Nedir Bu Flat ve Analitik Ses ?

'Diğer Ekipman' forumunda exp16 tarafından 8 Mart 2012 tarihinde açılan konu

1. exp16

exp16
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Herkese merabalar arkadaşlar.Bu müzik işinde yolun daha çok başında olduğum için sizlere sorum olucak.
    Nedir bu flat ve analitik ses ? Bunları sadece donanımsal olarak mı duyabilirim ? Yoksa bunları anlayabileceğim belirli şarkılar var mı ?

2. hulki

hulki
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    95
    Bu tarz etimlemeler aslında açıklaması olan tanımlardan ziyade müzik dinleyenlerin kelimelerle ifade edemedikleri bir takım duygular için kullandığı ortak terimledir. Dolayısıyla tanımı, açıklaması çok çok zor. Bunu ancak aynı şarkıyı (bildiğiniz bir şarkıyı) hem analitik hem müzikal olarak tabir edilen kulaklıklarla dinleyip hangisine ne isim verildiğini öğrendiğinizde anlayabilirsiniz.

3. thehadi

thehadi
    Expand Collapse
    Guest

Aslinda muzikal tabirinin sicak ya da soguk sesle bir ilgisi yok. Muzikal denince kulaklik ya da hoparlorun her neyse muzikalitesinden bahsediliyor. Kendini dinletiyor mu, dinletmiyor mu gibi.

Analitik kulakliklardan kasit genel olarak,baslarin geride, tizlerin parlak, midlerinde geride-notral olmasi kastediliyor.

4. hulki

hulki
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    95
    "baslarin geride, tizlerin parlak, midlerinde geride-notral olmasi"na soğuk ses deniyor diye biliyorum ben. Analitiği şöyle anlatayım:
    Müziği bir ormana benzetirseniz tüm ağaçları sayabildiğiniz ancak ormanı göremediğiniz durum analitik oluyor.

5. thehadi

thehadi
    Expand Collapse
    Guest

6. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Gecen gün de benzer konu geçmişti ve orada da belirtmiştim.Ortada buluşmak lazım.ayni kulaklik için biri sıcak digeri analitik diyebiliyor bu şekilde.

Collapse Signature Expand Signature
  7. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,446
  8. exp16

exp16
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    cevaplar için çok ama çok teşekkürler :) geçen gün şans eseri 70 liraya 30gb ipod classic 2g aldım orda eq ayarlarında FLAT diye bişey vardı açtım am çok biey anlamadım doğrusu. ama eğer analitik ses dediğiniz gibiyse tizler belirgin ama vokaller azcık geride kalıyorsa sanırım bana çok da uygun değil çünkü ben daha çok tizler çok belirgin bas ve vokalide dengeli seviyorum.

9. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    2g 30gb var mı ki :idiot2: flat "düz'' demek zaten.düz derken eğri değil anlamında ;D

10. berat23

berat23
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    39
    gerçekten flat,yani frekans ekseninde düz bir çizgiden bahsediyorsak bu baslar epey geride,midler geride,tizler yerinde bir sestir.bunun sebebi kulağımızın her frekansa cevabının doğrusal olmamasından kaynaklanır.

aslında bu konunun üstadı tahsin,o hangi aralığın neye etkilediğini benden daha iyi biliyor,bu konuda ufkumu epey açtı sağolsun.

11. exp16

exp16
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    aslına bakılırsa kaç g olduğunu bilmiyorum kodun başı ''axxx'' diye bişey internette baktım ''a'' ile başlayan 2g diyolardı

2 kişi bunu beğendi.
  12. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    2 değildir o hepsi axx zaten.Biraz araştırırsan rahat bulursun kaçıcı nesil olduğunu.büyük ihtimalle 3g'dir.

13. exp16

exp16
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    aslında çok da ilgilemmiyorum :) şu anda abimde duruyo kendiside iş için türkiye turunda.geldiğinde ondan alıp iyi bi incelicem kısmetse. varaylım ki 3g buna amfi bağlayabilirmiyim ? bir bilgim yok çünkü. çünkü teklif bana ilk gelidiğinde önce biraz düşündüm ve sonra da ''lan 2 gb lık mipod shuffle bile 120+ bu 30 gb 70 lira verilir'' diyerek aldım ;D

14. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Hepsinde amfi bağlantısını kullanabilirsin kulaklık çıkışıyla.Lod istersende çoğu 3g'den sonra çalışır.

15. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
  16. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Eger baslamis olan yoksa ben oradaki tablolu kavram aciklama kisimlarini cevirebilirim. Vaktim genis :tel

17. Muzisyen

Muzisyen
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Her kulağın sesi algılayış biçimi, kafasında yarattığı imajı farklıdır.Bu sebeple analitik soğuk vs. gibi kavramlara pek fazla takılmamak gerek. Bir noktada genel geçer kabul edilebilecek tek durum flat sestir ki oda tüm frekansların dengeli olması hasebiyle anlaşılması ve algılanması daha kolaydır.