Nötr Kulaklık! Nötr Ses!

'Kulaklık Genel' forumunda Serhat tarafından 18 Mart 2014 tarihinde açılan konu

1. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    985
    Nötr kulaklık ile nötr yapan kulaklık aynı şeymidir?

Elektronik müzik dinleyip;
    kulaklık doğal çalıyor, denmesi!
    Nötr bir yorum mudur?

Dinlediği müziğin içinde bulunan 20 çalgının 8 inin canlı sesini bilenin; müziği renklendirmeden veriyor, demesi!

Nötr bir yorum mudur?

Tonmisterin elinden çıkan , bol baslı bir sound için ; tüm frekanslar birbirine yakın hiçbir frekans diğerinin önüne geçmiyor, denmesi!

Nötr bir kulaklığa yapılan,
    nötr bir yorum mudur?

Not:Yukarıdaki yorumcular tamamen farazidir.

Collapse Signature Expand Signature
  2. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Ben şahsen kullandığım şekilde yazayım,

Kulaklığın sesinin ne sıcak ne soğuk olması nötr,

Bütün frekansların kulağa aynı oranda gelmesi dengeli,

Doğal çalışın nötr kavramıyla bir ilgisi yok kanımca.

Denebilir abi. :)

Not: Renklendirme durumunda sıcaklaşma kavramı ortaya çıkabileceği gibi, perde yaratması da ayrı bir durum.

3. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,439
    Şimdi uzun yazamayacağım.google dan munson fletcher eğrileri diye aratırsanız duyma ile bir fikir edinebilirsiniz. Onun dışında bence nötr bir şey her çalgıyı iyi taklit edebilmelidir.tabi bu da,zor bir şey.

4. heyysanadiyom

heyysanadiyom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    44
    benimde açmak istediğim konuydu tam üzerine bastınız :love:

benim aradığım nokta kulağa gelen tüm seslerin , tınıların artık neyse işte

birbirinin üstüne geçmemesi , aradığım nokta bu :love: bu aradığım değer nötr ses oluyor değil mi? :worship

örnek veriyorum bass diğer seslerin önüne geçmesin , tizlerde aynı şekilde , mid kavramını bilmiyorum ama oda geçmesin

hepsi aynı paralellikten gelsin :wink :pol

5. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,251
    Serhat abinin ne demek istediğini anlayıp, tamamiyle katılıyorum.

Senin dediğin dengeli Mustafa nötr farklı birşey. Kısaca kayıtın olduğu gibi gelmesi diyebilirim. Ama Serhat abi'nin dediği gibi önce sesin gerçekte nasıl olduğunu bilmek lazım. Elektronik ve nötr kavramları tezat teşkil eder.

6. heyysanadiyom

heyysanadiyom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    44
    hımmmm o zaman bass özellikli kulaklıklar ( gr07 bass edition ) mantıken nötr ses vermiyor :eek:k

bu prodüksiyon işlerinde kullanılan stüdyo kulaklıklar , referansda deniliyor ( akg k812 ) nötr ses veriyor o zaman? :cheesy:

7. pastnova

pastnova
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    2
    ben kemanın ve pianonun gerçek seslerini biliyorum.Dinlediğim kulaklıklarda duyduğum seslerin bu enstrümanlar ile pek bir alakası olduğunu söyleyemeceğim.Witness bey de bildiğim kadarıyla aynı durumdan müzdaripti.Nötr çok kulaklık dinledim ama doğallık zaten asıl hi fi için ödenen yüksek miktarların sebebi enstrümanı olduğu gibi verebilmek ve gerçekten o enstrümanı önünde çalıyormuş gibi hissetmek.

Böyle bir setup kurabilmek isterdim.

8. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,439
    Şimdi biraz yazmak gerekirse; hangi enstrümanın sesini verecek olması önemli.Mesela piyano nün sesini verecek bir ekipman kickdrumu veremeyecektir.bir de orijinal sesi yine vermesi mümkün değil.çünkü mastering esnasında zaten ses kayıtlarının belli noktaları kesilip bazı frekansları güçlendiriliyor.bu sayede biz orjinalinden farklı duyuyoruz.ornek vermek gerekirse davul daha güçlü ve derin versin diye belli yerlerini kesip belli frekansları eq. İle yükseltiliyor.

özetle bir enstrümanı doğru veren bir kulaklık diğerini doğru verrmeyecektir.çunku hormonlu kayıtlar ve enstrümanlar.

9. altan

altan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    13
    Yukarıda da belirtildiği gibi pek çok enstrumanın sesi düzenlemeler sırasında değiştirilir. Genellikle gitar, piyano gibi enstrumanların ve hatta vokallerin bas tarafı söndürülür. Bunun dışında enstrumanın frekans yelpazesi içinde rahatsız eden, baskın gelen frekanslar parametrik eşitleyiciler ile bastırılır. Böyle durumlarda enstrumanın sesi değil, tüm enstrumanların birlikte yarattığı ses tasarlanır. Her ne kadar ses mühendisleri sesi kontrol etseler de müzik hakkında müzisyen ve düzenlemeci yorumu biçimlendirir.

Bir başka dikkat edilecek nokta: Piyano satan mağazalara girdiğimde birbirinden farklı 10-15 piyano deniyorum. Tümünün de kendine özgü bambaşka bir tonu var. Dahası Steinway bile piyano üretirken aynı model her piyanonun bir birinden farklı bir tonda olduğunu söylüyor. Her enstrumanda sesi etkileyen faktörler var.

ve bir şey daha. Piyanoyu nereden dinliyorsunuz. Çalan kişi olarak mı, uzakta oturan ve oda akustiği içinde dinleyen kişi olarak mı. Kayıt alırken enstrumanlar bir kaç mikrofon ile kaydediliyor. Çalan pozisyonu, tellerin üstü, uzaktan, oda akustiği ile. Kayıt sırasında bu seslerin karışımı kullanılıyor.

Ama daha önemlisi, bu enstrumanların gerçek sesini aramak gereksiz bir saplantıdır. Frekansları değil müziği duymanız gerekir.