Oklüzyon (tıkanma) etkisi

'Genel Tartışma' forumunda bhdr74 tarafından 4 Aralık 2020 tarihinde açılan konu

1. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    69
    Yeni sipariş ettiğim jabra elite 75t elime geçti bugün.
    Apple kablolu kulaklığından başka bir kulak içi deneyimim yoktu bugüne kadar. 75t yi kutudan çıkarıp kulaklarıma takınca yaşadığım tıkanma hissi ile ciddi hayal kırıklığına uğradım, hareket halindeyken yada birşey atıştırırken kullanmayı imkansız hale getiren yankılanma oluştu.
    Konu hakkında hiçbir bilgim olmadığı için önce diğer uçları denedim büyük boy da sorun aynı şekilde mevcuttu.
    Küçük boy uçları taktığımda tıkanma hissi kayboldu ama kulağa oturmadığı için sesin büyük bölümü de buharlaşıp gitti.
    İnternette araştırınca bu sorunun adının tıkanma etkisi olduğunu öğrendim. Bunun çözümü var mıdır uğraşılır baş edilebilir bir sorun mudur anlayamadım. Bunun ile ilgili deneyimi bilgisi olan arkadaşlarımız paylaşımda bulunursa sevinirim.

Collapse Signature Expand Signature
  2. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    228
    İşte bu, iem kullanırken rahat edemeyenlerin ortak problemi gibi birşey.

Seal/mühür gerçekleştirmezseniz (yani hava girişi çıkışı olmamalı, tam kapatmalı) ses pek birşeye benzemiyor.
    Gerçekleştirirseniz ses iyi ama rahat edemiyorsunuz, basınç yapıyor vs.
    Kimisine çok rahatsız gelmiyor alışabiliyor, kimisi kafaüstü kulaklıklara yöneliyor.

Apple earpod/airpod kulaklık tasarımının en büyük özelliği rahatlığı bence. Kulakta olduğunu unutabiliyorsunuz.

3. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    455
    ben de pek rahat edemiyorum iemlerle ancak uç değişimi büyük katkı sağlıyor. Ben köpük uçlarla daha rahat ettim. Newbee, complyfoam ve dekoni köpük uçları iyi deniyor. Bizzat newbee den memnumun ancak kablosuz için üretimi var mı bilmiyorum. Galaxy buds + ile denedim, ucu epeyce uzun olduğu için normal uç ile kulağa oturmuyor. Diğer markaların kablosuz modeller için üretimi var. ürünü iade şansınız yok ise 3. Parti köpük uç ile bir denemenizi öneririm.

edit: sonradan aklima geldi, sizin kulakliginiz anc li model. denemedi iseniz anc yi kapatmaniz cozum olabilir. buds + icin transparency mode ile bu tikanma hissi epey azaliyor.

#3 theoldman, 5 Aralık 2020
    Son düzenleme: 5 Aralık 2020
  4. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    69
    Anc veya transparency nin açık yada kapalı olması bende olumlu fark yaratamadı maalesef.
    İade talebi oluşturdum geri alım kabul edilir mi bekleyip göreceğim.

5. Metalingus

Metalingus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    155
    Apple, Airpods Pro modelinde düzenli hava değişimi sağlayıp kulakiçi ve dışı basıncı dengeliyor. Sony WF-1000XM3 modelinde benzer etkiyi yaşamıştım. İade edip Airpods Pro denemenizi önerebilirim.

pyken123 bunu beğendi.
  6. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    69
    İade talebim kabul edildi (zorluk çıkmaması sürpriz oldu).
    Yürüyüş yaparken kullanabileceğim, apple earpods tan daha kaliteli ses veren kablolu veya kablosuz kulak üstü model önerilerinizi almak isterim.

7. brendan

brendan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    167
    earbud tipinde istiyorsaniz samsung'un galaxy buds live kulakligi var gayet guzel.

8. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    69
    Kulak üstü (taçlı ) model benim için çok daha kullanışlı olacak, earbud sayfasını kapattım
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 26 Aralık 2020 ---
    Akg y500 modeli ilgimi çekti (440 Tl) ama kulaklık kasası yastıklar ile birlikte baya kalın görünüyor (çirkin :)) almaya cesaret edemedim.

8

9. pyken123

pyken123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    102
    Bütçeniz el veriyorsa Sony Wh1000xm4, Bose Qc35 ii(şu an fiyatları fena değil), B&o h8 gibi modelleri düşünebilirsiniz.
    Eğer derseniz ki ben o fiyatlara çıkmak istemiyorum, Jabra elite 85h kırmızı, beyaz olan teknoloji mağzasında 1000 liraya düşüyordu, f/p oranı güzel kulaklık.

On ear kulaklıklar kulağa direkt baskı yaptığı için rahatsız edici olabiliyor.

10. brendan

brendan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    167
    butce dostu bluetooth kulaklik ariyorsaniz anker q30 var aliexpress'ten 600 lira gibi bir fiyata alinabiliyor.

11. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    455
    epeyce model denedim, denediklerim arasinda uygun fiyatli olarak plantronics pro 2, mx50bt ust orta segmentte hala bulabilirseniz b&o px (uretim kalitesi olarak bence en ust sirada bt kulakliklarda, ses olarak ta bir sonra onerecegim model ile yarisir) daha yukarida ise h9i onerecegim, yeni modeli tanitildi fiyatinda indirime gidilmesi muhtemel. diger piyasada bolca onerilen ve satilan pek cok modeli kendime de alsam tercih etmem.