Noble Audio P/R incelemesi

'Noble' forumunda Priest tarafından 7 Eylül 2015 tarihinde açılan konu

1. Priest

Priest
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    294
    Merhabalar, sizlere elimden geldiğince noble pr’nin incelemesini ve elimdeki diğer kulaklıklara göre karşılaştırmasını yapmaya çalışacağım. Kulaklıkğı alalı 2 ay kadar olacak ,benim de fikirlerim yavaş yavaş oluşmaya başladı..

Bu kulaklığı alma hikayem ,çok ani genişti aslında bu modelden haberim bile yoktu. Kafamda er4s ses karakterine yakın bir custom almak vardı. Zaten analitik,flat vs ses karakterinde bir kulaklık isteyenler için çok fazla seçenek olmuyor.Aklımdaki kulaklıklar Lear Lcm-5 ,Uerm,hidition nt-6 falandı,bunların ikinci elini alıp,tekrar yaptırmaktı ama uygun fiyatlı olarak bulamadım hiçbirini ve karşıma noble pr çıktı. Yorumlara bakınca ses karakterini sevebileceğimi düşündüm. Neyse gelelim alım kısmına , kulaklığın sıfır fiyatı 699$ ,ben ikinci el aldım,headfi’dan. 6 Günde Newyork’dan Ankara’ya geldi.

Biraz kulaklıktan ve teknik verilerden bahsedeyim. Kulaklık 2 ses karakteri barındırıyor. Ses karakterini üzerinde bulunan swicth sayesinde değiştiriyoruz.. P (pure) ve R (reference). P kısmı 2 armatür sürücü ve 240 ohm. R kısmı ise bunlardan ayrı tek bir armatür sürücü ve 30 ohm. Yani toplamda 3 sürücü var,paylaşımlı değil. Kulaklığın kablosu değişebiliyor, bildiğimiz 2 pinli yapıda. Nozzle biraz kalın ama fit sorunu yaşamadım. Kablosu da çok hoş örgülü ve karışmayan yapıda. Ses konusuna geçmek istiyorum,teknik konuda zaten unuttuğum bir şey varsa aşşağıda da bahsederim.

Resimler alıntıdır.

SES

İncelemede kullanılan ekipmanlar;

Ipod 4gen , sansa clip, Audio-gd sparrow dac

Phonak Pfe232, Er4s, Akg k601

Genel ses karakterinni , adı üstünde analitik . Refence kısmı daha analitik, hızlı, açık. Pure kısmı ise daha koyu,detaylı. Kulağınıza takıp müzik dinlerken değiştirdiğinizde hemen bu farkı hissediyorsunuz. Ama şundan bahsedeyim fark çok çok fazla değil. Yani kualklık bir modda çalarken er4 gibiyken switchi değiştirince birden ie800 falan olmuyor. Sanki bir kulaklıklığı bir ibasso dapla bir de hifiman dapla dinlemek gibi fark. Refence kısmı er4 ‘e çok benziyor ses karakteri olarak zaten.

Yukarı switch P ( Pure)

2 sürücü ve 240 ohm’dan bahsetmiştim. Aslında telefon ve ipod a direk takınca bile yeterli ses seviyesi alıyorsunuz. Ama güç arttırkça tizler daha çok uzamaya başlıyor, ses daha gövdeli oluyor. Ayrıca P kısmını sürmek biraz daha zor. Yukarıda da söyledğim gibi flat karakterde, arka planı biraz daha karanlık, daha dokulu ,fazlaca detaylı bu bölüm. Basslar yumuşak , pfe232 gibi yayvan değil, daha kısa,net. Miktar olarak da azlar , Yine de er4s ‘ten çok miktar olarak. Er4s ün bassları da bu kulaklıktan sonra biraz soğuk,yapay geldi. P modu yine frekans miktarı olarak er4s’e benzese de ,sunumu çok başka. Bir kere o kadar agresif değil,metaliklik yok ve sahne konusunda çok farkla önde. Orta frekanslar da ruhsuz değil, vokaller yakın ve çok detaylı.Doğal enstrumanları da güzel veriyor. Üst frekanslara gelince R kısmına göre daha kontrollü, parlama ,çatlama yok , detaylı. Soft rock, vokal, klasik, coutry dinlemek çok eğlenceli ve hiç yorucu değil. Şimdilik aklıma bunlar geliyor .

Aşşağı switch R ( Reference )

Referans kelimesinin herkes de aynı karşılığı olmadığını düşünüyorum. Buna şurdan değinmek istiyorum, Bu R kısmının karakter olarak Er4S ‘ten çok farklı değil ,iyi olduğu noktalar mevcut ama frekans miktarı olarak neredeyse aynılar. O yüzden bu miktarlar referans mı bilmem ama çoğu kullanıcı için bass miktarı yetersiz, bir miktar gövdesiz ve fazla miktarda üst frekans anlamına gelecektir bu R kısmı. Ama bu kullanıcılar zaten kulaklığı almaz diye bitiriyorum bu konuyuJ Bir de kimlere uygun onu da yazayım. Analitik ,biraz agresif sunumdan hoşlanan metal müzik dinleyicileri sever diye düşünüyorum.

Hız olarak fazlasıyla tatmin edici,tizlerin uzaması iyi, Bazı noktalarda fazla dağılabiliyor,kontrolü yitirebiliyor, burada da kaynak uyumu fazlasıyla önemli, gövdeli çalan ,koyu karakteri olan daplarla uyumu iyi olur ( Hifiman ve sony daplar uygundur diye düşünüyorum , Ibasso dx’ler ipodlar ile işkenceye dönüşebilir üst frekanslarJ ) Neyse çok uzatmayayım.

Biraz da genel olarak olumlu ve olumsuz yönlerden bahsedeyim

Artıları:

-Detaylı,yüksek çözünürlüklü, hızlı ,

-Analitik,flat tarzda sunumdan hoşlananlar için iyi bir tercih

-Yormayan ,frekanskları dengeli veren ses imzası

-Pfe 112, Er4 gibi kulaklıklardan gelenler için iyi bir yükseltme olması

Şimdilik aklıma bunlar geliyor

Eksileri

-Fiyatı ( 700$ ) ayrıca zor bulunması.

-İyi performans vermesi için amfi istemesi

-Çoğu kullanıcı için,gövdesiz kalması, düşük alt frekans miktarı

-Kaynak seçmesi, alırım her dapa takar dinlerim olmuyor. Yeterli miktarda bass vermesi ve fazla olan tizlerle başa çıkmak için koyu,güçlü dap seçimi önemli.

Fit ve yalıtımdan da ayrıca bahsetmek istiyorum, Fit olarak tam kulağa oturması iyi, ama yalıtım olarak er4’ten sonra biraz zayıf kalıyor. Pfe 232 ‘ye göre de bir tık iyi diyebilirim. 10 üzerinden 6 verebilirim yalıtıma.

Şimdilik burada bitiriyorum. Aklıma gelmeyen noktalar olabilir, yeni bir dap alıp onunla yeni bir güncelleme yapacağım ,o zaman eksik noktaları daha iyi kapatabilirim diye düşünüyorum. Okuyan herkese teşekkür ederim.

16 kişi bunu beğendi.
  2. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,313
    Henüz tam okuyamadım ama elinize sağlık, beklediğim bir incelemeydi, darısı SAVANT'ın başına ;)

Collapse Signature Expand Signature
  3. çaylak

çaylak
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    142
    eline sağlık , er4 den sonra kafana göre birşey bulmana sevindim :)

4. Priest

Priest
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    294
    Teşekkürler arkadaşlar :)

5. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,491
    Elinize sağlık,Ben de bir er4 kullanıcısı olarak keyifle okudum.Dediğiniz gibi analitik/flat ses ve kulaklık sevenler için alternatif sayısı zaten az.Aradığınızı bulmanıza sevindim.İyi günlerde dinlemeniz dileğiyle...

2 kişi bunu beğendi.
  6. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,317
    Elinize sağlık.Hem flat hem detaylı olabilmesi büyük + benim gözümde.

2 kişi bunu beğendi.
  7. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    Tam Hifiman DAP'lar için üretilmiş bir kulaklık sanki. Öyle bir izlenim aldım. Güzel sade ve hoş bir inceleme olmuş. Noble'ın ürün sunumunu ve paket içeriğini de çok beğendiğimi ekleyeyim.

@dulty Savant incelemesi ne zaman? Tatil bitince bekleriz artık kısa da olsa bir şeyler :eek:k

2 kişi bunu beğendi.
  8. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Dur yaw tatil acaip gidiyor hiç kafam oralarda değil ;)

4 kişi bunu beğendi.
  9. djalimarmaris

djalimarmaris
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    621
    Elinize sağlık.
    Metal müziğe uygun olması güzel bir artı.

2 kişi bunu beğendi.
  10. Priest

Priest
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    294
    Teşekkürler tekrardan herkese, aslında sadece metal müziğe uygun değil, uygun olduğu başka bir çok tarz var ama, hızlı,agresif atak olması bu sunumdan hoşlanan metalcileri güldürecektir:)

2 kişi bunu beğendi.