firmware güncelleştirmesi.. Peki nasıl oluyor bu diye merak ederseniz;önce bir yazılım indirmeniz gerekiyor,sonra o yazılımı çalıştırıp seri numarası gibi değerlerini ve kimi dosyaları
    Musiland’a mail atmanız gerekiyor.
    Ardından birkaç gün size cevap gelmesini bekliyorsunuz. Cevap postasının içinden çıkan bir dosyayı daha önce indirdiğiniz bir başka program ile açıyorsunuz..
    Ancak böyle firmware güncelleştirmesi yapabiliyor…Hayatımda bu kadar komik bir uygulama görmedim,hele bir ses kartı için. Görüldüğü üzere pek sevimli bir destek hizmetleri yok.

Ses kartıyla birlikte arka planda “conrol panel” adlı bir programcık çalışıyor. Kullanması gayet kolay bu yazılımla ses ayarlarını,ses işleme değerlerini değiştirebiliyorsunuz. Asio sürücüleri ile kullanımda pek bir sorun yaşamadım,foobar ile de kullanımı gayet kolay.

Özellikleri ve ses kalitesi:
    Ses kartında “line-out”, “digital out” ve iki tane kulaklık çıkışı bulunuyor.
    Kulaklık çıkışlarından biri düşük empedanslı kulaklıklar,diğeri yüksek empedanslı kulaklıklar için. Kulaklık amfisi olarak kullanıldığında çok şey sunmamakla birlikte kötü de denemeyecek bir başarımı var.
    Açıkçası dt880 2005 250 ohm’u tatminkar bir seviyede sürebiliyor.
    Gradolar ile de pek bir sorun yok. Belki önce ses kartını alıp sonra bir amfi arayışına girecek arkadaşlar için geçiş döneminde ihtiyacı karşılayabilecek bir çözüm olabilir.
    Çıkış gücü olarak 600 ohm dt880’i süremiyor. Ama başta belirttiğim gibi çok şey beklemiyorsanız en azından idare eder bir çözüm olabilir kulaklık çıkışı.

Teknik özellikleri incelendiğinde en dikkat çekici niteliği 192khz/24 bit ses işleyebilmesi. Sese ne kadar etkisi vardır tartışılır. (hele birlikte kullanılan ekipmanların hassasiyeti düşünüldüğünde)Ama kağıt üzerinde de olsa dikkat çekici bir seviye.

Ses kartı-dac olarak kullanıldığında gerçekten tatmin eden bir ses kalitesi var denilebilir.
    Karşılaştırabileceğim ekipman listesi çok kısıtlı.
    Sansa fuze line out ve birkaç orta seviye ses kartı kullandım daha evvel. O yüzden düşüncelerimi bu çerçevede değerlendirmeniz daha doğru olur.

Sansa fuze line-out çıkışıyla karşılaştırdığımda bence en dikkat çeken fark sesin daha canlı duyulması.
    Vurgular daha gerçekçi hissediliyor.
    Yine sesin fuze line-out ile kullanırken bir miktar “kuru” ya da basık duyulduğunu hissettim. Ses karakteri nötr olarak değerlendirilebilir.
    Çoğu müzik türü için tizlerin çözünürlüğü yeterli. Yüksek seslerde rahatsızlık hissi duyuyorum bazen ama bu o kadar çok parametreye bağlı ki, ses kartını suçlamak biraz haksızlık olur.

Genel olarak değerlendirdiğimde gayet başarılı bir ses kartı. 130 dolar için alınabilecek çok az seçenekten birisi. Çoğu kullanıcı başarımından oldukça memnun.
    Bende elimdeki sistem değerlendirildiğinde duyduğum sesten oldukça tatmin oluyorum.
    Elbette üst seviye modellerle kıyaslandığında çeşitli kusurları göze çarpacaktır ama daha önce denediğim
    kaynakları düşündüğümde dinlediğim en iyi ses kartı diyebilirim.

Ses kartı arayışında olan,sınırlı bütçeyle memnun edici sonuçlar almak isteyen arkadaşlara önerebilirim.
    Little dot mkiii ile uyumunu oldukça beğeniyorum.
    Zaten fuze line-out’a göre dikkat çekici farkların olması bunun en büyük kanıtı.

#1 witness, 12 Nisan 2010
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
    meehmetaslan bunu beğendi.
  2. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,254
    Teşekkürler Tanık,gayet başarılı olmuş incelemen.

3. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    620
    Eline sağlık Tanık. Güzel inceleme olmuş.. Ben de Darkvoice ile uyumunu iyi buluyorum. Sanki bana kulaklık çıkışları birazcık bas ağırlıklı gibi gelmişti.

Bir de bana gelen CD ingilizce. Yalnız benim de bazen sürücüyü tanımaması, bilgisayarı kitlenmesi felan oluyor. Genelde önce amfiyi açmazsam bunu yaşıyorum gibi geldi bana. Sürücüyü yükleyip bilgisayarı yeniden başlatırsam düzeliyor ama insan çok sinir oluyor...

192khz/24 bit ne olursa olsun iç rahatlığı için iyi. Bir de tabi bu değeri USBden vermesi...

Collapse Signature Expand Signature
  4. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    181
    Eline sağlık Tanık. Merak ettiğim bir dac'tı bu da. 192/24'ü devamlı upsampling olarak mı veriyor, yoksa kaynak parçaya göre 44khz/96khz/192khz mi veriyor? Bir de udac la mukayese şansınız varsa çok makbule geçer doğrusu.

5. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    125
    Eline sağlık Tanık, çok güzel inceleme.

6. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    620
    24 bitten emin değilim ama muhtemelen sürekli 192 upsamling yaparak veriyor olması gerek...

7. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Yorumlar için teşekkürler arkadaşlar,
    Evet 192 khz upsampling olması lazım. İlk yüklediğim sürücüsünde çeşitli sorunlar yaşıyordum ama güncelleştirmeyle birlikte her parçada 192 khz işleme değerine ulaşabiliyorum.
    @MuttFTS
    Yeni modellerin ingilizce olması güzel olmuş. Sendeki biraz daha yeniydi sanıyorum (firmware güncelleştirmesi yapılmış olarak gelmişti)..Ben o firmware güncelleştirmesini yapana kadar kafayı yiyordum ;D

Ha bu arada kimi dizüstü bilgisayarlarda usb ile kullanırken cızırtılar duyuluyordu. Aynı sorun Hasan'ın ses kartında da olmuştu. Ben çözümü başka bir adaptör kullanarak buldum. Sanıyorum ayrı bir prize takıldığında da ses kesiliyormuş. (Hasan öyle bir çözüm bulmuştu)

8. yilmaz196

yilmaz196
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    8
    Eline sağlık. Ama tipi çok kazma ya ;D

9. hikkk

hikkk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    58
    Biraz geç oldu benim için ama güç olmadı. :deli

1 ay öncesine kadar baya bir ikilemde kalmıştım Musilanda02 ile NuForce uDac arasında, ben tercihimi uDac'tan yana kullandım. Bu kadar detaylı bir inceleme yapmam ise kapasitem gereği mümkün değil.

Eline sağlık witness! :)

10. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Eline sağlık witness döktürmüşsün ;)

11. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    620
    Biraz alış da, sonra olmadı biraraya gelir karşılaştırırız... (DH'tan bildiğim kadarı ile Ankara'dasın..)

12. hikkk

hikkk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    58
    Evet Ankara'dayım, neden olmasın? :)

13. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    Eline sağlık, o firmware meselesi ve aletin tipi karar aşamasında beni musilanddan vazgeçiren ana sebepler olmuştu. ;D

Ama ses kalitesi iyi olduktan sonra gerisi çok da önemli değil doğrusu...

14. yilmaz196

yilmaz196
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    8
    Ayrıca şu da var, zaten dac incelemesi bence anlamsız bir olay. Daclar ancak karşılaştırılarak incelenebilir. Sonuçta amfi giriyor araya. O yüzden bende bulaşmıyorum dac1 incelemesine.

15. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    Evet bu dogru bence de, yani ses hakkında kesin konusabilmek icin muhakkak yan yana diger daclarla karşılaştırmak lazim. Tabi Tanık gibi kulagına guvenilir arkadasların incelemeleri yine bir fikir veriyor ama kesin iyi ya da kötü diyebilmek icin karşılaştırma şart...

16. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Elbette hele ses kartı gibi temel bir ekipmanı çoklu karşılaştırmalar yapmadan doğru değerlendirmek çok zor. Ama en azından 130 dolar için iyi seçimlerden birisi olduğunu vurgulamak gerekiyor. Zaten incelemede de dikkat ederseniz ayrıntılı ses değerlendirmeleri yapmaktan kaçındım.

17. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    Güzel inceleme olmuş, Witness. Teraziye tıkladım. =)

18. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    697
    Eline sağlık tanık. Benim gibi ucuz yollu idare edecek birşeyler alacaklar için gayet mantıklı görünüyor.

19. Avalon

Avalon
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Bende musiland 02 sahibi olarak ürünün f/p oranından gayet memnunum. Audiotailor jade ilede güzel bir sinerjisi var. Alacak arkadaşlara tavsiye ederim. İnceleme içinde teşekkürler...

20. yilmaz196

yilmaz196
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    8
    Avalon elinde baya bir ses kartı var gördüğüm kadarıyla... Bunlarla bir karşılaştırma yapsan çok makbule geçer.